24.5.2024 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Nostalgici na chmelu

Heslo „Za komunistů bylo líp“ vytáčí hodně lidí. Ty, kteří považují 17. listopad 1989 za svou životní satisfakci a přelomové společenské vítězství. I ty, kteří odmítají nyní oblíbenou tezi, že za uplynulých 25 let tu bylo všechno špatně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Matousek 18.10.2014 12:06

film

film je to urcite prelomovej.

Problém vidím v tom, ze ho mladá generace nezná a pokud ano, tak mu nejsís  nemuze rozumnet.

Neboli ne tak, jak jsme ho vnímali v té dobe my a tedy v cem vyjímecnost filmu spocívá.

F. Matousek 18.10.2014 11:56

kde zijete soudruhu ?

zárovky jsou vsude k mání, banány normálne konzumuju, nezamestnaní nebyli, protoze musel byt zamestnán kazdej flákac. Pokud byl ve strane, tak pro nej vymysleli i novou funkci. Exekutori nebyli, protoze stát si na lidech vzal komu a co chtel, i bez exekucí. Poprípade rovnou nekoho zavrel a sice také koho chtel. Dnes mohu ríct zasranej komunisto. To dríve neslo.

Nevím kde drív lidi nakupovali ? Dnes je v kazdém meste nekolik marketú. Dríve byla jedna samoobsluha a v ní h.vno. Dokázal bych také popsat soucasné nesvary a zápory. To ale není treba. Kazdy kdo si pamatuje ví, ze za komunistú bylo hur a také nesvobodno. Ze to byl zlocinny system, pred kterym je treba mít se na pozoru. Rovnez tak pred lidmi, jako jste vy, kterí ho dnes vychvaluji.

M. Mýval 18.10.2014 10:48

byli jsme mladí

Jen pro upřesnění. Pucholt neemigroval v roce 1967. Odjel do Anglie protože se mohlo. Emigrace se z toho stala až když jistý Slovák prohlásil. Hranica sú nění promenáda.

Tyhle Slováky tu máme zas. Novotný je tu neměl. ANO jsme zas v  p...

E. Heusinger 18.10.2014 10:44

Nikdy jsem netušil,

že tento film poslouží autorovi k jeho propagandě.

Najděte si prosím něco jiného.

R. Szewczyk 18.10.2014 9:41

hm

ta otázka,vážení,jestli bylo za komančů lépe,je legitimní,ovšem osobně na ní neodpovídám,neznaje odpovědi,

nuž otázka,zda-li bylo hůř,jest také legitimní,na ní odpovím ,že ne,

Kdysivá třeba nebyl hajzlpapír,teď nejsou žárovky,nebyli banány ,teď nejsou taky,nedostatek onoho papíru byl ekologický počin,který šetřil lesy,nedostatek žárovek šetří to ,co ví jen žak biomasa,ty dnešní banány za banány nepovažuje ,krom nás,ani venezuelské prase,páč je nechce žrát,kdysivá nebyli nezaměstnaní ,teď nejsou všichni zaměstnáni,kdysivá nebyl exekutor,teď klepe na dveře každé druhé domácnosti,za klepe dosadíme třebas kope,kdysivá nebyl znán případ,žeby policajti se pokusili zabít motocyklistu bez řidičáku,ovšem byli znány případy umlácení nějakých nepracujících alkoholiků,čti disidentů k smrti,kdysivá jste na komunistu zařvali komunista,a nic se nestalo,dneska na cikána zařvete cikán,a zavřou vás,et cetera

k jakýmkoliv tzv uměleckým počinům se vyjadřuji jen v intencích toho,že na naší vesnici je v hasičárně umístěna cedule,dle pamětníku odstraněna z cesty až někde po válcem s nápisem:Potulným cikánům a komediantům vstup zakázán

P. Dvořák 18.10.2014 9:10

Re: ... nostalgie ruzovych bryli po starych casech ...

Slovník cizích slov: Nostalgie je teskná touha, stesk; nadměrný stesk narušující chování a vyvolávající až tělesné příznaky.

Dovolím si s úspěchem pochybovat, že u dnešních mladých jsou šedesátými léty vyvolány nějaké tělesné příznaky. Nostalgie je spojena se vzpomínkami, tedy ve vztahu k šedesátým létům by to mohlo platit pro pamětníky ve věku tak přibližně od 60+.

Jinak řečeno, máte snad pocit, že třeba při filmech z šedesátých let Všichni dobří rodáci, Dáma na kolejích, Romance pro křídlovku a další prožívají dnešní padesátníci a mladší nějakou nostalgii? Nebo nostalgii snad prožívají při filmech o šedesátých létech jako např. Pelíšky nebo Kolja? Předpokládám, že jste to ani nemyslel vážně.

Nebo si také musíte za každou cenu najít oslí můstek ke „komunistické agitce“? Nebo byste nejraději filmy tohoto typu rovnou zakázal, aby mladí nechytili komunistické manýry?

L. Křivan 18.10.2014 8:09

Bylo líp ? Ano ! Byli jsme mladí,

měli všechny zuby, klouby nebolely, ideální váha, a spousta krásných koček. (místo těch starých bab dneska).

Jinak to stálo za GOWNO !  Všude panoval strach. Strach aby se neprofláklo, že máme příbuzné v Americe,  strach aby nás nikdo 1. května neviděl, že jedeme na chatu místo do průvodu, strach aby dítě někde neprokeclo, že posloucháme Hlas Ameriky, (Svobodná Evropa byla příšerně rušená),  strach aby se na nás po hodinovém čekání ve frontě dostal hajzlpapír,  kupoval se jen chleba, brambory a pivo, ostatní se "shánělo", když byla babička v nemocnici, tak se furt strkaly peníze doktorům a sestřičkám do kapsy,...  

Nebylo líp !

V. Vaclavik 18.10.2014 5:04

Re: Snaha naroubovat jabloň na smrk

"Podstata filmu je právě ve vzpouře proti zažitým pořádkům"

Jenze pro dnesni divaky je 'podstata' toho filmu uplne nekde jinde, kdyz kazdy muze mlatit pantem jak chce, nosit vlasy jak chce dlouhe, treba i zadne, nebo volit si koho chce, nebo nevolit vubec, nebo si jit lazo plazo lehnout pod most a zustat tam bydlet bez riskovani nejakeho postihu. Takze jaka vzpoura proti zazitym poradkum muze na tom filmu dnesni divaky pritahovat. Pritahuje je nostalgie ruzovych bryli po starych casech a tak podprahove a druhoplanove a zdanlive paradoxne z toho cisi komunisticka agitka.

D. Ondrejkovič 18.10.2014 4:36

Re: Snaha naroubovat jabloň na smrk

Jo pravda Seneca.......nepustil jsem si to předtím, než jsem to napsal.

Z. Jaromír 18.10.2014 4:05

Re: Snaha naroubovat jabloň na smrk

Nečetl tam ten Pucholt náhodou spíš něco ze Seneky?

Tehdá v 64 bylo ke Starcům i učitelstvo docela vstřícné, vzpomínám si, jak dokonce můj mladší bratr na učňáku musel o tom filmu napsat domácí úkol ze slohu.

D. Ondrejkovič 18.10.2014 3:16

Snaha naroubovat jabloň na smrk

Film "Starci na chmelu" byl dlouhá léta za komunismu zakázaný (a nebylo to jen kvůli Pucholtovi, který emigroval) a promítat se pomaličku a potichoučku začal až na sklonku léta 1989, kdy už "tály ledy". Podstata filmu je právě ve vzpouře proti zažitým pořádkům - vzpomeňme např. na scénu, kdy Pucholt čte na půdě své Haničce z Cicera (a hlavně CO čte) a pak říká: "No to je jako by to ten chlap psal dneska!". Takže milý autore - dokazovat, že film Starci na chmelu je vlastně oslavou doby totality je jako roubovat jabloň na smrk.

J. Stejskal 18.10.2014 1:47

Re: Co to je za blábol?

Teď jsem přišel napsat něco podobného. To muselo dát strašnou práci na ten nebohý film naroubovat sestavu oslích můstků, aby to drželo pohromadě. A nedrží. Ach jo!

P. Dvořák 18.10.2014 1:09

Co to je za blábol?

Stalo se také v r. 1964:

Na trh byl uveden automobil Škoda 1000 MB. V platnost vešel tehdy nový Občanský zákoník (zákon 40/1964 Sb.), který platil až do roku 2014. Kongres USA schválil rezoluci o Tonkinském zálivu, která prezidenta opravňovala k použití síly a prezident USA Lyndon Johnson schválil jednorázové letecké údery na cíle v Severním Vietnamu. 25. června bylo zatmění Měsíce. Narodil se Petr Čtvrtníček, herec a zločinec, který byl před několika dny odsouzen za bestiální trestný čin. Narodil se Robert Fico, slovenský politik. Zemřel Eino Antero Luukkanen, finský stíhací pilot.

V Londýně měl premiéru film o Beatles Perný den, který pro změnu ukazoval běžné starosti běžného občana Velké Británie. Připadá vám to stupidní? O nic méně, než psát o filmu Starci na chmelu jako známém symbolu, který využívají fanoušci hesla „Za komunistů bylo líp“.

P. Sulc 18.10.2014 1:08

Opravdu bylo lip.

Nic nas jeste nebolelo, doktora jsme neznali, vsude plno hezkych holek, i erekce byla dobra. Co vice si clovek mohl prat. A pri ''pumpovani vzduchu'' vam i ta stranovlada byla ukradnea.