26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠKOLSTVÍ: Nadešel čas obnovit chlapecké školy?

Už skoro odnepaměti se v české pedagogické komunitě diskutuje o tom, jak nejlépe vyhovět speciálním potřebám té které skupiny. Jak umožnit rozvoj chytrých a talentovaných dětí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kodeš 8.7.2015 20:56

Re: Znal jsem

Bohužel, je to tak. Má někdo jiné zkušenosti?

J. Kraus 8.7.2015 20:13

Znal jsem

pana učitele, začal učit roku 1931, a ten považoval za začátek úpadku zavedení koedukovaného školství, tedy smíšených chlapecko-dívčích tříd. Idealismus, romantika, sentiment, rozechvění a úcta k opačnému pohlaví, základ všeho, co dávalo životu chuť, smysl a perspektivu, to začalo erodovat právě tehdy. Jakousi galantní setrvačností spojenou s ženskou emancipací se stalo, že chlapci (muži) jsou poníženi a ženy povýšeny. Kdo poznal ženy v pracovním procesu, ví, že bez nenápadného a vlídného mužského dohledu by to měly těžší a mnohdy by neobstály. Poměry, panující v čistě ženských kolektivech, jsou varující. Všechny moje kolegyně, které něco takového zažily, na to aspoň vzpomínaly s hrůzou. A jak říkají bývalí kolegové, přestoupivší k nadnárodním firmám, není větší krávy než leckterá vrcholová manažerka. Jsou sice nezastupitelné v tom, že když začnou hysterčit, každý rychle ustoupí, ale přibývá prý případů, že se střetnou dvě takové a to pak jejich podřízení z obou firem ruku v ruce obtížně napravují. A mnoho mužů, těch mladších, prý hysterčí se šéfkou. Jsou tak vychováni a naučeni. Muž je dnes trochu zašlápnut do země, žena se ale chová, jako by stále ještě stála na vysokém piedestalu.

Chlapecké školy v Evropě roku 2015, bože, milý pane Hample, ale je dobře na Psu takové věci číst, je dobře tu laťku někdy nastavit nesmyslně vysoko, aby divák viděl, co by taky bylo možné a v lidských silách. Z pohledu nastávajícího dění muž se bude muset pod vnějším tlakem vzmátořit. Kolik jich toho bude schopno? Zůstane ještě dost starců abychom jim byli vzorem? Postavení ženy, svržené z piedestalu, bude těžké a nebezpečné.

J. Schwarz 8.7.2015 18:02

Re: Proč jsou chlapci neposední?

Ať kvetou tisíce růží, ať soutěží tisíce škol - to se říkalo už v maoistické Číně / nejspíš se to ale nerealizovalo /. Proč neumožnit, ať se každý vzdělává po svém a co je pro koho lepší poznáme na výsledku.

J. Schwarz 8.7.2015 18:00

Ono by úplně

stačilo, kdyby idiotské "novoty" ze západu ignorovaly rodiny. Jenže hlavně  vzdělané či "rádobyvzdělané" vrstvy všechny ty nesmysly hltají a pak vychovávají kluky jako holky. Není divu, že děvčata vyhrávají je-li kriteriem chovat se jako děvče. Tohle nejspíš spraví až islámský stát, protože holky s vystudovanou sociologií se islámu nepostaví a feministicky vychovaní "chlapi" taky ne. Vždyť zbraně jsou fuj a islámská civilizace není horší než než ta naše, že.

P. Vaňura 8.7.2015 17:51

Re: Když dcera chtěla na gymnasium, dost dlouho jsme hledali

Toto je nesmysl. Přinejmenším to neplatí pro VŠCHT Praha!

J. Jurax 8.7.2015 15:31

Re: Jo :-)

Blbě, byť měl svým způsobem pravdu.

Zarážející ovšem je pronikavá, o nebesa bijící blbost, jež ho přinutila kvůli vtipu rezignovat.

Zajímavé by bylo, kdyby se téhož výroku dopustila ženská. Celkem pochybuju, že by ji její mužští kolegové donutili k rezignaci pro nemístný sexismus. Chlapi totiž mají smysl pro srandu, jenž oněm vědátorkám tragicky chyběl.

Prostě politicky korektní doba produkuje politicky korektní neboli blbé postoje.

J. Jurax 8.7.2015 15:11

Re: Chlapecké školy musí obsahovat předměty, jako

A už vůbec ne dvojzvratnou páku, kladku, výrobu kyslíku, velkou násobilku a děje probíhající v pístovém motoru s vnitřním spalováním.

A ve slabíkářich musí mít maso Karel, nikoliv Ema, tatínek musí vařit kašičku, kdežto maminka jezdit s kombajnem. Tak!

J. Jurax 8.7.2015 15:05

Re: Proč jsou chlapci neposední?

Otázkou je - když si děti samy určují, co se chtějí učit - co se opravdu naučí.

R. Langer 8.7.2015 10:55

Hm, článek mi připadá

psaný ve stylu "pořádek musí být", co pro to udělat? Nepochybně je to pravda, ovšem nemyslím si, že je tento koncept narušen proto, protože máme "smíšené" třídy. Jádro problému je jinde, a všichni dobře víme, kde. Chlapecké školy ten problém nijak nevyřeší.

K. Janyška 8.7.2015 10:40

Nadešel čas, levičácký sociologu, a jiní neexistují,

naučit se teorii spontánního řádu lidského světa. Jinak budete stále mimo, jako ostatní. A nejen sociologové .... Dzp.

V. Vaclavik 8.7.2015 10:37

Po cem autor vola

"Jedinou možností by tedy bylo otevrít základní školy i schopným lidem bez pedagogické vysoké školy"

Chlapecke skoly, ucitele bez bumazky v podobe statniho stemplu, ktery je stemplem vymyti mozku, stemplem otrockym, otrockym statnim osnovam... to vsechno bychom meli v soukrome, kapitalisticke, tedy opravdu lidske spolecnosti, ve ktere by jedinou platnou minci byla dobrovolna dohoda mezi lidmi, ve ktere by vse nebylo svazane normami, direktivy, a jinymi vselijakymi regulacemi vseho, co se hybe.

Mimochodem, chlapecke skoly byvaly anglicke soukrome elitni skoly. Nikoli nahodou byvala Anglie svetovou velmoci, ale kdeze jsou ty casy.

"... ministerstvo by vypsalo velkolepý program, sehnalo pár desítek milionu z evropských fondu, mnoho let by se psaly akcní programy, pár neziskovek by si slušne vydelalo a nakonec by se zjistilo, že se nezmenilo vlastne nic."

Ano, tak to bude, kdyz my, kteri vime lepe, sebou nechame smykat vetsinovymi kolektivistickymi primitivy, blbecky, pitomecky a uzitecnymi hlupaky mezi nami.

J. Plíva 8.7.2015 9:49

Proč jsou chlapci neposední?

Protože nemohou dělat, co si sami naplánují. Pánové sociologové Hampl a Matějů čerpají ze špatně koncipovaných výzkumů. Divím se, že ignorují takovou psychologicko-pedagogickou kapacitu jako je Peter Gray.(Jeho texty jsou dostupné zdarma dokonce v češtině.) Mimo jiné z nich vyplývá,že nejlépe se děti vzdělávají ve smíšených skupinách, když si samy určují, co se chtějí učit.

I. Fencl 8.7.2015 9:26

práce

S tou prací je to ale blbost. Pokud ve 14 kluk pozná práci a nemá na střední školu, už si prospěch stejně nezlepší. Docela stačí brigády na střední škole.

J. Chaloupka 8.7.2015 8:54

Když dcera chtěla na gymnasium, dost dlouho jsme hledali

takové, kde mají JEDEN pořadník. Většina měla dva: jeden pro dívky a druhý pro chlapce, právě z vámi uváděného důvodu. Viděl jste někdy na technických školách něco podobného, jen proto, že tam 98 % byli chlapci? Možná proto máme málo techniček.

Z. Švrček 8.7.2015 8:48

Keine angst!

Až nás sežerou i s našimi humanistickými, multikulturními a gendrově vyváženými tendencemi a pro naši lenost a rozežranost musulmani, budou tu chlapecké školy ani nestačíme říci Boženanebi. Jedině boj a tvrdý odpor nás už může zachránit. jsem na něj vnitřně připraven. Dokážeme to však s touhle sběří, co nás v EU i ve státě vede?

V. Novák 8.7.2015 8:44

Re: Jo :-)

Paní Boublíkovou snad z nadměrného machismu neobviní ani ombudswoman...

J. Jílek 8.7.2015 8:31

...takové hovadiny....

"míří místo na vysokou školu do učení. Jen proto, že ve školáckém věku byli příliš neposední"

M. Prokop 8.7.2015 8:18

Re: Jo :-)

Jestlipak víte, jak dopadl Tim Hunt?

P. Boublíková 8.7.2015 5:48

Jo :-)

IT je obor, kde se již od samého počátku uplatňují specifické schopnosti mužského mozku.

V přírodovědných oborech je situace jiná. Holky je vystudují stejně úspěšně jako kluci - a skutečně tyto obory jsou silně feminizované - ale jakmile se dojde na vyšší úroveň, na úroveň samostatné vědecké práce, tak chybí muži, kteří by je svou kreativitou a schopností logického uvažování (obojí je ženská slabina) táhli vpřed. Částečně je sice na vině skutečnost, že ženy se více věnují rodině, ale nedá se na to shodit všechno včetně poměru nositelů/nositelek Nobelových cen za vědu :-)

P. Dvořák 8.7.2015 3:16

Chlapecké školy musí obsahovat předměty, jako

výuka systému sociálních dávek v mateřství, šití, domácí porody, konverzace na pískovišti, logopedie, alergologie, homosexuologie, genderismus, multikulturalismus apod.

Jenom proboha ne nic, co by byť i jen vzdáleně připomínalo něco, jako obranu vlastní rodiny nebo dokonce obranu vlastní země.

J. Jurax 8.7.2015 1:10

Ne

"Kdyby byla práce programátora podmíněna vystudováním zcela konkrétního oboru, nejspíš by časem začaly převažovat i programátorky."

Tak toho bych se nebál. Pracoval jsem jako programátor přes 40 let a pravím, že opravdových programátorek jsem sice pár potkal, ale bylo jich jako šafránu. Ono je to technický obor ... a na technických oborech je matika a fyzika ... poměr holčiček a chlapečků na programátorských pozicích v softwérových firmách, jimiž jsem prošel, byl tak 1 ku 40 ...