26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

Poprask kolem ledu v Grónsku

Oteplovači zřejmě propašovali svoje alarmistické teze do nejnovějšího vydání The Timmes Atlas of the World. Grónsko je tam namalované obklopené bažinami, jenže fotky z vesmíru ukazují, že je Grónsko zamrzlé tak, jak v poslední době jsme zvyklí (v minulých dobách bylo ovšem jiné, nezamrzlé, proto se mu říká Zelená země, ale to bylo hrubě před industriální érou).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 20.9.2011 23:13

Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Mně to přišlo až svým způsobem zvrhlé, jak odevzdali děti společné výchově a vzali si je až na víkend.

J. Anděl 20.9.2011 23:24

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Něco takového může fungovat jen s vědomým chtěním všech zúčastněných.

Primitivnější národové takhle však fungovali.

Tady je jistý problém individualizace - vznikla nejmenší jednotka, zvaná rodina, která má na starosti celou výchovu potomků. Nejplodnějším a pro početí věkově nejvhodnějším je člověk někdy ve dvaceti, kdy však ještě nemá moc zkušeností a kolikrát ani schopnost všechen čas, plány a představy přizpůsobit potřebám dítěte. Ve výše uvedeném modelu se však zkušenosti sdílejí. Tady nám to trochu suplují prarodiče, ale ani ti nejsou nafukovací.

Teď ovšem nechci tvrdit, že je takový model dobrý, jen že jsem o tom četl a tyhle argumenty mi dávaly smysl. Každopádně u nás to zkrátka a jednoduše fungovat nemůže, je to jen hypotetické.

J. Václavíková 20.9.2011 23:27

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Do 2- 3 let to fungovat nemůže, dítě potřebuje kontakt s matkou. A i pro starší dítě je to hodně stresující situace. Nevím o tom, že by tohle někdy někde fungovalo.

J. Anděl 20.9.2011 23:32

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Aha, omlouvám se, nepochopil jsem ten model přesně. Nepochopil jsem, že je od matky dítě odděleno zcela. To, o čem jsem četl, byl komunitní model, kde je matka vždy k dispozici, jen na ní neleží celé břímě rodičovství.

Funguje to v některých komunitách. V takových, ve kterých potřebu dítěte pro kontakt s matkou (a další, nevím, jestli znáte třeba knížku Koncept kontinua - provokativní, ovšem zajímavé čtení o rodičovství) berou dost vážně a respektují.

R. John 20.9.2011 23:29

Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

  Takže jim to přišlo normální, v ghetech žili po staletí, s  náboženskou vírou se rozešli a nahradili jí vírou v komunismus. Moše a Golda byli komunisti, i když se s komunismem později rozešli. Kolik jen ve světě bylo komunistů židů, zejména v Rusku. Možná že kibuc kromě ekonomiky ještě přinášel myšlenku sounáležitosti, pocit bezpečnosti a naplnění snu o spravedlnosti.  Zejména po holokaustu. Dnes jsou slavné kibucy dávno zaniklé, ty poslední se drží ze všech sil, ale individualismus se prosadil a prosazuje i v Izraeli.

J. Václavíková 20.9.2011 23:33

Re: Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

Ať je to jak chce, na těch dětech to byl zločin!

R. John 20.9.2011 23:45

To vidíme my , oni to viděli jinak.

   nakonec, byl to sovětský model , u nás byly v padesátých letech také týdení jesle. Co se jeví jako dobré dnes,bude zítra opuštěno. Takový je svět.

J. Václavíková 20.9.2011 23:48

Re: To vidíme my , oni to viděli jinak.

Tak dobrou noc.

R. John 20.9.2011 23:49

I Vám paní Václavíková, dobrou. :-)

M. Varadinková 20.9.2011 23:09

Socialismus nefunguje, pane Vandasi

Ani v Číně, ani nikde jinde. Co fungovat může, je to, když i v rámci socialistického zřízení vyžene své výhonky kapitalismus a komoušům se ho nepodaří v zárodku zlikvidovat. To byl osmašedesátý u nás, to byly Slušovice, to je dnešní Čína. Ale takový  hybridní systém, tedy "ostrůvky živelného kapitalismu v socialismu"  není trvale udržitelný, protože se chová jako prosakující hráz.  Současně s kapitalismem se totiž zvyšuje nejen bohatství sebevědomých lidí, kteří ho praktikují, ale hlavně jejich touha po svobodě. Takže režimu, pokud se chce udržet, nezbude, než se vrátit buď zpátky k tvrdé totalitě (opravit tu hráz, aby nepropouštěla ani kapku), a nebo se více a více transformovat směrem k liberalismu. Jenže pak se tím sílícím proudem vymývá víc a víc kamínků z té hráze a ten valící se proud nakonec ten režim tak jako tak smete jako voda smete protrženou přehradu.

R. John 20.9.2011 23:02

Nějak blbne Pes.

   zobrazuje se mě "Eror, litujeme za potíže, na odstranění se pracuje". Bu´d  z nás Pes dostal psinku, nebo po nás již jdou. .-))

J. Václavíková 20.9.2011 23:03

Re: Nějak blbne Pes.

Mně to na začátku dělalo taky, i s paní Martinovskou jsme to zmínily. Taky bylo zpoždění v příspěvcích, takže jsme je psaly znovu.

P. Vandas 20.9.2011 23:04

Re: Nějak blbne Pes.

 Též jsem tento problém zaregistroval několikrát. Přikláním se k verzi: " Už po nás jdou."

J. Anděl 20.9.2011 23:07

Re: Nějak blbne Pes.

Bude to tak :).

P. Vandas 20.9.2011 22:38

Čína.

 Pracoval jsem v Paříži ve velké projektové a stavební firmě a jeden z mnoha mých kolegů byl číňan. Občas jsme zašli na vínko a dobře jsme si rozuměli. Byl to velmi vzdělaný člověk a profík. Přišla řeč, z mé strany,i na zmiňované krádeže know how nás evropanů. Jeho odpověď byla klidná a srozumitelná. " Vy evropané máte pocit, že krademe, avšak mi máme pocit opačný, neb si bereme zpět, jen část toho co jste nám v minulosti zcizili a dosud nezaplatili. Myslíte, že Čínské vynálezy, jako knihtisk, bankovky, kompas, střelný prach, raketová technika, porcelán, hedvábí,čaj, koňské třmeny či balóny a vzducholodě jste nám v minulosti jakkoli platili?" Musím přiznat, že jsem jeho postoj minimálně chápal.

M. Martinovská 20.9.2011 22:45

Re: Čína.

Já jsem to někde četla, ale moc se mi to nezdálo. To budou moct brát donekonečna všechno bez placení kvůli střelnému prachu? Myslím, že jim časem musí začít vadit, když jeden číňan ukradne know-how druhému.

M. Martinovská 20.9.2011 22:47

Budu muset končit, citát o autoritě na dobrou noc. Konfucius:

„Milý You, slyšel jsi už o šesti rčeních týkajících se šesti zvráceností?“ Zi Lu odvětil: „Nikoliv, mistře.“ A Konfucius dále řekl: „Tak poslouchej, povím ti o nich!“ „Ctít dobro a nemilovat učení – to je pošetilost. Milovat moudrost bez lásky k učení – to je lenost a nedostatek zásad. Ctít spravedlnost a nemilovat učení – to je zločin. Milovat upřímnost bez lásky k učení – to je ignorace. Ctít odvahu bez lásky k učení – to je bláznovství.  Obdivovat vládu a nemilovat učení – to je pošetilá arogance.“

Takže je samozřejmé, že všichni obdivujeme vládu, ale bez učení je to jen prázdné gesto!

J. Anděl 20.9.2011 22:50

Re: Budu muset končit, citát o autoritě na dobrou noc. Konfucius:

Přeji Vám dobrou noc.

Správnou tečku by mohl poskytnout pan Janyška, že učení je zde a on ho pochopil :).

M. Martinovská 20.9.2011 22:51

Dobrou noc,

A co ve čtvrtek, občanská společnost nebo jiné téma, nebo něco vyplyne? Zítra si ráda přečtu, k čemu všemu jste ještě došli.

J. Anděl 20.9.2011 22:53

Re: Dobrou noc,

Na čtvtek se těším a na občanskou společnost jsem velice zvědavý :-)

J. Václavíková 20.9.2011 22:54

Re: Dobrou noc,

Teď jsem se dívala do dnešní diskuze, jak jste tu probrala GO. Já jsem dnes přišla pozdě.

J. Václavíková 20.9.2011 22:48

Re: Čína.

Já myslím, že jde o to, jaké smluvní vztahy jsou. Jestli to vyrábějí pro svoji spotřebu, nenaděláme z principu nic. Kdyby ale chtěli dovážet do EU, postihne to její zákonodárství. Když se bude snažit.

J. Anděl 20.9.2011 23:04

Re: Čína.

Ano, tak to nějak asi bude.

R. John 20.9.2011 22:47

Stačilo se ho zeptat, jestli má z té doby patenty na jmenované.

  Když bych chtěl být demagog jako on. Číně se to vrátilo tisíckrát, protože na tři století  ve vývoji ustrnula. Za vše, co tam te´d mají, vděčí z valné části "západu".  Ono vůbec je lepší, nepatlat se v dávné munulosti, to nedělá dobrotu v současnosti ,obě strany sporu se cítí poškozeny a mohou se začít fackovat.

P. Vandas 20.9.2011 22:51

Re: Stačilo se ho zeptat, jestli má z té doby patenty na jmenované.

 Já to neříkám proto, že s tím souhlasím, ale proto, abychom vyslechli i druhou stranu.

P. Vandas 20.9.2011 22:59

Re: Stačilo se ho zeptat, jestli má z té doby patenty na jmenované.

Pane Johne, řekl jste to dole i za mne. Já to vidím stejně, avšak je nutné si tyto otázky klást, abychom nakonec nebyli předmětem obchodu, kdy nás Čína prostě koupí a nastolí u nás pořádky, jako v Tibetu. Pokud nebudeme zkoumat, co je příčinou úspěchu soupeře, s jistotou nás porazí.

R. John 20.9.2011 23:13

Otázky jsou známé, odpovědi také, to není problém.

  Problémem je to, že výroba se stěhuje k nim. Každá společnost, která může na "svých" lidech ušetřit pár dolarů, spěchá do Číny. Tím vzniká nezaměstnanost se všemy neblahýmy důsledky v sociálním pnutí. Pokud nebudu pracovat za pár dolarů, jako číňan, jsem nezaměstnaný. A ještě něco, Čína není svobodný trh, má taková omezení na dovoz, ve výši cel, že tam nedovezeme ani špendlík. Ovšem nátlak na politiky právě těch,co tam vyrábějí, je škodlivý, protože není svobodná výměna zboží. Takže někdo vydělá, ale v celku proděláváme.  Někdy to proberem u pivka.  :-)

P. Vandas 20.9.2011 22:48

Re: Čína.

To "mi", mne opravdu mrzí.  Dále poukázal na skutečnost, že právě tyto zcizené vynálezy byli v renesanci motorem raketového růstu Evropy a zároveň provázené úpadkem Číny. Vždyť v roce 1750  činil podíl Číny na světovém HDP úctyhodných 35%, spolu s Indií více než 50%, zatímco Evropa s USA měla cca 22%. V roce 1913 byl podíl Číny na světovém DPH 8% a do roku 1945 klesl na ubohých 6%. USA v tomto období vzrostly ze 2% na 55% v roce 1970

J. Václavíková 20.9.2011 22:50

Re: Čína.

Jednou jsi dole, jednou nahoře!

R. John 20.9.2011 22:58

Čína se sama uzavřela světu,jako svého času Japonsko,

   S tím Evropa neměla nic společnéh. Zaspali díky uzavřenosti právě to období, které začalo změnilo svět.