26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 27.8.2010 15:52

Re: Není čeho se bát

oprava komunisté

L. Severa 27.8.2010 15:50

Není čeho se bát

Mezi světovými válkami  bylo možné v býv . Jugoslávii ponechat třeba kufr dva dny bez dozoru, aniž by se ztratil. Podle sdělení domorodců  tam mezi případnými zloději vládl strach z následků. První reakcí policistů, kteří případného pachatele  dopadli, bylo, že ho zmlátili, dokud neměl plné gatě. Byl to preventivní trest ještě před soudem. J. Klíma uvádí ve své knížce, že vícenásobný vrah mu při rozhovoru řekl, že , kdyby byl u nás trest smrti, patrně by vrahem nebyl, že si vždycky říkal, nanejvýš dostanu 25 let a třeba se dostanu ven i dřív. Myslím, že lidé přestali mít strach z následků, dříve se báli tělesných trestů, Pána Boha, nebo v dobách první republiky špatné pověsti, která měla nedozírné následky. Válka asi narušuje  morálku všeobecně, poválečné rabování německého majetku, nejen v pohraničí, a samozřejmě 4O let komunismu.bylo jen pokračováním. "Kdo nekrade, okrádá rodinu" se jaksi vepsalo do našich myslí, přece neokrádám souseda nebo kamarády, ale podnik, který vlastní  stát, tedy vlastně koministé. Z vlastních informací vím, že to bylo od pracujících v podnicích až po členy ústředního výboru  KSČ.  Po roce 89 se , bohužel, nepřevzaly některé praktiky z první republiky, na př. jednotlivé profese se združovaly do jakýchsi cechů- Společenstev ( mistů zednických tesařských a j. ) , která si hlídala svoji profesi, aby ji někdo nepoškodil nepříslušným podnikáním.Tenkrát to ovšem byli ještě živnostníci, dnes je každý instalatér s jedním zaměstnacem podnikatel. Domnívám se, že se to nějak všechno zamlžilo, ta s.r.očka, dceřinné podniky, pobočky a sesterské závody, bílí koně umožnilo prakticky nepostižitelnost  gaunerů, kterým se podařilo, aby se protlačili i do veřejného života. Mám obavy, že je to saň, které místo useknuté hlavy naroste  nová. Vláda bohužel není princ Bajaja...

J. Matuška 27.8.2010 13:41

Docela jsem si počet'.

Díky autorovi se mi dostalo vysvětlení, jak se ty údy na kole lámaly.  V Kutné Hoře, v muzeu, jsem na to nemohl přijít.

Zmínka o nedodržování správné míry u piva, stojí za poznámku. Nedovedu si představit, že by štamgast reklamoval míru piva. Nápravu by ale měl zajistit někdo, kdo je za to z peněz daňových pooplatníků dobře honorován. Nevím, pod jaký rezort patří ČOI, která by snad měla kontrolovat správně natočené pivo. Každopádně ministr, snad průmyslu a obchodu, by se měl poučit od Víta Bárty, a ČOIku trochu provětrat. Čepování piva pod míru by se mohla vzít jako ukazatel toho, že se zlodějnou a korupcí se u nás ještě nepohnulo. /A ďábel jse skryt v detailech?/ Udělat v tom pořádek je samozřejmě daleko náročnější, než najít další miliardy na stavbu mostů a dálnic.

Z. Rychlý 27.8.2010 10:44

Dobré postřehy

Článek se mi moc líbí, hlavně úvodní pasáže o tom, jak zloději u nás jsou vlastně Jánošíci a hrdinové.

Mám připomínku ke zveřejňování výběrových řízení. Jakákoli forma zpřístupnění všech informací znesnadní korupci. Samozřejmě účastník se sklony k nečistému jednání bude hledat možnosti korupce a pravděpodobně nějakou sofistikovanější najde. Ale nebude to mít tak snadné. A o to jde. Touhu lidí po majetku a moci nelze vymýtit - lze jen neustále klást překážky nelegálním praktikám. Zveřejnění na internetu je určitě jedna z dobrých a jednoduchých možností.

Druhá připomínka je k získávání živn.listu. Myslím, že podmínka bezúhonnosti tam je, alespoň byla. Jenže její využívání je chiméra. Obyčejní malí a poctiví podnikatelé, těch se to netýká a ti, kteří do toho jdou se záměrem podvodu, mají za sebou právníky, kteří nejen vymůžou pro darebáka ŽL, ale ještě budou vymáhat pokutu. Tahle štrapác (podle mě) úředníkovi nestojí za to, nechat se otloukat.

Opakuji, příspěvek stojí rozhodně za přečtení. Vyznívá trochu defétisticky, ale to musí dojít každému, že korupce se vymýtit nedá. Buďme vděčni za každý úspěch, který se v této oblasti podaří a tato vláda k tomu má předpoklady.

M. Prokop 27.8.2010 10:18

" No prostě pumpaři lijí do nádrží například bioetanol nebo líh. "

To ovšem dělají rafinerie povinně, blbina přikázaná z EU.

Ten bioetanol je dražší než benzin, takže neblbněte.

R. Langer 27.8.2010 9:31

Nemyslím si

že vládne konzervativní vláda. Myslím si, že vládne středolevá vláda (a víc levá jak středo). Ale pořád je lepší středolevá vláda než vláda levicových extrémistů. Ovšem čekat od takové vlády nějaká radikální opatření je nemožné. Je možné čekat leda tak zvyšování daní.

K. Janyška 27.8.2010 9:23

Kajan

S korupcí to u nás není zase tak špatné ! Jsme velmi  civilizovaná země ! To jen naše kverulantské povahy naplňují bloky tzv. agentur pro zjišťování korupce ! Jiné metody totiž nemají ! Dzp.

J. Schwarz 27.8.2010 8:59

Opravdu

musí starosta vzít nabídku za nejnižší cenu? I jestli ano, co mu brání sepsat smlouvu tak, aby dotyčná firma zaplatila tučné penále za nedodržrní termínu a kvality, limitovat "vícenáklady" deseti procenty z nabídkové nceny, požadovat kapitálovou přiměřenost nebo bankovní krytí tak, aby bylo z čeho vymáhat smluvní pokutu? Pokud obec nic z toho neudělá, tak myslím, že se starosta vymlouvá a jede v tom s nepoctivou firmou dohromady.

J. Pechanec 27.8.2010 8:00

Už ano

Díky, pane Andrle,  jasné a výstižné.