26.5.2018 | Svátek má FilipDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FEJETON: Pan Štajnfest a prezident BenešŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 11, poslední: 29.5.2014 20:40, přehled diskusí

Díky za vzpomínku. :
Autor: J. Kraus Datum: 29.5.2014 20:40

Naši zahraniční vojáci říkali velmi často „pan president Beneš“. Pro zajímavost, málokdy jsem slyšel totéž slovní spojení se jménem Masarykovým. Bylo v tom něco osobního. Ty plány na řešení české otázky mohly být předány třeba formou úmyslného úniku informací například tehdejším německým vyslancem Eisenlohrem, důvěryhodným diplomatem staré školy.

A jak píše Peroutka, v osmačtyřicátém se Beneš utrápil. A jak dodávám já, obklopen slepými a impotentními, on, jediný vidící.

Díky pane Kerschi,:
Autor: P. Khail Datum: 29.5.2014 15:52

hezký fejeton.

Výborně,:
Autor: S. Ševeček Datum: 29.5.2014 9:37

pane Kerschi.

http://institutvk.cz/ostatni-texty/edvard-benes-130-let-od-narozeni

Masaryk i Beneš - to byli politikové!:
Autor: F. Žůrek Datum: 29.5.2014 8:20

Mám zapůjčeny "Paměti" od Ed. Beneše. Již od studií v Paříži či v Dijonu se Beneš zabýval narodnostními problémy a jak jsou využívány či zneužívány v politice. Edvard Beneš se rozhodoval tak, jak to bylo patrně potřebné. Byl to prostě politik.

Kdys holt ti Cesi tem mensinam vladli :
Autor: P. Sulc Datum: 29.5.2014 3:20

jako kolonialni mocnost. Pokud ne: kolik , celkem,ministru od 18 do 38 roku meli Cesi, sesti milionovy narod  A kolik jich meli 3 miliony Nemcu, ci tri miliony Slovaku, milion Madaru a asi sto tisic Polaku. Ti dobri cesti vlastenci, kteri tvrdi, ja se z mensinami bajecne zachazelo "mely svoje skoly a noviny", at si vydoluji statistiku.Ci at si zjisti, co "Taticek" podepsal Slovakum v Pittsburghu, kdyz z nich doloval penize, ktere ale potom uz nikdy nevykazal.

Pane Sulci,:
Autor: J. Lepka Datum: 29.5.2014 10:41

skoro je čas si nainstalovat českou diakritiku, jinak si vás stále budou plést s klasickou lahůdkou, přestože etymologie vašeho jména je jistě jiná. Přesto mi právě tato analogie vytanula na mysli v souvislosti se situací v Sudetech. Můj děda byl řezník / proto ta vzpomínka/ a vyučil se za R-U v jedné německé vsi, ta po r. 1918 připadla Německu. No a dědovi se podařilo v době vrcholící hyperinflace zabrousit opět do míst svého učení a náhodou v době svých narozenin, i bylo nasnadě je oslavit v kruhu kamarádů z mládí A teď zápletka : Hospoda byla plná, táhli to až do rána, pak děd s velkopanským gestem furianta prohlásil : Platím já !

A pointa? Hospodská mu spočítala útratu, údajně šla do miliard, pak to přepočítala a útrata v korunách byla 4,50 Kč. /Slovy : čtyřipadesát / Tak jí s velkopanským gestem dal bůra a baba si z dýška šla ráno koupit krávu.

Opravdu si myslíte, že v této situaci sudeťáci vykřikovali své Heim ins Reich nebo drželi hubu a děkovali osudu za takové dělení hranic ?

O tom, že v Sudetech to vřelo vždy a Masaryk s Benešem v podstatě neměli páky na řešení, bylo popsáno moc papíru a vaše kritika zpoza oceánu vskutku evokuje princip řešení Broukem Pytlíkem.

Re: Pane Sulci,:
Autor: J. Babicka Datum: 29.5.2014 17:45

Plete si situace po valce kdy nastala hyperinflace s nastolenim vlady narodnich socialistu, kterym se to podarilo zmenit a tak je obycejny nemec pokladal za zachrance naroda.  V dobe svetove krise, kdy byla ohromna nezamestnanost v Ceskoslovensku a zvlaste byly postizeny pohranicni kraje, Hitler zavedl nemcum,l plnou zamestnanost, zdravotni pojisteni pro vsechny a zaruku pro nemoce a pensi. V te dobe pred druhou svetovou valkou cesi jezdili za praci do Nemecka. Samozrejme nikdo nevi, jak by to dopadlo, kdyby nebyla valka, asi zase krachem, byla to spise umele vyvolana konjunktura, jenze v te dobe to lide tak nevideli. A tak v te dobe rudy prapor socialismu, ktery Hitler slibil vztycit nad Nemeckem a take to udelal, byl velmi pritazlivy.

Re: Pane Sulci,:
Autor: P. Sulc Datum: 29.5.2014 19:32

To ale neni k veci, ze ne ? To se jen vykecavate.  A ''nejpadnejsi" argument  je ta ceskA  klavesnice, ten opravdu sedi. Skoda jen, ze vam stezuje chapani.

poznamka:
Autor: J. Babicka Datum: 29.5.2014 2:59

Pane Kersch, cekal jsem , ze vas nekdo napadne, ze v dobe, kdy rusko chrani etnicke rusy a dokonce se 90 procent jich volilo, za pripojeni k ruske Risi, je jste najednou vytahl to, ze se vlastne tenkrat se sudeckymi nemci stalo to same, take jich chtelo tolik procent k risi, a nemecko je jen pokouselo chranit a jim vyhovet. Spravne jste mel podotknout, ze na takove pravo maji jen a jen rusove a ne jine narody, aby si to nekdo spatne nevykladal.

Re: poznamka:
Autor: R. Langer Datum: 29.5.2014 8:16

Tak tak, právo Rusů na sebeurčení, kdo k nim má patřit, je neoddiskutovatelné... ;-)

od autora fejetonu:
Autor: P. Kersch Datum: 29.5.2014 2:23

Příspěvek do eventuální diskuse je možno taky napsat autorovi:

petrkersch@karneval.cz