Středa 19. března 2025, svátek má Josef
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

PRÁVO: Soud zakázal myslet

diskuse (12)

Senát soudu vydal usnesení, které obsahovalo zákaz správně a logicky myslet. O co šlo?

Soudu byla předložena expertíza univerzitního profesora pro obor logika dr. Pavla Materny, DrSc. o plném souladu vyššího smluvního odstupného v kolektivní smlouvě se zákonným odstupným. Ctěný soudní senát vydal usnesení, že tento důkaz neprovede a nebude brát v úvahu. Přitom opomenul tyto důležité okolnosti.

Při aplikaci práva je důležitá přesnost a srozumitelnost. Proto musíme hledat takové metody, které těmto požadavkům vyhoví. Nelze se spokojit v žádném případě s takovou moudrostí, že paragraf je pokřivený, a zákon je proto možné vykládat několika různými způsoby. Pro právní stát je optimální jednoznačný výklad právních norem a v souvislosti s jeho fungováním je takový výklad nutné respektovat. Z různých důvodů nelze tohoto optima ve všech případech dosáhnout. Ale musíme považovat za tragédii, když se různě interpretují problémy (dokonce i ze strany právníků), které je možné vyřešit jasně a jednoznačně. Proto je zapotřebí hledat metody a prostředky, které umožňují dosažení tohoto cíle. V této souvislosti se jeví zcela oprávněným požadavek, aby interpretujícím bylo především určeno, zda problém je logický nebo mimologický. Toto by mělo být předním kritériem pro výklad i aplikaci práva. Pokud má problém logický charakter, pak nelze ignorovat v právním státě poznatky logiky.

Logika je vědní disciplínou, která se zabývá analýzou našich myšlenkových procesů, zvláště pak jejich speciálními formami, jimiž jsou usuzování, dokazování a argumentace. Dále se zabývá zjišťováním, které z myšlenkových operací jsou platné nezávisle na svém obsahu pouze na základě formy. Logika je stejně jako matematika exaktní vědou. Má svá pravidla a symboly. Nikdo si dnes nedovolí konstruovat mosty bez znalosti matematiky a statiky, ale se svým logickým myšlením si mnoho odborníků problémy nedělá. Toto konstatování je závažné, zejména pokud se týká takových profesí, jaké zastávají právníci. I zde je důležité rozeznat, které problémy musí právník řešit pomocí logiky.

Prostřednictvím logiky však není řešitelné vše. Zde lze uvést zejména výklad pravidel slušnosti a občanského soužití nebo například posouzení pravdivosti jednoduchého výroku. V obou případech jde o problémy mimologické. Jednoduchým výrokem je například: "Krádeže se dopustil pachatel X." Zda jsou pravdivé jednoduché výroky, není problém logický, ale problém znalosti toho, o čem jednoduché výroky vypovídají. Pokud hovoříme o mimologickém problému (například o problému znalosti toho, o čem vypovídají jednoduché výroky), pak toto nelze zaměňovat za pojem nelogický.

Naopak ověření nebo zjištění pravdivosti složených výroků je již logickým problémem. Složeným výrokem je například: "Krádeže se dopustil pachatel X nebo pachatel Y." Pokud v tomto případě víme, že alespoň jeden z jednoduchých výroků je pravdivý, pak z logiky víme, že je pravdivý celý složený výrok. Pokud víme, že pachatel X se dopustil krádeže, pak nezáleží na tom, zda je pravda, že pachatel Y se také dopustil krádeže či naopak nikoliv. U spojení dvou výroků spojkou "nebo" postačuje k ověření pravdivosti celého složeného výroku zjištění, že alespoň jeden jednoduchý výrok je pravdivý.

Zde jde o elementární záležitost. Ve skutečnosti logická analýza, která má být použita v praxi, je složitější a zabývá se komplikovanějšími problémy. K řešení problémů, které mají logický charakter, není možné používat jiných prostředků než logiku, abychom si byli jisti, že jsme získali správný a jednoznačný závěr. Bohužel v právní praxi tato zásada není často respektována. K závěrům se dochází intuitivním, proto nepřesným uvažováním, nikoli přesným a exaktním usuzováním, které je vlastním obsahem logiky.

V našem případě bylo použití logické argumentace ke zjištění plného souladu ustanovení o zákonném odstupném s ustanovením o vyšším odstupném v kolektivní smlouvě plně oprávněné.

Žádné ustanovení právního řádu České republiky neumožňuje soudu vydat usnesení se zákazem, aby žalobce argumentoval a obhajoval svoji věc za pomocí logické argumentace. Soud je při posuzování správnosti logického rozboru v "nevýhodě" oproti žalobci i žalovanému. Nemůže si nechat posoudit správnost rozboru znalcem na logiku. Naopak strany sporu mohou předložit jako svoji argumentaci i rozbory od odborníků na logiku, stejně jako na pracovní, občanské, rodinné nebo obchodní právo.

Soud není zproštěn ústavní povinnosti tuto argumentaci sám a nestranně posoudit. Logika je totiž vědou o zásadách správného myšlení, usuzování a odvozování. Proto tuto činnost nemůže soud přenést na někoho jiného. Tento fakt vylučuje jmenování speciálního znalce na logiku soudem. Soud smí rozbor obsahující logickou argumentaci odmítnout jen v případě, zjistí-li, že obsahuje podstatné chyby. I toto vyžaduje, aby soudce dobře znal základy logiky, protože svoje stanovisko musí řádně odůvodnit.

Dobrá znalost logiky, jak již bylo řečeno, patří v právním státě k nezbytné kvalifikaci právníka. Pokud zvládne základy logiky, pak získá efektivní nástroj, který vede k prokázání správnosti své argumentace. Bohužel na všech právnických fakultách není v současné době povinným předmětem.

Na to, aby ctěný senát věcně vyvrátil argumentaci universitního profesora pro obor logika, neměl. Proto ji jednoduše zakázal. Šlo vlastně o zákaz správně a logicky myslet před soudem.

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Důvodem nové operace je neochota Hamásu propustit zbývající Izraelce.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Ai GROK
19. 3. 2025

Požádali jsme umělou inteligenci AI Grok 3, aby shrnula podstatu jeho programu.

Václav Vlk st.
19. 3. 2025

Není mi jasné, co ta „koalice ochotných“ vlastně vyjadřuje.

Ondřej Neff
19. 3. 2025

Dalo se to čekat? Nedaleko se to čekat?

Aston Ondřej Neff
18. 3. 2025

Nechá Babiš Václavu Moravcovi sebrat legitimaci ke vstupu do ČT?

Aston Ondřej Neff
17. 3. 2025

Teď se čeká na rozhodnutí ústavního soudu.

Aston Ondřej Neff
19. 3. 2025

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozsudek nad Ladislavem Vrabelem.

Amir Taheri
17. 3. 2025

Američané i Evropané by se měli uklidnit a zhluboka dýchat.

Dokument
17. 3. 2025

Co nám naznačuje prvních šest týdnů Trumpova prezidentství.

Josef Kopecký
19. 3. 2025

Zvýšení benefitů pro vojáky schválil Senát. Až na jeden milion korun se má zvýšit jednorázový...

Josef Kopecký, ČTK
19. 3. 2025

Podmínky pro získání zvláštního dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny před válkou, kterou...

Martin Zvěřina
19. 3. 2025

Oznámení o koalici, kterou v pátek uzavřou hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), Svobodní,...

Linda Kholová
19. 3. 2025

Projekt 100ks nabízí umělecké tisky známých malířů současnosti, které přitom stojí zlomek ceny...

Jiří Just
19. 3. 2025

Omezení bombardování a hokej. Americký prezident Donald Trump a jeho ruský protějšek Vladimir Putin...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz