26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Produkt, nebo oběť doby?

V pondělí 13.2 2012 uspořádal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu Parlamentu České republiky, spolu s dalšími složkami, konferenci nazvanou " Národní park Šumava - produkt, nebo oběť doby?"

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 29.2.2012 19:27

Re: A kdo se chce přesvědčit o rozsahu devastace Šumavy

Pane rado, vy teda kecáte, jak mladé vrany! Kůrovec napadá to nejlepší v porostu. Stromy dostatečně vitální v letech kdy není sucho a nálet je malý, zalejí násadu brouka smolou. podobně i mladé smrky. Ale když není nic jiného a náletbrouků je v milionech jedinců, napadnou oplodněné samičky to, co je. Pud sebezáchovy je silný a brouk nemá mozek. I když mozek ekologistů bych mu přál, to by s ním byl dávno konec!

P. Gabriel st. 29.2.2012 19:20

Re: Můj názor

Opět máte pravdu (smutnou). Smrková monokultura je na Šumavě nepůvodní a v daných podmínkách strádá. Jednou z cest, jak vytvořit podmínky pro reintrodukci (umělou) někdejších původních druhů, je udělat ze Šumavy poušť. Třeba kůrovcovou. Je t i cesta k případnému ozdravení smrkových porostů. Dosázených cca 5 let po té, co brouk sežere poslední smrk na Šumavě.

P. Gabriel st. 29.2.2012 19:13

Re: Divočina na Šumavě?

Zapomínáte na to, že důvod ochrany ŠAumavy je jiný, než skanzen pastevectví.

P. Gabriel st. 29.2.2012 19:10

Re: Pane!

Pane Rado, jinými slovy upozorňujete na to, že policajt měl napřed vzít po letech pány rodiče, že si holčinu neuměli řádně vychovat. V tom s vámi souhlasím.

P. Rada 28.2.2012 22:18

"Osobnosti o Šumavě".

Troufne si někdo na NP vygooglovat tento pojem?

P. Rada 28.2.2012 21:49

Re: Pane!

Pane Skála nejde o pikantnost ale např.  o to, zdali policista ze zákona smí srazit na zem nezletilou  před očima rodičů kteří na věk dítěte policistu upozornují... To vše je videu, od všeho jsou svědci, návrhy na trestní stíhání..... Toto vše je ale navíc jen kolotoč, který rozpoutal někdo dívající se s úšklebkem s pozadí, někdo kdo nemá ani jméno a kdoví kde žije ale je tak mocný, že si může diktovat obsazení úřadů i znění rozsudků....

A Vy máte tváří v tvář tomuto všemu teroru co se odehrával v údajně demokratické zemi, kde pár čestných překáželo někomu ve zjevné zlodějině, tu DRZOST vše přitrouble zlechčovat?!!!

O co Vám jde? O to aby v zemi panovala alespon elementární slušnost - nebo naopak o to aby ten co si chce nakrást ze společného  (jde o Národní Park)  za bílého dne měl navíc volnou cestu, kterou se mu autor příspěvku, MŽP...  snaží ještě dnes zametat?!

K. Drábek 28.2.2012 21:18

Re: Úlitba.

Prosím, ozvěte se mi na karel.drabek@seznam.cz - mám dost zajímavé informace.

J. Skála 28.2.2012 17:45

Pane Rado,

pikantní jsou Vaše výrazy: "nezletilé dívky", "pokojně demonstrující", atd ..

Dříve se tomu říkalo "blbej nebo podplacenej". Ve Vačem případě bych hádol to druhé. Ale to první tam bude asi také. Přes všechny citáty.

P. Rada 28.2.2012 16:33

Re: Náprava Šumavy

K tomu aby se někomu rozsvítilo bylo potřeba miliony let vývoje.....Pak jeden tvor krčící se v ústraní před predátory pojedl jablko poznání a nastal zvrat. S pronásledovaného se vyklubal nejnebezpečnější predátor planety před kterým se dosud všechno co vůbec přežilo dosud třese.

I tak se to rozbřesknutí směrem k opravdovému poznání zřejmě dosud moc nepovedlo. Předně proto, že prvé co onen tvor začal dělat byl agresivní nástup a hromadné masakrování stád...jako obraz jeho vnitrodruhové agresivity a to mu žel  vydrželo až do dnešních dní. Žije si tu na planetě ale s 20tis jaderných hlavic za zády, bez hrozby kterých by se zřejmě neobešel.

Pro vejlupky svého druhu, kteří ochotně nahradili jednu totalitní moc jinou je toto málo a rádi by bližního přivazovali či jinak mučili.. jen aby nemuseli přemýšlet alespon nad odkazy.... Tyto totalitní manýry možná okoukali na Šumavě kde policie atakovala i nezletilé dívky jako by to byli zločinci uteklí s kriminálu..., nepohodlní tam byli vláčeni bahnem vodou a rozváženi posléze do odlehlých lokalit tak jak to dělala totalitní policie..., pokojně demonstrující byli mučeni a nuceni podepisovat prohlášení o slušném zacházení....... Prostě ukázka tyranského pojetí výkonu státní zkorumpované moci, jež se panu Boleslavovi a jemu podobným zřejmě nějak moc zalíbila - že?

P. Rada 28.2.2012 16:07

Re: A kdo se chce přesvědčit o rozsahu devastace Šumavy

Pane Hrbek jednak zřejmě nerozumíte tomu co jsem napsal a zadruhé mi podsouváte vlastní nápady jako by byli moje a to se mi pak už vůbec nelíbí. Proto jen něco doplním.  Kůrovec nikde zákeřně nečeká - je součástí prakticky každého  lesa kde roste smrk a podobně, jako ve Vašem organismu jsou stále přítomné bílé krvinky a při onemocnění, poranění... dochází k jejich namnožení s cílem rychlé eliminace nemoci. Analogicky se  množí kůrovec tam, kde dochází k nezdravému vývoji porostu. kalamitní výskyt je pak doprovodom nějakého vážného excesu či souhry podmínek.

. Aby tedy  vznikla kalamita - musí dojít k masivnímu oslabení (imise průmyslu) či poranění (polom po vychřicích či sněhu...) a navíc právě u monokulturního porostu (umělá výsadba). Kůrovec pak má od přírody  za úkol pomoci k urychlené obměně odstranováním dřeva a urychlené přeměně na supstát... Dokonce i v masivní kalamitě ponechává některé stromy přežít a to je pro vyznavače pošného "mýcení" neskousnutelné. Tam kde dojde k vymýcení a svozu dřevní hmoty se ale opravdu všemu daří podstatně obtížněji - v tom máte paradoxně pravdu - právě proto byly ale protesty proti kácení v prvých zonách.

Zásadně ale pane Hrbek nerozlišujete mezi lesem vysazeným pro produkci dřevní hmoty - tam se kůrovec musí eliminovat -  a mezi tím jaké je poslání NP - tedy chránit pokud možno vše živé - od kůrovce ... po člověka. A to je dnes při přemnožení extrémě žravého tvora homo krajně obtížný úkol. Mám proto za to, že původní Šumava je nenávratně ztracena, bude se měnit.... a nyní jde právě o to co možná komplexně eliminovat další dopady tam i v okolní krajině.

J. Boleslav 28.2.2012 15:56

Re: Náprava Šumavy

Myslíte přivázat a potom rychle skácet? To je docela zajímavá myšlenka. Možná by prospěla jak Šumavě, tak i ekoteroristům. Třeba by se jim po skácení pár takových stromů rozsvítilo v jejich zabedněných hlavách. I když to bychom toho po nich asi chtěli moc.

J. Skála 28.2.2012 13:42

Náprava Šumavy

je poměrně jednoduchá záležitost. Stačí pevně přivázat ekologisty k těm suchým stromům. Jako prvního bych doporučil pana Radu.

P. Rada 28.2.2012 12:46

Re: Divočina na Šumavě?

Stará úsloví mají svou moudrost ale jak  toto přísloví aplikovat pokud dojde k vícegenerační shodě? :

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/20756223076/pokud za pro

P. Rada 28.2.2012 12:38

Re: Můj názor

Také mám rád pohled na nádherné háje.... ale také vím, že každá jednodruhová a především stejnověká vegetace - ke které pravidelně výsadbou dochází - jde jednoho dne "do háje".

P. Rada 28.2.2012 12:33

Re: Divočina na Šumavě?

Není potřeba nic vyvracet  - pro nedovtipné postačí doplnit - tím tvorem jsem myslet homo údajeně sapiens sapiens. Ten trend se od průběhu posledních meziledových dob změnil právě až s počátkem zemědělské činnosti toho to druhu. nejprve se tak pro lidstvo blahodárně natáhlo meziledové optimum a ted to právě vypadáv možná i na konnec cyklického střídání dob ledových. Podrobnější zpracování viz publikace:

http://www.academia.cz/autori/william-f-ruddiman.html

R. Langer 28.2.2012 12:27

Re: Můj názor

Copak jste pro Šumavu udělal osobně vy sám, pane Rado, že to máte tak zmáknuté...?

R. Langer 28.2.2012 12:24

Re: Divočina na Šumavě?

Jo tak obsah CO2 se nám v ovzduší už zvýšil už o 40%, kdo by to byl řekl? Jenom jste jaksi (jako obvykle) zapomněl uvést, v jakém časovém období se tak stalo, není-liž pravda, že? Já tvrdím, že se obsah CO2 v atmosféře významně snížil. Vyvraťte mi to. :-P

J. Hruška 28.2.2012 12:18

Re: Můj názor

Dobrý den. Chci Vám, pane Sedláčku, vyjádřit plnou podporu. Bohužel se 65 milionů let starým kůrovcem, panem Radou, je boj nesnadný. Děkuji za vysazené buky a jedle. Přijeďte se podívat do Blanského lesa do reservace Ptačí skála potěšit si srdce z nádherného jedlobukového háje.

A. Hrbek 28.2.2012 11:53

Re: A kdo se chce přesvědčit o rozsahu devastace Šumavy

Takže, podle Vás, byla celá Šumava vysázena právě před čtyřiceti lety a kůrovec zákeřně čekal, až stromy dorostou. Poslední kůrovcová kalamita a následující mohutná výsadba byly na Šumavě po vichřici v roce 1870. Od té doby se Schwarzenbergům a později Státním lesů dařilo kůrovcové kalamitě zabránit. Na Šumavě se plynule těžilo, plynule sázelo a plynule hubil kůrovec. Teprve potom, co se po roce 1989 dostali ke slovu ne lesníci, ale nejrůznější radové a nejrůznější těžilové, kůrovcová katastrofa opět vznikla.

Jinak, jak ukazuje zkušenost z Boubína a Žofína, i tam kde se netěžilo, se pomalu za 180 let nepodařilo udržet původní stav přírody. Takže to co vznikne na současných holinách bude něco zcela jiného, než původní šumavský les. Ten totiž již nemá z čeho vzniknout. Nakonec to sám přiznáváte. Tak jaký smysl má za obrovskou cenu obnovovat něco, co obnovitelné není.

Holiny by se měly postupně po desetiletí osazovat smíšenými dřevinami, a to takovými, které mají šanci probíhající oteplování a odvodňování přežít. Jen tak mimochodem - kolik vláhy byl schopen zadržet a recyklovat les s 2,5 mil stromy, když na jeden ha se počítá 40.000 litrů?

R. Sedláček 28.2.2012 11:50

Re: Můj názor

Schwarzemberg má co mluvit, právě jeho rod se nebgývalo měrou přičinil za přeměnu přírodního pralesa na smrkovou monokulturu. Jeho rod byl u vzniku dnešních problémů v honbě za zisky bez ohledu na zásah do přírody. A pokud jde o ty blázny - já jsem na 3umavě a v jejím, podhůří vlastní,a rukama vysadil několik desítek tisíc stromků, ať už buků,  jedlí, nebo smrků, co udělali oni krom mediálního kraválu?

A. Hrbek 28.2.2012 11:23

Re: Divočina na Šumavě?

Platí staré úsloví, že když chce mladý stavět, tak to dělá jen proto, aby mohl bourat. Když chce starý bourat, tak to dělá jen proto, aby mohl stavět.

P. Rada 28.2.2012 10:30

Re: Divočina na Šumavě?

S tou pastvou to máte pravdu - jsou místa a Šumava k nim patří - kde se pastevectví k udržování diverzity vysloveně hodí.

Jiným experimentem které lidstvo ale dělá je současné zvýšení obsahu CO2 v ovzduší o 40% s cílem zvýšení až na víc jak dvojnásobek což na planetě nebylo dlouhé miliony let. Dosud nikdy ale na planetě také nebylo 7miliatrd tvorů s tak vysokou měrnou spotřebou že jim na hnojení polí už pře desetiletími došel Chilský ledek a aby přežili tak vymysleli jeho průmyslovou výrobu čímž planetu o dusík v aktivní formě obohatili na dvojnásobek který nemá obdoby. Celé Středozemní moře tak ztratilo korýšovité za které nastoupili medůzovití.... a tamní rabynatost tak vzala za své. Dalším experimentem je odlesnování planety.... a jestli to tak půjde dál tak se možná podaří zabránit opakování dob ledových. Jen není jisté zdali to přežije druh, který ony změny inicioval.

P. Rada 28.2.2012 10:17

Re: Můj názor

Pane Sedláček když to máte na tu Šumavu tak kousek a pokoušíte se mapovat tamní život, jak velkou kyselost jste průběžně v posledních cca 100letech zaznamenával v tamních tocích, nebo alespon máte přehled o rybnatsti potoků? Jestli ano, musel by jste přiznat, že všechny vrcholové toky jsou dnes prakticky bez života. Pokud ale chcete brát Šumavu jako celek - dají se najít i místa kde by jste mohl s úspěchem rybařit. A právě o podobné aspekty při zonalizaci jde. Tam kde je hluboký půdní profil a další specifické aspekty tam se musí hospodařit docela jinak. NP také není dřevoprodukční les ale jen zlomek území s šancí na relativně minimálně antropogeně narušené a celistvé území v Evropě ojedinělého rozsahu.Těžaři ale to vidí tak, že nejefektivnější metodou je nástup těžké techniky velkoplošně....- také jim vadí zony.

Aktivistů je v celé zemičce české relativně málo a s těch kteří jsou ochotni se 20tiletému tunelaření vzepřít. Většinu národa zajímá plný supermarket... a těch pár duší sotva kdy zvládne změnit laxnost k tomu co se s životním prostředím děje pokud další alespon nepřikývnou. Schwarzenberg to trefně nazval že tam jde o souboj lupičů s blázny. A tyto "blázny" Vy by jste nejraději poslal na brigádu aby odstranovali dopady chybného rozhodnutí předků, globálního oteplení a kyselých deštů za které můžeme svou roční průměrnou spotřebou 5 tun olejového ekvivalentu primárních energetických zdrojů/rok prakticky v evropě všichni! Mě to přijde od Vás jako zvrácená logika.

P. Rada 28.2.2012 9:54

Re: A kdo se chce přesvědčit o rozsahu devastace Šumavy

Pane Hrbek zásadně se mýlíte a nebo v případě, že pozadí problému znáte pak vyloženě lžete jako BLB HOMO CO SE DOSTAL K MOCI

1. Kůrovec nenapadá smrkový porost do věku cca 40 let protože ke svému rozvoji nutně potřebuje silnou kůru. Taková se tehdá bud tak často nevyskytovala a když tak byla podstatně tenčí.

2. Přímé ztráty opravdu vznikly především podnikatelské loby která chtěla vyvést dřevo jakýmsi "kůrovcovým tunelem" s NP. NP ale není soukromý produkční les!

3. Nepřímé ztráty půjdou na celém území české kotliny do daleko vyšších sum jak jen miliard protože s ní do konce století smrk pravděpodobně zmizí v důsledku oteplení a relativního nedostatku vláhy. ... http://www.novinky.cz/veda-skoly/257674-nasa-zverejnila-vizualizaci-globalniho-oteplovani-od-roku-1880-po-soucasnost.html

http://www.climips.cz/

K. Luboš 28.2.2012 9:42

Divočina na Šumavě?

Musím uznat, že to experimentování se Šumavou je z biologického hlediska velmi zajímavé. Teď už jenom svedou souboj tráva a býložravci na jedné straně se stromy na straně druhé. Já osobně sázím na trávu a na býložravce! Na to, že by na Šumavě vznikla nějaká „divočina“ můžeme asi zapomenout. Ale např. pro pastvu ovcí to bude kraj vysloveně vhodný.

Pozn.: Skoro bych řekl, že naši zelení použili v případě Šumavy staré dobré metody kambodžského Pol Pota - když má něco nového vzniknout, tak vše staré musí zaniknout.

R. Sedláček 28.2.2012 9:40

Re: Můj názor

Vím toho o Šumavě a její historii poměrně dost. Nejen, že jsem celoživotně klatovák a KLatovy jsou branou Šumavy, ale také proto, že se pokouším o zmapování života na Šumavě. Vůbec bych se nezmiňoval o nějakých zónách, které vytýčil člověk a posuzoval Šumavu jako celek. A kdyby aktivisté místo poutání se ke stromům vyrazili na brigádu, prospěli by lesu mnohem víc, ale to by nebylo mediálně záživné, VV neposlední řadě by se změnily i ceny pozemkůl, kdyby tam byly díky nezasahování porosty jak na Modravsku apod.

http://drobek.svet-stranek.cz/

A. Hrbek 28.2.2012 9:26

O devastaci Šumavy

ví své každý, kdo znal Šumavu před rokem 1989 a kdo zavítá na Šumavu nyní. Škodu způsobenou ekologisty a pomatenými učenci lze snadno odhadnout = 2,5 mil stromů x společenská cena jednoho stromu cca 50.000 Kč. To je škoda vysoko převyšující jakýkoliv tunel.

Další nenahraditelné škody na ostatní flóře a fauně jsou v řádu desítek miliard.

Více než 100 let bude Šumava vzpomínat na blby, kteří byli krátkou dobu u moci.

P. Rada 28.2.2012 9:26

Re: Můj názor

Ano pane Sedláček. Zásahy jsou nutné ale opoměl jste specifikovat jaké a v jakých zonách ...  a udělal s toho zkratku, že aktivisté škodí. Nikoli, škodí nerozum!

Škody totiž natropil především člověk.protože: ... 1. před zhruba sroletím vysázel velkoplošně smrkovou kulturu - to udělali tehdejší lesníci. .... 2. Před zhruba také tím stoletím začal masivně vypouštět imise a to jak kyselé tak oxidy uhlíku, dusíku, freony... Důsledkem toho bylo okyselení horské půdy která má malou hloubku a tím oslabení porostů. Dalším důsledkem bylo oteplení cca 1.5C a s tím spojený úbytek srážek - 150mm/ročně.. 

Kůrovec se chová jako bílá krvinka lidského organismu. Je zde spolu se smrkem už 65milionů let a za tu dobu se nejen nevyhubili navzájem ale jsou v symbioze - tedy předně tam, kde člověk uměle nezasahuje a právě toto se stalo. Kůrovec navíc nenapadá smrkové porosty mladší jak cca 40let.  V přírodním koloběhu urychluje odstranování slabých , polámaných... stromů a obvykle se nepřemnožuje. Ve stejnověké monokultuře navíc celkově oslabené s okyseleného podloží i nedostatkem vláhy mu růst teplot dovoluje i vícegenerační množení a to vše jsou ideální podmínky pro jeho kalamitní rouvoj. Šumava je nyní velkoplošně nemocná. V těch nejvyšších polohách o které jde navíc odtěžením ubude z lesa zásadotvorných minerálních látek, zhorší se retence území a to vše povede k ještě hlubšímu rozvratu. Právě jen proti zásahům v prvých zonách protestovali aktivisté a toto takto autor neuvedl spolu s pottřebnou argumentací a nadhodil jen zavádějící otázky - lobuje zjevně za podnikatelskou sféru.

A k vylidnění. Pozemky v těchto lokalitách jsou podobně drahé jak kolem Prahy a nikoli tak jak na běžně se vylidnujících vesnicích - a také o toto jde.

Ránu celému problému nyní zasadilo i MŽP, které se chová podobně jak úřed typu ministersvva průmyslu - tedy jako vstřícný prostředník zájmů všech zůčastněných ale "zlatokopů" a nikoli jako a ochránce zájmů přírody na níž jsme ale dosud všichni závislí.

A. Hrbek 28.2.2012 9:04

Re: A kdo se chce přesvědčit o rozsahu devastace Šumavy

1. O rozsahu devastace ví každý, který znal Šumavu před rokem 1989 a který přijde na Šumavu nyní.

2. Přímé ztráty vzniklé díky činnosti ekologistů lze jednoduše vyčíslit 2,5 mil zničených stromů x cena jednoho stromu cca 50.000 Kč. To je škoda přesahující jakékoliv tunely.

3. Nepřímé ztráty na ostatní flóře a fauně jdou do miliard.

Nejméně sto let bude Šumava vzpomínat na blby, kteří se dostali k moci.

J. Hruška 28.2.2012 8:50

Úlitba.

Dobrý den. Došla Vám taky e-meilem od pana Stráského ta "podívaná"? Pokud to není úlitba "ochráncům", mohl by se stydět za stále opakované "živiny". Skutečně, zachraň se, kdo můžeš!!! Josef.