26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Fair Trade nehraje fér

Údaje o zásluhách Fair Trade o zlepšení situace chudých zemědělců jsou v nejlepším případě pochybné. Fair Trade naopak vytváří řadu problémů jak pro pěstitele do programu zapojené, tak pro ostatní.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Kulhánková 29.3.2012 8:13

Re: tak je nechme mluvit samotné

Ze všeho nejkrásnější jsou potom ty bláboly o "světovém míru" na konci.

Z. Kulhánková 29.3.2012 1:38

Re: tak je nechme mluvit samotné

Velice zajímavé! Pohybuje se to na škále od nicneříkajícího mlžení "velká část peněz, které utržíme za šátky, jde přímo výrobci" (neříkají, jak velká) až po naprosté nesmysly - nakrájeným ořechům říkají "přírodní slonovina", jako by ta ze slonů snad byla umělá.

Marně tam hledám odpověď na otázku, proč jsou výrobky Fair Trade dražší než ty, na kterých si namastí kapsu zlý překupník.

U srdceryvného líčení života dělníka na banánové plantáži chybí vysvětlení, že ta práce probíhá pouze během sklizně - popis naznačuje, že dělník takto dře celý rok, což není pravda. Většina diváků ale banánovou nebo kávovou plantáž v životě neviděla.

Děkuji, krásná ilustrace.

P. Balcar 28.3.2012 22:19

tak je nechme mluvit samotné

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10318067762-fair-trade-obchod-jak-ma-byt/211562210300029/

Z. Kulhánková 26.3.2012 6:35

Re: JPP

Nepovídala, psala. Ale jelikož nemám její svolení, nebudu ji tady citovat.

P. Balcar 25.3.2012 23:28

JPP

Jedna Paní Povídala

Z. Kulhánková 24.3.2012 18:13

Re: ...

Na internetu jsem si zjistila co šlo, ale potom se do mě (mimo tuto diskusi) pustila jedna dáma, která se tím živí, a ta plkala strašné protichůdné nesmysly.

P. Balcar 24.3.2012 5:10

...

vy jste si ani nezjistila strukturu FT? myslíte, že by čtenáře nezajímala?

Z. Kulhánková 23.3.2012 17:36

Re: další fáze : moralizování bez podkladů

Byla jsem v kontaktu se zástupci Fair Trade, kteří mi tvrdili, že FT není ani organizace, ani nic jiného, že vlastně ani neexistuje, a vůbec zajímavě mlžili. Přitom jim ale někdo platí mzdu i zimní výlety do exotických zemí. Neprůhlednost je vždycky podezřelá.

P. Balcar 23.3.2012 13:26

další fáze : moralizování bez podkladů

Stydí/nestydí ? Hlavně neřeknou. Takže po kritice bez podkladů přichází nepodložené moralizování. Bravo!

Z. Kulhánková 22.3.2012 23:01

Re: očekával bych

Teď jste uhodil hlavičkou o hřebík! Nestlé a jiné firmy se nestydí za to, že jim jde o prachy až na prvním místě. FT se chová stejně, ale tváří se jako dobrodinec. Chce mít výhody jak neziskovek, tak i tvrdých kapitalistů.

P. Balcar 22.3.2012 8:04

Re: očekával bych

Nestle (dosaďte si libovolnou nadnárodní zpracovatelskou společnost) ke svým datům taky nikoho nepustí a akcionáře informuje jen jak musí - překvapuje vás na tom něco?

Údajné kritické studie jsou založené na jednotlivostech? Možná pěkný novinářský příběh, ale ne kritická studie se skutečnou vypovídací hodnotou. Takže shrnuto : presntujete zde nepodložená subjektivní tvrzení na úrovni novinářské publicistiky.

Z. Kulhánková 22.3.2012 1:39

Re: očekával bych

Kritické studie se zabývají vyvracením tvrzení FT, která jsou založena na jednotlivých případech nebo jsou zcela nepodložená. Nejsou sice reprezentativní, ale rozhodně obsahují více spolehlivých informací než bláboly nebo vyslovené lži FT.

Získat skutečně tvrdá data není jen tak, musela by se provést srovnávací studie s reprezentativními vzorky z jednotlivých zemí, a kdo to zaplatí? FT na to peníze má, ale není to v jeho zájmu.

P. Balcar 21.3.2012 10:38

očekával bych

očekával bych alespoň tvrdá data v těch odkazovaných kritických studiích, jinak je to na úrovni PR a novinářské publicistiky - na PRd

Z. Kulhánková 20.3.2012 22:26

Re: Absence tvrdých dat - opět

To by bylo skutečně zajímavé. Ještě zajímavější je, že tahle tvrdá data se od Fair Trade nedozvíte.

P. Balcar 20.3.2012 14:32

Absence tvrdých dat - opět

v uváděném odkazu těch tvrdých dat zrovna moc není. Informace o čase stráveném mezi zemědělci je nenahradí.

Zajímavé by bylo sledovat vývoj ceny komodity od zemědělce až do Fair-Trade obchodu nebo se podívat na hospodaření organizace.

Z. Kulhánková 26.2.2012 19:41

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

Nechápete tyhle dobroděje - schopné je přece třeba potrestat, podporovat se má neschopnost!

Z. Kulhánková 25.2.2012 4:14

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

Václavy znám dva - jeden jezdí s Tatrou a onehdá omylem vypil láhev leštidla, a ten druhý, jako všichni Češi, nesbírá psí hovínka.

Z. Kulhánková 23.2.2012 3:03

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

Přitom nekvalifikovaná pracovní síla je právě jedna z mála věcí, které v těchto zemích nechybí.

Znám lidi (kanadští učitelé na penzi), kteří jezdí po světě dobrovolničit s Habitat for Humanity. Onehdá se mi chlubili, jak přidávali cihly zedníkům v Maďarsku. To už jsem nevydržela a zeptala jsem se, proč se domnívají, že Maďaři si nejsou schopni sami postavit domy, nota bene při současné nezaměstnanosti. Od té doby se se mnou nebaví, takže nevím, kam si jezdí nafukovat ego dál.

Z. Kulhánková 22.2.2012 4:12

Re: obchod a kontrola jakosti

Ale na volném obchodu s kontrolou jakosti se neuživí nevládní organizace!

Z. Kulhánková 22.2.2012 0:16

Re: od začátku jsem tomu nevěřil

A víte, který soudruh se na té blbosti napakoval?

M. Stuchlik 21.2.2012 22:13

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

ano, Václav, který to nepotřebuje si pomohl

Z. Kulhánková 21.2.2012 19:45

Re: Absence tvrdých dat.

Děkuju za připomínku. Tady jsou výsledky několika výzkumů Colleen Berndt včetně tvrdých dat http://www.chaight.com/Research.htm, např. "méně než 2 % kávy produkované v Kostarice a méně než 2,3 % v Guatemale má certifikaci Fair Trade. Proč? Příplatky Fair Trade za nejkvalitnější kávu jsou relativně nízké ve srovnání s tržní cenou nejlepší kávy. Certifikace se často nevyplácí vzhledem k nákladům na změny organizační struktury, aby vyhovovala požadavkům certifikace."

Strávila jsem dost času na kávových a kakaových plantážích v Africe i Latinské Americe. Během většiny vegetačního období jsou na práci relativně nenáročné, takže je zvládne rodina nebo pár najatých lidí, kteří mají plat i bydlení přesně podle regulací Fair Trade. Sezónní dělníci (ti nejchudší z nejchudších, včetně dětí) se najímají pouze během sklizně, a to jako z udělání kontroly Fair Trade nechodí, takže drtivá většina lidí, kteří se na produkci podílejí, není placena o nic lépe než na plantážích bez certifikace.

To se ovšem troubové, kteří si za Fair Trade připlácejí, nedozvědí.

M. Krátký 21.2.2012 14:13

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

celé je to od začátku velká blbost - o prodeji rozhodují majitelé a ne nějací chudí příbuzní - byť sociálně slabí a potřební

M. Krátký 21.2.2012 14:10

od začátku jsem tomu nevěřil

zavání to totiž podobnou blbostí jako byly brigády socialistické práce - tak dlouho jsme našeho šéfa votravovali s naší HIC PARTOU až podlehl a přihlásil nás - kupodivu jsme uspěli a blbost jen kvetla.

B. Hejda 21.2.2012 13:55

Absence tvrdých dat.

Článek bohužel na údajnou absenci "tvrdých" dat odpovídá tím, že žádná data taky neuvádí, jen spekulace. Ta 5 let stará studie (první v seznamu zdrojů) taky nebsahuje žádný odkaz na reálnou studii v terénu (například u té horší kvality fair-trade kafe vycházejí autoři z toho, že producenti se tak, jak popisují URČITĚ budou chovat, aniž by odkázali na reálně provedenou studii srovnávající kvalitu fair-trade oproti jiné kávě).

Některé výtky z článku jsou pak zcela nesmyslné - třeba "trestání za úspěch": Fair trade slouží k pomoci malým producentům postavit se na vlastní nohy a dosáhnout nezávislosti. Pokud nějaký producent vyroste tak, že si může dovolit zaměstnávat na plný úvazek větší množství dělníků, tak další pomoc nepotřebuje (navíc, pokud se toto děje často, je to snad spíš důkaz úspěchu celé iniciativy.)

L. Písařík 21.2.2012 13:40

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

a úplně stejné je to s neziskovkami, které za 15 tisíc kopou studny v Bangladeši, nebo kdekoliv jinde na světě, největší prospěch z těchto akcí mají jejich organizátoři. Nejen, že se dostane sotva čtvrtina peněz na místo samé, ale ještě naučí místní komunitu lehnout si pod palmu a natahovat ruku - dejte.

P. Pruner 21.2.2012 9:14

obchod a kontrola jakosti

Zajímavé informace, jak je na první pohled dobrá myšlenka na razdvatři.

Něco obdobného se přiznává kolem biopaliv, zejména v rozvojových zemích jsou ranou pro lidi. Opět se potvrzuje, že byrokracie a sociální inženýrství nemohou přinést nic dobrého.

Nejlepší je volný obchod s kontrolou jakosti.

Z. Kulhánková 21.2.2012 8:01

Re: Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

Hlavně si pomohou profesionální dobrodinci.

I. Schlägel 21.2.2012 7:45

Sociální inženýrství páchané ve jménu dobra

má neustále stejně chabé výsledky. Těm, co se má pomoci, se nepomáhá, naopak, pomohou si jiní, kteří pomoc nepotřebují. Václav měl zase pravdu.

Z. Kulhánková 21.2.2012 5:23

Re: Totožnost pachových stop

A ti, kdo nemají pejska, mohou použít další osvědčenou metodu "follow the money". Dočmuchají se ke stejným výsledkům.