26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Rouhavé myšlenky

V devatenáctém století zavedl Otto von Bismarck funkční systém sociálního zabezpečení pro lidi neschopné výdělečné práce z důvodu stáří nebo nemoci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Patta 30.4.2015 23:59

Místo aby autor hledal jehlu v kupce sena,

jen přihazuje na příslovečnou kupku další seno. Pavel Kosorin neví nic o demografii a díky tomu používá falešné argumenty. Nízký věk dožití za Bismarcka byl způsoben vysokou dětskou úmrtností. Kdo přečkal kritický věk - dětství, měl šanci dožít se podobného věku jako v současnosti. Na jednu stranu byla lékařská péče na podstatně nižší úrovni než dnes, zato stres a škodliviny v ovzduší, vodě, jídle byly v nesrovnatelně nižších koncentracích ve srovnání s dneškem.

Co se týká sociálních služeb, tak personálně dochází k situaci, která je opakem autorem článku inzerované redukce. V současné době je cca 12 500 sociálních pracovníků. Paní M. Marksová jejich činnost preferuje, mimo jiné podporou při založení profesní komory sociálních pracovníků.

M. Urban 27.4.2015 13:05

Jednoduché

Pomáhat jen těm kdo to potřebují a ne těm kteří to vyžadují.

Z. Švrček 27.4.2015 12:58

Marx-Leninová

zřejmě za nejvetší přežitek považuje fungující rodinu, osobní svobodu a její stín - osobní odpovědnost. Každým svým ministerským krokem říká, kašlete na rodiče i na děti, pověste se na stát, ten se o vás postará (jedním, nikoli jediným příkladem budiž placení alimentů státem). Chápu, že po éře socialismu, která narušení přirozeného rodinného základu státu úspěšně započala a zdá se, i dokonala, jsou v naší společnosti tyhle "nápady" přijatelné a jejich nositelé volitelní. Neřeší to však průšvih, do kterého se řítíme demograficky i ekonomicky v čele se stejně uvažujícím vedením EU.

B. Michal 27.4.2015 9:31

Vdovský důchod nerušit, dokud...

Vdovský důchod přece řeší nerovnost v platech mužů a žen - a to není úplně jednoduché, protože ženám k nižšímu platu mj. "pomůžou" i vychované děti (častější volba zkrácené pracovní doby, méně případných přesčasů, ...).

Chcete-li zrušit vdovský důchod, je nejprve potřeba důchod začít počítat ze společného příjmu manželů - jenže to zase narazí na téměř nepřekonatelné potíže u vícekrát vdaných/ženatých/rozvedených.

A ty řádně vychované děti - daňové poplatníky stát nezohledňuje vůbec.

P. Lenc 27.4.2015 10:36

Re: Vdovský důchod nerušit, dokud...

Přesné.Ono bude vůbec zajímavé, na co tato ultralevičácká zrůdička ještě přijde, čím nás ještě "oblaží".

K. Janyška 27.4.2015 9:23

Marxová-Leninová, a já ji jinak neřeknu, přestože

je to již známý fór, buduje socialismus a myslí si, že spontánní řád lidské interakce, kterým je lidský svět je přežitek. Je blbá, jak malované sáně, neboť právě tohle vědědní je vstupenkou mezi sečtělé. Ergo kladívko, každý, kdo neovládá teorii spontánního řádu je blbý, jako malované sáně. Jsou jich však miliardy.. Dzp.

A. Alda 27.4.2015 9:00

Jak to vlastně bylo s tím Bismarckem?

Když Bismarck sjednotil Německo, bylo šokován situací starých dělníků a vdov po dělnících v Porýní. Z Pruského království tak tíživou situaci neznal - ani z průmyslového a hornického Slezska. Königstum Preußen byl pořádkumilovný stát, který dbal na řádnou rodinu a tím i rodinnou mezigenerační solidaritu, a současně uchoval mnohé hodnoty z dob feudálních, tedy i odpovědnost panstva (nově zaměstnavatelů) za poddané (nově dělníky). V jiných německých státech tomu tak nebylo. Když pak Prusko celé maloNěmecko ovládlo, cítil kancléř potřebu zavést všude pruský pořádek, k tomu ale potřeboval zbavit nové Německo lidí umírajících hladem na ulicích. Proto zavedl všeobecné důchodové pojištění - a to přes výrazný odpor sociálních demokratů v parlamentu. U nás to bylo zavedeno až o půl století později a kupodivu též přes odpor komunistů v parlamentu. Vdovský důchod byl součástí proto, protože většina žen byla závislých na příjmech manžela z jeho povolání a již tehdy přitom muži umírali dříve než ženy, a to dokonce podstatně dříve. A manželé se nerozváděli, takže ženy skutečně měly zásluhu na příjmech manžela, když mu celý život vytvářely dobré rodinné zázemí k práci - z toho právě pramenil nárok na vdovský důchod ve výši důchodu zesnulého manžela s odečtením jeho materiálních potřeb (když byl mrtvý, už je neměl - proto byl vdovský důchod snížen o 40 %).

R. Szewczyk 27.4.2015 4:45

hm

první je třeba vymýtit pracující důchodce, což je antisociální vynález socialistických dobrokaků.Tedy buď pracuji , nebo jsem v důchodu, pracovat a pobírat důchodovou dávku , je vlastně zločin, ti ,kdož tento zločin kryjí, jsou zločinci také

B. Hamáček 27.4.2015 8:28

Re: hm

Chtěl bych vidět vás v situaci pracujícího , který dosáhl důchodový věk !

A. Alda 27.4.2015 8:50

Starobní důchod je dávka z pojištění

pro případ pracovní neschopnosti způsobený stářím Takto jsme pojištěni i proti invaliditě i proti nemoci. Pokud člověk i ve stáří pracuje, je zjevné, že ke ztrátě pracovní schopnosti v důsledku věku nedošlo a proto by mu pojistné plnění nemělo náležet.

J. Slanina 27.4.2015 11:33

Re: hm

Chytrolín se zase projevil. Je mi 69 a stále jsem měsíc od měsíce přemlouván svým továrníkem, ať to ještě zkusím další měsíc, a to ještě s dalšími třemi důchodci. Ono totiž sehnat na kvalifikovanou práci mladého, kterému by se navíc ještě makat i chtělo, je nadlidský úkol. Tož asi tak, pazgřivče.

R. Szewczyk 27.4.2015 16:18

Re: hm

rob až do zdechnuti z tej roboty, ale bez socialních dávek v podobě důchodu,si nepochopil ,že vykradaš robotu mladým, a ubiráš na duchodu tym starším,no prostě hnus

V. Kusý 27.4.2015 19:10

Re: hm

Szewczyku, kdybych chtěl ublížit volovi, no, nechme toho.Já jsem věkem s panem Slaninou na tom stejně a u mého zaměstnavatele mám o práci na hodně dlouho postaráno.Víte Vy vůbec, jaký problém je sehnat obsluhu NC stroje, která něco umí?Nástrojaře, brusiče?Dělám na půl úvazku a kdybych mohl, jako důchodce nemohu, měl bych práce na osm hodin až do halelujá!Ti mladí, kterými se oháníte, ti na práci,hlavně rukama u svěráku, no, víme co.A těm důchodcům bych já osobně nepřidával dvě stovky všem, ale těm, kteří mají nad dvanáct tisíc bych nedal nic a těm, co mají pod deset bych to rozdělil.Jenže takoví jako Vy nepochopí, že třeba pracujeme proto, že chceme a že nás to baví.

K. Dvořák 27.4.2015 17:50

Re: hm

Je to malinko slozitejsi, pracujici duchodci plati duchodove pojisteni, tudiz si prispivaji na cast duchodu, nekdy i na podstatnou cast (samozrejme aniz jim vznika narok na rust duchodu z titulu delsi odpracovane doby). Muzeme se bavit, zda "neberou praci mladym", to je ale pripad od pripadu a rozhodne nelze generalizovat. Kdyz o tom trochu vic premyslite, neda se snadno a jednoznacne rict, co je spravne.

M. Krátký 27.4.2015 21:14

Re: hm

Šefčíku, vůbec tomu nerozumíš, asi jsi MBA = Mladej, Blbej, Agresivní. Je mi 72 roků a mám důchod 11 a 1/2 tisíce, takže pracuji dál a platím daně, sociální i zdravotní i když už z toho zpět nic nedostanu - takže živím ještě tak asi půlku dalšího bezdomovce-nemakačenka, kterej je na dávkách - na mejch dávkách - přemejšlej trochu milý vole a nezáviď mi to, není co, dovolenou mi nikdo nezaplatí a nemocenskou taky ne !

R. Szewczyk 27.4.2015 23:50

Re: hm

makej,ale neber důchod

T. Pansky 27.4.2015 4:26

Ano ... zaroven je treba zacit rusit vsechny socialisticke .

... zakony branici podnikani.  Socialiste a Babisovci zatim ukazuji presne opacny trend.