26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Listopad 1989 - převrat nebo revoluce?

Tuto otázku si klade mnoho lidí, nevím, jaký má vlastně smysl. Řekl bych, že žádný. Klasický příklad revoluce je pro mne ta francouzská, případně „VŘSR“. Něčím podobným to, co se stalo v listopadu 1989, chvála Bohu nebylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Skřivan 17.11.2014 23:45

Re: Rozdíl mezi převratem a revolucí?

Jak je dnes dobře vidět, tak soudruh Jakeš by byl v podstatě jen skoro nevinná oběť. :-) On viditelně nebyl žádným mozkovým trustem ... . :-) Skuteční zločinci, jsou spolupracovníci KGB, kteří velmi pravděpodobně pracují i nadále, čímž se zcela jistě dopouštějí závažného trestného činu. Ne tehdy, ale dnes ... .

J. Jurax 17.11.2014 22:31

Re: Převrat nebo revoluce?

No, když se v Evropě tvořily národní státy - aspoň ty velké, byly vždy víceméně násilně spojeny různé "národy" nebo kmeny nebo samostatná území. Z nich v průběhu doby vznikl národ, spojený obvykle původně jen osobou panovníka. Viz Francie, Velká Británie, Španělsko, Rusko, později pak trochu odlišně Itálie, Německo. Někdy se to nepovedlo - viz Rakousko-Uhersko a nakonec i to Rusko.

F. Žůrek 17.11.2014 20:29

Byla to změna režimu

Gorbačov chtěl reformovat komunismus, ale ten vzal za své. Samotní mnozí (rozumní) komunisté o tento režim nestáli. Takže dochází ke změně režimu.

Ovšem velký problém byl, jak vše ustát, jak změny provést. Vše do té doby měli v rukou soudruzi, kteří byli skutečně nejlépe na budoucnost připraveni. Měli praxi i lepší vzdělání atd. Samet jim také nahrával. Lustrace mnoho komunisty nepoškodily nepřihlížejíc k tomu, že se soudruzi vlastně lustrovali sami.

Změnilo se u nás mnoho věcí, ale také mnoho věcí se ještě nezměnilo. Lidé nemají rádi politiku, samotná společnost je ve špatném stavu atd. Pořád si jen ze všeho dělat srandu či zase znovu protestovat, má to smysl? Pořádek a pracovitost nám dosti chybí. Méně mluvit a více pracovat.

B. Rybák 17.11.2014 19:15

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Být členem demokratické politické strany je uznávaný, základní projev občanské aktivity (ostatní aktivity jsou jenom doplňkové). ODS ale měla v době probíhající transformace pouze cca 20 000 členů, což bylo dočasně vyvažováno jejich obrovským reformním zápalem a obrovskými znalostmi a pracovitostí profesora V. Klause.

To, že počet členů (nových) demokratických politických stran u nás nikdy(!!!) nedosáhl počtu, potřebného k obnově vedení místních sdružení a jejich kandidátek (dokonce ani v okresních městech) nebyla rozhodně jejich vina. Byla to chyba občanů, jejichž postkomunistické nechuti k politické aktivitě zneužili politicko-nepolitičtí političtí idioti (či komunističtí darebáci)!

Pan prezident Beneš nejspíš udělal nějaké chyby (na můj vkus byl příliš levicový). Ani v jednom z těch Vámi uváděných zápasů (zrad) ale neměl sebemenší šanci vyhrát. V r. 1938 by při nepřijetí "Mnichovského diktátu" proti sobě měl celou západní Evropu (jako stát bojkotující mezinárodní smlouvu by náš stát mohl navždy zaniknout)! Ke konci války bylo zřejmé (viz osud polské exilové vlády, osud zakarpatské Ukrajiny..), že "západ" nás (středovýchodní Evropu) Stalinovi prodal! Rakouská neutralita byla výjimkou, která měla vložit "klín" mezi Němce rakouské a Němce "říšské".

"V České republice je v některé politické straně zhruba padesátina populace. V sousedním Rakousku to je ale zhruba sedmnáct procent."!!!

P. Čech 17.11.2014 14:00

Re: Převrat nebo revoluce?

Převrat, nebo-li puč se vyznačuje m.j. tím, že jej uskutečňuje obvykle malá skupinka lidí. Pokud přiznáte nátlak davu, potom dav není malou skupinkou. V tom případě se jedná o revoluci. Původ tohoto všeho se táhne od dob, kdy žádná Ukrajina neexistovala. Na jejím dnešním území existovala Kijevská Rus a Polsko-Litevské knížectví. V době, kdy se v Evropě tvořily národní státy, zde byly násilně spojeni Rusové, Litevci a Poláci. Mezi ně byli přimícháni ještě Maďaři. A o tom to celé je.

H. Lukešová 17.11.2014 13:11

Re: Rozdíl mezi převratem a revolucí?

No jo no, ale udělat krvavou revoluci, vystřílet či oběsit komunisty? Mnoho Čechů si s komunisty zadala (jako Němců s nacisty), nelze popravit celý národ. Jistěže, Jakeš, Važ, Urválek by si provaz zasloužili.

S. Rehulka 17.11.2014 12:45

Pane Zikmunde.....

.....máte naprostou pravdu, smutnou pravdu !

Jistě se najde pár, nebo i mnoho hlasů, které Vás budou obvinovat z vymýšlení "spiknutí", ale logika říká, že máte pravdu !

Víte kdo a proč to bude zlehčovat ? Ti, kteří jak po "sametovém podvodu" si oddychli a ted, kteří celé čtvrtstoletí z toho profitují!

Tak jako podvodem přiměli ke společnému zpěvu barda Karla Kryla, s kolaborantem Karlem Gottem, jak včas zničili seznamy StB a nechali jen probraná torza pro Cibulkovy seznamy, tak dnes už mají znovu drzost a mediální sílu pro "úpravu" historie.

Jak to právě Karel Kryl říkal : V revoluci musí sinkat hilzny, nikoliv klíče ! A to je ta pravda nejsmutnější !

V. Podracký 17.11.2014 12:02

Re: Převrat nebo revoluce?

Na Majdamu vznikl převrat. Svrhl legitimně zvoleného prezidenta a nahradil jej nelegitimní vládou, která vznikla nátlakem davu a ozbrojenců na parlament. Poslanci zcela nedávno hlasující pro jazykový zákon a samosprávu regionů, museli jej odvolat a změnit. Byla to vláda menšiny nacionalistů proti většině tenkrát ještě umírněných lidí. Tato vláda vyprovokovala občanskou válku. Tím neomlouvám anexi Krymu Ruskem.

P. Čech 17.11.2014 11:55

Re: Rozdíl mezi převratem a revolucí?

Neřekl bych že "chytřejší", ale vyčůranější, zlodějštější, amorálnější a pod.

P. Čech 17.11.2014 11:53

Re: Převrat nebo revoluce?

Jednoznačně revoluce, ikdyž špatně provedená. Ono totiž není dost dobře možné se vzbouřit vůči někomu, kdo mne živí a na němž jsem zcela závislý. Pokud by se Ukrajinci předem zbavili své závislosti na Rusku (ropa, plyn a pod) a až potom proti němu vystoupili, mohlo to k něčemu vést. Bohužel dnes stačí, aby Rusko zavřelo kohouty a to svobodnou Ukrajinu položí a odnese to i naše slavná EU. Tak to vidím já.

P. Čech 17.11.2014 11:48

Re: Převrat nebo revoluce?

Pojem "politická odpovědnost" je nesmysl, zcela bez  nějakého vnitřního významu. Pojem, který jinde ve světě je téměř neznámý a který se uhnízdil asi jen v ČR. Zmínění pánové, ale i dámy, nesou odpovědnost motální a bohužel nikoliv ptrestněprávní. Oni si totiž právo přetvořili podle vlastních potřeb. A o tom to je.

M. Martin 17.11.2014 11:38

Re: Převrat nebo revoluce?

Pane Čech píšete jaký je rozdíl mezi revolucí a pučem, že puč je násilné svržení legitimní vlády a převzetí politické moci ve státě.Můžete mi prosím vysvětlit co se stalo na Ukrajině. Byl to puč nebo revoluce ?

M. Zikmund 17.11.2014 11:22

Rozdíl mezi převratem a revolucí?

Revoluce je když - nespokojenost lidí vytvoří takový tlak, že materiál balonku to nevydrží a praskne a udělá to prásk!!!. A převrat je když - balonek je sice tak trochu nafouknutý, ale sám by nepraskl. Tak někdo příjde a do něj píchne. A balonek udělá pffff.... Tak si vyberte co to bylo v 891117.

Je to smutné, ale o událostech před 25 lety rozhodly ruské komunistické elity. Alespoň ta část z nich, které už komunistické náboženství začalo omezovat, protože nebylo možné překročit jeho limity co se týká moci a bohatství. Bez odhození tohoto náboženství by neměly své jachty v Monaku či nevlastnily anglické fotbalové kluby. Gorbačov byl jejich nástroj pro co nejklidnější přechod. Jistě, cenou bylo odstoupení kolonií ve východní Evropě, ale i zde již náklady překračovaly výnosy. Celý rok 1989 byl jen politicko-technickou realizací tohoto rozhodnutí. Někteří staří a kovaní komunisti to sice nechtěli pochopit a neuměli se s tím vyrovnat, ale ti chytřejší brzy pochopili odkud vítr vane a stačili zareagovat.

T. Kočí 17.11.2014 10:52

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Kdo ví, kdy z něj vyleze,že zákrok na Náměstí nebeského klidu v Pekingu byla "jen drobná strkanice mezi nezodpovědnými studenty a mírnými pořádkovými silami"

J. Urban 17.11.2014 10:44

Re: Převrat nebo revoluce?

Píšete to docela výstižně. Spíš než "sametová" by měla být nazývána "ukradenou", i když to není ani původní, ani úplně výstižné. Kvalita života i myšlení (většiny) lidí je dnes naštěstí někde úplně jinde. Těm pánům, které jmenujete (a mohli bychom přidat další) to můžeme vyčítat jen do té míry, do jaké jsme my sami jim dovolili konat to, co konali. A když dnes chce Mejstřík Klause a Zemana dostat před soud - kdo by to měl asi tak udělat, jak a za co? Politickou odpovědnost jistě nesou obrovskou, jenže trestněprávní by z toho udělal jen soud á la Milada Horáková.

J. Urban 17.11.2014 10:38

Od lháře Zemana se brzo dočkáme

"vysvětlení", co to bylo. 17.listopad byl přeci jen "běžný standard", kdy se utíkalo před páprdy milicionáři. Zvláštní, že 17.11. v Praze ty LM nikdo kromě MZ neviděl, všude jen bílé helmy a červené barety. Někdo holt v deliriu vidí bílé myši, někdo milicionáře.

P. Čech 17.11.2014 10:30

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Není pravdou, že Češi si neváží sami sebe. Příčina problému je zcela jinde. Příčina problémů je již odroku 1927 v nevyužívání možností, které poskytovala ústava z roku 1920 prezidentem Edvardem Benešem, který hlavně, jako nejvyšší představitel ČSR zavinil osobně nástup komunistů k moci (jmenoval Gottwalda v roce 1946 premiérem ikdyž mu to ústava neukládala a "nepropustil" jej z funkce v roce 1948). Zradil stát třikrát. V roce 1938, 1946 a 1948. Oni totiž Češi by si dokázali vážit sebe sama. To by ovšem museli mít v ruce alespoň jeden demokratický nástroj, pomocí něhož by si mohli vynutit změny, které požaduje většina těchto Čechů. Volby podle zásad poměrného zastoupení tímto nástrojem zásadně nejsou a jiný nástroj v rukou nemají. Moc zákonodárnou, výkonnou a soudní ovládají zcela politické strany, představující zanedbatelnou a směšnou menšinu občanů. A o tom to je!

P. Čech 17.11.2014 10:18

Převrat nebo revoluce?

Tuto otázku si klade velmi málo lidí, pane Doležale. To jen hloupí novináři kladou tuto otázku, poněvadž sami nevědí co je to převrat a co revoluce. Zatímco revoluce je rychlý, výrazný, kvalitativní, skokový přechod a prudká změna, převrat, nebo-li puč je násilné svržení legitimní vlády a převzetí politické moci ve státě, přičemž (a to je zvláště důležité) pučisté tvoří obvykle malou skupinu. Přeberte si to, pane Doležale. Tvořili snad nějací pučité malou skupinu a nebo si změny vynucovaly miliony lidí na Letné a jiných místech ve státě? Jednoznačně šlo o revoluci, ikdyž nakonec zpackanou.  Ono totiž této revoluce využily staré struktury ("bývalí" komunisté), kteří když viděli, kam situace spěje, rychle zahodili rudé knížky a infiltrovali se do všech  možných politických stran, zejména ODS, ČSSD, KDUČSL, ODA a mnoha dalších. V těchto stranách ovládli mocenské pozice a z těchto pozic se jali škodit nově se tvořícímu systému svou přímou účastí na změnách. Pod touto přímou účastí mám na mysli tvorbu a schválení nové ústavy, jejíž nejzásadnější chybou bylo, když čl.4 ústavy minulé byl nahražen čl. 5 ústavy nové. Další zásadní chybou bylo setrvání na volebním systému podle zásad poměrného zastoupení, který m.j. umožnil komunistům jejich podíl na moci zákonodárné v poslanecké sněmovně. Na systému, který způsobuje nepřekonatelné problémy již od roku 1920, kdy byl zaveden. Toto všechno mají na svědomí oni "bývalí" komunisté v čele s "expertem" (komunistickým expertem)na ústavní právo, prof Jičínským, "bývalým" komunistou a politickým turistou Petrem Pithartem, pány Dybou, Stráským, Tlustým, Škromachem, Zaorálkem a mnoha dalšími, všechno opět "bývalými" komunisty.Takto je třeba hodnotit současnou situaci, pane Doležale!

E. Vašátko 17.11.2014 6:08

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Ovšem je otázka, jak dlouho nám ta svoboda ještě vydrží. S Vaším hodnocením předchozích prezidentů souhlasím, ovšem to, co máme na hradě teď, se nedá s žádným z nich srovnávat. Je to ožralá loutka, která si svého loutkovodiče ubytovala jako poradce přímo na hradě, kampaň si nechala financovat z jednoznačných zdrojů a bohužel, je prakticky nesesaditelná. A ví to, takže toho využívá. A bůhví, kolik škody ještě nadělá.

J. Vozábalová 17.11.2014 2:09

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Psát a zpívat nám sice zatím nikdo nezakazuje, ale jak dlouho? Kdoví, kam může vést Zemanova čínská inspirace.

A spousta škody se dá napáchat mnohem dříve, než za zbývající tři roky!

L. Šarina 17.11.2014 1:47

Re: Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Je to sice pravda, ale Češi si neváží ani sebe sama a k tomu vždy připodělaní vůdcové tohoto státu, začínajíce Benešem a konče mimo Havla a Masaryka,sebestředným Klausem a lidovým glosátorem Zemanem." Je hrozný tento stát, když musel jsi se dívat....."

H. Lukešová 17.11.2014 0:42

Měli bychom si vážit, že máme svobodu.

Cesta ke svobodě bývá mnohdy složitá, ale buďme vděčni za ni!