28.2.2024 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

JAPONSKO: Rok poté - Fukušima před pololetkami

V USA je ve školách v březnu tzv. Spring Break, pololetní prázdniny. Vloni v pátek před pololetkami jsme šli s kolegy na oběd a v přímém přenosu na obrazovce v CNN viděli tsunami a zemětřesení v Japonsku. Zmínka o elektrárně šla v televizi tak nějak mimochodem, rozsah poškození infrastruktury tehdy nebyl ještě moc znám.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.3.2012 16:39

Velmi rozumný článek

Je neuvěřitelné, že při takovém gigantickém nepoměru škod celkových (drtivě postihující všechny, tedy i eko-technologie) a reálných škod z radiace (nulový počet civilních obětí) mají placení aktivisté dotovaného eko-byznisu "odvahu" to vůbec porovnávat.

P. Fiala 10.3.2012 12:48

Přírodní katastofy a ekonomiky

Tsunami a následné události jsou ideální pro ekonomická hodnocení následků takových událostí (třeba také KATRINA v USA). Vnímáme, že se již tak mnoho v médiích" nemluví o síle ekonomiky státu Japonsko? Jaké bylo GDP Japonska před a jaké bude po katastrofě?

Stejně tak, když lidé vyvolají válečné konflikty většího rozahu, dochází k ještě zásadnějšímu poklesu GDP.  Přírodní katastrofy jsou na lidech nezávislé.

Váleční konflikty jsou však lidmi vyvolávané.

Vizualně jen o kastrofách přírodních, kolik miliard USD nápravy stojí (co jiných nových věcí mohlo být za ně pořízeno):

econ2.wordpress.com/2012/01/08/prrodn-katastrofy

P. Rada 11.3.2012 8:41

Re: Přírodní katastofy a ekonomiky

Problém s růstem ekonomiky mělo Japonsko a další rozvinuté ekonomiky už před katastrofou. Zřejmě jako obecný důsledek "technologické pasti" kdy inovace technologií nestačí krýt úbytky na zdrojové straně i celkový růst spotřeby.

 Ta událost sama se stala jakýmsi mezníkem pro období jeho dominance v oblasti i jako světové mocnosti. Hned vedle něj je totiž dravě konkurující a dosud expandující Čína.

Jakoli rychle se oblast po tsunami zotavuje tak naopak energetika zůstává pro nedostatek zdrojů oslabena a radiací postižené území v tak lidnaté zemi, kde byla už dlouhodobě půda vzácná, zůstává zemědělsky nevyužitelné.

http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/261486-jak-vypada-japonsko-rok-po-nicivem-zemetreseni.html

B. Rybák 12.3.2012 16:48

Re: Přírodní katastofy a ekonomiky

Je očividné, že nikde a už vůbec ne v Japonsku nejde o žádnou technologickou past (úpadek). Jde o úpadek morálky (zodpovědnosti), díky němuž morálním relativizmem kontaminované společnosti nejsou schopny zabránit dokonce ani svému vymírání (Japonců bude za 100 let maximálně třetina - většina v důchodu), a díky rozvoji nestydatého parazitismu (např. z dotací tyjících "zelených" pijavic").

B. Uhlich 10.3.2012 1:29

Je opravdu smutné...

, že z celé Fukushimské tragedie media zuřivě vypichují jen tu jadernou elektrárnu, kde se v podstatě nic moc nestalo...

P. Rada 10.3.2012 11:28

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Opravdu se mohlo stát podstatně víc! Postačilo by, pokud by vítr v období havárie a hlavně ve dnech explozí vodíku vál směrem na Tokio a narozptyloval tedy radionuklidy nad oceán ale nad hustě obydlené olasti.

http://www.naturalnews.com/034395_Fukushima_cesium_radiation.html

Je také od pana Škody nefér a zavádějící argumentovat počtem mrtvých a ignorovat počty ozářených a další dopady jako jsou genetické mutace.... Možná je ale pro něj či pana Uhlicha argumentem jen fatální okolnost a ostatní hodnoty v životě tito pánové neakceptují.

Je snad Michio Kaku také jen zblblý protijaderný aktivista?

http://www.veteranstoday.com/2011/05/28/fukushima-how-many-chernobyls-is-it/

D. Seibt 10.3.2012 14:39

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Pane Rado od vas je zase nefer, ze mluvite o ozareni. Jenze, podle mereni civilnich osob na celotelovem pocitaci, ktery meri celkove a budouci ozareni z radionuklidu v tele, nebyl zadny z civilistu ozaren vice nez do nekolika mSw. Mam dojem, ze jen nekolik desitek lidi melo vyssi hladinu nekde na urovni 20mSw. Pritom zamestnanci elektraren maji bezne hodnoty kolem 50mSw a limit na 100mSw. Ano je dulezite vedet jake radionuklidy to jsou, ale plosne byla aplikovana jodova profilaxe, takze k zasazeni stitne zlazy by dojit nemelo.  Ve vetsine se spise jedna o Cesium, ktere se vaze podobne jako draslik, mam ten dojem. Jenze to se neakumuluje v konkretni casti tela, ale v celku, stejne jako treba tritium a z tela odchazi do cca 80 dnu. Dale nerikate, ze probiha a bude probihat dlouhodobe mereni zmen na stitne zlaze u vetsiny populace v okruhu elektrarny. Osobne se domnivam, ze problemy v civilni populaci budou naprosto minimalni, spise se daji ocekavat problemy dusevni. Na zaver bych rad pripomel posledni studii z Berkley, ktera se zabyvala mensimi davakami zareni (cca do 100mSw). Vysledky jsou zajimave. Zivot se behem dlouheho obdobi prizpusobil na mensi davky zareni a zda se, ze opravne mechanismy na bunecne urovni dokazi odolavat. To samozrejme neplati pro vyssi davky na urovni nekolika Sievertu.

P. Rada 10.3.2012 18:03

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

K tomu obvinění za neférovost použití slova ozáření. Pan Seibt zjevně umí číst ale kde se ode mě dočetl něco o limitech v této souvislosti to nechápu ač z jeho reakce je to zřejmé. Zřejmá je také jeho averze na uvádění informací jež jsou v rozporu s trvrzením pana Uhlicha ..."se v podstatě nic moc nestalo"...

 Druhá největší havárie je "nic moc"?!!! To je i na mě moc!

Naopak odpovědný za odpovědné považuji komentáře např pana Škody:

http://skoda.blog.ihned.cz/c1-51321330-fukusimskeho-tunaka-pane-bych-si-dnes-dovolil-nenabizet-proc-sam-nejim-jod-a-proc-chapu-ty-kteri-ho-jedi

nebo  Nestěnko či Kaku: http://zpravy.ihned.cz/cesko/svet/c1-51693940-v-cernobylu-jsem-za-mesic-ztratil-20-kilo-vzpomina-sovetsky-fyzik   ..... http://aktualne.centrum.cz/zahranici/asie-a-pacifik/clanek.phtml?id=703118 ...... http://www.youtube.com/watch?v=QQa2Ivz8i8I&feature=player_embedded#!  .... kde Kaku jasně hovoří o označených a ozářených dětech ve školách .... - pochopitelně ale bez číselného údaje. Takovýto projev je podle Seibta rovněž nefér?!  Každopádně je na reakcích vidět  jak zastánci JE s informacemi zacházejí - bagatelizují a utajují co jen jde.

D. Seibt 10.3.2012 19:55

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Vite ten clanek na ktery jste odkazoval. Reknu to asi takhle, v zadne relevantni zprave nenajdete, ze by Cernobyl zpusobil 1 mil mrtvych. Tuto cifru najdete jen nekde na zelenych strankach. Prepocet podle mnozstvi paliva v reaktorech a prepocet na to jak velka je to katastrofa je zavadejici. V Cernobylu se dostala velka cast paliva explozi ven, coz se ve Fukusime nestalo. Vy vubec nechapete jak funguje Japonska spolecnost. Tam staci vycestovat na delsi dobu do zahranici a po case se vratit a uz vas spolecnost nebere, jste pro ne cizinec. Je to tvrda spolecnost, ale s tim nic nenadelate. A co se tyka pana Kaku, tak ten dela do kosmonautiky, do globalniho oteplovani, jaderne energie, predpovidani budoucnosti, atd. Je to takovy tak trosku snilek, takze ne vse co rika musi byt pravda. Nekdy je prani silnejsi nez realita. A co se tyka radioaktivity, tak nikdo nerika, ze je to sranda. Je potreba si davat veliky pozor.

P. Rada 10.3.2012 21:56

Re: Je opravdu smutné, že se nic moc nestalo?

Nevím na kterých údajně zelených stránkách jste tu Vaši cifru o Černobylu našel - spíše to takto podsouváte někomu hloupost podobně, jako mou údajnou neférovost, aniž pro to máte argument.

Přidám Vám tedy k úvaze další informaci k zamyšlení jež se běžně netraduje ani mezi odpůrci JE a to právě s ohledem na palivo a jeho míru vyhoření.

Černobylký čtvrtý blok prakticky v době havárie ještě nebyl v běžném provozu (jen 4 měsíce zkušebního) a tedy neobsahoval to všechno co reaktory déle sloužící. Je přitom velmi podstatný rozdíl mezi radiací jdoucí s prakticky nepoužitých tyčí a tím co se může uvolnit s navíc roztavených, kde paradoxně jen procento energie bylo v palivovém cyklu spotřebováno.

Prostý důsledek je ten, že svět opravdu vážnou jadernou havárii ještě nezažil, ač se o obou hovoří jako o nejvyšších na sedmiškálové stupnici. V obou případech mělo lidstvo zatím veliké štěstí v neštěstí a právě Vy tyto pardoxně proběhlé události navíc bagatelizujete podobně, jak schopnosti jednoho s dnes předních jaderných fyziků, kosmologů a populizátorů vědy v jedné osobě, a to jen proto, že řekl něco Vám osobně a dalším bezhlavým zastáncům jádra nepohodlného. http://cs.wikipedia.org/wiki/Michio_Kaku

B. Rybák 12.3.2012 17:10

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Bující, zdravá příroda černobýlská je cílem prudce roztoucího proudu turistů. Francouzská studie odhaduje počet tamních obětí ozáření na cca 30 (několik dětí umřelo zbytečně na účinky rychle se rozpadajícího radioaktivního jódu, protože nevěděly, ani to, že ovoce si musí alespoň omýt.

B. Rybák 12.3.2012 17:00

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Zcela s Vámi souhlasím.

B. Uhlich 10.3.2012 21:42

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Tak co, pane Rado, je to rok, co jste se tady tak pěkně zrodil, ..co jste se chopil své historické příležitosti...to bylo písmenek, co? A co se změnilo?..nic, a mám z toho radost, Vám tady zbývá jen ubouhoučké slintání a svět jde dál. Jaderné elektrárny se dál staví a stavět se budou..v Británii to zatím vypadá, že se na ně dokonce bude vztahovat dotace jako na každý nízkouhlíkový zdroj...a vy se můžete třeba obrátit na ruby nebo vzteky okousat klávesnici..je to fajn. Kromě několika poloidiotů se tady k vám nikdo nepřidal...to taky o něčem svědčí. Víte, tak si Vás představuji jak každý večer, s úporností sobě vlastní, vyhledáváte různá fóra, abyste tam mohl věštit svá úchylná poselství jak se ukájíte svými moudry vyčtenými z Wikipedie kam jste je sám uložil, že? Každá blbost, která podpoří Vaše přihlouplé teorie je dobrá, všechno se hodí...co? Vy jste fakt povedl, ještě že ten internet je, co? Jinak si fakt netroufám předpovídat, jak byste se jinak realizoval....  Já na Vás už poslední dobou víceméně nereaguji...pokládám to za ztrátu času a navíc si nějak myslím, že každá reakce na vaše duševní klky je zvyšuje Vaši virtuální důležitost...a to bych prosím velmi nerad - Vaší pochybnou důležitost zvyšovat.

Jen Vám chci na závěr říci jedno, jste naprostý a vyšinutý ubožák, který se neštítí zneužít neštěstí mnoha jemu neznýmých lidí k tomu, aby se mohl tady prezentovat se svojí úchlnou vírou. Slintáte tady své aktivistické hlouposti a vůbec jste nepochopil, že ta tragedie, která se v Japonsku odehrála nebyla o elektrárně Fukushima, ale o obrovské přírodní katastrofě, kterou Vy úchylní ekologičtí aktivsté tak bezprecedentně zneužíváte. Jste naprostý hloupý lidský odpad a je jen škoda, že asi nikdy nebude schopen pochopit jaký jste naprostý duševní chudinka....

P. Rada 10.3.2012 22:09

Re: Je opravdu smutné...,

Osobně když už, tak za úchylnos, duševní ubožáctví.... vnímám to co je za obsahem sdělení:

..."z celé Fukushimské tragedie media zuřivě vypichují jen tu jadernou elektrárnu, kde se v podstatě nic moc nestalo..."

 Na to jak "zuřivě" to medializoval Kaku máte odkaz výše.

B. Uhlich 11.3.2012 1:39

Re: Je opravdu smutné...,

Vy jste naprosto živoucí důkaz bonmotu:

Obyčejně příchází rozum s věkem, ale jsou lidé u kterých věk přichází sám.....

Víc na Vás reagovat netřeba... Vy se tady zvládnete totálně zesměšnit sám....

J. Hruška 11.3.2012 8:53

Re: Je opravdu smutné...,

Dobrý den Pane Uhlichu. Pan Rada není jen tím, kterým ho označujete, je daleko horším. Názory jím a jemu podobných proklamované, jsou nejen takové jak píšete, ale i velmi nebezpečné až zločinné. Používat komunistickou mašinérií způsobený jeden z posledních zločinů komunismu ( výbuch jaderného reaktoru v Černobylu) jako argument je zločin, stejný jako výbuch sám. Máte mou podporu. Josef.

P. Rada 11.3.2012 14:11

Re: Je opravdu smutné...,

Ten  výrok pana Hrušky, že moje názory které jak jsem doložil obecně korespondující s postojem světových vědeckých kapacit k problematice jádra, jsou ...."velmi nebezpečné až zločinné".... svědčí o tom, jak moc se někdo obává zveřejnování pravdy. Proto opakuji:

http://www.youtube.com/watch?v=QQa2Ivz8i8I&feature=player_embedded#!

http://www.veteranstoday.com/2011/05/28/fukushima-how-many-chernobyls-is-it/

http://zpravy.ihned.cz/cesko/svet/c1-51693940-v-cernobylu-jsem-za-mesic-ztratil-20-kilo-vzpomina-sovetsky-fyzik

B. Uhlich 11.3.2012 20:22

Re: Je opravdu smutné...,

 nečtu, nerozklikávám....  Nemusíte tady víc dávat najevo, jaký jste blázen... ale musím uznat, že pozitivum je , že jste víceméně neškodný.... za pár dní ty Vaše "výtvory" zmizí a svět zůstává nezměněn.... to je fajn, nemyslíte.....

...a ještě něco mi tady napište, nejlépe z Wikipedie.....  já to stejně číst nebudu....

P. Rada 11.3.2012 20:32

Re: Je opravdu smutné...,

Vidím to jinak než Vy - a to tak, že svět se mění - i on má zřejmě jakýsi svůj poločas rozpadu... Ale naopak od Vás si kvůli tomu nebudu kazit karmu zbytečným urážením bližního svého...  :-))

J. Ryba 11.3.2012 23:12

Re: Je opravdu smutné...,

pane Ulrychu, inteligent si nepotřebuje vypomáhat tím, co vy. Děláte ze sebe člena sekty

B. Uhlich 11.3.2012 23:33

Re: Je opravdu smutné...,

..no inteligent, se hlavně vyznačuje tím, že třeba dokáže opsat jméno, které má 6 písmen.... což koukám, zrovínka Váš případ není.... božíčku, božíčku....

J. Ryba 11.3.2012 23:06

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

božínku, vy jste sociální lazar

B. Rybák 12.3.2012 16:55

Re: Je opravdu smutné...,ŽE SE NIC MOC NESTALO?

Stejně jako Vy o genetických mutacích, bych já mohl spekulovat o léčebném (lázeňském) účinku radioaktivního záření. Prokázáno není nic. Akceptovat je možno jenom prokázaná fakta.

M. Prokop 10.3.2012 0:32

Reálné.