26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠAMANOVO DOUPĚ: Sbohem, Slovensko

Byl pátek 17. července. Na slovenských horách a na slovenských náměstích vzplály vatry svobody. Slovenský národ se právě vymanil z nesvobody. Z jaké? Z nesvobody rakouskouherského žaláře národů?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 19.12.2012 10:02

Přikláním se k názoru,

že to dopadlo na "Nobelovu cenu".

Když si představím, čeho jsou lidé vždy chopni, když je politici "správně vlastenecky popíchnou", mohlo to tedy také skončit desetiletým vzájemným vražděním - viz rozpadající se Jugoslávie.

Samozřejmě, že srovnání kulhá. A  je to také všechno jen kdyby, kdyby.

Dopadlo to dobře.

Já už dávno po společném státě, který trval historicky asi tak jen vteřinu, skoro ani nevzdechnu. Praktický život nedává mnoho důvodů se chovat jinak.

P. Beránek 19.12.2012 11:05

Re: Přikláním se k názoru,

"Já už dávno po společném státě,..."

Prosím Vás o jakém "společném státě" tu mluvíte? Československo, bohužel nikdy nebylo společným státem, ale státem ČESKÝM. Proto dopadlo jako dopadlo. Kdyby měli Slováci pocit, če Československo je státem společným, tedy i slovenským nikdy by netoužili po vlastním.

Dnes, po 23 letech jsou Slováci s vlastním státem většinou spokojeni. Češi, naopak většinou naříkají. Vzpomněl jsem si na jednoho známého, Slováka, který se mne nedávno jízlivě ptal: "Když dnes vidím ty nářky nad rozdělením na české straně, už vám dochází kdo na koho doplácel?"

V. Němec 19.12.2012 11:28

Re: Přikláním se k názoru,

Máte pravdu ale ono se to těžko přiznává

R. Langer 19.12.2012 13:32

Re: Přikláním se k názoru,

To jsem rád, že jsou Slováci spokojeni, protože já jsem spokojen taktéž a nějakých nářků po slovenských bratřích jsem si vůkol sebe tedy nevšiml, nemluvě o tom, kdo na koho doplácel.

P. Beránek 19.12.2012 13:51

Re: Přikláním se k názoru,

Kdo tady mluví o nářcích po slovenských bratřích. To jenom "čeští vlastenci" naříkají, že už nemají na koho doplácet.:-)

P. Schuh 19.12.2012 13:02

Re: Přikláním se k názoru,

To s tou armádou je tupá hovadina. Vždyť v největším kasínu na západě republiky bylo 80% důstojníků Slováků. Nikdy nehrozila žádná občanská válka, to jsou jen babské plky. I kdyby nějaké hovádku ve vládě zavelelo BOJ, tak by se mu půlka armády rozutekla a druhá půlka by mu vrazila bodák mezi žebra....

A. Mikita 20.12.2012 0:29

Re: Přikláním se k názoru,

Pán autor!

Som občanom Slovenskej Republiky. A keď sa v roku 1992 protiústavne rozbíjalo ĆESKOLOVENSKO, tak som plakal. Takže buďte taký láskavý, a nepíšte ako Slováci hronadne jasali nad rozpadom Československa. Aspoň nie v mojom mene. Ďakujem, pane.

T. Kočí 19.12.2012 9:49

Sbohem, Slovensko

Moc dobře napsáno

J. Kanioková 19.12.2012 7:35

Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Teď už dávno vidím, že to bylo ku prospěchu věci, že zanikly zbytečné výčitky a podobné blbosti, a pro některé separatisty přišlo snad národní sebevědomí. Sice nechápu, proč jim chybělo, ale tyhle pocitové věci se těžko posuzují zpětně. Asi bylo dost nějakých detailů, ať pravdivých či smyšlených, je zbytečné se v tom nimrat.

Jen jeden detail mi v článku chybí, že těm separatistům Havel nahrál na smeč, když asi 4 dny po zvolení, jel na první politický výjezd do Německa místo na Slovensko. A je neskutečně zvláštní, že o tom prakticky nenajdete nic. Zkusila jsem to teď kvůli data, nelze. Můžete zadat jakékoliv heslo, nedopátráte se. Jedině v takových článcích, kde byste ohrnovali nos nad autory. I ve wiki, kde je pro r. 1990 kdejaká blbinka, o tomto nic, nula. Proč ? Kdo tak pečlivě dbá o to, aby zkresloval historii... Není to trapné?

Š. Hašek 19.12.2012 10:14

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Ačkoliv jsem jako studentík býval na slovenských horách jako doma, ačkoliv jsem tam pak dvacet let jezdil služebně každý druhý den - jakmile po revoluci bylo možno vidět první signály "my jsme Slováci" - řekl jsem si "rychle pryč, to nemá jiné řešení".

Ale tehdy byla přítomna i jistá nostalgie. Dnes ani moc ne.

Dnes jezdím jako turista po celem velkém kdys Rakousku - Uhersku. Od Grazu po městečka v Haliči (dnes Ukrajina) a beru realitu. Ostatně jako naši předkové v tom Rakousku.

V. Němec 19.12.2012 11:23

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Já si myslím že jejich pocity chápu měli a podle mne oprávněný pocit že někomu patří jak již jsem se zmínil v jiné reakci

K. Kužel 19.12.2012 13:02

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Ostatně jim nahrál na smeč nejen morálně, ale přímo ekonomicky: likvidací zbrojního průmyslu, jehož drtivá část byla na Slovensku.

R. Langer 19.12.2012 13:32

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

No, to byla tehdy pěkná hovadina, a za tím si stojím...

P. Beránek 19.12.2012 14:01

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

On musel, jsa v jejich žoldu. Někde jsem četl, že coby disident dostával 500 USD měsíčně. Tolik snad tehdy neměl ani Husák. (1 usd = 7.20 Kčs devizových, tedy bonů. Jeden bon stál 5 Kčs = 18.000 Kčs - nezdaněných).

On byl Vašík uctivý služebníček.

B. Brousková 19.12.2012 15:47

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Mohu se zeptat kolik je vám let?  Protože určitě kecáte jak Grebeníček junior. Kdyby u vás tehdy totiž našli sto dolarů, zavřeli by vás za "ohrožování devizového hospodářství". Na to byl dokonce i příslušný  paragraf.Tehdy nesměly mít devizové konto ani podniky, které vyvážely na západ.  A pokud vám tehdy strýc ze západu poslal nějaké peníze, banka je zabavila a převedla na tuzexové konto. Jenže u toho konta byl měsíční limit, kolik si maximálně smíte vybrat. A "osmnáct tisíc nezdaněných" to určitě nebylo. Pokud  chtěl majitel tuzexového konta jet třeba do Jugošky na dovolenou, musel stejně žádat banku o devizový příslib, jako kdyby konto neměl.Takže ty vaše kecy jsou zcela jistě jen taková lidová komunistická tvořivost.

P. Beránek 19.12.2012 17:01

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Máte zajímavé postižení. Vše, čemu nerozumíte, jsou kecy a komunismus.:-) Možná vás uklidní, že takových je vás tady více.

On se tím Vašík samozřejmě nikde nechlubil. Nevím jestli měl tuzexové konto, ale ty dolary přebíral cash, hotově a on se vždycky našel nějaký hodný vekslák, který je od něj RÁD koupil. Takže si nemusel dělat starosti s měsíčním limitem devizového konta. A někdy to také bylo i více než "osmnáct tisíc nezdaněných". Četl jsem totiž nářky jednoho jeho "soudisidenta", že když přišly dolary, Vašík s ostatními kumpány si všechno nechali, prochlastali a jim nedali ani cent.Takový to byl parťák.:-)

Nevím jak vy, já jsem neměl devizové konto, ale pochybuji, že by třeba Gott, který, když chtěl jet na dovolenou musel, jako vlastník devizového konta žádat o devizový příslib.

A co se věku týče, pamatuji už hodně a určitě jsem starší nežli vy.

B. Brousková 19.12.2012 20:50

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

  Havla sebrali za pouhou kytku položenou u Václava na Václaváku a  šmelinu s dolary  mu tolerovali? To by bylo sousto pro Rudé Krávo! Plácáte hovadiny. Je mi šedesát osm a paměť mi slouží. Každý vexlák a většina taxikářů byli práskači pro STB.

B. Brousková 19.12.2012 20:54

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Pokud jde o měsíční limity devizového konta tak kecáte stejně. Můj tchán byl filharmonik a konto měl také, tak na rozdíl od vás, vím o čem mluvím. Vydáváte přaní za skutečnost a skutečnost za pomluvu.Pro bolševiky typická vlastnost.

B. Brousková 19.12.2012 21:05

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Gott a jemu podobní, byli ovšem prominenti, kterým stačilo obrátit se na soudruha ředitele banky a dostali co potřebovali. Nebo opravdu věříte tomu že poníženě museli žádat i o výjezdní doložku a musela jim žádost  schvalovat základní organizace KSČ jako nám, obyčejným  plebejcům?

P. Beránek 20.12.2012 16:46

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Koukám dámo, že už se hádáte sama ze sebou. Že by už přicházel ten Němec co Vám schovává věci?:-)

B. Brousková 19.12.2012 22:25

Re: Pro mne rozpad byl obrovským smutkem a aktivitou proti tomu.

Pochopitelně mělo být "tuzexového" konta .Bony už zpětně za devizy směnit nešly. V tom byl ten bolševický fígl. Původně existovaly obchody , kde se platilo dolary a jinými valutami.V Praze to byl třeba Darex na Václaváku. Pak ovšem bolševici vymysleli Tuzex , kde se mělo údajně prodávat zboží z kapitalistické ciziny. Pravda to byla jen částečně. Dost zboží bylo i z lido-demo.A právě vznikem Tuzexu chtěli zabránit, aby náš tzv. pracující lid , pokroková inteligence a družstevní rolníci, byli ohlupováni západní měnou a všechny valuty přišlé do země zůstali v kasách bolševika. Cizinci, kteří k nám jezdili na dovolenou nebo na návštěvu museli vyměnit předem určenou  denní částku a dostávali za ní tzv.tuzexovou korunu, neboli bony. Ať bony potřebovali nebo ne, museli na den měnit tolik valut, kolik určil bolševik.

P. Pavlovský 19.12.2012 5:20

Vlastenci versus národovci

Ať žije naše česká republika/ zpíváme všichni z plných plic....Ano, i Karel Hašler chápal Českolovensko jako republiku především českou. Jakoby už tehdy, v roce 1918 tušil, že za 75 let z něj bude opravdu jenom „naše Česká republika“.

Už dvacet let můžeme v některých českých médiích sledovat nový prvek národního zvykosloví: s oslavami příchodu nového roku začne obcházet strašidlo sebemrskačství. Toto strašidlo tvrdí, že zánik federace byl událostí eticky zápornou, a že jej mají na svědomí především sobečtí Češi. Jak už to bývá, skutečnost je složitější, přinejmenším ambivalentní. Dnes, po dvaceti letech si troufnu odhadnout, že sociologický průzkum s otázkou „považujete rozdělení Československa na dva státy za pozitivní nebo negativní“ by vyzněl spíš v přitakání současnému stavu.

Nostalgici po Československu, jakými byli i moji rodiče, jsou už v menšině a stále jich ubývá. Před dvaceti lety tomu tak ale nebylo, obzvlášť ne v Česku. Pro rozpad československé federace byl charakteristický spor mezi dvěma altruistickými tábory: vlastenců a národovců,přičemž zvítězili ti druzí, kterých bylo procentuelně daleko víc na Slovensku než v Česku.

 Vzhledem k tomu, že OBA MĚLY STEJNĚ DOBRÉ MRAVNÍ OPRÁVNĚNÍ, není tu dnes žádný rozumný důvod k hořkostem či výčitkám, jakkoli jedni zvítězili a druzí prohráli.

Ona ta prohra je totiž s uplývajícím časem stále méně bolestivá. Hlavně od té doby, kdy na Slovensku – doufejme definitivně – zabrala z Česka vnucovaná vakcína demokracie a od roku 1998, kdy slovenští demokraté demokraticky porazili Mečiarovce. Definitivní porážka „starých struktur“, „prekabátěných“ na nacionalisty,se prostě na Slovensku konala až devět let po Listopadu. 

P. Pavlovský 19.12.2012 5:27

Re: Vlastenci versus národovci

Teprve pak, v letech 1998-2002, se stal disident a katolický nacionalista Ján Čarnogurský v první vládě Mikuláše Dzurindy demokraticky jmenovaným ministrem spravedlnosti Slovenské republiky.

Slaví dnes někdo, ať už v Česku nebo na Slovensku zakladatele státu, podobně,jako Čechoslováci slavívali T. G. Masaryka?

 Pravda, na rozdíl od Vladimíra Mečiara to Václav Klaus dotáhl až na prezidenta, kterým ještě pár měsíců bude, ale jakkoli je dodnes oblíben mnohými, ani jeho největší příznivci jej neslaví jako zakladatele Šesté republiky.

Ano, my, Češi, máme už šestou, zatímco Slováci teprve první nebo maximálně druhou (podle toho jestli počítají i Slovenský štát). Oni se totiž s těmi předchozími, československými, neidentifikovali, 28. říjen neslaví.

P. Pavlovský 19.12.2012 5:31

Čechoslovakisté versus separatisté

Kdo byli v roce 1992 v Československu vlastenci a kdo byli národovci?

Vlastenci byli čechoslovakisté, protože Československo bylo naší společnou vlastí. Naopak radikální národovci byli separatisty – chtěli národní svébytnost umocnit ustavením národního státu na národem obývaném území. „Sametovost“ rozdělení společného státu – ve srovnání s tehdejším dělením Jugoslávie či SSSR - byla do značné míry dána šťastnou geopolitickou situací: hranice mezi Českem a Slovenskem byla historicky zažitá (Království české - Horní Uhry; Předlitavsko – Zalitavsko; Protektorát Böhmen und Mähren – Slovenský štát; Česká republika – Slovenská republika, jako součásti federace ČSFR), nebylo o ní až na drobné výjimky sporu; osídlení území Čechy a Slováky tuto hranici dosti přesně kopírovalo.

Nebyly tedy důvody pro spory o území, tak, jak je známe z Jugoslávie nebo z Palestiny.

„Sametovost“ rozdělení společného státu – ve srovnání s tehdejším dělením Jugoslávie či SSSR - byla do značné míry dána šťastnou geopolitickou situací: hranice mezi Českem a Slovenskem byla historicky zažitá (Království české - Horní Uhry; Předlitavsko – Zalitavsko; Protektorát Böhmen und Mähren – Slovenský štát; Česká republika – Slovenská republika, jako součásti federace ČSFR), nebylo o ní až na drobné výjimky sporu; osídlení území Čechy a Slováky tuto hranici dosti přesně kopírovalo.

Nebyly tedy důvody pro spory o území, tak, jak je známe z Jugoslávie nebo z Palestiny.

Š. Hašek 19.12.2012 10:21

Re: Čechoslovakisté versus separatisté

První gruntovní rozpad  a nepříjemné vzpomínky  na Slováky (dle vyprávění) nastal vyhnáním českých učitelů a úředníků za Slovenského štátu. Potom ti samí Slováci budovali poválečnou "společnou" republiku. A ti taky vyprávěli svým dětem.

Nemohlo to potom dopadnout jinak.

Dopadlo to dobře.

P. Urban 19.12.2012 2:35

Máte pravdu, ale

takovéhle věci se těžko vysvětlují lidem, kteří mají pocit, že jim Klaus a Mečiar ukradli hračku, o které ani neví, jak ve skutečnosti fungovala.

L. Krajicek 19.12.2012 4:14

Re: Máte pravdu, ale

hráli jsme si docela hezky, ne? :-)  Lenže pak sa blysklo a bratia sa obzerali, čo z tej búrky vytrieskať.

A my jsme si zase mysleli, že jsme šlápli na gumového pískacího pejska. Jenže najednou jsme zjistili, že to pískala mašinka připravená k odjezdu.

V. Němec 19.12.2012 11:11

Re: Máte pravdu, ale

Mne to jak na České straně převládl pocit ztráty čehosi co nám patřilo, přivedl k myšlence že měli pravdu v tom že mají pocit že nejsou svobodní když někomu patřím nejsem svobodný a když mám pocit že my něco patří tak si myslím že s tím mohu nakládat dle svého uvážení závěr udělali dobře že se trhli4