19.3.2024 | Svátek má Josef


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vít Fortelka 15.3.2008 12:54

Faktografické chybky ...

„Dlouhý den Valhaly – Vetřelci“ a na str. 207 - výraz - „hvězdicové motory Jumo“ ……. –  NELZE přijmout - motory JUMO

(Junkers) byly ŘADOVÉ, např. užité ve Fw 190D „s dlouhým čumákem“.

Vít Fortelka 15.3.2008 12:58

Re: Faktografické chybky ...

... nebo vždy v Ju 87 STUKA tyto obé kapalinou chlazené x oproti HVĚZDICOVÝM od BMW vzduchem chlazených v klasických Fw 190 - kdo trochu dělá do letectví - to nelze splést !!!

Vít Fortelka 15.3.2008 13:05

Re: Re: Faktografické chybky ...

 - stojí pak celá sága na pevných faktografických nohou ?    (celkově otázkou pro mne je co je mysteriósního na leteckých soubojích, které jsou, byly a budou vždy jen nelidská, krvavá jatka).

Jura Jurax 18.1.2008 16:21

Výtečná sága

No - Franz von Karst - František z krasu; on František Novotný léta pracoval v Adamovských strojírnách, a ty jsou poblíže moravského krasu ...

Jinak - sága se mi líbila, i když mi přišlo, že konec byl jaksi tak násilně smotaný, jakoby autor to chtěl za každou cenu ukončit. Oba konečné dny mi z celé ságy přišly nejslabší (a škoda, že alternativní dějiny autor víc nevyčerpal), ale i tak je to absolutní tuzemská špička. Přinejmenším - o světě nemám až takový přehled.

A taky mne fascinuje, že autor, věren své profesi technika, netahá čtenáře za fusekli výmysly, ale je vidět, že o letadlových i jiných lodích, "pozemských" zbraních, tancích a letadlech v knize popisovaných něco ví. Dost hodně ví.

Nejlepší vůbec mi přišly oba další dny, ale i dlouhý den byl skvostný - Albatrosy, Spady a SE.5 bojující s draky, přičemž piloti se magicky domlouvají slangem, co mi přišel jako kříženec slangu RAF a slangu poválečného čs. letectva ...

Ale kupodivu to není lehké čtení. Je třeba se soustředit, jinak se jeden v těch vrstvách ztratí ... budu si muset oba konečné dny přečíst znovu, zatím jsem je jenom tak nedočkavě shltal ... a ty předtím vlastně taky. Aspoň je se na co těšit.

VAsiks 17.1.2008 8:29

Nevyrovnaná tendence cyklu

Náhodou jsem si kdysi koupil duhý díl serie - moc se mi líbil , tak jsem si koupil první díl a a tím jsem se naprosto nemohl prokousat. Díky další díl už si nekoupim. Teda pokud mi ho někdo půjčí rád si ho přečtu, ale kupovat je mi líto peněz. Alterantivní svět spolu s flotilou v antarktidě se mi moc líbil a připoměl mi cyklus světoválka od Harryho Turtledova. První díl Valhala - bohové, letadla, jsem vůbec nebyl schopen přelouskat.

het2 17.1.2008 8:17

zklamání

Pro mne byl poslední svazek obrovské zklamání. Jak už to u takovýchto ság bývá ,hlavním problémem je konec (vedle obrovské rozříštěnosti děje a vysvětlování a popisování událostí, ketré jsme už "prožili" v předchozích svazcích (byť třeba z pohledu jiné postavy nebo jen jako vyprávění někoho). Z rozuzlení příběhu Dveřníka, Franze, dvou měčů čiší bezradnost a obávám se, že řešení, ke kterému dojde rozhodně není tak elegantním, jak by se na první pohled mohlo zdát (a některé věci z předchozích dílů přestanou dávat smysl). Poslední dvoustránka je pak zcela předvídatelná už někde od poloviny ságy...

Co ale považuju jako naprosto neodpustitelné je "Kingovská dějová linie!, ve které FN zcela bez varování vybalí na čtenáře nepochybně zásadní dějové momenty z Kingova cyklu Temné věže (kdo zemře/obětuje se/snad i jak to dopadne atd.). Jako někdo, kdo ještě cyklus nedočetl (chybějí mi poslední tři knihy) bych chtěl FN "od srdce poděkovat"...

Přestože první čtyři svazky bych hodnotil klidně mezi 80-90%, tomu šestému bych neváhal dát 50%. 

míra 27.3.2008 7:34

Re: zklamání

Tak včera jsem dočetl poslední díl a je to pro mě také těžké zklamání. Nebudu popisovat vše, snad jen dvě věci, které mě fakt vzaly a na diskusi se neobjevily. Omlouvám se, kdo to ještě nečetl, ale že je hrdinou de facto sám autor, to je jedna z nejpoužívanějších a nejhloupějších point, které znám. A druhak- naprosto nefunkční a zbytečné postavy z Fandomu (viz schůzka s knihami). Aneb:"Kdo je to zase ten Vavroch? Vy tam máte postav jak na orloji..."

Regis 16.1.2008 8:05

valhala je velmi zajímavá

je to potenciálně úžasný příběh. jsem stižený podobnou mánií jako autor a hltav v mládí součka, nemám daleko k podobným vizím možných světů. jenže mi přijde že si FN ukousl větší sousto, než byl schopen pokousat, takže nejen logika ale i sloh, zvláště v posledních dvou svazcích, pokulhává a upřímně, vyústění příběhu mě trochu rozčarovalo z mého původního nadšení :-/

nicméně, trilogie valhala je dle mého názoru to nejlepší, co se na české scéně SF v kategorii román urodilo za posledních drahně let. smekám, pane novotný R^

míra 16.1.2008 8:15

Re: valhala je velmi zajímavá

Osobně se domnívám, že jednou z největších ctností autora je přiměřená délka díla. Takže bych pouze připomněl, že na prakticky stejné téma vyšla v roce 91 geniální povídka Davida Brina Thor versus Kapitán Amerika. Je tam všechno, co v knihách pana Novotného a to na 20 stranách. Cyklus Valhaly je pro mě zajímavé čtení, patří určitě k lepší části polistopadové produkce, ale žádný literární přelom pro mě nepředstavuje. Ovšem co se týká románů, dám rozhodně přednost Mosteckému nebo Žambochovi.

Martina 16.1.2008 12:31

Re: Re: valhala je velmi zajímavá

Thor versus kapitán Amerika - to mi uvízlo v hlavě takovým způsobem jako téměř nic. Četla jsem to jen jednou, v dávné Ikarii, při svém bordelářství a stěhování se mi ji už dávno povedlo ztratit - a stejně tuhle povídku nosím uloženou někde nevím kde. Paměť to asi nebude, alespoň ne vědomá. Tak možná někde v podvědomí a dodnes se k ní v hlavě vracím.

Regis 16.1.2008 12:44

Re: Re: valhala je velmi zajímavá

nechci zabíhat do důsledků, ale všechny aspekty novotného příběhu v brinově povídce nejsou ;-Pchybí tam především všechny kouzelné aluze na naši realitu, tu českou především. jistě námět je podobný, zpracování povídkové. tož tak.

osobně se přiznám, že oba vposled zmíněné romanopisce už nečtu, poněvadž to, co jsem od nich četl, mi úplně, ale úplně stačilo :) novotného si naopak přečtu rád znovu ;-) jestli nepíše líp, tak určitě zajímavější věci, tedy pro mne samého. de gustibus non est dišputandum.

Jura Jurax 18.1.2008 16:17

Re: Re: valhala je velmi zajímavá

prakticky stejné téma vyšla v roce 91 geniální povídka Davida Brina Thor versus Kapitán Amerika - no, určitá podobnost by byla tak v nápadu. Jinak být tam vše so v Novotného sáze, tak by Vám se to do dvaceti stran nevlezlo ani zazipované ... :-D

No a porovnáváte-li Žambochovy sword and sorcery (spíš sword a blood) s Novotným, pak srovnáváte nesovnatelné. Koniáš se číst dá a to o té Praze taky (název mi vypadl), ale Novotný mi přijde o třídu výš. Ale každej jsme ňákej :-D

míra 19.1.2008 13:52

Re: Re: Re: valhala je velmi zajímavá

V nápadu není určitá podobnost. Bez Brinovi povídky by podle mě (a pan Novotný v nějakém rozhovoru inspiraci přiznal) Valhala nikdy nevznikla, protože je na něm úplně postavena. A proč mám rád Žambocha- protože to jsou příběhy, napětí, spád a akce. Natvrdo  řečeno- nepřiměřená délka je možná kladem v pornografickém průmyslu, v literatuře mě neskutečně otravuje. A to považuji právě geniální na Brinovi, že na tu úžasnou sílu, nápad a zpracování mu stačilo dvacet stran, kdežto Valhale na to nestačí ani několik knih. Ae uznávám základní fakt- je skvělé, když si každý můžeme kupovat knihy podle sebe a každý ať čte to, co se mu líbí.

míra 19.1.2008 13:54

Re: Re: Re: Re: valhala je velmi zajímavá

jo, vím, Brinovy se píše  tvrdé y, nějak jsem zblbnul s piva:-)

míra 19.1.2008 13:55

Re: Re: Re: Re: Re: valhala je velmi zajímavá

z piva. Konec oprav...