26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Výchova k národní hrdosti je potřebná

Naše slavná normalizace, za níž mi bylo vychovávat své syny, tabuizovala řadu témat. Patřily k nim také boje československých vojáků v zahraničí za 2. světové války. Až na samém konci naší kulturně-historické Biafry začaly prosakovat ze zahraničí některé tituly, které se o nich zmiňovaly.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 20.10.2011 15:49

Vynikající a velmi potřebný článek

Souhlasím s Vámi paní Freiová, podporuji vaše postoje a děkuji Vám. Není bez zajímavosti, že čecháčci jsou vždycky ti druzí. Sprosté slovo, to tedy určitě je. A sprosté slovo si jako své označení nezaslouží žádný národ (což nejspíš neví multikulturní, nepoliticko-politický V. Havel).

P. Sulc 19.10.2011 0:53

Re: Už pan Werich

Mate pravdu ! Je o to smutnejsi, kdyz clovek takoveho kalibru jako je Ludek Frybort, nekde napise: Cesi krvaceli v tureckych valkach za zajmy Habsburku. A ujde mu, ze kdyby nekrvaceli, pak by Praha byla dalsi na rade, po Budapesti a Vidni.

Jiste take znate knihy Josefa Fucika, vojenskeho historika. Osmadvacatnici, Isonzo a Piava. Velice dobre, ovsem "nevlastenecky" pise jak Cesi bojovali statecne v prvni valce proti Italum a jak vznikla povest, nepravdiva, o ''statecnych'' Cesich co prebehli i s hudbou k Rusum. Zajimava kniha je i General Podhajsky, jak jej bajecny ''taticek'' podrazel, protoze to byl ''Rakusak'' , tedy clovek, ktery nezradil prisahu jako legionari a tudiz to byl spatny Cech, neb jak znamo, ten nejlepsi rakousko-cesky vojak je Svejk. Fucikovy knihy jiste nejsou na prioritnim listu vetsiny Cechu  // /napsal bych Cechacku, ale dostal bych od vas vynadano. Jenze Cesi tyhle knihy ctou a nijak je nepoburuje fakt, ze statecne bojovali za sveho cisare, nebo jak se to rika//

P. Sulc 19.10.2011 0:24

Re: Sulc

OK ,beru,  taky prima argument, ci alespon nahrazka argumentu, zcela na urovni intelektu.

A. Richter 18.10.2011 23:17

Re: Sulc

Pane Sulc, chtělo by to asi delší povídání, cca 350 stran, ale to tu nejde. Tak to zkrátím: jste

)8:( .   :-)

O. Kadlec 18.10.2011 22:56

Re: Už pan Werich

Děkuji, já to tak vážně neberu, aby se mi o netu zdálo.

P. Sulc 18.10.2011 22:50

Re: Už pan Werich

Pocitam ze bychom si v Praze rozumeli, alespon natolik, ze by se to obeslo bez nadavek, prestoze jsem vyvrhel co spini vlastni nard, jak rikate. Dokonce ani ted si nenadavame. Jenze ja mam skoro pet, vy zase 11. Vy pujdete spat a ja  musim jit nakupovat, az se vratim vy nebudete vedet o svete. Dobre sny, zadne spatne o blbem Sulcovy, aby jste nespadl z postele.

O. Kadlec 18.10.2011 22:35

Re: Už pan Werich

Já jsem historii studoval na FF UK, po třech letech jsem z návodu StB musel odejít, a nikdy jsem se tímto oborem neživil, ale taky jsem nikdy neztratil kontakt. Čtu odbornou literaturu, tedy českou, a koukám kolem sebe po světě.

P. Sulc 18.10.2011 22:25

Re: Už pan Werich

Diky. Jen by me zajimalo: vy racte bejt historik, ci se jen o historii zajimate, jako ja? Osobne mam za to, ze znalost historie je nutna a v dulezitosti hned po profesionalnich znalostech, rozhodne dulezitejsi nez jmena hracu v oblibenem klubu nebo popularnich zpevaku.

P. Sulc 18.10.2011 22:18

Re: Národní hrdost???

Mate naprosto pravdu, byt moudremu Kadlecovy se to nelibi. Zide se pokladaji, tedy jsou, narodem, presto ze jsou rozeseti po celem svete a nemluvi spolecnou reci ani nemaji spolecne dejiny. Cesi z Rumunska ci Asie nemaji spolecne uzemimani dejiny, patri k narodu? Nejspise se pocitaji za Rumuny ci Rusy. V Nebrasce ziji ''Cesi'' generace,pro Cecha se maji   za Cechy, mluvi jakz takz Cesky, ale pro svet to jsou Americane jako odliti z betonu. Narod: abstraktni pojem a ty se nedaji definovat, jen lepe ci hure popsat. Jaky narod jsou treba Cinane, jsou tam lide rasove rozdilni, prtavci i chlapi jako hory, spojuje je znakove pismo ale mluvenou reci se nedorozumi. A maji i dosti ruzne dejiny.  A jsou narod Laponci, presto ze pendluji z jedne zeme do druhe a jazykove se take ruzni? Problem je, ze lidem omezenym, kteri nevytahli paty z domova, se tyhle veci tezko vysvetluji. Nasi predkove, kteri vandrovali se na to divali jinak, nez ti, co vandruji jen mezi hospodami ci fotbalovymi hristi.

O. Kadlec 18.10.2011 22:16

Re: Národní hrdost???

No právě...Sice máme UNO, svět uznává formálně skoro 200 národů, ale pro pana Čecha je to málo. Co neumí definovat, neexistuje.

O. Kadlec 18.10.2011 22:04

Re: Už pan Werich

Ne, to je císařská koruna Otty I. Od jeho korunovace r. 962 v Římě vede přímá kontinuita římské říše (té středověké, zrušené r. 1806 císařem Františkem).

P. Sulc 18.10.2011 22:02

Re: Národní hrdost???

Je tam nationality, Ale anglictina nedela rozdil mezi statni prislusnosti a narodnosti, tak  jako to dela treba nemcina.

P. Sulc 18.10.2011 21:57

Re: Už pan Werich

Asi ano, ale jednalo se hlavne o to, aby po zruseni Rise pri jednani s cisarem Napoleonem Frantisek nebyl  pouhopouhy kral ci arcivevoda..Jinak je zajimave, ze zadny Habsburg nebyl jako rakousky cisar nikdy korunovan. A koruna by tu byla: Rudolfa II paradni, neoficialni. Nevite kde vzala puvod risska koruna? Je to stale ta puvodni od Karla Velkeho, nebo byla nekdy vymenena ?. Tusim ze obe jsou stale ve Vidni. Skoda ze jsem to nevedel v 67 roce, kdyz jsem tam bydlel. Ted uz to neni vejlet pro chcipackyho dedka, bohuzel.

O. Kadlec 18.10.2011 21:28

Re: Už pan Werich

Ale to není podstatné, v roce 1804 se jednalo o dědičný titul! Ne o stát. Je omylem vykládat si to jako "dvojitého císaře".

P. Sulc 18.10.2011 20:38

Re: Už pan Werich

Omyl,cisarem rakouskym se nestal po zruseni Svate rise  v r.1806, ale o dva roky drive, v dobe kdy se Napoleon prohlasil cisarem. Takze Frantisek byl po dva roky dvojitym cisarem. Nicmene, nevim proc me poucujete, kdyz jsem totez napsal jiz pred tim, takze to jen opakujete, ale trochu blbe.

O. Kadlec 18.10.2011 19:06

Re: Kdo je Čech?

Nežijí tu jen Češi, ty nácku!

K. Křivan 18.10.2011 18:29

Re: Kdo je Čech?

Čech nikdy neřekne  "Cikáni jsou taky Češi".  A co nápis "Národ sobě" ? To taky vadí ? Mně ne !  "Čechy Čechům"  a komu jinému když ne Čechům ?

O. Kadlec 18.10.2011 16:01

Re: Myslíte, že v paneláku ve městě je to jiné?

My věřící se známe. Mne osobně nebo podle jména zná jakýsi průřez, pár tisíc lidí napříč z celé republiky, až po váš kraj. Ale to je něco jiného. Jsme něco jako subkultura.

J. Kanioková 18.10.2011 15:43

Myslíte, že v paneláku ve městě je to jiné?

Ačkoliv jsem se ze svého města nikdy nehla, v paneláku máme 92 bytů a téměř se neznáme, často ani nezdravíme. Byla jsem dlouhé roky "správcem" či jak se kdysi říkalo "důvěrníkem" v našem vchodě, a tak tady ty lidi jsem znala všechny. Jenže už pár roků nejsem, převzali to mladí, v některých bytech se to poměnilo, a už neznám.  Natož v celém čtyřvchodovém baráku. Někdy se úplnou náhodou dovím, že mluvím se sousedem.  Moje kamarádka z blízké vesnice, žijící tam celý život, tvrdí totéž. Zná jen nejbližší sousedy, i když se nijak nestýkají. Je to nejspíš opravdu tím, že známe především ty své bývalé spolužáky, či kolegy z práce.

Dnes už prakticky vymizely takové ty tradice, kdy se lidi každoročně setkali na nějaké akci. I věřící, ti se zas setkávali v kostele, v tom bude asi to největší odcizení.  Bývávali kdysi ochotníci, takže i téměř každá dědina měla občas "divadlo", i to je pryč. Dnes nemáme téměř důvod vycházet ven, klábosit s lidmi poblíž. Každý má televizi a to mu stačí. Většinou.

O. Kadlec 18.10.2011 14:54

Re: Sprosté slovo

Já mám jižní Čechy rád, prožil jsem tam půl života, možná tam i umřu, ale nenarodil jsem se tam. Ti lidé jsou prostě uzavření, a když jste s nimi nechodil do školy, tak vás prostě ignorují. V nejlepším případě vás jmenují příjmením rodiny, do níž jste se přiženil. A tak já jsem prostě zeťák paní doktorky, ale moje příjmení znají hlavně moji zákazníci. Na vsi, kde mám chalupu už 25 let, mne nezná NIKDO. Věřil byste tomu? V Americe - nemožné. V jižních Čechách normální.

To samozřejmě neplatí pro osobní přátele, to je něco jiného.

O. Kadlec 18.10.2011 14:49

Re: Kdo je Čech?

Pan Šafránek o žádné národnosti (etniku) nic nepsal. Psal o českém národu. Vy, jen proto, že tomu říkáte (rovněž česky správně) státní příslušnost, se hádáte o hnidy. Jste, jak jsem byl pravil, blázen.

M. Moravcová 18.10.2011 13:24

Re: Kdo je Čech?

Moc hezky napsáno. Díky.

M. Moravcová 18.10.2011 13:18

Re: Národní hrdost???

A co národní písnička, to přece není písnička evropská, státní. To je přece písnička, kterou by si zpívali lidé jednoho národa za jakéhokoliv státního uspořádání, at by se hranice posouvali kamkoliv. Ne nadarmo máme národnost, státní příslušnost.  Někam prostě patříme, někde máme své kořeny, svou minulost, společné vzpomínky a vzájemná pouta.

Těžko nám je někdo nějakými nařízeními vymlátí z hlavy a bude tvrdit, že neexistují. A když se s krajanem potkáte na konci světa, vždycky vám bude bližší, než příslušník jiného národa.

P. Čech 18.10.2011 12:56

Re: Kdo je Čech?

Ztracenou identitu nemám. Oficiálně jsem český občan a to mi zcela stačí. Vůbec nepotřebuji mít nějakou národnost, abych se mohl cítit tak, jak píše pan Šafránek.

P. Čech 18.10.2011 12:53

Re: Národní hrdost???

Myslím, že nejsem až takový rejpal. Příklad. Je možno považovat cikána, narozeného v ČR a tedy českého občana za obyvatele české národnosti? Dozajista ne. Je i otázkou, zda se jedná o Roma. Romové jsou totiž jen jedním z cikánských kmenů (Romové, Olaši, Sinthové a dalčí).Nebudeme-li mít přesně a jednoznačně definovány pojmy, nedomluvíme se.  Vezměte si terminus technicus "Stěhování národů". Lépe řečeno se jedná o terminus historicus. Mluvíme o době stěhování národů a jedmím dechem vysvětlujeme, že se v této době stěhovaly kmeny Keltů, Slovanů a dalších. Je to tedy doba stěhování kmenů (spřízněných rodů) a nikoliv národů. Vidíte a okamžitě nevíme o čem je řeč. Proto tolik snad i bazíruji na co nejpřesnějších definicích pouižívaných pojmů.

E. Došlík 18.10.2011 12:47

Re: Sprosté slovo

Pane Kadlec, v jižních Čechách mám honě přátel, a ti mi tvrdí to co vy, což mě velmi udivuje, nebo to je tím, že mají ostraváky rádi, a něco je k našemu kraji váže.

Co se týče Sulce, a ostatních ekonomických emigrantech, to nebudeme raději rozebírat. Máte pravdu, tam nemůžou ventilovat, tak to činí dálkově . . .

O. Kadlec 18.10.2011 12:34

Re: Kdo je Čech?

Vy v tom máte hokej pane Čechu! Vůbec vám nezávidím ten těžký život se ztracenou identitou. Jen prosím neprojektujte to zmatení národu. Je to váš hokej.

P. Čech 18.10.2011 12:22

Re: Kdo je Čech?

Tak, tak, pane Šafránku, máte velkou pravdu. Avšak, kdo je Moravák a kdo Čechoslovák. Já jsem se narodil na Moravě, ovšem cítím se býti Čechoslovákem, protože jsem se narodil v Československé republice jako československý občan. Národnost nemám žádnou, poněvadž v mé krvi kolují geny švédské, české, moravské, německé a trochu i židovské. Jmenuji se ovšem Čech, to je paradox, viďte?

O. Kadlec 18.10.2011 12:03

Re: Sprosté slovo

To jste na omylu velikém, Američani jsou velmi přátelští a otevření na potkání. Stačí se tam přestěhovat a hned jste mezi lidma, ne jako když se přestěhujete do jižních Čech. U nás si do smrti nezapamatují ani vaše jméno.

Důvod proč Sulc píše ty své žlučovité komentáře o své bývalé vlasti je jiný: to se může tady. Američani jsou většinou optimisti z povinnosti, to jest takhle mluvit je tam nespolečenské. On ze sebe tady dostává co tam nemůže uplatnit.

J. Kanioková 18.10.2011 12:02

Kajane, pravdu částečně máte i nemáte,

nejde o nějakou účelovou výchovu, jde o to, co si převezmete z jednání svých rodičů,  z jejich hodnot, které uznávají, naučíte si vážit lidí a tradic, kterých si váží oni. 

Vzdělání ve škole v tomto směru snad souvisí s přiblížením historie našeho území i událostí, které pro nás měly rozhodující vliv. Taktéž osobnosti.