27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Je flexibilní pracovní doba benefit?

V mnoha inzerátech nabízejících zaměstnání, uplatnění na pracovním trhu a možnost rozšíření pracovního týmu se jako jeden z benefitů často uvádí flexibilní pracovní doba.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Šafránek 10.10.2014 14:26

Autor je nadšenec, ale trochu mimo realitu.

Už dnes spousta zaměstnavatelů očekává, že zaměstnanec je 24 hodin na telefonu, že na zavolání bude ochoten po večerech sedat u počítače a honit termíny. Pak si Alenko vyberete náhradní volno! Jistě, rodiče s malými dětmi přivítají flexibilitu. Ale valná většina lidí má radši pravidelný rymus, jasně oddělenou práci a volno. Jak uvedli diskutéři níže, autor žije v představě, že 90% zaměstnanců sedí u počítače a pracuje on-line či off-line, to je fuk. Také je k diskusi, čemu autor říká flexibilní pracovní doba: je jí to, když zdravotní sestřička má jeden týden noční a jeden týden denní? Nebo když v pneuservisu mají dvakrát do roka nával do nevidim do nevidim? Podobným "benefitem" jako flexibilní pracovní doba je zkrácený úvazek v zaměstnání, kde se pracuje úkolově. V praxi to vypadá tak, že pokud si např. žena zkrátí úvazek na 0,8, aby měla jeden den v týdnu víc času na děti a domácnost, vykonává nadále totéž kvantum práce, ovšem za 80% mzdy.

O. Uživatel 10.10.2014 11:33

Uživatel požádal o vymazání
S. Donát 10.10.2014 13:10

Re: Jak prosté drahý Watsone,

Mobil i notebook samozřejmě ano, pokud ho můžete používat k soukromým účelům za firemní náklady... podobně jako auto.

P. Švejnoch 10.10.2014 8:11

Autor se mýlí

Vybral si z celého problému v podstatě jediný segment (tedy informační technologie) a na jejich rychlém rozvoji postavil závěr, že flexibilní pracovní doba by měla být od nižšího managementu standard.

Když to vezmeme od základu, pak pevná pracovní doba je ustanovena proto, aby byly dodrženy technologické návaznosti a hlavně proto, aby lidé, kteří vykonávají práce v nějakém pracovním řetězci na sebe navazujících činností, mohli tyto práce vůbec vykonávat.

Například, co já vím, třeba balící linka pracující v jednosměnném provozu - pokud budou mít pracovníci související s takovou linkou flexibilní pracovní dobu, dříve (spíš než později) se stane, že obsluha linky přijde v 6:00, seřizovač v 9:00, jeřábník v 8:00, a řidič VZV v poledne. Jaká bude efektivita takové koordinace asi netřeba vysvětlovat.

Jenže to samé platí i pro nižší (a následně i vyšší) management, zejména tam, kde je (alespoň z části) náplní práce organizace práce podřízených. Sám jsem takovýmto "nižším managerem" a flexibilní pracovní dobu do jisté míry i mám (ve smyslu: Je jedno, jestli přijdu v 6:30 nebo v 7:30) ale dost dobře si neumím představit, že bych svoje podřízené organizoval a úkoloval bez přesné znalosti aktuálního stavu pracoviště.

Takže se domnívám, že myšlenka "standardně flexibilní pracovní doby" je chybná.

T. Kočí 10.10.2014 9:57

Re: Autor se mýlí

Souhlas!Celá léta jsem pracoval ve fabrice s pevnou pracovní dobou (6-14.15).Poslední roky před důchodem jsem zažil i flexibilní prac.dobu v projekci.To se nedalo vydržet. Ale moderním mladým managorům to vyhovovalo. No nic , je jiná doba.

O. Uživatel 10.10.2014 11:35

Uživatel požádal o vymazání
K. Pavlik 10.10.2014 16:24

Re: Autor se mýlí

Hodne lidi ano ale lide zijici na mobilu ne. Pro ne je to ted nebo nikdy.

I. Pujman 10.10.2014 5:54

optimisto

Volná pracovní doba je ale také (spíše často) zneužívána zaměstnavatelem k tichému odbourávání jinak zákonné osmihodinové pracovní doby. Zkuste zaměstnavateli říci - já mám padla, když Vám řekne, že to a to se musí dodělat, vždyť máte flexibilní pracovní dobu?  A vybrat si někdy napracované hodiny? Ale jděte, zítra se musí zase "dodělat" něco jiného. Flexibilní pracovní doba je totiž v Česku chápána jako hra bez pravidel, jen málokdo má ve smlouvě, že pevný počet hodin třeba týdně nesmí překročit bez souhlasu pracovníka tolik a tolik  hodin. Mladí a svobodní na práci od nevidím do nevidím ochotně kývají, a v okamžiku, kdy přijdou na to, že také chtějí mít rodinu a čas na ní, už je většinou pozdě. V lepším případě musí hledat novou práci, většinou za méně peněz. A stát Vám dnes alibisticky řekne: pracovní smouvy - to je Vaše věc.

P. Švejnoch 10.10.2014 7:50

Re: optimisto

Omezení počtu přesčasových hodin je, nemýlím-li se, dáno ZP, netřeba ho tedy mít ve smlouvě.

........

A koho jiného věc by měla být pracovní smlouva, než moje a zaměstnavatelova? Kdo jiný by do toho podle Vašeho názoru měl ještě kecat?

P. Čulík 10.10.2014 7:57

Re: optimisto

Flexibilní doba byla u všech mých zaměstnavatelů nastavena zhruba takto: Týdně odpracovat dle zákona 40 hodin a na pracovišti být každý den od 9:00 do 15:00. Jak prosté. Takže žádné "odbourávání".

V Siemensu ve Vídni v Siemensstrasse to dotáhli k dokonalosti: tam se nemuselo jít do práce v pátek, to ani nevařila kantýna. Napracovalo se to do čtvrtka a myslím, že jen 38 hodin:-)