11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nostalgici na chmelu

Heslo „Za komunistů bylo líp“ vytáčí hodně lidí. Ty, kteří považují 17. listopad 1989 za svou životní satisfakci a přelomové společenské vítězství. I ty, kteří odmítají nyní oblíbenou tezi, že za uplynulých 25 let tu bylo všechno špatně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 20.10.2014 20:12

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

No, nejsa psycholog, akorát si dovolím říct, že nad tím moc špekulujete a přeceňujete vliv literatury. Nehledě na to, že objektivně vzato ono opravdu nebylo všechno za bolševika temné a špatné. Jistě i Vy naleznete nějaký klad ... :-)

A stockholmský syndrom bych do toho nepletl.

A technická - Exner byl třeťo, ne-li dokonce čtvrtorepublikový, podle toho, zda vydělíte období 1945 až 1948 jak třetí republiku ... :-)

Mimochodem, to si myslíte, že když si přečtu třeba Žraloky a malé ryby (Ott) nebo Hodinu mrtvých očí (Thürk) nebo Červený sníh (Hofé), stanu se obdivovatelem nacistického Německa?

V. Fiala 20.10.2014 10:12

Sewczyk na hrad?

Proč ne, nejdříve se musí ale doučit českou gramatiku pro pátou obecnou!

V. Vaclavik 20.10.2014 3:55

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Ale to nehraje roli, aspon ne prvoplanovou, ze lide vi, ze to tak doopravdy u policie neni, nechodi. Vy asi nevite, jak podprahove funguje reklama a to o cem tu mluvime je forma reklamy a agitka je zase jen jiny druh reklamy (nerikam, ze tohle je agitace).

Dulezite je, ze se lide pri cteni takovych detektivek citi dobre a casem ziskaji takovy ten nazor, ze 'ne vsechno bylo v tom minulem rezimu spatne', a ani nemusi a zpravidla nemaji pro takove reci nejake konkretni tvrzeni, protoze to se sklada z malych kaminku a prvorepublikovy Exner je jen jednim z nich. 

Vas problem je v tom, ze tu hodnotim detektivky, ktere (jako ja) mate rad a proto nejste schopen objektivniho nahledu na vec. Jde o opak tzv. Stockholmskeho syndromu u obeti zlocincu. Tady tedy jde o to, ze u oblibene veci se budete branit nahledu, ze muze byt take spatna, proste to vytesnite z vedomi, nechcete o tom ani myslet.

J. Jurax 19.10.2014 23:02

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Probůh, čítal jsem jeho detektivky už jako pubescent a ani na okamžik mne nenapadlo, že ten obraz tehdejší VB je realistický a pravdivý. Detektivky jsou převážně pohádky pro dospělé odehrávající se v uvěřitelné realitě - ovšem zpravidla až na postavy detektivů a popis pátrání.

To byste musel kaceřovat i Fikera za Zlatou čtyřku, Sérii C-L a Kilometr 19 (major Kalaš a jeho fámulus Karlíček byly postavy veskrze sympatické; a taky Rudolfa Hrušínského a Jiřího Sováka za filmové ztvárnění majora Kalaše). Nebo Škvoreckého za poručíka Borůvku, Milenu Brůhovou a já nevím koho ještě, co si dovolili napsat a vydat detektivku za bolševika.

B. Hamáček 19.10.2014 22:17

Re: Bylo líp ? Ano ! Byli jsme mladí,

Jo, jo byli jsme mnohem mladší, ale jsem rád že jsem se té změny dožil a mohu si ji v rámci možností užít.

V. Vaclavik 19.10.2014 21:30

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Ja mel na mysli neco jineho, nez ze resil politicka temata - ktera neresil, jak rikate. Problem byl s obrazem policie, ktery Exner a jeho podrizeni Beranek a Vlcek, ve svych osobach staveli pred ctenare.

V devadesatych letech byla v televizi diskuze, kde sedelo nejakych deset ruznych povolanych lidi a diskutovali nejen o pripadech majora Zemana, ale i knihach a filmech Erbena, jestli by nemely byt zakazane. A Erben v tom byl prave kvuli tomu falesnemu, ruzovobrylovemu obrazku policie, ktery pred ctenare ve svych detektivkach stavel. Nastesti bud se rozhodli nezakazovat, nebo si vystupu te diskuze nikdo z tech u moci nevsimal.

V. Vaclavik 19.10.2014 21:05

Re: Kádrování.

Vy jste tedy dobry, a dluzno dodat, jednoduchy. Ideovy pohled urcuje napriklad jestli nekdo voli socialismus, nebo svobodu, jestli ma to co potrebuje ukrast, nebo si na to vydelat a koupit si to. Ideje cloveka urci jestli s ostatnimi bude jednat na principu nasili, prinuceni, nebo principu dobrovolnosti. Nebe a dudy.

Proc asi ma clovek jiste ideje? Snad aby podle nich v zivote jednal, konal sve dilo bud v socialisticke fabrice, nebo soukromem podniku.

A kadrovani jako takove neni ani spatne, ani dobre, to zalezi kdo a s jakym cilem kadruje - jestli personalni oddeleni v soukromem podniku, nebo nekdo spojeny se statni moci, s moci zkazit vam zivot na dobro, at se hnete kam hnete. Kadrovat, tedy hodnotit lidi je ve svobodnem prostredi zadouci a patricne.

K. Voráček 19.10.2014 19:45

Kádrování.

Je děsivé, jak umíte kádrovat a kádrování považovat za argument. Vás opravdu nikdy nenapadlo, že ideový pohled člověka je jeho věc a že soudit (a odsoudit) ho můžeme jen podle jeho díla? Kolik dobré a kolik špatné práce ten člověk přinesl? Ublížil někomu?

B. Rybák 19.10.2014 19:32

Není to nic nevysvětlitelného

Totalitní říše mají vždy problém s výměnou vůdců a zápas o moc po Stalinově smrti (1953), při němž byl (Chruščovem) odhalen "stalinův kult osobnosti", tedy Stalinovi genocidní zločiny, těžce otřásl celou sovětskou říší a vedl nejenom u nás k dočasnému uvolnění znejistělé moci. Kruté potlačení maďarské revoluce (1956) ale jasně dokázalo, že čas na osvobození národů ještě nenastal.

Novotný byl poslední "chruščovovec" v celé RVHP a spuštění "pražského jara", které nevyhnutelně vedlo k odstranění Novotného, k naší marxistické "normalizaci", oslabení vnucenou federalizací a k trvalé přítomnosti "Rudé armády" na našem území, udělalo nepochybně Brežněvovské KGB velkou radost. "Pražské jaro" mělo zřejmě zapůsobit na barikádách bojující francouzské osmašedesátníky jako lákavý příklad demokratického socialismu v RVHP! Po jejich porážce jsme byli rychle "zachráněni" bratrskými armádami! A o tom to bylo!

P. Sulc 19.10.2014 18:46

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Souhlas, take je rad ctu. Staci ''soudruha'' zamenit ''panem'' a vse je OK.

P. Sulc 19.10.2014 18:39

Re: Opravdu bylo lip.

Mate pravdu, tento dobry cesky zvyk se stale jeste alespon v praze drzi. VZDY se nasel nekdo, kdo pustil chcipackeho dedka s holi sednout. V tomhle ohledu budiz Cechum cest a chvala. Dokonce i pamatuji, kdyz jsem byl asi pred deseti lety v Kourimi, tak me deti na ulici i zdravily.

B. Rybák 19.10.2014 18:35

Re: kde zijete soudruhu ?

Stačí se podívat na to, jakou rychlostí se změnil vhled našich obcí (v té mojí vypadají i staré budovy lépe než vypadaly za 1. republiky) Ba i těch vesnických návsí po nichž téměř okamžitě přestala proudit směs močůvky a hnojiv z hromad před deštěm nekrytých pytlů a především se dříve nepředstavitelnou rychlostí začala prodlužovat délka našeho života a narůstat možnosti jeho naplnění (cestování, náročné sporty, vzdělávání a žádní kádrováci)!

http://www.novinky.cz/domaci/240653-zivot-v-cesku-se-za-20-let-protahl-u-muzu-o-sedm-a-u-zen-o-pet-let.html

P. Dvořák 19.10.2014 18:02

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Nejen po oslím můstku, ale i s berlemi.

B. Rybák 19.10.2014 17:51

Re: Autor ve své argumentaci

Přesně tak!

B. Rybák 19.10.2014 17:50

Re: film

A už vůbec se film nezmiňuje o tom, co usedlíci vyprávěli brigádníkům o jejich bídě na počátku združstevňování (z družstevní odměny se žít nedalo, živil je záhumenek a párek mohli dopřát dětem jenom na pouti v okresním městě)!

J. Jurax 19.10.2014 14:16

Re: Opravdu bylo lip.

No jo, hezkých holek je i dnes všude plno, akorát my jsme pro ně nějak průhlední či co :-) ... a když si nás přece jen všimnou, akorát nás pustí sednout v šalině :-)

J. Jurax 19.10.2014 14:13

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

No jo, co je Vám to platné, když detektivky psal dobré ... :-)

A za úlitbu době bych měl akorát Efektivně mrtvou ženu, jinak si Erben vybíral témata nepolitická a víceméně nadčasová a taky se v exnerovkách politice důsledně vyhýbal. Navíc se jeho detektivky odehrávají v určitém bezčasí socialismu - tedy kromě té poslední - nenaleznete tam nikdy konkrétní vročení, v níž se odehrávají; samozřejmě, dá se to odhadnout, ale není to určující.

I jeho nedetektivní tvorba - od raných děl až po Paměti českého krále Jiříka z Poděbrad - mi nepřišla politická.

J. Jurax 19.10.2014 13:54

Re: kde zijete soudruhu ?

No, koukám, že jste se z těch učebnic pro idioty pilně učil ...

J. Jurax 19.10.2014 13:53

Re: kde zijete soudruhu ?

No tak ty žárovky díky pronikavé pitomosti zelených euroblbů a našich připosraných přitakávačů všude k mání nejsou - leda tak do 40 watů, ty nám bruselská vysokoprevoschoditělstva dosud ponechala.

J. Jurax 19.10.2014 13:44

Re: film

No, ono některé reálie oné doby - pro nás vrstevníky oněch Starců normální - musí na dnešní generaci působit jako z jiného světa.

A to ještě byly ve filmu reálie poněkud idealizovány - třeba ubytování na chmelu, jak jsem je zažil já, mělo k takměř luxusu ve filmu ukazovanému dost daleko.

M. Košťál 19.10.2014 11:18

co to je?

neviditelný pes preventivně maže i nevulgární kritiku?

F. Kusák 19.10.2014 10:01

Re: hm

Před chvílí jsem jednomu diskutérovi vyčetl, že uráží jiného  s jinýmnázorem. Teď bych s chutí provedl totéž. Ale nestojí to za to. Ovádu nevysvětlíš, že nemůže být motýlem.

J. Vintr 19.10.2014 9:26

Autor ve své argumentaci

jaksi opomněl jeden důležitý aspekt, který ten "pohodový" muzikál jen tak mimochodem ukazuje a který charakterizuje "svobodu" doby, kdy tady vládl bolševik. Dovede si dnes někdo představit, že by se vztah jedné dívky a jednoho chlapce vážně probíral v celém "kolektivu"?

P. Kmoníček 19.10.2014 8:34

Re: kde zijete soudruhu ?

Szewcyk na Hrad!Ale do Daliborky nebo ještě něco provede.

P. Mach 19.10.2014 0:34

Re: kde zijete soudruhu ?

Jestli se je třeba mít před někým na pozoru tak před píčusem tvého ražení, který je sto argumentovat tím, že za první republiky nebyly mobily, ergo když za komoušů nebylo lautr nic tak to nebylo nic nad čím bychom se museli pozastavovat. NasraI sis tak do držky kvůli tomu, že tě rodiče mlátili intenzivně do hlavy nebo kvůli něčemu jinýmu? Jediný zločin tohoto režimu, který mi momentálně dělá starosti je akutní nedostatek financí v psychiatrii. V opačném případě by tě totiž už musel mít dávno docent Chocholoušek ve vypolštářované cele.

R. Szewczyk 18.10.2014 21:48

Re: kde zijete soudruhu ?

je třeba se mít na pozoru před idioty,kteří vychvalují současný zločinný systém,tím není řečeno,že minulý režim nebyl zločinný,jen mentální retard,dokáže najít v tomto souvislost,asi tak,že za  první republiky nebyly mobily a dálnice,proto byl režim k hovnu,váš popis minulosti je z učebnice pro idioty od idiota  ze šestého postupového ročníku základní školy,

V. Vaclavik 18.10.2014 16:53

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Jako priklad kritizovatelne tvorby, ktera mam oblibenou, jsou detektivky Vacava Erbena s kapitanem Exnerem, ktere navozuji zradnejsi obrazek tehdejsich pomeru, nez kdy mohla navodit treba filmova serie Tricet pripadu majora Zemana (kterou vesmes nemusim, i kdyz na nejake ty dily se nekdy podivam). Agitka, cim je prvoplanovejsi, cim je primejsi, tim je mene efektivnejsi, mene zradna.

Autor V. Erben byl priznacne "Od roku 1947 až do roku 1989 clen KSC (byl i místopredsedou ZO KSC ve Filmovém studiu Barrandov), po sovetské okupaci CSSR v srpnu 1968 normalisacní publicista, cinný v propagaci branne-bezpecnostní politiky komunistického státu. V listopadu 1989 se stal predsedou Ceské asociace autoru detektivní literatury. Od roku 1993 pusobil tri roky jako tiskový mluvcí predsedy CSSD."

V. Vaclavik 18.10.2014 16:30

Je priznacne

ze kdyz se diskutuje o tom, jestli drive bylo lepe, nebo nikoli, nikdo nikdy nezmini, ze oproti tehdejsim pomerum mame dnes neporovnatelne vetsi moznost realizovat sve tvorive schopnosti v oblasti produktivni casti zivota. V tehdejsi zabehle vyrobe takova moznost byla jen v ramci tak zvane pridruzene vyroby, jako napriklad typicky pod hlavickou nejakeho druzstva. Ale jedinec mimo amaterskou oblast nemel sanci, protoze nemohl podnikat.

Shledavam velice vypovidajici o te nasi dnesni spolecnosti, ze neco takoveho nikoho nepali, jakoby si nikdo te dnesni relativne mnohem vetsi svobody (prese vsechny regulace podnikatelskych tvurcich aktivit) nevazil - a je nutno dodat, ze vskutku nevazi. Diskuze na toto tema vzdy skouzne jen do tri polozek - svoboda pohybu, slova a moznost koupit to ci ono, ale tvurci svoboda, svoboda realizace v tvurci, podnikatelske sfere, v tom vzdy vymluvne chybi. 

Pritom regulacni omezeni, kdykoli si prejeme prakticky cokoli tvorit, jsou podobneho druhu, jako kdyz bychom mohli cestovat, ale i nadale jen na nejake povolenky o vycestovani a nektere svetove a treba i mistni konciny by byly jen na specialni povoleni, ci primo zakazane... jak by se na to lidi divali, ale obdobna regulacni omezeni v tvurci oblasti jim prijdou normalni. Na vselijake regulace nasich produktivnich zivotu se nadava u piva, ale v praxi se hrbi hrbet a podridi se, voly nevolky. A dokonce i ti nadavajici kdyz se zklidni, uznavaji, ze neni mozne, aby si lide delali, co chteji. To by jeste tak bylo, aby si kazdy mohl ve sve tvurci cinnosti delat, jak se mu zachce. Ale uz si to takovi mudrlanti nespoji s faktem, ze jde o uplne stejnou vec, jako nazor, ze to by tak bylo, aby si kazdy rikal, ci psal, co chce, nebo cestoval kam chce, kdy chce...

V techto oblastech svobody by lide protestovali, ale v te tvurci proste ohnou hrbety jako hovadka. A na cloveka ihned vyjedou, ze nejake regulace prece musi byt - chapou  takovy postoj jako vyzvu k anarchii, jako bud vsechno, nebo nic.

V. Vaclavik 18.10.2014 15:46

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Ta nostalgie jde mnohem hloubeji, ja sam jsem vekove nebyl ani teen v sedesatych letech, ale ta dekada ve me zanechala stopy i tak, protoze odkaz 'zlatych' sedesatych let zije prakticky dodnes, i kdyz tehdejsi umelci jiz vymiraji. Jejich dilo te doby ale porad zije a zasahlo i narozene v osmdesatych letech, napriklad.

Konkretne tenhle pubertacky film jsem nikdy nemel rad, ovsem ty ostatni filmy jsou taky kritizovatelne, vcetne tech, na ktere se dodnes moc rad znovu divam. Rekl bych, ze z vas mluvi zhrzeny milovnik tohoto filmu a ten osli mustek stavite vy.

Co se meho nazoru tyka, ten vzdy znel - zadne umeleckou ani jinou tvorbu nezakazovat! A ze stejneho soudku si vyhrazuji pravo na pripadnou kritiku te tvorby. Je smutne, ze lide i dnes, celeho ctvrt stoleti po padu totality, citi potrebu napadnout kazdou kritiku narcenim, ze si kritik zrejme asi preje zakaz kritizovaneho dila. Je videt, ze vira mezi lidmi ve svebytnost te nasi dnesni svobody je stejne chaba, jako ostatne ta nase svoboda sama.

V. Ondys 18.10.2014 15:12

:))))))))) A co když to je i o tom

Tehdy se šířilo mezi prostým a dělným lidem tohle: "Hitler byl vůl, dával masa kilo a půl, a teď máme, co jsme chtěli, deset deka na neděli."