20.4.2019 | Svátek má MarcelaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: MoravanstvíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 135, poslední: 23.6. 2009 14:31, přehled diskusí

Spot je "opravdu" hezký:
Autor: SW Datum: 26.5.2009 1:06

nechybí ani notoricky známá hláška "Banik py+o", navíc v kontextu, který snad nevymyslí ani žák prvního stupně ZŠ. Povedené RvRv

Re: Spot je "opravdu" hezký:
Autor: Sumo Datum: 26.5.2009 7:21

Baník je klub šlonzácký, s tím slušný moravák nemá nic společného.

Re: Spot je "opravdu" hezký:
Autor: R Datum: 26.5.2009 9:51

Ślonzácký, to ano. Ale jen asi 400 metrů daleko na slezské straně. Nový stadion už má být na druhé straně řeky Ostravice a potom bude Baník i formálně moravský.

Re: Spot je "opravdu" hezký:
Autor: jerry Datum: 26.5.2009 14:47

Nemáte pravdu, bo (jak říkají Ostravaci) pokud bude stadion postaven ve Svinově, tak to je pořád ve Slezsku! Neplatí totiž doslova, že Ostravice je slezská (resp. polská) hranice.Chce to jen najít a prostudovat si historické mapy, nic víc a nic méně. Tož tak.

Nerespektovani historickych hranic Moravy?:
Autor: Jarda Datum: 26.5.2009 0:44

I to ma svou pricinu, nikoliv vsak tu kterou autor uvadi, ze si to prali mistni obyvatele. Puvodni obyvatele byli z techto mist vyhnanani. Zejmena tam kde si jihocesky kraj ukrojil z jizni Moravy nejvice. Moravska mesta nyni ceska jako Nova Bystrice, Slavonice kus Dacicka byla puvodne zcela osidlena nemecky mluvicim obyvatelstvem. Nove prichozi vesmes nejhorsi sebranka z vnitrozemi ktera si prisla zabrat konfiskaty po Nemcich zadny vztah ke svemu novemu domovu nemela nez jako k lehce nabytemu majetku. Podobne tomu bylo na i severneji na Svitavsku az po Kraliky.

Re: Nerespektovani historickych hranic Moravy?:
Autor: ok Datum: 26.5.2009 8:48

Sudety zničili komunisté, nebýt komunistů, převzali by Češi živnosti i firmy, a Sudety by nebyly zdevastovány. Nemluvě o tom, že komunisté vyštvali i "dobré" české a moravské Němce, kteří původně mohli zůstat, až komunisté je vyštvali.

Re: Nerespektovani historickych hranic Moravy?:
Autor: sakata Datum: 26.5.2009 11:25

Sudety zničili Sudetští Němci, když nejdříve zvolili za své představitele lidi, kteří se pak rozhodli odtrhnout území a přičlenit je ke státu, ke kterému nikdy nepatřilo. Pak to celé prohráli a museli nést následky svého počínání. Komunisté pak zdevastovali celý stát, nejenom pohraničí, to máte pravdu... Ovšem historické hranice musí být respektovány a mělo by to být co možná nejdříve napraveno.

Nová Bystřice leží v Čechách, nikoliv na Moravě ...:
Autor: DPH - VAT Datum: 26.5.2009 10:11

... jako ty moravské Slavonice a Dačice.

Re: Nová Bystřice leží v Čechách, nikoliv na Moravě ...:
Autor: Jakub S. Datum: 26.5.2009 12:17

Ano, terazky je v Čechách. Nebyla. Dyť to píše - !

Re: Nerespektovani historickych hranic Moravy?:
Autor: pivak Datum: 26.5.2009 12:12

Myslis ty Dacice, ktere od 14. stoleti patrili panum z Hradce, tedy do Jiznich Cech?

Bylo by mnoho co říci, rozvést atd.,:
Autor: Jakub. Datum: 26.5.2009 0:18

teď před spaním rychle jen: Jenom by se pragocentrismus nahradil... jenže  d r o b n ý  rozdíl tu přece jen jaksi zůstává: Praha neleží na Moravě...

Zatímco Brno je od té akce Raduita de Souches hlavním městem Moravy, v jejím středu. Ne?! - Historik

Re: Bylo by mnoho co říci, rozvést atd.,:
Autor: jiří Datum: 26.5.2009 9:36

 No, já sice na rozdíl od vás nevím co je to "akce Raduita de Souches", ale vím, kde je Brno. Ve středu Moravy?!  Jakube, že vy zase na rozdíl ode mně nevíte, co je to zeměpis a mapa?

Ach, není to ovšemže přesný geografický střed, áno - ! Ach jo...:
Autor: Jakub S. Datum: 26.5.2009 12:15

Bez ohledu na váš útok odpovím slušně: tou akcí myslím oslnivé odražení švédského útoku na město 1648. Všichni Brňáci to vědí, víte. Tak klídek - ! Vydechněte. Hodně vás uspokojuje hned na každého zaútočit - ? Nedělejte to, už kvůli sobě... neprospívá zo napadeným ani vám.

Re: Ach, není to ovšemže přesný geografický střed, áno - ! Ach jo...:
Autor: Bohata Datum: 26.5.2009 17:34

Rozhodující je průmyslová výroba,kterou celému světu předvedl Tomáš Baťa a jeho následovníci a spolupracovníci.Nebylo většího nepřítele pro Baťu než pražská byrokrativa a nenažranost.

Prahu je zapotřebí začlenit do EU jako samostatný stát.Tím by novým hlavním městem ČR mohla být Olomouc (blízkost Slovenska by Slováci ocenili) úřední lemplové v Praze by přišli o koryta.V zemském zřízení by potom  mohlo být hl.město Čech PlzeŇ a hl město Moravy Brno.Myslíte ,že je to nemožné?

Re: Ach, není to ovšemže přesný geografický střed, áno - ! Ach jo...:
Autor: l. Datum: 27.5.2009 16:06

To by šlo, ale za cenu toho, že by se z Prahy ten naplavenej moravskeuj ksindl    vrátil zpět na Moravu. Praha by se tím vyčistila, zkulturnila. A vy se tam na tej vašej Moravě třeba pos.r.e, ale hlavně se už nese.te sem do Čech.