26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Skotnica 12.10.2010 18:08

Blbneme, blbneme.

Z čeho pochází máslo? Z mlěčného tuku (smetany). Z čeho pochází pomazánkové máslo? Z mléčného tuku (smetany). Aby se to nepletlo, to druhé se jmenuje pomazánkové. Kde je sakra ten problém? V Bruseli. S Řeckem si neví rady, Irsko, Portugalsko a Španělsko je začne strašit zanedlouho. Ale tohle  asi řešit neumí.

K. Kužel 12.10.2010 16:55

Re: politicky korektní názvy

Díky. Taky myslím, že Sisyfův balvan byla hračička proti snaze nějak pohnout EP&EK.

V. Váňa 12.10.2010 16:44

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Vážený pane, Vaše definice "evropského uvažování" by byla krásná, nebýt toho, že v Bruselu, a tím méně jinde v Evropě je něčeho takového jako šafránu. Nejméně na celém světě snad v Bruselu.

EU již několikrát svými normativy dokázala, že její uvažování (obecně) není ani civilozavné, rozhodně pak ne konstruktivní. Téměř vždy jedná povýšeně a málokdy jsou její nápady realistické.

Kritika je podleé mého názoru jediný doposud známý způsob, jak může řozhodující činitel dojít k nějaké sebereflexi, a je úplně jedno, zdali kritizuje Sarkozy (ani vystát jej nemohu!!) nebo Klaus. A otázka holé zadele v tom už vůbec nehraje žádnou roli.

Klidně Vám odsouhlasím, že jsem kriptokomunista a navíc Klausův primitivní adorant. Ale svým přístupem eorohujerismu opravdu nepřekřičíte hlas zdravého rozumu: Je mi jedno, jestli je mrkev, kterou si koupím, křivá, nebo rovná, ale není mi jedno, kolik nás všechny stálo křívou mrkev v rámci EU zakázat a pak ji zase povolit. Pomazánkové máslo sice není máslo, ale z mléka se vyrábí, narozdíl od v článku zmíněného margarínu (tuk rostlinný) nebo ztuženého pokrmového tuku (v některých pečených výrobcích je nenahraditelný).

Je-li smyslem celého evropského řízení pouze to, aby nebyl cizinec mystifikován, bylo by jistě možné pro exportní účely  standardizovat názvy jednotlivých výrobků. Vyhnuli bychom se tak např. i názvům rakvičky a pod., jen abychom cizozemce nemátli. Obávám se ovšem, že smyslem tohoto řízení je pouze existence příslušného evropského úřadu jako takového. Vždyť za slušné odměny musí konat také spoustu činností, že?!

J. Kejkrt 12.10.2010 16:24

Re: politicky korektní názvy

Dobrý článek, ovšem od EP a EK je to jen otřepaná variace na břevno v oku svém ... Nepochopili by to, i kdybyste jim to tam mohl denně předčítat.

M. Prokop 12.10.2010 16:13

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Spíš hlouposti.

M. Prokop 12.10.2010 16:12

Re: Přívlastek - o to tu jde

Ano, jistě.

Nicméně není zdravé z výše upírat lidem jejich oblíbené blbosti.

Jakmile to začne, končí to u cukrovarů, žárovek, kvot, dotací. A to už je hodně škodlivé.

P. Kalina 12.10.2010 15:37

Re: Přívlastek - o to tu jde

Pane Michale, vždyť jste to teď sám řekl. Demokracie je demokracie, ale lidová demokracie je blbost. A stejně je tomu s pomazánkovým máslem.

K. Kužel 12.10.2010 14:26

Re: politicky korektní názvy

Díky. Také si myslím, že ten podnětný návrh nejspíš realizován nebude. Škoda.

J. Anděl 12.10.2010 11:57

Re: politicky korektní názvy

To je hezký článek. Něco takového se však nejspíš nikdy nestane.

Odbočím od tématu, slovní korektnost je beznadějně ztracená už od dob dávno minulých. Například, namátkou, vysvětlujte třeba někomu, komu hormony stříkají z uší jako dvě malé růžové fontánky, že láska je něco trochu jiného :-).

B. Michal 12.10.2010 9:47

Přívlastek - o to tu jde

Gramotný člověk chápe, že přívlastek něco určuje. Podle stáří víme, že demokracie bez přívlastku a lidová demokracie je zcela něco jiného (v obou sice máte svobodu projevu, ale jen v té první máte i svobodu po projevu).

U toho rumu je to trošku jinak - přívlastky mají všechny (Kubánský, bílý,...) a rozdíl mezi nimi a tuzemským se projeví velmi důrazně, pokud ho zkonzumujete větší než malé množství. Po všech rumech je ráno celkem snesitelné, jen po tom tuzemské si přejete, aby raději nikdy nenastalo.

Zatímco ten rum by mohl poškodit dobré jméno skutečného rumu (tomu slovu Rum na etiketě rozumí každý cizinec znalý latinky), u pomazánkového másla toto nehrozí.

Ale bez ohledu na to si myslím, že by se Brusel měl věnovat záležitostem poněkud důležitějším.

J. Schwarz 12.10.2010 9:17

A co takové

"Peanut butter" čili burákové máslo. Taky to není máslo - upřímně řečeno to má s máslem společného mnohem méně než to "pomazánkové". Teď už jen čekám, až se nějaká bruselská komis pochlapí a zatrhne to. Co kdyby si hnědou hmotu nějaký občan EU s máslem spletl a z následné alergické reakce měl šok či dokonce smrt!

V. Pavel 12.10.2010 8:53

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Jonáku! Nediskutujte se mnou! Děkuji!

R. Jonák 12.10.2010 8:49

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Nemá smysl s vámi diskutovat. Už to vaše oslovení je ukázkou vaší slušnosti.

V. Pavel 12.10.2010 8:38

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Jonáku! K tomu, co zmiňujete, že jste mi napsal, jsem vám z "kinderstube" odpověděl. Nebudu to zde proto opakovat. Jinak, "evropské uvažování", je tím míněno uvažování civilizované, konstruktivní, nepovýšenecké a realistické. Nikoliv pokleslé povyšování, konfliktnost a kritizování z pozice "holé zadele", které je typické pro Klause, komunisty a Klausovy primitivní adoranty. Již lépe chápete, co bylo míněno?

R. Jonák 12.10.2010 8:29

Re: Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

Především by se v Bruseli měli věnovat nějakým rozumným věcem a ne takovým kravinám jako je pomazánkové máslo. A vám vážený diskutující (resp. spíš nevážený) jsem už někde jinde u vašeho článku napsal, že by bylo jednodušší napsat nemám rád Klause. Ještě by bylo dobré, kdybyste nám neznalým vysvětlil, co to je "evropské uvažování".

V. Pavel 12.10.2010 6:43

Copak Češi musí lhát i o pomazánkách?

V Česku, které vyspělé státy EU dožene v kupní síle platů svých občanů za 200 - 250 let, je prioritou státní politiky vést hloupé spory s EU ve stylu představovaném a prosazovaném naším prezidentem! Pro evropsky uvažujícího občana je to přízemní a ubohé! Pokud se nějaký český výrobek jmenuje "Máslo" a přitom máslo neobsahuje, měl by se jeho název samozřejmě přizpůsobit skutečnsti a nikoliv stupidnímu konfliktnému "češství", prezentovanému, bohužel, samotným Hradem!

K. Kužel 12.10.2010 5:54

Re: politicky korektní názvy

Souhlasím s Vámi. Ale jazykové korektnosti by se měli přidržet právě ti hoši v Bruselu - viz můj článek "Kolik tuku má obsahovat parlament?":

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=157788

J. Anděl 12.10.2010 1:14

*

Zmiňovaný produkt se syrovátkou nebrání doslova jakémukoliv onemocnění, ale reklama zobrazuje neproniknutelný plášť posílené imunity, což se tak dá teoreticky chápat.

J. Anděl 12.10.2010 1:11

politicky korektní názvy

Já prostě neodolám, omlouvám se... Čeština (a nejen čeština) slovo máslo používá třeba i v kakaovém másle. Není to běžný produkt, na trhu v samostatné podobě skoro není (je ovšem ve složení každé kvalitnější čokolády), ale to na jazykové a matoucí podstatě tohoto příkladu nic nemění. Naprosto stejný případ je bambucké máslo (to se dokonce ani nejí, alespoň o tom nevím).

Jiným případem je peanut butter, tedy arašídové máslo. Není to naše "národní" potravina, tak je asi lidem jedno, že z toho bude (je) arašídový krém. V Americe to asi máslem zůstane (i když kdo ví). V Holandsku tomu prý říkají nějak (neumím holandsky), což v překladu prý znamená peanut cheese, tedy arašídový sýr (tvaroh). Mají to proto, že slovo máslo se používat nesmí, kdežto slovo sýr ano.

Já bych s tím neustálým otravováním s těmito dvěma (resp. třemi) případy přestal, kdyby mi někdo vysvětlil, v čem tkví rozdíl, proč kakaové máslo nikomu nevadí a to pomazánkové ano. Jako vedlejší může takový diskutér poukázat na to, že než s tím přišla nějaká evropská komise, že už dávno někdo v Čechách upozorňoval na to, jak je používání tohoto slova v těchto případech špatné a matoucí.

Mně je opravdu jedno, jestli se nějaký produkt jmenuje tak či onak. Ale hlavně mě fascinuje ta snaha o všem srozumitelný, dokonale harmonický trh. O trh, ve kterém je sice možné v reklamě otevřeně tvrdit, že dezert s mlékem, cukrem, bílou moukou a kakaem ve tvaru medvídka je ideální zdravá svačinka pro malé děti, popřípadě naznačovat, že konzumace odpadní syrovátky s cukrem (nebo sladidly?) a ovocnou příchutí zabrání jakémukoliv onemocnění(*), ale není přitom možné používat některá slova. Především proto mi to připadá jako odnož politické a genderové korektnosti, která jde mimo skutečné problémy a je ve skutečnosti pokrytectvím.