4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

JAPONSKO: Rok poté - Fukušima před pololetkami

V USA je ve školách v březnu tzv. Spring Break, pololetní prázdniny. Vloni v pátek před pololetkami jsme šli s kolegy na oběd a v přímém přenosu na obrazovce v CNN viděli tsunami a zemětřesení v Japonsku. Zmínka o elektrárně šla v televizi tak nějak mimochodem, rozsah poškození infrastruktury tehdy nebyl ještě moc znám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 10.3.2012 12:48

Přírodní katastofy a ekonomiky

Tsunami a následné události jsou ideální pro ekonomická hodnocení následků takových událostí (třeba také KATRINA v USA). Vnímáme, že se již tak mnoho v médiích" nemluví o síle ekonomiky státu Japonsko? Jaké bylo GDP Japonska před a jaké bude po katastrofě?

Stejně tak, když lidé vyvolají válečné konflikty většího rozahu, dochází k ještě zásadnějšímu poklesu GDP.  Přírodní katastrofy jsou na lidech nezávislé.

Váleční konflikty jsou však lidmi vyvolávané.

Vizualně jen o kastrofách přírodních, kolik miliard USD nápravy stojí (co jiných nových věcí mohlo být za ně pořízeno):

econ2.wordpress.com/2012/01/08/prrodn-katastrofy

P. Rada 11.3.2012 8:41

Re: Přírodní katastofy a ekonomiky

Problém s růstem ekonomiky mělo Japonsko a další rozvinuté ekonomiky už před katastrofou. Zřejmě jako obecný důsledek "technologické pasti" kdy inovace technologií nestačí krýt úbytky na zdrojové straně i celkový růst spotřeby.

 Ta událost sama se stala jakýmsi mezníkem pro období jeho dominance v oblasti i jako světové mocnosti. Hned vedle něj je totiž dravě konkurující a dosud expandující Čína.

Jakoli rychle se oblast po tsunami zotavuje tak naopak energetika zůstává pro nedostatek zdrojů oslabena a radiací postižené území v tak lidnaté zemi, kde byla už dlouhodobě půda vzácná, zůstává zemědělsky nevyužitelné.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/261486-jak-vypada-japonsko-rok-po-nicivem-zemetreseni.html

B. Rybák 12.3.2012 16:48

Re: Přírodní katastofy a ekonomiky

Je očividné, že nikde a už vůbec ne v Japonsku nejde o žádnou technologickou past (úpadek). Jde o úpadek morálky (zodpovědnosti), díky němuž morálním relativizmem kontaminované společnosti nejsou schopny zabránit dokonce ani svému vymírání (Japonců bude za 100 let maximálně třetina - většina v důchodu), a díky rozvoji nestydatého parazitismu (např. z dotací tyjících "zelených" pijavic").