5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

HISTORIE: I vítězové se mohou mýlit

Sedmdesáté výročí ukončení „třicetileté války s dvacetiletou přestávkou“ vzbuzuje emoce na mnoha stranách.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kraus 13.5.2015 23:57

Tyhle nuance dnešní člověk, vychovaný medii k černobílému

vidění světa, už těžko pochopí. Barvu krve měla revoluční vlajka sovětského lidu, barvu krve měla revoluční vlajka německého lidu. Naši vojáci, internovaní v SSSR 1939-41, viděli tam plakáty komunismus = nacismus. Nacistické Německo byl první sociální (a druhý socialistický) stát a že se i v českých firmách po příchodu Němců sociální podmínky zlepšily (hygiena, lékařská péče, kulturní akce), to potvrdil leckterý pamětník. A v tom nejsou případy arisovaných firem. Moje teta, která „u žida“ dělala prodavačku, se s kolegyněmi převlékala ve světlíku, šaty si před padající nečistotou chránily papíry a i v zimě musely přes poledne ven na ulici a tam někde na lavičce sníst svačinu. Firmu arisovali říšští Němci a vše se hned zlepšilo. A s novou majitelkou si nad všemi těmi změnami poplakaly. Šablona zlovolného a nepříčetného Hitlera, který obelhal německý národ, nám k pochopení událostí moc nepomůže. Na nižších úrovních převažovala prý slušnost a dobrá vůle, kromě ovšem sudeťáků, tam se o té plánované deportaci a vyvraždění českého národa asi moc nevědělo.

Ale nacisté i komunisté byli ryzí hmotaři, nepočítáme-li účelovou snahu SS napojit se na staré krvavé bohy a obsedlého Hitlera a jeho manipulátory, a tvrdě k tomu vedli i své národy. Ahriman nelže, jak by také vysocí duchové mohli. A je nejen jejich právo, ale vůči lidem i povinnost něco nedoříct. Dopadli ti hmotaři podle toho. Němci hůř, protože na sebe navíc přivolali strašlivé židovské kletby a jejich duchovnost se po válce, můžeme-li věřit znalejším, už příliš nepozvedla – i vlivem importu americké podkultury do zesláblého prostředí. Naproti tomu Rusové, ale i Ukrajinci než je Západ strhnul do neštěstí, se po pádu SSSR duchovně obrodili a obrozují. Zatímco Německo (západní svět) po válce pokračovalo v propadu do hmoty, v Rusku (i u nás) zůstaly pod tlakem zakonservovány staré ideály. To, že Západ staví teď proti Rusku zeď, je Rusku duchovně (i jinak) ku prospěchu. To, co zbyde z Evropy, se bude mít kam obrátit.

Ś. Svobodová 13.5.2015 16:31

Hezký závěr.

A přece se to děje stále, že je historie drobena, rozmělňována a prezentována tak, aby se hodila k dnešním ideologiím.

S. Kalužík 13.5.2015 11:43

Re: hm

Ano, ano, plně se připojuji, "německý nacismus jako zvláštní projev fašismu", to se jinak výborně píšícímu autoru opravdu, ale opravdu nepovedlo. Je to dosti podobné pojmu "liberálně konzervativní".

J. Farda 13.5.2015 11:37

KSČ s nemýlila,

KSČ lhala a i KSČM dodnes lže (koneckonců, komunisté jsou lidé zvláštního ražení - viz Gotvaldův výrok) o ochotě SSSR jít ČSR na pomoc. Je doloženo, že velvyslanec Alexandrovskij neodpověděl na Benešův dotaz a reagoval ex post až poté, co Beneš Mnichov přijal. Toto tvrzení dokladuji odkazem: http://www.palba.cz/viewtopic.php?t=2727

K. Frauknecht 13.5.2015 10:36

Re: poznámka

Ano, veletočů je v politice přehršel.

Například náš disent. Léta ústrků a boje za svobodu slova a dnes někteří bojují za "regulaci" informačního toku (korektní slovní spojení pro cenzuru :-))).

P. Lenc 13.5.2015 8:26

Re: poznámka

Ano, vždy byli pátou kolonou a budou i nadále.Nakonec, ani se tím netají.

B. Hamáček 13.5.2015 7:44

Re: poznámka

Dalším typickým příkladem byli tzv. "hvězdáři" v čs. exilové armádě, odmítali až do 22.6.1941 byť myšlenku boje proti německým soudruhům dělníkům ve Wehrmachtu.

J. Babička 13.5.2015 5:17

poznámka

To, že za války byli komunisté povinni podporovat boj spojence Sovětského Svazu,  Německa, proti imperialismu, tedy hlavně Anglii nebo alespon tomu nebránit, mělo zajímavý průběh v USA. Roosewelt pod záminkou dohody o pújčce a pronájmu, podporoval brity a němci nedostávali nic. Jenže následkem velké krise třicátých let, byla Komunistická strana USA poměrně silná, zvlášte v docích. A tak při nakládání válečného materiálu pro Anglii, komunisté zorganisovali stávky, cesty britských nákladních lodí byly prozrazovány. V továrnách, hlavně na výrobu letadel, docházelo k sabotážím a stávkám. na některé museli dokonce poslat národní gardu.

To se změnilo, napadením SSSR Hitlerem. Najednou komunisté dostali pokyn přes noc otočit o 180 stupnů, imperialisté jsou spojenci,  Německo již není socialistické je fašistické. Evropští komunisté s takovými kotrmelci problém nikdy neměli, ale v americe to bylo jiné. Komunisté to nedělali jen na příkaz Komiterny, což byl ovšem Stalin, ale skutečně věřili, že podporují socialismus. A tak nastal ve vedení strany zmatek, dohady jakou linii nasadit, jak to vše členům vysvětlit. Mnoho lidí stranu opustilo a zbytek se rozštěpil do několika různých komunistických stran, což trvá dodnes. Komunistická strana v USA se s toho již nikdy nevspamatovala.

R. Szewczyk 13.5.2015 0:28

hm

Ale jistě. Ve druhé válce bylo společnými silami spojenců poraženo zlo, tedy německý nacismus jako zvláštní projev fašismu.he he he he he , chcá se napsat vědecky podloženej příměr, neberte ho nikdo osobně , prostě příměr, idiocie jako zvláštní projev kreténismu, no a jestlivá byl poražen německý nacizmus , tak asi  spojenéckým demokraturizmem sovětským....nebo něčím jiným?