19.3.2024 | Svátek má Josef


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Výzva českým spotřebitelům

Ministr zemědělství Marian Jurečka ve čtvrtek 18. září představil svůj plán prosadit zákon, který by jasně definoval, co může být označováno jako česká potravina. V principu má jít o metodiku posuzování, kolik procent surovin výsledného produktu musí být českého původu, aby bylo možné potravinu označovat jako českou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 23.9.2014 21:44

No, on ten článek je celkem blábol

Jistě se obtížně zjišťuje, zda něco je tuzemské. Ale u lecčehos je to celkem nesporné. Sardinky zpravidla tuzemský výrobek nebudou, zato rohlík ano, byť by byl sypán solí z Rakous ...

Že by v tuzemsku chované prase, i když sele je z Holandska či odkud a požilo krmnou směs částečně či úplně netuzemskou, na tuzemských jatkách bourané nebylo tuzemský výrobek? Podstatná část práce se odvedla u nás ...

Ovšem kampaň na koupi českého zboží je nejspíš vyhození peněz do luftu nebo jejich přihrání do těch správných rukou ...

O. Zuckerová 23.9.2014 16:56

Přála bych si,

aby se zveřejnilo vyúčtování této propagační kampaně. Pamatuji podobnou pitomost pod názvem  "Český kapr". Čeští géniové vypotili intelektuálně náročný nápis "Český kapr" (co asi jiného, když to měl být český kapr, že?) doplněný kresbičkou ryby na krabičkách od sirek. Chtěla bych vědět, kterého vlivného politika kamarád vytvořil tuto kapří Monu Lisu! (No, tuším to, kdo stál za kampaní, bylo známo.) A jak je možné obrázkem na krabičce ovlivnit lidi, aby si kupovali kapra za 200Kč/kg místo kuřecích křídel za 70? Za takovou "osvětovou činnost" se tedy u nás berou miliony! Takže, pánové, výkazy na stůl!

P. Vaňura 23.9.2014 16:47

Článek je ideologický blábol, má jen

opačné znaménko, než mívaly bláboly komunistické. Např., samotná existence sociálního státu jde PROTI autorově představě, že je jedno, kdo dané zboží vyrobí. Pokud dáte před domácím zbožím přednost tabulkově levnějšímu zboží z Číny, budete navíc k ceně čínského zboží platit podpory dělníkům, kteří díky konkurenci země s levnější pracovní silou, přijdou o práci.

Zemědělství je navíc tak strategickým odvětvím, že třeba Japonci jsou ochotni platit domácícm rolníkům několikanásobek světových cen. V mnoha případech se totiž události vyvinou tak, že je země nakonec odkázána jen na domácí produkci. Pak se bude snažit výrobu domácích potravin zvýšit, ale bude to jen částečná pomoc. Viz Británie za WW2, kdy musela část nedostatkových lodních kapacit napořád vyčlenit pro dovoz potravin. Celkově na dopravních lodích v Atlantiku zahynulo 100 tisíc námořníků, mnozí na lodích vezoucích potraviny.

K. Pavlik 23.9.2014 17:25

Re: Článek je ideologický blábol, má jen

Nelze nez souhlasit zejmena s pasazi o zemedelstvi a pouzit citat z me oblibene knihy: To se nesmelo dedeckovi ani naznacit

V. Vaclavik 23.9.2014 15:27

Ochranarska narodni hospodarska politika je falesna

Ochranarska narodni hospodarska politika je vzdycky mylna a zustava mylna, i kdyz ji obcane provozuji dobrovolne, bez vyzvy, nebo po vyzve. Ponecham stranou kolik milionu takove vladni vyzvy vzdy stoji - i kdyz nutno dotat, ze ve srovnani se ztratami ze samotne ochranarske politiky, at uz vynucene, nebo dobrovolne, je cena tech vyzev naprosto zanedbatelna.

Vysvetlit proc je mylna se da na poukazani na princip veci, ale pak tomu malokdo porozumi, a kdyz se to vysvetluje vice konkretne, na prikladech, lze vzdy poukazat na jine konkretni pripady, ktere zdanlive hovori proti a v takove diskuzi se obcansti ochranari citi jako ryba ve vode.

Zuzovani dnesni vysoce provazane svetove ekonomiky, byt jen preferencnim nakupem od mistnich vyrobcu, nemuze nez prinest v delsim behu pro vsechny zucastnene sama negativa (klicovy je ten delsi horizont). Ochranarska politika, i ta dobrovolna, je politika nevideni si ani na spicku nosu. Ti, kteri ji navrhuji a ti kteri na ni skoci, jsou primitivni jedinci mezi nami, kterym sirsi, dale vidouci mysleni cini potize a tak veci proste neporozumi a podobne jako vetsina cikanu ziji jen pro dnesek, zaslepeni kratkodobymi vyhodami, protoze ty jsou to jedine, co jsou schopni nahlednout a chapat.

Ochranarska politika se ale casto maskuje prave jako dale vidouci - ze vidi dal nez do vlastni penezenky, dal nez vlastni sobecky zajem, ze zachovava praci pro mistni... jenze je treba rici, za jakou cenu v delsim behu. Zase, ponecham stranou fakt, ze vyzvy k dobrovolnemu uskrovneni ve prospech celku jsou jen predstupnem k narizeni toho uskrovneni povinne, zakonnou formou.

V. Vaclavik 23.9.2014 15:28

Re: Ochranarska narodni hospodarska politika je falesna

Ochranarstvi v principu znamena zuzeni delby prace a tak snizeni prosperity, zivotniho standardu. Ochranarska mentalita vycurane spoleha na ostatni, na zbytek sveta okolo, ze se ochranarsky chovat nebude a tudiz, ze ochranari z toho budou dlouhodobe tezit, ze se ochransky vlk nazere a koza zustane cela. V principu veci, dle ochranarske mentality, se tak muzeme vratit na sobestacne farmy, sobestacne komunity, izolovana 'hospodarska' udoli - kde vsichni budou zamestnani, ovsem bude to makani 24/7 za zivobyti z ruky do huby, na primitivni urovni nevyvinuteho sveta...

K. Pavlik 23.9.2014 15:36

Re: Ochranarska narodni hospodarska politika je falesna

Je zvlastni ze to vyborne pracuje pro Nemecko.

V. Ondys 23.9.2014 10:02

:)))))))))))))) Mylná doktrína protekcionismu?

A co německý hospodářský zázrak snad v šedesátých letech, který se o ní opíral, známý mi tehdy vyprávěl, že by s okolníma nevydržel, kdyby si pořídil třeba neněmecký auto...

V. Vaclavik 23.9.2014 15:30

Re: :)))))))))))))) Mylná doktrína protekcionismu?

Tak kdyz se tomu rika zazrak, tak asi nikdo nerozumi, jak se to mohlo stat. A jak tedy vy vite, ze v tehdejsim Nemecku prave ta ochranarska politika stala za tim zazrakem? Proc ne treba jejich vira v Boha, nebo neco jineho? Zazrak je proste zazrak.

A. Pakosta 23.9.2014 9:54

Pokračování

Souhlasím s vámi ovšem v tom, že je kravina nakoupitt selata v Holandsku, krmit je v Česku jihoamerickou kukuřicí, na porážku je odvézt do Německa a maso pak prodávat v Polsku, kde si je koupí český spotřebitel, který tam vyjel za levným nákupem třeba i proto, že vepřové, které by koupil na farmářském trhu od chovatele ze sousední vsi, by bylo výrazně dražší. Až tam nás dovedla potřeba států a nadstátů všechno regulovat. Zdravý selský rozum se nám ze života vytrácí. Nebýt těch idiotských regulačních zásahů, bude samozřejmě místní produkt ekonomicky výhodnější a rozumný občan nad tím nezaváhá.

M. Poléfka 23.9.2014 14:32

Re: Pokračování

No nevím, já už několik let kupuji maso (vepřové i hovězí) od soukromého zemědělce za výrazně nižší ceny než v nejlevnějším supermarketu. Má to jeden háček, že musím koupit min. půl prasete nebo 1/4 hovězího a sám si to doma rozbourat.

Rovněž chovám králíky na maso a jádro pro ně kupuji od stejného zemědělce a to také za výrazně nižší ceny než jsou na trhu běžné.

J. Jurax 23.9.2014 21:34

Re: Pokračování

A hádejte, proč to maso máte levnější? No protože si ho musíte sám rozbourat, nějak uskladnit a možná i od toho zemědělce sám odvést; pokud ovšem doma nesníte za víkend půl prasete ... a to doma jistě neplníte všechny tuzemské a EUropské směrnice o hygieně v masných provozech - jejich dodržení taky není zadarmo ...

A. Pakosta 24.9.2014 9:50

Re: Pokračování

Pane Poléfko,

ta nižší cena Vašeho nákupu "od souseda" je opravdu v tom, že si veškerou řeznickou práci uděláte sám, zatímco maso v marketu je už připraveno do hrnce. Kolik si  asi tak započítáte za hodinu své vlastní řeznické práce? Nezapomeňte také připočítat cenu energie, kterou spotřebuje Váš mrazák - pokud to levně nakoupené a vlastnoručně naporcované maso budete pár týdnů skladovat v mrazáku, o veškerou cenovou výhodnost přijdete. Nicméně Vám držím palce, ekologická stopa Vašeho masa je rozhodně menší, než je na trhu obvyklé.

Vlastní chov králíků je nepochybně výhodný způsob získání kvalitního masa - a je to projev právě té soběstačnosti a konzumace lokálních produktů, o níž se zmiňuji ve svém příspěvku. Problém je v tom že zdaleka ne každý občan si může vlastní chov zařídit, v neposlední řadě i díky legislativě, která pochází z brusele.

A. Pakosta 23.9.2014 9:53

Nechci věřit vlastním očím,

...když čtu takzvané příspěvky v této diskusi. O tom jsem ale psát nechtěl, rád bych se vyjádřil k meritu článku samotného.

Vážený pane Smetko, nemáte pravdu. Konzumace místní produkce je naprosto přirozeným způsobem obživy, daným přírodními zákony, které se navíc nevztahují jen na konzumaci potravin, ale i na opatřování ostatních věcí denní potřeby. Bylo to odjakživa dáno mírou obtížnosti transportu té které komodity ve srovnání s poptávkou po ní. V neolitu se z velké dálky dopravovaly třeba pazourkové pecky - nenahraditelná surovina k výrobě řezných nástrojů, později jantar, sůl a ještě později koření. Postupem vývoje pak naše civilizace zaměřená na technologie dala lidem (pozor, stále jen některým) možnost konzumovat výrobky pocházející doslova odkudkoli, ovšem za cenu obrovské ekologické stopy každého takového produktu. Představte si, kolik ropy se spálí na dopravu láhve vína z Nového Zélandu nebo hovězího stejku z Argentiny k nám - a přitom jde o výrobky srovnatelné s těmi, které lze vypěstovat a vyrobit u nás! Nesmyslná dotační a regulační politika spolu s působením různých lobbystických skupin pak zkresluje přirozené ceny na trhu tak, že víno z Nového Zélandu koupíte u nás levněji než to z domácí produkce. Globálně pak naše civilizace trpí obrovskou závislostí na dopravě sem a tam, jejímž projevem jsou dálnice v okolí velkých metropolí, ucpané v době dopravních špiček V OBOU SMĚRECH!

Podpora konzumace místních produktů tak samozřejmě odlehčuje naši planetu od zbytečné dopravy a devastace přírodních zdrojů.

Dále pak je naprosto hloupou manipulací vaše tvrzení, že pokud při chovu prasat používám americký traktor, který navíc spaluje naftu vyrobenou z irácké ropy, nejde již nazvat mé vepřové českým produktem.

V. Mlich 23.9.2014 13:53

Co je manipulace?

Ale musíte uznat, že kdyby žrádlo prasatům vozil Zetorem poháněným Babišovou řepkou, tak by nákup masa od něj víc ulehčil naší planetě od zbytečné dopravy. Pan Smetka neříká, že se nesmí kupovat domácí produkty, on jen říká, že se při nákupu nemáme slepě řídit původem, ale zdravým rozumem, t.j. poměrem ceny a kvality, a když někdo chce, tak i zatížením planety. I když orientace na cenu úplně stačí a k odlehčení planety to povede automaticky.

A. Pakosta 23.9.2014 15:46

Re: Co je manipulace?

To právě nemáte pravdu. pouze kdyby neexistovaly různé pofidérní zájmy, lobbující o dotace na jedné a o celní ochranu na druhé straně, platilo by, že víno z Nového Zélandu se ve střední Evropě bude prodávat tak draho, že by je nikdo ani nedovážel. Díky těm neprůhledným dotacím atd však normální občan sáhne po levnější láhvi z NZ, protože ta ekologická stopa jej nezajímá.

V. Halašta 23.9.2014 17:24

Re: Co je manipulace?

Že ty si od těch svobodných?

L. Křivan 23.9.2014 20:46

Re: Náklady na dopravu láhve vína z Chile do Evropy

jsou asi 10 centů.

P. Krešňák 23.9.2014 9:38

Nesmysly, a pořád ....

....nějaké mýty. Věřte pane Šulci, kdybyste měl sníst špekáček dle "starých norem" tak by Vám určitě nechutnal. Jsem řezník a vím o čem píši. A pan Smetka má pravdu. Sehnat české maso je takřka nemožné. Žádné totiž není. Vrcholem všeho je, že veterinární správa bude sbírat ceny za které se maso nakupuje (asi pro pana Babiše aby jeho dovozní firmy věděli za co nakupuje konkurence a to hovado Jurčka si to ještě pochvaluje). Krešňák

P. Sulc 23.9.2014 5:21

Jestli zemedelec doda svoje prase,

at uz jej krmil cimkoliv, reznik z nej udela spekacky, at uz tam da jakekolv koreni, tak to snad je cesky produkt, ne. Svycarske hodinky, pokud maji nejmene polovinu domacich soucasti, jjsou svycarske, Skodovka vznikla v Cesku, je tedy ceska, byt neco  v ni je dovezeno odkudsi. Pivo je plzenske, byt chmel byl ze Zatce, etc, etc. A odkud jsou ruzne stroje, na tom snad nezalezi.To by pak ani cestina nemohl byt slovansky jazyk, neb uz staleti jsou v ni nemecka slova, dnes i anglicka.

J. Strakoš 23.9.2014 8:06

Re: Jestli zemedelec doda svoje prase,

Pokud budete chtít zavést pravidla musí být jasná - a nebude to tak lehké + to lze snadno obejít. Například ta "česká" Škodovka: Pokud je polotovar vyroben v Německu a u nás jen doleštěn, je to německý nebo český díl? Pokud je řídící jednotka složena z čínských součástek a pájená v ČR, je to české? A co je to více než polovina? Je to do počtu dílů (takže stačí mít národní šroubky) nebo do hodnoty nebo do váhy nebo do funkcionality?

Prostě to rozdělení české/cizí je velmi pocitové - jakýkoliv předpis nebo hodnocení nad ním postavené je vždy umělé.

P. Sulc 23.9.2014 10:48

Re: Jestli zemedelec doda svoje prase,

Jiste, u segedynskeho gulase v konserve ci u motocyklu to bude problem. Ale myslite ze u jablek, brambor, cibule, burtu, veproveho to take bude komplikovamne? To snad memyslite vazne. Konec koncu i krokodyly maso muze byt ceske, jestli je ta krokodylova farma nekde na uzemi Cech.

J. Strakoš 23.9.2014 11:16

Re: Jestli zemedelec doda svoje prase,

Ehm, reaguji na Váš příspěvek, ve kterém uvádíte: "Skodovka vznikla v Cesku, je tedy ceska, byt neco v ni je dovezeno odkudsi", takže své námitky vážně myslím.

U některých základních potravin bychom se asi shodli, ale to by opět znamenalo vytvořit předpis, který definuje, pro které výrobky to má smysl. (pokud už neexistuje)

Prostě za mne je to rozdělení umělé, nevypovídající nijak o tom, co si kupuji. Stejně jako čínské zboží to může být dobrý výrobek nebo šmejd.

J. Šimek 23.9.2014 4:08

Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Že mě to nepřekvapuje ...

P. Sulc 23.9.2014 5:48

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Pokud pamatuju, Klaus rekl ze ''ekonomie nezna spinave penize", coz ovsem je pravda.Jestli postavite fabriku za ukradeny milion, tak stale ta fabrika stoji a neco produkuje.

R. Langer 23.9.2014 7:47

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Ne, vy tomu jenom nerozumíte... :-P

O. Prochazka 23.9.2014 7:58

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Nic takového Klaus neřekl, je to jen lety živený mýtus. (Vy při pohledu na peníze poznáte, že pocházejí z nekalé činnosti?)

J. Šimek 23.9.2014 9:10

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Možná to Klaus neřekl osobně, ale dál už tu myšlenku propagoval a podporoval.

A. Pakosta 23.9.2014 10:02

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

Přátelé, zase tu mlátíte prázdnou slámu. Z doby římského císaře Vespasiána pochází heslo

PECUNIA NON OLET (peníze nesmrdí),

které vyjadřuje přesně tutéž myšlenku, že totiž hodnota peněz nezávisí na jejich původu.

J. Šimek 23.9.2014 10:33

Re: Klaus nepoznal špinavé peníze, SSO zas domácí produkt.

V Klausově podání ovšem byl ctihodným podnikatelem i Al Capone. a To je sakra rozdíl.