26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

DLUHOVÁ KRIZE: Proč Řecko a nikoli Japonsko?

Japonsko má veřejný dluh v poměru ke svému hrubému domácímu produktu (HDP) ve výši 246 %, což je dokonce podstatně více než druhé Řecko se 177 %. Proč však Japonsko nepředstavovalo doposud tak velký problém jako Řecko?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 4.8.2015 20:08

Ano, může za to Euro !

Kdyby měli vlastní měnu, dělali by dluhy sami sobě si, a rovněž tak by si je SAMI museli řešit. Na vlastní triko !!!

Nemohli by počítat s jakýmsi debilním fondem - ESM, dnes už ESFM - kam odvádí všichni poplatky. A hradí se dluhy hříšníků.. A např. Slovensko si musí na ty odvody do fondu samo půjčit, a žije jakž takž hospodárně, takže za něho nikdo nic doplácet nebude. Ale ono za Řecko ano... Neskutečná sfiňárna !

A hříšníci ignorují své narůstání dluhu, protože mají jistotu, že to za ně z fondu zaplatí jiní !

Euro je zločin !!!!

P. Vaňura 4.8.2015 19:50

Samozřejmě, euro může jen za jednu věc, totiž

že devalvace drachmy, která by představovala KONFISKACI části úspor obyvatelstva, ale zároveň by vedla automaticky k poklesu reálné hodnoty platů a důchodů by byla politicky daleko průchodnější, než nominální snižení platů a důchodů.

K. Pavlik 4.8.2015 14:16

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

Je zvlastni ze v Kanade se to nepovedlo.

K. Vyšata 4.8.2015 13:53

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

Obsloužit takovou jednoduchou operaci jako jsou dluhopisy může zvládnout průměrná IT odbornice v ČNB. Velmi česká poznámka, všechno, i to nejjednodušší je tak složité, že se musí přijmout další lidé, taková řecká cesta v českém podání.

F. Kusák 4.8.2015 13:41

To, co autor píše

jsou všeobecně známé věci, i když zde je to zjednodušené a zpopularizované. Tak jednoduché to zas není. Tvrdit, že za řecký dluh může euro, tedy myšleno takto kauzálně, je ale velká hloupost. Řekové by s největší pravděpodobností (jaké jiné řešení by se jim nabízelo) dělali dluhy i ve vlastní měně, pardon v měně toho, kdo by jim daný úvěr poskytoval. To znamená, že by docházelo i tak k obrovskému schodku v platební bilanci a žádná devalvace by jim nepomohla, jen odepsání dluhu a další půjčky. Ostatně, Řecko se zadlužovalo již dávno před tím než existovalo euro. Jestli je euro dobrý nebo špatný projekt je věc jiná. Podle mne byla věc politicky uspěchaná a systém nedostatečně nastaven. Dnes, jak bývá zvykem, je na euro svalováno vše, i problémy vlastní ekonomiky. A slavný IVK se živí jen na populistických tématech. Jen si prosím přečtěte témata, kterými se tento institut zabývá.

K. Pavlik 4.8.2015 12:15

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

No nekdo je musi kupovat (nebo za to platit), nekdo je musi vyplacet, urcovat uroky, posilat informace apod- toto stoji penize. Kanada mela Kanada saving bonds a uz s tou blbosti prestala (presneji to strasne omezila - ceka az jejich majitele vymrou).

K. Vyšata 4.8.2015 11:24

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

Proboha co má společného počet státních úředníků s dluhopisy?

K. Pavlik 4.8.2015 11:06

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

Souhlas. Zvysil by se pocet statnich uredniku a naklady by byly vetsi nez pri pujckach od bank (viz jine zeme). Stat by se mel snazit nemet dluhy a ne se soustredit na vylakavani penez od drobnych skutilu

Z. Švrček 4.8.2015 10:59

Re: m:-)

já si přečetl že nikoliv!

K. Vyšata 4.8.2015 10:24

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

Odtékaly by z bank a ne z ekonomiky. A to by bankám jenom prospělo a nebyly by tak chamtivé, musely by zvýšit výnos uložených peněz a to by ekonomice naopak pomohlo. A pane Gene, finance střadatelů by prostřednictvím dluhopisů byly okamžitě zapojeny do ekonomiky, výnosy z nich také. Odtékalo by jen nadšení finančníků ze zisků od nerozumných Čechů.

H. Gene 4.8.2015 9:21

Re: I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

To je absurdní,  z ekonomiky by naopak odtékaly prostředky právě na nákup dluhopisů.

M. Vondráček 4.8.2015 9:10

m:-)

A Vy máte pocit , že Euro Řekům prospělo ??

J. Kočí 4.8.2015 9:06

Autor nepostřehnul

že Japonsko je 10x větší než Řecko, nehledě na spoustu dalších rozdílů. Přání (dokázat, že euro škodí) bylo evidentně otcem myšlenky. Srovnávat nesrovnatelné je asi těžké. Srovnání Česko vs. Německo by bylo proti tomu asi 10x vypovídající.

K. Vyšata 4.8.2015 4:22

I u nás by bylo možné vydávat ve větším rozsahu

dluhopisy pro občany s omezením výše investice a ohraničením na jednu osobu. Pro popularizaci na takové dluhopisy nasadit garantovaný vyšší úrok. Tím by se úrokový výnos, každoročně vyplácený vracel ve spotřebě okamžitě do ekonomiky a neodléval se do zahraničí. Ale našel by se takový odvážný politik, který by tímto rozhodnutím vysál dost velkou část úspor obyvatelstva z bank? Japonci se sice potácejí už téměř dvě dekády v režimu, kterému by žádná jiná země neodolala, ale finance obíhají i v dluhovém řežimu z velké části doma a udržují rovnováhu.

J. Kanioková 4.8.2015 1:05

Přesně !

naprosto základní problém je nesmyslně jednotná měna a

Největším problémem Řecka je jeho antikapitalistická mentalita - http://www.epshark.cz/clanky/z_clanek.php?clanek=c201507c02