26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

PRÁVO: Soud zakázal myslet

Soudu byla předložena expertíza univerzitního profesora pro obor logika dr. Pavla Materny, DrSc. o plném souladu vyššího smluvního odstupného v kolektivní smlouvě se zákonným odstupným. Ctěný soudní senát vydal usnesení, že tento důkaz neprovede a nebude brát v úvahu. Přitom opomenul tyto důležité okolnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 24.3.2014 17:38

Re: znovu přečíst:

Děkuji za pojednání o logice. Tak daleko mé vědomosti nesahají. Na logiku jsme měli jistého filosofa, který přednášel tak ,že popsal tabuli spoustou znaků, aniž by nám vysvětlil jejich význam.Takže z toho jsem si moc neodnesl (logika nebyla hlavním předmětem mého studia).Logiku já měl i na škole střední. Už dávno nevím, o čem to bylo. Logiku považuji za soubor pravidel o správném myšlení. Řídím se "zdravým, selským rozumem", což nám radil pan ředitel na gymnasiu. Pokud jde o výrok "prostřednictvím logiky není řešitelné vše ", tak myslím , že význam všech slov je jednoznačný, a že ten výrok je nepravdivý (pokud připustíme, že aspoň jedna věc je prostřednictvím logiky řešitelná.). To není v rozporu s Vaším výrokem "Systém zákonů, pomocí nichž by se dal čistě logicky jednoznačně vyřešit každý (právní) případ je nemožný! "  Ale, logicky, jste v tom výroku zapomněl udělat čárku.  " pomocí nichž by se dal čistě logicky jednoznačně vyřešit každý (právní) případ" je , zjevně, věta vložená. Jistě neplatí , že "každý (právní) případ je nemožný! "

Přeju hezký den.

B. Rybák 23.3.2014 18:31

Re: znovu přečíst:

Logika se zabývá především pravdivostí výroků složených, které se skládají z dílčích výroků jejichž pravdivost je známa. Např. posuzování pravdivosti těchto dílčích výroků není řešitelné pomocí logiky. Charakter výroků má jen velmi malá část našich obvyklých tvrzení, protože pojmy v nich použité obvykle nejsou jednoznačně definované např. "Politika je svinstvo, "Politika je řízena kmotry", "Svoboda je poznaná nutnost", "Člověk se rodí svobodný", Člověk má právo na zdraví, lásku, vzdělání...

Kromě obvyklé dvouhodnotové logiky s pravdivostními hodnotami (Ano, NE) existuje i logika tříhodnotová (Ano, Ne, Nevím) a obecně n hodnotová logika.

Vrcholem vědecké teorie nějakého systému je její algoritmizace, při níž považujeme za správná ta tvrzení o systému, která jsou z daných axiomů (pravdivých tvrzení) logicky odvoditelná. Godel ale prokázal, že při konečném počtu algoritmů (zákonů) vždy existují tvrzení, o jejichž pravdivosti nelze nelze logicky rozhodnout (a lze je tedy k přidat k dosavadním axiomům)!

Axiomatizovat se přitom podařilo pouze jednotlivé části matematiky a částečně klasickou fyziku! Systém zákonů, pomocí nichž by se dal čistě logicky jednoznačně vyřešit každý (právní) případ je nemožný!

A. Uhlíř 23.3.2014 12:52

Tristní úroveň justice

Souhlasím s autorem. Téma je složitější. Je zde i souvislost se způsoby, kterými se donedávna vybírali adepti pro soudy. Jeden neúspěšný uchazeč o funkci soudního čekatele mi vyprávěl, jaké byly v testu otázky. Byla tam údajně otázka: chtěl byste být kapitánem námořní lodi nebo kuchařem? Tušil, že ten kuchař bude ta správná odpověď, přesto napsal, že by chtěl být raději kapitánem. "Logika" je taková - kdo chce být kapitánem, je dobrodruh a u soudu by se mu nelíbilo pracovat. Logické myšlení, aristotelovská logika aj. bylo (a je) vedlejší.

P. Novák 23.3.2014 8:33

Re: znovu přečíst:

Dobrý den přeji.

 Obávat se můžete,ale vycházíte jen ze svého dojmu, nikoliv z logiky. Ta věta neříká, že je jen omezená množina problémů řešitelná pomocí logiky . Co pro Vás znamená "vše" ? Když bude množina 10 brambor, je pro Vás " vše" 1 brambora, 5 brambor nebo 10 brambor? V tom je ten "zakopaný pes". V pochopení významu slova "vše" . Jen bych ještě upozornil na to, že v češtině je i 3 stavová logika (to mám od češtináře). Kromě krajností "vše" a "nic" je tu ještě "něco". Takže jsou zde 3 možnosti,nikoliv jen 2 .Což nechápe nejen "drtivá" většina prostých lidí, nechápou to ani češtináři, a chovají se, jako by byly jen možnosti 2 . Pokud má škola 100 žákú a jeden dnes chybí, neplatí sice, že ve škole jsou všichni žáci, ale neplatí též, že ve škole nejsou všichni žáci. Ve škole není (chybí) jeden žák. Je jeden žák všichni žáci? Pokud jde o tu větu, tak pravdě odpovídá "prostřednictvím logiky není řešitelné něco (část ) nebo prostřednictvím logiky je řešitelné (jen) něco " , nikoliv vše.

Podle Lexikonu Lingea "všechen, všechna, všechno, všecek,všecka, všecko, vše" vyjadřuje osoby nebo věci souhrnně, jako úplný celek, ze kterého se nic nevyjímá (logicky nic vyjímá) .

F. Kysela 22.3.2014 19:08

Re: znovu přečíst:

Dobrý den přeji,

obávám se, že vaše iterpretace je nesprávná.

výrok "prostřednictvím logiky není řešitelné vše" není roven výroku "prostřednictvím logiky je řešitelné nic"

Ta věta, zkrátka, říká, že je jen omezená množina problémů řešitelná pomocí logiky

P. Novák 22.3.2014 7:53

Re: znovu přečíst:

Vážený pane Steinere. Chováte se stejně, jako novináři, kteří, když je upozorním na to, že mají chybu v myšlení a to, co tvrdí, není pravda, tak se odkáží na to, že to potom přece vysvětlili, že je to jinak. Článek jsem si přečetl, ten mě nezajímá. Zajímá mě význam věty "prostřednictvím logiky  není řešitelné vše". Doporučuji se nad jejím významem zamyslet. Stejný význam má "prostřednictvím logiky je řešitelné nic". To ovšem musíte chápat logicky, ne s tím nesmyslným českým dvojím záporem.Ta věta, zkrátka, říká, že není ani jedna věc, řešitelná pomocí logiky.Zkuste mi to vyvrátit, a neodkazujte na článek.

T. Řehořek 21.3.2014 23:28

Logika vs. soudci

Předně musím říct, že se mi autorův článek velice líbil!

Autora bych však rád upozornil na rizika redukce problému. Mám pocit, že autor by sám nejraději vše zredukoval na logiku, ale zároveň přiznává, že vše takto zredukovat nelze. To proto, že možných událostí na světě je tolik, že je nelze efektivně formalizovat. A tedy je nezbytné pamatovat, z čeho redukujeme: tedy ze selského rozumu. Toho rozumu, jímž jsou sepsány zákony.

Problém exaktní formalizace trestního práva se vyznačuje kombinatorickou explozí, znemožňující do zákoníku efektivně definovat spravedlivou reakci na vše, co se kdy může stát. A proto potřebujeme a vždy budeme potřebovat selský rozum a soudce, kteří problém posoudí intuicí.

V mládí jsem narazil na jednu sci-fi hru, kde veškeré soudy byly řízeny počítačem: přesným a neomylným... Možná se k tomu blížíme :-)

M. Steiner 21.3.2014 19:54

znovu přečíst:

Doporučuji zdvořile znovu přečíst pozorně článek

P. Novák 21.3.2014 19:21

?

Pokud prostřednictvím logiky  není řešitelné vše, jak.praví autor, tak logicky logika nemá smysl .

L. Novák 21.3.2014 16:15

Re: Nepochopil jste logiku

:-)

K. Januška 21.3.2014 7:07

Je to ještě horší.

Nejenom logické důkazy soudci neuznávají. Opovrhují i zněním Ústavy a Listiny práv. Občan bez "vzdělání právnického směru" a nesolventní, je absolutně zbaven práva DOVOLÁNÍ. Právo činit vše, co mi zákon nezakazuje před našimi soudci neobstojí.

http://kareljanuska.blog.idnes.cz/c/401171/Soudci-a-prava-obcanu.html

J. Vintr 21.3.2014 1:31

Nepochopil jste logiku

fungování justice (s celého státního aparátu). To je založeno na tom, že poskytuje vyvoleným jedincům možnost nadstandartně (nad rámec oficiálního platu) uspokojovat své materiální požadavky a nádavkem k tomu ještě poskytovat slastný pocit nadřazenosti nad sprostým plebsem, jímž jsou všichni ostatní občané. K tomu je právě zapotřebí zcela nepřehledná a absolutně nepochopitelná spleť zákonů, předpisů a personálních vazeb ve všech státních institucích.