26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

VĚDA: Léčba genem přichází

Onoho památného letního večera roku 1990 vysílala americká CNN diskusní pořad Crossfire a na protilehlých stranách dlouhého stolu zasedli proti sobě odpůrce biotechnologií Jeremy Rifkin a William French Anderson, který právě v USA provedl první genovou terapii.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 12.11.2012 10:34

Nikdy není dobré podléhat extrémům, ve vědě obzvlášť.

Také myslím, že GM má velkou budoucnost, ovšem velké obezřetnosti je opravdu zapotřebí. Dřív, než vypustíme nějakého džina, měli bychom vždy poctivě zkoumat souvislosti.

I. Lyčka 12.11.2012 13:59

Re: Nikdy není dobré podléhat extrémům, ve vědě obzvlášť.

Zkoumání souvislostí se lehce řekne, ale hůře realizuje. Když si uvědomíme, že aspirín je mezi námi více než sto let a dodnes se nacházejí nové jeho účinky, tak bychom se dodnes museli léčit zaříkáním :o)

J. Václavíková 12.11.2012 14:51

Re: Nikdy není dobré podléhat extrémům, ve vědě obzvlášť.

U GM se souvislostmi ani tak nemyslí vedlejší účinky, ale spíš možnost samovolného šíření nějakého upraveného organismu či jeho vlastností a následného ovlivnění rovnováhy ekosystému. Pokud je vliv omezen jen na cílový organismus, pak stojí za pozornost právě vyvolané změny a reakce v něm samotném, jak vyplývá i z článku. Ovšem potenciál těchto metod je na kvalitativně zcela nové úrovni.

R. Kříž 12.11.2012 10:24

hezke

diky autorovi za caste a zajimave texty!

P. Boublíková 12.11.2012 6:15

Super

Skvělé a nádherné. Kéž by se brzy daly genovou terapií léčit i poruchy imunity vedoucí k propuknutí autoimunitních chorob.

Jen bych si dovolila opravit maličkost - EU leží na východní polokouli :-)

J. Václavíková 12.11.2012 14:55

Re: Super

Myslíte, že už imunitním procesům, potažmo genezi jejich idiopatických reakcí, rozumíme natolik, že do nich můžeme zasahovat? :-)

P. Boublíková 12.11.2012 15:21

Re: Super

Já jim sice nerozumím, ale doufám, že rozumějí jiní :-)

Nějaké geny odpovědné za funkce imunitního systému už byly objeveny, jsou známy jejich rizikové alely... pokrok se nezastaví :-)

J. Václavíková 12.11.2012 18:07

Re: Super

Jsou známy nějaké alely, které přímo zprostředkují autoimunitní reakci?

P. Boublíková 12.11.2012 15:30

Re: Super

Paní Václavíková, když je řeč o imunitě, ještě jsem si vzpomněla na vaši otázku týkající se souvislosti vzniku autoimunitních nemocí s očkováním.

Konkrétně jsem četla výsledky jedné finské studie, která zjišťovala propuknutí DM1 v dětském věku u dětí očkovaných a neočkovaných teď nevím jestli proti planým neštovicím nebo příušnicím, ale byla to taková lehčí choroba, proti které se očkování považuje spíš za zbytečné resp. přímo za zbytečné riziko.

Kupodivu - v rozporu s "obecným" očekáváním - vyšší výskyt byl u neočkovaných dětí. Ty se totiž nemocí z velké většiny nakazily a je logické, že nemoc sama (pomnožení živého viru) je mnohem větší zátěž pro imunitní systém než očkování (malé množství oslabeného viru).

Tuto logiku nechápe ani mnoho lékařů. Očkovat dítě s DM1 proti chřípce - chcete, aby mělo kvůli očkování další autoimunitní nemoc? Přitom chřipce samotné se dá jen stěží vyhnout, jakmile propuine epidemie ve škole, a je to pro imunitu X-krát větší záhul než vakcína.

Ostatním se omlouvám za OT příspěvek, s tématem článku pana profesora Petra nesouvisí.

J. Václavíková 12.11.2012 18:06

Re: Super

Přiznám se, že mám tak trochu dilema. Vůbec netvrdím, že tam souvislost být musí, ale už ten pocit, že to zatím nikdo nevyvrátil nějak průkazně, mě nahlodává, jestli mám děti nechat očkovat třeba proti encefalitidě. Ale když hrozila prasečí chřipka, stejně jsem je nechala aspoň proti té obyčejné naočkovat. No a alibisticky jsem ráda, že všechna ta povinná očkování už mají dávno za sebou. Problém s ověřením je v tomto případě zřejmý. Kde hledat neočkovanou populaci, a pak dlouhá doba nutná k vyloučení případného propuknutí autoimunitního onemocnění. Ony mi ty autoimunitní choroby připadají svou podstatou tak ,,zvrhlé", že tohle vysvětlení bych okamžitě bez důkazů nevylučovala.

P. Boublíková 12.11.2012 19:33

Re: Super

Mně ta finská studie přišla docela průkazná - ve prospěch očkování. U očkovaných byl menší výskyt DM1.

Jedna věc je encefalitida - proti té se dá chránit i jinak než očkováním, v krajním případě prostě sedět doma :-) Jiná věc jsou prudce nakažlivé nemoci, tam je pravděpodobnost onemocnění a tudíž mnohem vyšší zátěže než je očkování, vysoce pravděpodobná.

Oslabený virus prasečí chřipky byl vloni už v běžných protichřipkových vakcínách :-), letos jsem příbalový leták neměla v ruce, ale asi tam bude (ještě) taky. Za pár let budou řádit zase jiné mutace chřipkových virů...