26.6.2019 | Svátek má AdrianaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ENERGETIKA: Břidlicový plynVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 6, poslední: 24.9.2012 12:18, přehled diskusí

ekonomický přínos:
Autor: E. Rousová Datum: 21.9.2012 16:08

Geologický výzkum plynu v břidlicích probíhal v Československu už v 70. a 80. letech minulého století. Byl uzavřen s výsledkem, že těžba by byla nerentabilní, protože náklady na odstranění ekologických škod by přesahovaly výnos z plynu. Od té doby se technologie moc nezměnily. Ovšem, když se odstraňování ekologické zátěže přenese na stát, jde o lukrativní záležitost.

Pokud se soustředíme pouze na ekonomický přínos, pak je hodně podivné, že MŽP vydalo nyní zastavené povolení pro průzkum těžby plynu z břidlic (přičemž od průzkumu už není daleko k těžbě) na Valašsku společnosti Cuadrilla Morava s.r.o. se základním kapitálem 200.000 Kč. Jak známo, s.r.o. ručí jen do výše svého majetku. Takže můžeme předpokládat, že odstraňování ekologické zátěže by zaplatil stát, tedy my všichni.

Jestliže si někdo myslí, že ekologické škody neexistují, může se podívat na ukázky z USA, kterých je na internetu dostatek. Ještě podotýkám, že je velký rozdíl mezi Nevadskou pouští a chráněnou krajinnou oblastí.

Re: ekonomický přínos:
Autor: J. Salek Datum: 21.9.2012 16:40

Samozrejme ze technologie se zmenily. Proc by jinak tezba shale gas zacala raketove rust? Jinak pruzkum a tezba je samozrejme vyrazny rozdil. Hlavne v poctu vrtu. To snad da rozum, ne? Za ekologicke skody je nutno nejak rucit. Pokud si stat plati pruzkum, aby nasledne mohl prodat licence, tak by mel i odpovidat za skody. Pokud nekomu da licence na tezbu za hubicku s tim ze si bude pruzkum financovat sam, pak subjekt musi rucit za ekologicke skody. Pak to ale nemuze byt sro s minimalnim majetkem. Vrtat lze samozrejme z vhodnych mist, kde to nebude vadit. Prece jen je nutne natahnout potrubi a dopravovat spousty materialu.

Re: ekonomický přínos:
Autor: M. Kosejk Datum: 21.9.2012 17:00

Ne, technologický posun od 80. let nebyl žádný. Například teď vám píšu ze sálového počíteče EC-1033, jen mi chvíli trvalo, než jsem si z děrných štítků dokázal nahrát systém a připojit se k internetu, který samozřejmě v této podobě ještě neexistuje, to, co tady vidím, je jen halucinace. :)))

Re: ekonomický přínos:
Autor: M. Kosejk Datum: 21.9.2012 16:44

Nemyslíte, že od 80. let technologie pokročily trochu jinam? Taková studie dnes není relevantní.

p.s. z důvodu omezeného ruční s.r.o. se většinou v komerčním sektoru vyžaduje uzavření mastných pojistek na hmotnou odpovědnost. Jestli to byl ale příklad Cuadrilla Morava, netuším.

Re: ekonomický přínos:
Autor: J. Malik Datum: 21.9.2012 19:20

Děkuji rozume :-) Pan Kosejk zpochybňuje výroky renomovaných geologů, já je jen opakoval. Proč to dělá, ví jen on.

Proboha!!!:
Autor: B. Rybák Datum: 22.9.2012 16:00

Už v 70. letech se u nás prověřovaly technologie, které zaostalé USA teprve nedávno vyvinuly?

Oni ti "ničemní" američané dobývají metan i v hustě obydlených aglomeracích, a dokonce tvrdí, že v těžba metanu probíhá tak hluboko pod úrovní spodních vod, že je nemůže ohrozit a dokumentují to tisíci měřeními (jimiž vyvrátili i všechny falešné eko-poplachy).

P.S. Zelený salám je méně škodlivý než zelený mozek.