5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Rozšiřování sankcí

Pád Debalceve opět potvrdil aktivní vojenskou angažovanost Ruska ve prospěch separatistů v ukrajinském konfliktu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Herejk 26.2.2015 16:44

Autor

je s odmítnutím vyzbrojení Ukrajiny příliš rychle hotov. Nikdo nečeká, že ukrajinská armáda porazí ruskou ale zvýšení ceny ruské agrese může mít v kombinaci se sankcemi významný dopad.

Z čeho autor usuzuje, že na straně "separatistů" jsou pouze dobrovolníci? Mnoho indicií, zpráv a svědectví hovoří o ruských vojácích a důstojnících bez označení, Kadyrovových polovojenských jednotkách.

O ukrajinských vojácích předpokládá, že obsluhu zbraňových systémů si osvojí v řádu let ale "dobrovolníci" je zvládají nyní.

Výcvik ukrajinské armády nedává dle autora smysl. Domnívá se, že vše už je vyřešeno a válka skončila?

J. Urban 25.2.2015 12:04

Agrese Ruska je motivována nejspíš

právě hospodářsky. Rusko přišlo ve stř. Evropě o politicky a vojensky ovládaná odbytiště svých surovin a dodavatele technologií, potravin a skoro všeho ostatního. Proto ruská agrese nemůže skončit na vých. Ukrajině, musí své bývalé sféry vlivu vrátit do energetické závislosti na něm. Hospodářsky to neumí.

K. Frauknecht 25.2.2015 14:29

Re: To je dobrý

jak to funguje :-)))? To jakože když Němci ovládli vojensky Polsko, tak tam pak hrnuli své výrobky a suroviny? Proč? A gdo to platil :-)))?

No, teď vážně (aspoň jednu větu!). Myslím, že kromě Norska je na Rusku energeticky závislá celá Evropa. A dokud nepostavíme víc větrníků a FW panelů, tak i nadále bude, protože krakování poškozuje spodní vodu, vrchní taky a ŽP celkově. Říkali to v EU, tak to musí být pravda.

Š. Hašek 25.2.2015 23:39

Re: Agrese Ruska je motivována nejspíš

Rusko není agresor.

Stran té závislosti - v evropských vískách mezi lesy (dříví jim padá na chalupy) se přímo hrnou k čepování ruského plynu. Za EU dotace, čerpači volají, že? A Vy v tom vidíte "ruský imperialismus"!

Stejně, jako když karlovarák nepřizná, že někomu dobrovolně (zde tedy občanu Ruska) prodal dům i s babičkou, ach jo. A potom plká, kecá, brečí a "volá do televize".

J. Mrázek 25.2.2015 10:44

Trocha poezie do strohých dezinformací

Každý rok vydává am. historik William Blum svou aktualizov.

verzi amer. zahr. politiky, z níž vyplývá, že od roku 1945 se

SS pokusily svrhnout více než 50 vlád, mnoho z nich bylo

dem. zvoleno, tvrdě zasahovaly do voleb ve 30 zemích,bombardovaly civilní obyvatelstvo ve 40 zemích, použily chemické a

biologické zbraně a pokoušely se zavraždit zahr. pol.představitele.

E. Heusinger 25.2.2015 8:27

Krym je možná

malý územní zisk, ale velmi významný. Neboť Američané se svoji snahou mít na strategickém Krymu vojenskou mírovou raketovou základnu utřeli nos.

J. Fridrich 25.2.2015 8:32

Re: Krym je možná

O možné raketové základně Američanů na Krymu mluvili při své poslední návštěvě na naší planetě mimozemšt'ané ?

V. Vovák 25.2.2015 14:06

Re: Krym je možná

Pokud vím, tak na Krymu chtěli američtí mariňáci "rekonstruovat školu". Dokonce bylo na stránkách US Departmentu vyhlášeno výběrové řízení. Mě osobně, kdybych šéfoval Rusku, by to dožralo.

R. Langer 25.2.2015 10:31

Re: Krym je možná

Páni, oni Američané chtěli na Ukrajině stavět raketové základny? No toto?! Kdo by to byl řekl? 8-o

J. Schwarz 25.2.2015 12:01

Re: Krym je možná

Raketovou základnu chtěl na Krymu vybudovat už prezident Kučma. Hodlal si na ni půjčit v Číně a Íránu a posléze ji američanům se ziskem prodat. Tento úmysl konzultoval s Mrázkem a Heusingerem, kteří doporučovali půjčit si raději ve Venezuele a základnu prodat Castrovi. Když ten onemocněl, z plánu sešlo.

E. Heusinger 25.2.2015 12:11

Re: Krym je možná

Ukrajina chtěla ze základny v Sevastopolu vystěhovat Rusy a nastěhovat Amíky.

Tož tak.

J. Herejk 26.2.2015 17:02

Re: Krym je možná

No přece to psal aeronet.cz, tak to musí být praudaprauďoucí.

V. Němec 25.2.2015 7:16

Rozum se RUSŮM

vždy zakalí, když se podívají na mapu asijského kontinentu. Ten západní přísmrdek Asie - Evropa - je pro ně provokací, poněvadž na jih do Říše nebeského klidu nemohou.

K. Pavlik 25.2.2015 5:18

Sankce nedavaji smysl

Sankce nedavaji smysl pokud je nepodporuje Cina, Turecko, Japonsko a Jizni Korea. Holt se Rusko preorientuje tam. Pokud jim Francouzi nedodaji ty lode ktere jim slibili tak je holt postavi nekdo jiny a Francie si ty lode muze strcit za klobouk.

J. Fridrich 25.2.2015 8:37

Re: Sankce nedavaji smysl

Ale dávají, dávají. Rusáci dělají že ne, ale Medvěděv už předělává rozpočet - ubere mužíkům a přidá na zbraně vojákům, kteří jezdí na dovolenou na Ukrajinu v tancích a s raketami

K. Frauknecht 25.2.2015 9:13

Re: Sankce nedavaji smysl

Nedávají. Však Amíci, až na omezení některých bankovních služeb, je také neuplatňují. V konečném důsledku se ekonomické škody promítnou v Evropě výrazněji než v Rusku (sankce se postupně sanují z neevropských trhů). Mnohem větší vliv na ruskou ekonomiku má krok Saudů, který byl zřejmě namířen zcela jiným směrem :-)).

K. Frauknecht 25.2.2015 9:26

Re: To prostě musim :-)

"...Situace je taková, že Poláci zoufale šmelí na hranici s Běloruskem a posílají tudy kamiony svých zemědělských produktů do Ruska. Další eurosankcionisté je posílají tajně přes Srbsko a Finsko. Turecko na sankce kašle a EU/USA drží pusu. Vyhrožují jen Maďarsku. Výsledkem bude ekonomický propad Evropy, který vlády a ministři financí vyřeší tím, že si půjčí od amerického Mezinárodního měnového fondu, aby je naštvaní občané nevyhnali. Takže se na jedné straně zvýší zadluženost Evropy a na druhé zisky USA, jejichž obchod s Ruskem vzrostl za minulý rok o 7%...

Zdroj: PL Dnes :-)

J. Schwarz 25.2.2015 12:08

Re: To prostě musim :-)

Ale to přece nebyla EU, kdo uvalil embargo na dovoz potravin do Ruska. Naopak, byli to rusové, jejich odpověď na evropské sankce. Jestli  někdo obchází embargo a dodává do Ruska polská jablka přes bělorusko, obchází ruská opatření, ne evropská. Mimochodem, když rusové nakoupí v číně či jinde v Asii - čí technologii používají a jaký kapitál má podíl na oněch čínských firmách? Čínský vzestup přece vůbec není důsledkem Maova socialismu, ale důsledkem umožnění západních investic pozdějšími vládami.

P. Švejnoch 25.2.2015 13:09

Re: To prostě musim :-)

Váš příspěvek je úplně irelevantní.

Co se týče sankcí: Ano, zákaz dovozu zemědělských produktů je ruské opatření - je ovšem třeba pochopit, že je to odveta za sankce vyhlášené Rusku. A dále je třeba pochopit, že na obě strany té mince (tedy jak na sankce uvalené na Rusko, tak na ruská odvetná opatření) doplatí EU, resp. její občané.

Co se týče Číny - Vaše představa "zaostalé a chudé Číny" je poněkud dětinská. Čína je průmyslově a ekonomicky rozvíjející se "tygr". Už poměrně dlouho není jen tím "dělníkem na evropském či americkém výrobním pásu". Má vlastní špičkové technologie (viz kosmický program) a dále je rozvíjí a vyvíjí, v některých ekonomických ukazatelích už předběhla dříve nezpochybnitelně nejsilnější ekonomiku USA (možná, že čínští vůdci jsou jaksi šikovnější, než soudruh prezident USA), a čínští investoři investují po celém světě do nejrůznějších odvětví. Ve skutečnosti je to tak, že kdyby se Čína rozhodla "potopit" dolar, je toho, vzhledem k dislokaci kapitálu, už dnes schopna - naopak už by to nešlo...