26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

KLIMA: Klimatický James Bond - Skyfall

Posledný diel Jamesa Bond Skyfall je nepochybne veľmi zaujímavým prínosom do svetovej kinematografie, a tak dúfam, že mi čitatelia odpustia, že som pri sledovaní tohto filmu jeden sobotný večer zaspal.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 28.5.2013 23:01

Re: Autor pracuje jako vědecký pracovník v oblasti ekofyziologie fotosyntézy, Centrum výzkumu globální změny AV ČR

Co kdyby si pan Langer namísto fantazií co věda je a co není ujasnil alespon rozdíl mezi počasím a klimatem?

K. Krbálek 28.5.2013 21:16

těžké být klimaalarmistou

těžké být klimaalarmistou v Čechách, když v květnu chumelí, že. Já myslel, že když je teda to globální oteplování, že bude tepleji, že na Moravě bude malárie (jak děl nedávno stínový Špidla) a ne lední medvědi.

Je zajímavé, že ať je jakékoliv počasí, klimaalarmisti ho dokážou vysvětlit jako důsledek oteplování, čili opačně viděno, žádné průběh počasí je nemůže přesvědčit o tom, že globální oteplování není. Čili je to nevyvratitelné jak helvétská víra, je to tedy náboženství nikoliv věda. která je vždy vyvratitelná.

A. Jaroš 28.5.2013 19:30

Trochu to uvedu

na pravou míru. Pan Áč (maďarsky Acs, vyslovuje se áč) je v maďarštine pan Tesař, co je ctihodné povolání (sv. Josef např.). Tak ho už nekritizujte, dělá co muže.

J. Salek 28.5.2013 18:36

Re: Pane Sálku

- Vyssi koncentrace CO2 obecne znamena mensi spotrebu vody.

- extremni pocasi nema nejakou zvlastni navaznost na klima. Napriklad tornada v USA se obvykle vyskytuji pokud je chladnejsi pocasi v severni casti USA.

-Teplota neroste globalne vsude stejne. Nejvice roste ve vyssich severnich sirkach a v troposfere. Nemyslim ze tohle zrovna musi znamenat vetsi dynamiku atmosferickych deju. Alespon jsem nezanamenal zadna data ktera tomu nasvedcuji.

- V Cine, Strednim vychode ani Indii nikdo nehladovi kvuli klimatu. Naopak se populace uspesne rozrusta a chudych ubyva. Problem chudoby je v oblastech kde je valka nebo jsou u moci agrasivni diktatori. 

-Vyssi koncentrace CO2 ma kazdopadne pozitivni vliv na rostliny vsude a lze to lehce merit.

V. Kremlik 28.5.2013 17:30

Diky

Jak vidim, pan Ac se znemoznil sam. Bez moji pomoci. A ctenari - zejmena pan J. Salek - velice trefne vystihli podstatu. Pan Ac srovnava hrusky a jablka. Shlazeny a neshlazeny graf. At ziji experti z Ustavu pro vyzkum globalni zmeny.

J. Salek 28.5.2013 16:52

Re: expert Ac

At se tedy radsi p. Ac zabyva ovocem, kdyz mu to nejde v klimatologii. 

R. Langer 28.5.2013 15:58

Re: Pořád se nám neotepluje?

No a koneckonců, pokud ano, tak co jako? :-D

R. Langer 28.5.2013 15:57

Re: Pořád se nám neotepluje?

Takže se jako otepluje?

R. Langer 28.5.2013 15:54

Re: Autor pracuje jako vědecký pracovník v oblasti ekofyziologie fotosyntézy, Centrum výzkumu globální změny AV ČR

Když se na to podívám vědecky, tak dojdu logicky k závěru, že klima se na planetě Zemi mění od jejího vzniku, a žádný člověk na to prakticky nemá vliv. Zrovna tak jako žádný člověk neumí předpovědět, jaké klima tady na Zemi bude za 100 nebo více let, pokud neumí zatím udělat ani přesnou lokální předpověď počasí na tři dny dopředu. Tolik k "vědeckému pohledu".

J. Salek 28.5.2013 15:34

Re: pane Šálku

Ha ha, zopakujme si zakladni pojmy. I na lepsich strednich skolach je mozne je zaslechnout. Kremlik vyslovuje hypotezu o budoucim vyvoji teplot. Jiste to muze byt hypoteza mylna, ovsem nelze proti tomuto postupu nic zasadniho namitat. Ac micha jablka s hruskama a tim dezinterpretuje, dokonce bych se nebal pouzit slovo ze fabrikuje data. Myslim ze to neni vedoma lez. P. Ac proste nema znalosti aby to delal korektne. Ostatne je znam i svoji posedlosti "oil peak". To je taky zabavna vec.

M. Dvořák 28.5.2013 15:07

Re: Pane Víchu,

né všechny doby meziledové byly krátké. Jedna trvala 25 tis. let ... Ta dnešní má teprve 12 ...

M. Dvořák 28.5.2013 15:03

Re: pane Dvořáku - kouzlo nechtěného

no to spíš vy, když zamlčujete skoro stejnou teplotu ....

M. Dvořák 28.5.2013 15:00

Re: Pane Sálku

fakt dlouhodobého klimatického optima...to myslíte které? Holocéní - o 2,5 až 3 stupně tepleji, Minojské o 1,5 až 2 tepleji Římské o 1 - 1,5 stupně tepleji, či středověké kdy bylo 0,5 až jeden stupeň tepleji? Buďte prosím konkrétní Výroba hnojiv především v dnešní době je spíše kvůli neustálému pěstování stejné plodiny - řepce...Čím více CO2 tím méně průduchů u rostlin a menší spotřeba vody...a pokud máte málo vody, tak pane Rada můžete jít sázet stromy, či podporovat stavbu vodních přehrad. A né podporovat boj proti globálnímu oteplování....Na boji proti AWG vydělává právě nejvíc Čína a Indie. Čína proto protože libovolně mění své emise CO2 a nakupuje a prodává povolenky. Indie zase absolutně upustila od úplně všeho co s tím souvisí a stará se jen o svůj ekonomický růst.Nejvíc na tom všem prodělává EU - 11% všech emisí CO2 na světě ale největší plány....hlavně jak zlikvidovat sama sebe...MD.

P. Rada 28.5.2013 15:00

Re: Autor pracuje jako vědecký pracovník v oblasti ekofyziologie fotosyntézy, Centrum výzkumu globální změny AV ČR

Pane Sedláčku čím je způsobeno to, že pokud se vysloví slovo ZMĚNA, pak Vaše reakce předpokládá OTEPLOVÁNÍ a dokonce lidmi zaviněné?

Zkuste se alespo na toto podívat vědecky - tedy s patřičnou dávkou skepse - nikoli předpojatosti.

M. Šejna 28.5.2013 14:46

Re: Jak se zdá

to jste mu to nandal, ubožáku

P. Rada 28.5.2013 14:46

Re: expert Ac

Pane Salek a ono se v tom prvém ročníku základní školy kam jste chodil učilo o Bondově cyklu? A také Vás tam učili o tom jak porovnávat přístrojová měření s proxi daty? To Vám tedy závidím Vaši genialitu, že jste vůbec prošel.

Mě na té základce spíš učili sčítat ta jablka s hruškami ale nazývat pak ten soubor ovoce - možná podobně jak v pojmech klimatu se využívá všeho dostupného jen aby poznání mohlo pokročit. Někomu ale pokrok v poznání vadí už od zálkadní školy - že?

M. Sedláček 28.5.2013 14:46

Autor pracuje jako vědecký pracovník v oblasti ekofyziologie fotosyntézy, Centrum výzkumu globální změny AV ČR

Takže má přímo zájem na udržení náboženství lidmi zaviněného oteplování.

M. Šejna 28.5.2013 14:45

pane Šálku

to je zajímavé, že Vám vadí porovnávaní proxy a skutečných hodnot, ale nevadí Vám Kremlíkova a Bondova projekce teplot na několik stovek let dopředu. Ta projekce není ani naměřená, ani není z proxy dat. A dokonce ta projekce nepasuje ani na současné teploty.

Ale to nevadí, že? Kremlíkovi a Bondovi to odpustíme, protože oni jsou naši, tedy jsou skeptici, a ti si vymýšlet mohou.

M. Šejna 28.5.2013 14:40

pane Dvořáku - kouzlo nechtěného

Ta data na webu, na který dáváte odkaz, jsem posílal panu Zemánkovi já. Pan Zemánek mě tam uvádí jako spoluautora.

Nejspíš bude problém ve Vašem přijímači, že jste to nezjistil.

:-D

P. Rada 28.5.2013 14:37

Re: Pořád se nám neotepluje?

Panu Langerovi se ještě dlouho oteplovat nemusí - tedy pokud žije v Českém dolíku na cca 50 rovnoběžce severně a uprostřed Golfským proudem přihřívané Evropy.

Kdyby se ale podíval jaké klima má Vladivostok nebo třeba na Kerguleny které také leží na cca 50 stupni ale jižní šířky a mají průměrnou roční teplotu jen cca 5C (http://cs.wikipedia.org/wiki/Port-aux-Fran%C3%A7ais) nad nulou kdežto Praha 10C i když leží o 200m výše, pak by mu možná došlo, že záleží také na tom, "odkud vítr fouká" a že to se pak nedá okecat.

P. Rada 28.5.2013 14:20

Re: Pane Sálku

Nejhorší jsou demagogie která nahrazuje znalosti. Tou Vaší je, že klimatická změna ničivě ujíždějící do kladné hodnoty je menším zlem jak ničivé mrznutí. Takto totiž pomíjíte fakt dlouhodobého klimatického optima a napjatosti zemědělské produkce která by už dnes neuživila lidstvo bez fosilních dotací a zejména té ropné, která je základem pro výrobu hnojiv, pesticidů, herbicidů...

Další už spíše jen omyl je v tom, že vyší globální teplota a vyšší koncentrace CO2 přinese zvýšenou produkvi potravin. To vůbec nemusí být pravda - ba naopak. Obecně to neplatí s několika podstatných důvodů.

--- Tím prvým je zákon který říká, že produkce je limitována tím nejkritičtějším prvkem systému. To může být např. dostupnost vláhy. Viz situace s e spodní vodou na Královéhradecku či na Jižní Moravě. Pitná voda se proto nejčastěji celosvětově řadí mezi limitující faktory.

---- Tím druhým faktorem je dynamika vývoje v čase a rizika extrémů. Odneseli Vám úrodu tornádo, přívalový déšt, požár, vymrznutí .... pak jsou i optimální průměrné hodnoty za celé vegetační období k ničemu. S rostoucí teplotou na planetě tak nutně obecně poroste dynamika výměn energie.

Je ale pravdou, že spočátku některé státy jako Kanada, části Ruska - na klmatickém vývoji mohou i vydělat. Naopak ale trozsáhlé oblasti s dnes nejvyšší lidnatosí - např Čína, Střední východ, Indie... tam všude už dnes lidé hladoví ale někteří o tom jak vidím nechtějí mít ani zdání. Riziko, že jim to připomenou mezinárodní důsledky a migrace však roste.

R. Langer 28.5.2013 14:15

Re: pane Bezouško

Opravdu PODSTATNĚ výš? No když vezmu v úvahu, že podle určitých tvrzení (byť později se skřípěním zubů označených za mylná) už měly být hladiny oceánů výše o 30 cm, tak mám pocit, že jde o zcela nepatrnou odchylku, navíc z trendu nikterak extrémně nevybočující... ;-)

M. Bezouška 28.5.2013 13:19

Re: pane Bezouško

pane Šejno, diskutovat s vámi je jako vést polemiku s panem Robertem Bellarminem (to byl kardinál, který sepsal obžalobu proti Giordanu Brunovi), rozdíl je jen v tom, že vy nemáte možnosti, které měl on. Ovšem argumentaci používáte docela stejnou. Zkuste si, pěkně prosím, někde něco nastudovat z příslušných partií matematiky. Ono je to totiž stejné ve všech aplikacích, kde se používají statistické údaje, kde se extrapoluje atd. Neexistuje žádný důvod, proč by měla být klimatologie výjimkou. Prostě porovnávat různé druhy dat, jak to činí pan Ač je nesmysl. Odkudpak on ví, co je skryto v (proxy)datech z doby před pěti tisíci lety?

Ale ono je to jednak jedno, protože matička příroda se o takové voloviny stejně nestará a vést debatu  s věřícími vašeho druhu je čistá ztráta času. Howgh!

J. Salek 28.5.2013 12:58

Re: Pane Víchu,

Pro lidstvo je mnohem horsi perspektiva ochlazeni nez otepleni. Tani permafrostu muze uvolnit rozsahle plochy pudy pro zemedelstvi a tezbu surovin. Roztata Arktida rovnez. Otazka ale je jestli je toto v lidskych silach uskutecnit v dohledne dobe. Zatim nam pomaha teple klima a zvysujici se koncentrace CO2, ktera pomaha roslitnam v rustu. Co kdyz ale dojde k ochlazeni klimatu? Ochrani nas CO2 pred tim nejhorsim?

Z. Švrček 28.5.2013 12:44

Jak se zdá

A z některých diskusních vstupů vyplývá, pan Ač je naopak klimatologický Goldfinger.

J. Salek 28.5.2013 12:30

expert Ac

Ve skutecnosti se pan Ac dopousti jeste mnohem horsiho hrichu. Nejen ze porovnava jeden udaj vyhlazeny a zprumerovany pres mnoho desetileti s druhym udajem zprumerovanym za jeden rok. On navic porovnava proxy zalozene na pomeru izotopu kysliku ulozeneho se snehem s udajem namerenym teplomerem nad snehovou pokryvkou. Z logiky veci vyplyva ze teplomer musi namerit vyssi prumernou teplotu nez byla teplota pri snezeni. Samozrejme ze je to komplikovano "dychanim" snehu, tanim a dalsimi fineskami. Ovsom to co provadi expert Ac se rovna scitani jablek s hruskama. Doporucil bych mu aby si zopakoval prvni stupen zakladni skoly a tentokrat daval lepsi pozor. 

M. Dvořák 28.5.2013 12:03

Re: Pořád se nám neotepluje,

to je jednoduché. Když je neprůkazný jeden rok tak ho nahradíme pěti. Když je neprůkazných 5 let tak ho nahradíme 15 a když né 15 tak třeba 30. Stejně tak jako alarmisté mají svůj směrodatný 30 letý klouzavý průměr. My zas můžeme mít třeba 60 letý klouzavý průměr vlivu slunce a oceánských proudů ... Proč ne? Když 3 metry vodního sloupce v moři dokáže udržet stejné množství tepla jako celá slavná atmosféra... ( mimochodem poslední silnější cyklus začal 1998 a skončil 2005 a PDO a AMO teď stejně jako slunce jdou ruku v ruce dolů ... ) proč asi teploty na letištních a městských teploměrech jdou pomalu také dolů... Že by to bylo CO2 jenž u koncentrací přesahující 350 ppm už prakticky ztrácí svoje vlastnosti pohlcovat určité malé spektrum IF...

MD

P. Rada 28.5.2013 10:49

Re: Pane Víchu,

Doporučení co zrušit a kdo by co měl dělat bez toho, že za chybu následuje sankce lze udělat snadno.

Chceli někdo ale něčemu pozitivně přispět pak by konkrétně v tomto případě pomohlo, vyjasnit si rozdíly mezi chováním jen místního počasí a dlouhodobým vývojem klimatu planety který se navíc vypočítává s dlouholeté řady dat. Zároven pravidelně platí, že jen zdravá prognoza může mít při rozhodování hodnotu a nikoli jen momentálí prožitek.

Bondův cyklus je nepochybně zajímavý přírodní projev ale meziledové optimum už trvá neobvykle dlouho a naprosto atypicky se začíná měnit jeho trend oproti všem minulým interglaciálům včetně složení atmosféry a to je při současné lidnatosti planety a závislosti úrody na vývoji klimatu, stav velice na pováženou.

Na pováženou proto, že dnes zřejmě ještě na vlivu našeho druhu na klima záleží. Takto to ale nemusí trvat dlouho. Pokud dále převáží přírodní procesy jako je tání permafrostu, změny albeda... pak naopak na našem druhu už záležet přestane.

R. Langer 28.5.2013 10:15

Pořád se nám neotepluje,

jak by mělo, co, tak je potřeba to nějak zakecat... :-D

R. Langer 28.5.2013 9:53

Re: 1 stupeň !

No tak jestli nás mají do 10 let napadnout mimozemšťani, tak je jasné, že nemusíme řešit globální oteplení za 150 let... :-D