26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Když modely nefungují

Je tomu bez jednoho měsíce rok, kdy Česká národní banka spustila devizové intervence a oslabila korunu. Hodnota úspor a příjmů českých domácností se během několika málo dní v eurovém vyjádření scvrkla o více než šest procent ČNB slibovala, že přínos nepopulárních opatření nakonec oceníme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Vyšata 9.10.2014 12:13

Re: Deflace

Nulový úrok u vkladů není žádné negativum, banky stejně za vklady většinou poskytují úrok menší než inflace. Odklad spotřeby je spíš racionalita výdajů, vyřazení zbytečných, stejně když něco potřebuji tak si to koupím a neodkládám. Mít peníze doma, nebo investovat bez dluhů, nepůčovat si, to je stašná vize pro obchodníky s iluzí, myslím tím bankéřské vrstvy které vycucávají z dlužníků vysoký úrokový výnos.

Podnikatelská nálada, která varuje před zadlužením podnikatelů a spotřebitelů je velmi potřebná a není vůbec ničivá. Jenom se podívejte na zadlužení státu, to je přesně ten způsob, jak se dobrat k bankrotu, půjčovat si bezhlavě na politické projekty vytvářené výhradně pro zdání, že politická reprezentace myslí výhradně na občany. A je to jen aby se udržela v příštích volbách u vlády. A jestli je něco ničivé, tak je to singrovina, zásah do vývoje, hodnověrnosti a pevnosti koruny, zničení důvěry k dlouhodobému spoření, třeba na důchod. A to je daleko, daleko větší průšvih než nějaká deflace.

K. Pavlik 9.10.2014 5:19

Re: Deflace

Skoda ze jste tento prispevek nenapsal drive.

B. Rybák 9.10.2014 1:24

Deflace

Není není tak zábavná a normální, jak tvrdí pan Kohout. Přinejmenším proto, že vede k téměř nulovému úroku vkladatelů, a pro vklady bank (u ECB) nyní dokonce k zápornému úroku. Vede nejenom k odkladu spotřeby, ale především k potlačení investic (hodnota úvěru rychle roste, a očekávaný zisk stále klesá). Bezpečně vydělávají pouze peníze uložené doma.

Výrazná čí dlouhodobá deflace je způsobena špatnou podnikatelskou a spotřebitelskou náladou, která je pro ekonomiku skutečně ničivá a tu banky změnit skutečně neumějí (bez politických reforem to nejde). Na deflaci se ale občas vymlouvají, když chtějí devalvačními opatřeními podpořit skomírající domácí export a rozumní domácí ekonomové je v tom nenápadně podporují. To by ale nesměl pan Kohout mít tak moc nerad pana Singera.

J. Jurax 8.10.2014 20:54

Re: Vám by se asi líbilo v Německu počátku 20 let,

No, jsa šunkomil pravím, že cena šunky se za poslední tři roky rozhodně nezdvojnásobila :-)

K. Pavlik 8.10.2014 20:52

Re: Pane, LŽETE, KOMUNISTICKÁ MĚNOVÁ REFORMA

Ze to byla zlodejna o tom neni sporu. Soukrome dluhy se resily ruzne: Strejdovi zaplatili dluh hodinu pred pulnoci. To ovsem neznamena ze nekdo na tom nemohl vydelat. Neco vydelalidokonce i  lide co nemeli ani vindru.

P. Vaňura 8.10.2014 19:17

Pane, LŽETE, KOMUNISTICKÁ MĚNOVÁ REFORMA

r. 1953 nebyla inflací, byla ještě dokonaleji provedenou zlodějnou. Ta "měnová reforma" totiž zanechala dluhy v původní výši a to dokonce i u lidí, kterým např. peníze v hotovosti UKRADLA!!!!

V. Kusý 8.10.2014 18:47

Re: Ono to neni tak jednoduche

Z Vaší gramatiky ta vysoká škola čouhá jak sláma z dřeváků :-))))

P. Vaňura 8.10.2014 18:10

Vám by se asi líbilo v Německu počátku 20 let,

to se třeba plat, vyjádřený v markách, za jediný den zdvojnásobil.

Mimochodem, v Rusku během inflace, počátek 90 let, si lidé sice půčovali rubly, ale dluh se přepočítával přes dolary. Tedy, půjčil jste si 2000 rublů, to bylo 100 dolarů. Za dva měsíce jste musel vrátit 100 dolarů, tedy aktuálně 4000 rublů. No a v Maďarsku a Polsku to nebyly už půjčky mezi lidmi, ale třeba i bankovní hypotéky, banky dávaly hypotéky JEDINĚ tak, že byly nominovány ve švýcarských francích, aby nedoplatily na očekávanou inflaci. Když ale, v době krize, forint i zlotý silně devalvovaly, lidé, kteří pobírali plat v domácí měně hypotéky najednou nebyli schopni splácet. Vznikl z toho celostátní ekonomický problém a vlády muslely intervenovat, aby nevznikla masivní krize.

Jinak, ceny potravin u nás STOUPLY a to tak, že hodně. Taková šunka zdražila za tři roky na dvojnásobek, jogurty o 50% atd. atd. Také jablka silně podražila a vláda chce za peníze daňových poplatníků jablka ničit, aby tyto astronomické ceny zůstaly...

A VŠECHNO, co se kupuje za dolary a Eura, tady VEŠKERÝ DOVOZ devalvací ZDRAŽIL.

V. Vaclavik 8.10.2014 17:21

Na menove intervence CNB

plati to stare zname, ktere se rikalo o komunistech - porucime vetru desti - a zde taky trhu. Jinymi slovy, muzeme si delat co se nam zlibi, nic nam nemuze stat v ceste, ani priroda a uz terpve ne nejake lidske osudy.

"Obecne platí, že centrální banky provádejí menovou politiku podle modelu, které nefungují. To není hezké zjištení."

Chtel bych verit, ze tu jde o recnicky obrat, ale jak mam autora precteneho, verit tomu nemohu. Jestli tedy zjistuje tyto veci az nyni, potes nas pambu, po dvanacte uz bylo hodne davno. Podobne pomalu vzdy dochazely veci napriklad i Klausovi a jen kvuli jeste vetsi zpozdilosti naseho lidu, se zdal byt vzdy na spici narodniho pelotonu velkych myslitelu.

K. Pavlik 8.10.2014 16:51

Re: Ono to neni tak jednoduche

Dobre citaty. Ja jsem mel na vysoke skole z marxismu same jednicky no ale tyto perly mne nejak unikly.

S. Ševeček 8.10.2014 15:45

Re: Tak to nevím,

ČNB nemá pečovat o stabilitu inflace, ale o stabilitu cen. Dále o finanční stabilitu a o bezpečné fungování finančního systému v České republice.

Jak známo, jejich "cílování" je dlouhodobě neúspěšné ... naplánují třeba 1,5%, výsledek je 0,5% a oni vítězné hlásí, že se spletli jenom o jedno procento. Nikoliv, pánové - spletli jste se o procent 66!

S. Ševeček 8.10.2014 15:39

Re: Strašidlo deflace

Trvale udržitelný rozvoj okrádání obyvatelstva je podmíněn trvale udržovanou inflací.

S. Ševeček 8.10.2014 15:38

Re: Když modely nefungují

Má?

K. Pavlik 8.10.2014 15:21

Re: Tak to nevím,

Kanada ma cilovou inflaci. Ze se to nedari je jiny problem.

V. Kolman 8.10.2014 15:18

Re: Ono to neni tak jednoduche

To "tajení lze jakž pochopit. Co ale nechápu, proč prostě nedržel hu......(pardon) ústa??? Nemusel se zbytečně ztrapňovat.

     Jsou věty z učení velikého Vladimíra Iljiče Uljanova-alias Lenina, které jsou pravdivé. Kdysi v jasnozřivé chvíli vyřkl toto: "Socialismus nelze zdiskreditovat, nezdiskredituje-li se sám."  A další perla (u které si ale nejsem jistý, jestli ji vyslovit také Lenin, nebo dokonce sám Karl Marx): "Bez velkých bank by socialismus nebyl uskutečnitelný."

V. Halašta 8.10.2014 15:08

Re: Když modely nefungují

Mnooo, horní hranice říká, že si v Německu lékař přicházející z Česka vydělá přes 10 tis. Euro. O tom by se dalo s úspěchem pochybovat.

V. Halašta 8.10.2014 15:02

Re: Když modely nefungují

To je nějak relevantní k tomu, zda má pravdu?

V. Halašta 8.10.2014 14:57

Tak to nevím,

..že by cílování inflace, v reakci na budoucí zavedení Eura, zavedly nejdříve Nový Zéland, Kanada a Izrael?

V. Halašta 8.10.2014 14:40

Re: No, moc s Vámi, pánové, nesouhlasím.

Pokud srovnávám vývoj ve dvou zemích nemusím nic přepočítávat ale použiju procenta. Co to je snad vysvětlovat nemusím (byť občas ten pocit mám).

Pokud chci vyjádřit pokles kursu s ohledem na výdělky a úspory pak jen s uvedením koeficientu "váhy dovozu", tedy cca 0,3. Pokud bychom neměli pravdu tak by zase bez intervencí byla devalvace někde k minus 6%. To ale nenaznačuje ani pan ekonom Kohout, přesto klidně stále operuje s plným poklesem.

J. Plzák 8.10.2014 13:59

Strašidlo deflace

Jde o strašáka vymyšleného v letech uplynulých od zavedení eura.

Dříve po deflaci ani pes neštěk.

Selským rozumem: něco jsem si už dávno chtěl koupit, ale neměl jsem na to. Pak se to zlevnilo a najednou je to v rámci mých možností. Mám ještě otálet, protože možná to bude ještě lacinější.

Desítiletí strašili ekonomové inflací. Chtě nechtě, museli už si najít něco nového.

J. Kavalír 8.10.2014 13:19

Re: Ono to neni tak jednoduche

Kdyby Zápotocký "nelhal", pak by nebylo třeba žádnou měnu dělat, protože by nebylo co měnit a v obchodech by byly jen prázdné regály. Jsou prostě věci, které je potřeba popírat do poslední chvíle, i když všichni tuší, že je to jinak.

J. Mrázek 8.10.2014 13:18

Co čekáte od přeplacených "singrů" ...

Žijí v jiném světě a nedokáží si představit, že za jejich dvoudenní plat jinde žije celá rodina měsíc ...

M. Prokop 8.10.2014 12:57

Re: Ano.

Další odkaz z téhle stránky cenzura nepustí:

https://www.google.cz/search?client=opera&q=frak%C4%8Dn%C3%AD+bankovnictv%C3%AD&sourceid=opera&ie=utf-8&oe=utf-8&channel=suggest&gws_rd=ssl

O. Prokop 8.10.2014 12:56

Re: Když modely nefungují

Ze života: proč bude letos větší úprk lékařů z ČR do Německa než v minulých létech? Kromě jiného taky proto, že nyní po devalvaci, přepočtu si tam vydělají o 10-20tis Kč více. A to ani slíbených 5% Němečkových nezachrání...

M. Prokop 8.10.2014 12:55

Re: Ano.

Rusko se o žádnou náhradu nesnaží.

Systém frakčního bankovnictví je sakra starý, údajně to povolil Charles I, než mu usekli hlavu - ne z důvodu onoho povolení.

http://www.mesec.cz/clanky/podvadeji-banky-vznik-bankovek-bankovnictvi/

J. Hejna 8.10.2014 12:04

Re: Ono to neni tak jednoduche

Proč do toho zatahujete učitelku, o jejíž ponětí o matematice vůbec nejde.

Smutné je, že zřejmě už od páté třídy umíte česky stále stejně - jako barbar.

K. Pavlik 8.10.2014 11:32

Re: Modely nefungují,

No on ten statni bakrot za stareho Rakouska nebyla zadna legrace - viz F.L.Vek. Proti tomu devalvace koruny o 6% je legrace.

K. Pavlik 8.10.2014 11:28

Re: Ono to neni tak jednoduche tomu nerozumím

Ja mam informace o dobe mezi 1945 - 1953 z druhe ruky. Podle techto informaci existovaly jakesi vazane vklady, hodne lidi melo doma furu papirovych penez a stydelo (ci balo apod) si je vymenit  - takze je davalo skoro zadarmo kamaradum apod., v hospodach se az do pulnoci v den menove reformy prodavalo za stare ceny, tesne pred menovou reformou o tom vedel kdekdo,.Mama meho kamarada pracovala na poste a ta to tez vedela predem (podle meho kamarada)- musela podepsat jakysi papir ze to nebude vykladat. Samozrejme nakoupila co mohla.

Toz tak.

K. Pavlik 8.10.2014 11:18

Re: Ono to neni tak jednoduche

To uz mne nadavala ucitelka v pate tride. To ze zase ona nemela ani poneti o matematice ji kupodivu nevadilo.

S. Ševeček 8.10.2014 10:42

Re: UJASNĚNÍ POJMŮ

Máte - exaktně pojato - pravdu; správně by to měla být /ve smyslu technického používání/ šroubovice ... ale ta zase obvykle bývá stále stejného stoupání a průměru "závitu".

Vzhledem k tomu, že bonmot Lidská civilisace (dějiny) se pohybuje "po spirále" (prostorově myšleno) a vše se opakuje, jednou jako tragedie, podruhé jako fraška - je zaužívaný, byl bych tady tolerantní.