26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

POLITIKA: A Potěmkin se směje...

Jenom třicet procent z těch, kdo nemají práci a jsou na sociálních podporách, chce opravdu makat. Takový je odhad úřadu práce v Ústeckém kraji. "U vás je sociální systém oproti platům příliš štědrý, u nás doma bychom na podpoře umřeli hlady", říkají oproti úvahám naší tripartity polští a slovenští gastarbajtři, kteří vyplňují pracovní místa u nás místo těch, kdo makat nechtějí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 5.6.2014 2:00

firma Plaston

No, otevřeně řečeno, za 11 000 hrubého s vyhlídkou na 15 000 hrubého (pro bezdětka 12405 čistého, se dvěma dětmi 14639 čistého) nelze čekat moc velký zájem o tato pracovní místa. Není tam psáno, o jakou práci by šlo.

Na socdávkách si domácnost se dvěma dětmi a nepracujícími rodiči přijde na cca 10 500 měsíčně, neboť to je přibližně životní minimum takové rodiny. Tedy živitel rodiny by si polepšil o cca 4000 měsíčně - stojí to za to dojíždět do práce?

V. Kusý 4.6.2014 17:02

Když můj bývalý zaměstnavatel hledal v Brně

pracovníka na dělnické místo, odmítl je jeden z uchazečů s argumentem, že nabídka dvojnásobku ! jeho mzdy na starém místě je pěkná, ale musel by do práce na šestou, takže zůstane na starém místě kde dělá od osmi. Takový člověk by podle mne měl chcípnout hlady.A ať mne humanisté a socialisté klidně ukamenují.

Z. Sadovský 4.6.2014 16:47

Bez minimální mzdy

Zákonem stanovená minimální mzda neexistuje ve skandinávských zemích (Dánsko, Finsko, Švédsko, Norsko). Vysvětlováno je to silnou pozicí odborů, které prostřednictvím kolektivních smluv zajišťují pro zaměstnance pravděpodobně lepší mzdové podmínky než by jim mohl zajistit zákon o minimální mzdě (Sazima 2010). Minimální mzda však není zákonem upravena ani v Německu. Problematika minimální mzdy je zde poměrně velmi složitá a nelze ji jednoduše popsat (Chomátová 2003). Minimální mzdy jsou sjednávány mezi zaměstnavateli a odborovými svazy na dva až tři roky, jiná situace a jiná mzda je v zemích bývalého NDR, také se rozlišuje například ve stavebnictví podle místa  stavby, rozdílné tarify jsou sjednávány i podle regionů atd.

J. Cerny 4.6.2014 12:54

Ono to jde i jinak

Priklad Svycarsko: ve Svycarsku je podpora v nezamnestnanosti mnohem vyssi nez u nas, nezamnestnany otec dostava 80%posledniho platu, bezdetny 70% po dobu az 520 dni. Ale musi splnovat podminku, ze aktivne hleda misto, denne se musi vykazat minimalne peti odmitnutymi zadostmi o misto ( musi sam aktivne hledat a pisemne dolozit). Pokud tuto podminku nesplni neni narok na podporu. Dale musi byt prihlasen na pracovnim urade. A musi byt ochotem vzit jakekoliv primerene misto,za jakykoliv plat, ktery odpovida zivotnimu minimu. Primerene misto - tim myslim, ze napr. nezamnestnany inzenyr nebudenucen zametat ulice, ale musi prijmout i misto v oboru pro stredoskolaka a sredoskolak delnicke misto. Dale v pripade doporuceni uradu prace je povinnen doplnit sve vzdelani, pripadne musi akceptovat rekfalifikaci - obe za financniho prispevku statu. Odmitne-li je po podpore. Nezamnestnany je dale povinnen pracovat v ramci obce na verejneprospesnych pracich - zpravidla se jedna max. o jeden az dva dny v tydnu, aby nezamnestnany mel moznost hledat zamnestnani, pripadne pracovat na svem vzdelani. Odmitne-löi tak penize nejsou. Pochopitelne u lidi kratce pred duchodem jsou tato pravidla volnejsi.

Zkratka podpora je zalozena na principu ochoty chtit pracovat.

J. Cerny 4.6.2014 12:55

Re: Ono to jde i jinak

A dodavam- ONO TO FUNGUJE,

J. Cerny 4.6.2014 13:26

Re: Ono to jde i jinak

Jeste jedna pripominka: pochopitelne, ze nejde jen o tech 5 odmitnutych mist denne, presneji jde o minimalne pet serioznich pisemnych hledani mist s odpovedmi denne. Pokud je nejaka pozitivni, musi prijit dalsi krok, predstaveni, pohovor a rezultaty musi byt opet uradu dodany. Odmitne-li zajemce misto- ztraci narok na podporu.... Psal jsem to nejak moc rychle......

P. Spáčil 4.6.2014 18:58

Re: Ono to jde i jinak

a ještě poznámka, hledal jste někdy práci? V Čechách rozešlete třeba 100 životopisů a odpoví Vám kolik firem?

R. Gramblička 4.6.2014 14:09

Re: Ono to jde i jinak

Zlaté Švýcarsko

P. Spáčil 4.6.2014 18:56

Re: Ono to jde i jinak

to je nějaká kravina, ne? 2 dny v týdnu veřejně prospěšné práce, takže za tři dny obejít 15 zaměstnavatelů, aby měl písemné potvrzení. Ha, ha, ha.

A nebo zajde do byznys centra, kde je 100 firem, u každé se zastaví v recepci, zeptá se máte pro mě práci, ne? tak prosím berana na papír a čau. Za dvacet minut má potvrzení na celý měsíc. Pěkná ptákovina.

J. Kanioková 4.6.2014 18:58

Skvělé !

Jak vidno, tak ještě všude zdravý rozum neumřel..

J. Cerny 4.6.2014 12:54

Ono to jde i jinak

Priklad Svycarsko: ve Svycarsku je podpora v nezamnestnanosti mnohem vyssi nez u nas, nezamnestnany otec dostava 80%posledniho platu, bezdetny 70% po dobu az 520 dni. Ale musi splnovat podminku, ze aktivne hleda misto, denne se musi vykazat minimalne peti odmitnutymi zadostmi o misto ( musi sam aktivne hledat a pisemne dolozit). Pokud tuto podminku nesplni neni narok na podporu. Dale musi byt prihlasen na pracovnim urade. A musi byt ochotem vzit jakekoliv primerene misto,za jakykoliv plat, ktery odpovida zivotnimu minimu. Primerene misto - tim myslim, ze napr. nezamnestnany inzenyr nebudenucen zametat ulice, ale musi prijmout i misto v oboru pro stredoskolaka a sredoskolak delnicke misto. Dale v pripade doporuceni uradu prace je povinnen doplnit sve vzdelani, pripadne musi akceptovat rekfalifikaci - obe za financniho prispevku statu. Odmitne-li je po podpore. Nezamnestnany je dale povinnen pracovat v ramci obce na verejneprospesnych pracich - zpravidla se jedna max. o jeden az dva dny v tydnu, aby nezamnestnany mel moznost hledat zamnestnani, pripadne pracovat na svem vzdelani. Odmitne-li tak penize nejsou. Pochopitelne u lidi kratce pred duchodem jsou tato pravidla volnejsi.

Zkratka podpora je zalozena na principu ochoty chtit pracovat.

P. Jansky 4.6.2014 12:16

zvýšení minimální mzdy je jen

vyšší zdanění podnikatelů..

K. Luboš 4.6.2014 12:44

A kdo vás nutí mít zaměstnance?

Všechny je vyházejte, navlékněte si montérky a přestaňte se válet někde v kanceláři a pěkně si všechno dělejte vlastníma rukama. No a pak toto vaše zdanění bude logicky nulové.

V. Kain 4.6.2014 12:56

Re: A kdo vás nutí mít zaměstnance?

To by cikáni skákali metr dvacet až by místo peněz dostali jenom poukázky na jídlo a další potřebné věci.Za co by nakupovali chlast, cigarety a co by házeli do hracích automatů? Jak by to bylo jednoduché.Vůbec bych se s nimi nebavil a jak by začali řvát a to oni umějí tak by byli střelhbitě umlčeni.Samozřejmě,že by okamžitě následovali žaloby na neskutečný rasismus.No a co? Zatím si můžeme o podobných opatřeních jenom zdát.S takovými lidmi jako je soudružka Marxová to zcela jistě nepůjde.

K. Luboš 4.6.2014 13:07

Tak to by bylo pro mě opravdu výhodné!

Zašel bych si za tím cikánem a koupil bych si od něho třeba 100 korunovou poukázku dejme tomu za takových 50 Káčé. No a já bych měl základní zboží za polovinu no a on zase peníze na ten svůj chlast, kouření a automaty!

Takže v konečném důsledku by bohatší byli ještě bohatší a ti chudší ještě chudší! Ale tak to má přece být!

M. Moravcová 4.6.2014 20:00

Re: Tak to by bylo pro mě opravdu výhodné!

je vidět, že v tom umíte chodit. Proč dělat, že? Když cikán prodá poukázku za 50,-, to máte tedy poloviční výdaje.

J. Jurax 5.6.2014 1:34

Re: Tak to by bylo pro mě opravdu výhodné!

Jen blbý chudý by byl chudší ...

J. Svoboda 4.6.2014 14:12

Re: A kdo vás nutí mít zaměstnance?

Zdá se pane Kováři, že jste zamrzl hluboko ve feudalizmu. Je vidět, že o podnikání víte velmi, velmi málo, ale jako mnoho mluvíte rád o tom, o čenm nic nevite!

J. Jurax 5.6.2014 1:33

Re: A kdo vás nutí mít zaměstnance?

A Vás by vyhodili taky ... :-)

M. Kosejk 4.6.2014 10:10

minimální mzda

Pro mne minimální mzda představuje minimální sumu peněz, za které jsem ochoten pracovat. A ta suma závisí na typu práce a na vedlejších nákladech na práci (např. náklady na dojíždění).  Nějaká zákonem stanovená minimální mzda mne nikdy nezajímala. A zaměstnavatelé zaměstnance prostě potřebují, nemůžou tedy lidem platit tolik, aby se lidi neuživili, protože by u nich lidi nepracovali, kdyby je to neuživilo.

Problém je, že tyhle jednoduché ekonomické pravdy a východiska jsou ubita nerůznějšími regulacemi pracovního trhu a přebujelým sociálním systémem (platí pro celou Evropu).

V. Mlich 4.6.2014 10:53

Re: minimální mzda

Problém je ve zbytečně složitém systému odvodů ze mzdy, kdy část odvádí zaměstnavatel, část zaměstnanec, jen vyměřovacích základů je 5, a teď do toho chtejí naroubovat i progresivní sazbu, což je další zdroj pro spekulace, ale i další sesložitění systému, protože si opět vynutí "společné zdanění manželů.

Přitom by stačilo zavést jednu jedinou pevnou (neprogresivní, ale i bez stropů) srážku (ne zálohu, ta vyžaduje vyúčtování na konci roku, t.j. další papír a další spekulace) stejnou z hlavního poměru, vedlejšího, dohody, u důchodce, studenta, absolventa nebo invalidu (zbytek by řešila sociálka), a tuto by si stát rozdělil na sociální, důchodovou, nemocenskou, zdravotní a daňovou hromádku. A samozřejmě, o dosavadní platby zaměstnavatele navýšit hrubou mzdu, aby stejnou sazbu mohli odvádět i živnostníci. Jenže pak by každý viděl, kolik mu stát bere, proto to papaláši chtějí co nejvíc zkomplikovat. A minimální mzda je taky jednou z těch komplikací.

J. Jurax 5.6.2014 1:45

Re: minimální mzda

Třeba - i když členění na sociální (nejlíp keště rozčleněnou na daň důchodovou, daň nemocenskou a daň na podporu zaměstnanosti), zdravotní a příjmovou daň bych ponechal. Jenže proč jednoduše, když to lze i složitě.

Nicméně některé složitosti - třeba srážka, tedy daňová úleva na děti - by se možná rušit neměly - leda snad ten daňový bonus na děti by si rušení zasloužil.

A hlavně - místo hrubé superhrubou, vše si platí pracovník, zaměstnavatel nic, aby bylo vidět, kolik na co platíme.

K. Luboš 4.6.2014 10:04

No dobře, takže si to spočítejme!

Hrubého dostanou 11.000 Kč, tj. čistého dejme tomu 8.000 Kč. Z toho zaplatit tak 3.500 Kč za dopravu autem, protože veřejná moc nefunguje. Takže čistej vejvar je tak 4.500 Kč. To je sice asi tolik jako v Číně! Jo a těch 4.000 Kč po zapracování? Třeba jo, třeba ne!

M. Vondráček 4.6.2014 12:04

Re: No dobře, takže si to spočítejme!

Když jste socka , nejezděte do práce autem :-)

K. Luboš 4.6.2014 12:29

Termín „socka“ může...

...použít jenom arogantní debyl!

M. Sedláček 4.6.2014 16:25

Re: Termín „socka“ může...

Když na Vás to sedí jak ulité, vzhledem k tomu, co tady melete za blbosti.

V. Kusý 4.6.2014 16:45

Re: Termín „socka“ může...

Při Vašem vzdělání, které Vám dovolí ve slově debil napsat tvrdé Y, se Vašim názorům už vůbec nedivím. S podivem, že jste použil správně slovo arogantní.Ale i slepé kuře najde zrno.

P. Zeman 4.6.2014 13:16

Re: No dobře, takže si to spočítejme!

Za minimální mzdu dojíždět do práce autem. Dost dobrý :-D!

P. Zeman 4.6.2014 13:17

Re: No dobře, takže si to spočítejme!

To já jen, že za minimální mzdu najdete práci za nejbližším rohem ;-)...

M. Frank 4.6.2014 14:48

Re: No dobře, takže si to spočítejme!

Z hrubého 11tis platu je čistá mzda 9640 Kč s jedním děckem 10757 se dvěma 11874.