26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
katango 26.10.2007 12:54

Re: Re: Re: Když jsem jako lékař začínal,

Asi bychom měli rozlišovat,co je vlastně soukromé.Rozhodně to nejsou " soukromí " amb.specialisté a praktici.jsme de facto zaměstnanci zdravotních pojišťoven.Např.pro VZP odvádíme asi třetinu práce zadarmo.Protože pracuji v oboru,který je v žebříčku příjmů od ZP až na konci,nepřijdu si na víc,než je průměrný plat.Je to též proto,že sazebník výkonů,podle kterého se platí,je udělán naprosto blbě a nevyváženě.Asi jsou obory,které jsou lukrativní,ale ten můj to není.Konečně - zkuste sehnat pro dítě dětského psychiatra !

pp 25.10.2007 22:49

Volíme

a proto nám zákony sestavují ti, které jsme tím pověřili. Podle toho pak vypadá výsledek.

Fafa 25.10.2007 21:05

Pane kolego,

celkem pravda. Ale dovolte mi pouzit prirovnani z automobiloveho prumyslu. Ja a moji partneri se snazime pokytovat sluzby na urovni  Audi (a radi bychom uroven Ferrari). Svoje sluzby prodavame zajemcum a obcas poskytujeme zdarma jako dar. Rozhodne ale nejsme v oboru verejna doprava a dopravni obsluznost. To klidne prenechavame politikum.  

Fafa 25.10.2007 20:57

To HK,

jo, zlaty casy. ;-)

Takhle bohuzel pri leceni lidi nefungujeme ani v soukrome praxi ve Statech. Kdybych se nemusel neustale hadat s pojistovnami a Medicarem, tak by muj zivot byl mnohem jednodussi.

Pravda, veterinarne jsem lecil za zivot jenom jednou. A musim rict, ze  peritonealni dialyza u psa po otrave ethylenglykolem byl tak zajimavy pripad, ze nakonec jsme vlastne ani neposilali ucet.

H.K. 25.10.2007 20:36

Re: To HK,

Veterinární služba je jedním z mála oborů kde všechno určuje neviditelná ruka trhu. Nikdo "chytrý" odněkud neurčuje jaké léky má používat, jak dlouho má ordinovat a p. Musí sloužit tak, aby uživatel služby byl spokojený s odbornou úrovní služby a aby služba byla pro něho cenově přijatelná. Pokud nemá pacienty nikdo mu nedá ani korunu. Pokud chce, aby se chovatel vrátil, musí zajistit ošetření zvířete 24 hodin denně a 365 dnů v roce. Jak to udělá je jeho problém. Dnešní vybavení většiny ordinací je na velmi dobré úrovni a přístroje, které používá jsou stejně drahé jako ty v nemocnici. Nikdo mu na ně nedá ani sponsorský dar, ani mu je nekoupí.

 

 

Je pravda, že pokud zvířže chová pro jako domácího mazlíčka, tak je to jeho svobodné rozhodnutí

Fafa 25.10.2007 18:52

To F2?

Když chci po někom přesčasy, musím se domluvit za jakých podmínek. Pokud tyto podmínky neakceptuje, je nutné se poohlédnout po někom jiném .

To zni velmi dobre v teorii, ale pri soucasne nabidce by se mohlo stat, ze je nebude chtit delat nikdo. Pak bude dost obtizne zajistit treba fungovani JIPky.

Fafa 25.10.2007 18:49

Chrisi,

na druhou stranu prumerny plat v zemi je skoro 300,000 Kc rocne, takze zdravotni pojisteni bude tak 40,000 Kc rocne. Pokud nekdo potrebuje chemotherapii ve veku 50 let, tak uz ma (statisticky vzato) 1 milion Kc predplaceno.

Jinak komercni pojistovny pusobici mimo uzemi Ceske republiky Vam ochotne prodaji i zdravotni pojistku.

http://www.imglobal.com/coverage/global/

Fafa 25.10.2007 18:39

To HK,

nejen sedesata leta minuleho stoleti. Treba americke spitaly tak funguji dodnes a rezidenti jsou za sluzby placeni v ramci zakladniho platu.  

doktor 25.10.2007 18:27

Re: Re: Když jsem jako lékař začínal,

Jako nemocniční lékař se tomu taky divím. Naučte se doktory rozlišovat. V zemi, kde průměrný příjem dělá asi 20% příjmu v blízkém Rakousku nebo Německu (kde, jak známo, jsou už potraviny levnější, než u nás), je určitě nemravné, aby tady byly profesní skupiny (soukromí lékaři, lékárníci, ekonomové, finančníci a další), kteří mají už teď příjmy na úrovni zahraničních.

Fafa 25.10.2007 18:26

Chrisi,

jsem rozhodne pro.

Doplnkovy dotaz:  "Jste ochoten zaplatit rozdil mezi uctem lekare a castkou proplacenou pojistovnou?"

Fafa 25.10.2007 18:23

Lucino - II,

V mensich spitalech pracuji pres den jenom attendingove a vetsinou ve spolupraci se spitalem plati jednoho doktora, ktery pres noc zustava v nemocnici a slouzi pro akutni stavy (vetsinou mladsi doktor kolem atestace, dobry  vedlejsi uvazek pro lidi mezi prvni a druhou atestaci). Kdysi jsem to delal, pro mladyho kluka kolem atestace to byla dobra a dobre placena prace (60$ na hodinu v polovine 90.let). Attendingove jsou doma na telefonu a v pripade potreby si prijedou  vysetrit vlastni pacienty. Tenhle system se pomalu meni a mnoho spitalu zacina mit tzv. hospitalisty, coz jsou zamestnanci nemocnice pracujici ve smennem provozu (skvela prace, pomerne malo penez, ale strasne moc volna, vetsinou se dela 7 smen po dvanacti hodich behem tydne a potom je sedm dni uplne volno). O hospitalisty je ted obrovsky zajem, posledni New England Journal of Medicine ma 118 nabidek volnych mist, treba tahle je z Lake Tahoe.

http://careercenter.nejmjobs.org/jobdetail.cfm?job=2449611&keywords=&ref=1

doktor 25.10.2007 18:21

Re: Re: Re: Re: Když jsem jako lékař začínal,

Nejsem žádný příznivec ani Dr.Ratha, ani Lékařské komory, ale pokud si vzpomínám, šlo mu čistě o to, aby nemocnice fungovaly jako NEZISKOVÉ organizace, což je ve světě - i v USA! - obvyklé. Tak rozhodně nefungují společnosti s r.o., ani akciovky. S nějakým i přesčasy nebo platy lékařů to nemá nic společného.

Fafa 25.10.2007 18:20

Lucino,

si musí položit otázku, jak je to tedy v USA, kde ti mladí doktoři slouží jako diví , až na hubu padají?

Tak to Vam muzu vysvetlit  zcela presne. Ve Statech obecne existuji dva druhy spitalu;  vetsi, casto universitni, kde mladi doktori delaji rezidenturu a ty mensi, kde pracuji jenom doktori po atestaci.

V tech prvnich mladi doktori behem sluzby zustavaji ve spitale, slouzi zpravidla kazdou treti nebo ctvrtou noc, slouzi zadarmo a berou zakladni plat cca ve vysi prumerneho prijmu ve Statech. Pro kazdou specialisaci dale slouzi jeden stary doktor, tzv. attending, ten musi byt na telefonu a behem 30-45 minut v pripade potreby prijet do spitalu. Attendingove nejsou placeni za sluzbu, ale kdyz jedou do spitalu, tak jsou placeni za provedeny vykon. Attendingove vetsinou vydelavaji 7-10 nasobek prumerneho platu v zemi a nocni sluzby na telefonu berou jako nutne zlo a chapou, ze jsou za ne placeni svym dennim platem. Krome vyse uvedenych doktoru  je ve spitale jenom jeden prijem, proslavena "emergency room", kde slouzi atestovany doktor z oboru akutni mediciny. Ten provadi zakladni vysetreni a triaz pacientu, kterou obvykle v ceske nemocnici dela vratny. (Boli Vas bricho, jedte na chirurgii; boli Vas hlava, jedte na neurologii; boli vas na hrudniku, jedte na internu).

Chris Kelvin 25.10.2007 18:01

Návrh na 1. krok reformy zdravotnictví

Lékař mi vždy předloží účet s přesnou sumou za léčbu. Já ho podepíšu a teprve potom si ho zdravotnické zařízení zinkasuje na zdravotní pojišťovně. Totéž v lékárně.

Zdánlivě prkotina, ale možná bysme se všichni divili, co to udělá :-)

Chris Kelvin 25.10.2007 17:58

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Hm, co s tím ?

A máte vůbec ponětí, kolik stojí měsíc chemoterapie.....? To jenom na okraj, nechci se vměšovat do diskuse. Ale tuhle sumu platí momentálně zdravotní pojišťovna, žádná komerční. Ta Vám uhradí max. ušlý zisk, což je proti tomuto částka zanedbatelná.

Chris Kelvin 25.10.2007 17:54

Re: V čem je hlavní problém našeho zdravotnictví?

To je divný, nedávno jsem z Bulovky odvážel manželku po operaci a normálně mě pustili do areálu a nechali zaparkovat. Dostal jsem lístek s napsaným časem s tím, že když do asi dvou hodin vypadnu, bude to dokonce zdarma.....

Klaudius 25.10.2007 17:17

Re: Re: Řešení?

Popisů situace je hodně, je to jednodušší. Méně je analýzy, solidní návrhy řešení neznám Názory koalice a opozice jsou antagonistické a mění se podle toho, v jaké roli se ocitají. Na př.dr.Rath nebyl proti poplatkům, jak říkal, dovedl si je představit.Ale v opozici je zásadně proti tomu.

Majda 25.10.2007 17:08

Re: Když jsem jako lékař začínal,

Když jsou lékaři tak špatně za svou práci odměňpváni zůstává rozum stát kde potom berou na tu životní úroveň. Každý alespoň v mém okolí má auto drahou vilu a jezdí alespoň dvakrát na zahraniční dovolenou. Jednou v létě k moři  v zimě do Alp na lyže. Samozřejmě, že nikdo není bez chaty.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 17:06

Re: Když jsem jako lékař začínal,

Ano. Vždyť za Karla IV. ani císař pán neměl televisi.

H.K. 25.10.2007 17:03

Re: Když jsem jako lékař začínal,

Pane doktore píšete o šedesátých letech minulého století. Tak to skutečně bylo. Já jsem veterinární lékař a do roku 1989 platili 8 Kčs  na hodinu a všichni sloužili a byli rádi když si přivydělali 130 Kčs. Teď zajišťuji veterinární službu pro zemědělské podniky a musím být k dispozici 24 hodin denně a 365 dní v roku. Pokud bych službu nezajisti, tak požádají někoho jiného a můžu sedět doma, ale bez příjmů. Platí pouze za odvedenou práci.

Obvodní lékař má kapitační platbu. Jemu "padne" a jde domů. V současné době z obvodních lékař a zubařů nezajišťuje službu nikdo. Mají vydělané. Odborný lékař neslouží a mnohdy nedodrží ordinační hodiny. Pacient jde do nemocnice předepsat léky, které dloudodobě užívá. Jaké jsou s tím problémy Vám nemusím popisovat.

 

Honza42 25.10.2007 16:59

Re: Re: Jádro pudla ?

Holt jste dopadli jako zemědělci. Jste v podstatě státní zaměstnanci a o vašich příjmech se rozhoduje na ministerstvu a nikoliv na trhu.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 16:59

Re: Jádro pudla ?

držení pohotovosti není v žádné současné náplni výkonu.

MUDR Jiří Kilian 25.10.2007 16:54

Re: Řešení?

Můžete se podívat na  http://www.kulatystul.cz

 

Chcete-li něco řešit, musíte prvně vědět co.  K tomu nejlépe dojdete popisem stavu přítomného, jeho analysou a pak spolu se znalostmi ve věci synhesou, jejímž výsledkem je ono řešení.

Problém samotného návrhu řešení není v tom, že by nebyl možný, ale v tom, že nemůže padnout na úrodnou půdu. Tou je sestava stranických representantů českého politického spektra, zejména těch z parlamentních politických stran. Jejich zájmy jsou natolik odlišné, že není prostor k nalezení byť i jen ideového přesvědčení, že problém je možno řešet na politické úrovni, pokud  řešitelé dokážou odhléhnout od politikaření stranickými zájmy.

pavel 99 25.10.2007 16:41

Re: Re: Re: Když jsem jako lékař začínal,

já jen že jste (tedy tentýž nick) prakticky stejnému DRRathovu nápadu tak tleskal. (I když pravda - v jeho podání byl namířen proti jiné skupině, ovšem principielně byl stejný.)

Kajda 25.10.2007 16:30

Re: Re: Řešení?

Jo, lékařů by bylo dost, přesčasů by ubylo a doktři by zase pro změnu řvali, že mají míň peněz.

mlg 25.10.2007 16:10

Re: Re: Řešení?

dle vzoru učený-vyučený, erudovaný-vyerudovaný

Vlado 25.10.2007 15:54

Re: Jádro pudla ?

Nebo jinak:protože v stavebnictví je nyní taky nedostatek zaměstnanců, přijmeme zákon aby pracovali ne 48, ale 56 hodin týdně-a je po problému. A už vůbec nechápu, proč vedení Škodovky vyjednávalo s odboráři o počtu pracovních sobot a přesčasů. Kdyby ti manažeři za cos´ stáli, tak prostě požádají stát, aby to nařídil zákonem. Až by došlo na Vaši profesi, přestal by jste se posmívat. Máme se vráttit do 19. století a opět bojovat za osmihodinový pracovní čas a víkendové volno?

Nemyslete, kromě placených přesčasů- cca 20h/týdně, vykonávají doktoři i ty neplacené-jako když nestihnete svoji práci v pracovní době a zůstanete déle, aby jste si ji dokončil. To považuji za normální a nijak to neřeším (krom toho, že se snažím pracovat rychleji v prac. době :))) Taky nereptám na to, co strávím večer nad knihou nebo u internetu, když hledám alternativní léčebné postupy a nebo opakuji to, co jsem zapoměl. Jednak jsem věděl, do čeho jdu, jednak mě to docela baví.

Ale vadí mi, když, ze mně dělá někdo nesvéprávného otroka, kterému lze pod pláštíkem zájmu společnosti nařídit cokoliv a za jakýchkoliv podmínek. Když podnikatel šikanuje své zaměstnance, je to špatné, ale stále je naděje , že systém to nedovoluje a lze se minimálně soudit či najít zastání na Úřadu práce - byť s rizikem ztráty zaměstnání. Když Vás šikanuje stát, nenajdete zastání nikde.

Jelínek sliboval Bulhary a Rumuny-kde jsou? Není načase zamyslet se nad tím, proč zde zdravotníci nechtějí pracovat? Proč klesá záujem o studium medicíny (na mojí fakultě se za 10 let počet uchazečů o studium snížil asi na 35%-z 2200 na asi 800)? Asi proto, že je to tak atraktivní zaměstnání - kterého podmíny jsou vystavené zcela všanc libovůli politiků. Se sestrami je to ještě hůře-podchvílí musíme omezovat provoz pro nedostatek personálu. Co dělají soukromé firmy, kyž chtějí získat a udržet zaměstnance? Naordinují více práce za méně peněz? Pan Julínek by si asi měl udělat základní kurz managementu.

doktor 25.10.2007 15:45

Re: Re: Když jsem jako lékař začínal,

Milý Pavle, kolegu Ratha sem nepleťte. Velmi podobným způsobem byli donedávna odměňováni za služby mladí lékaři v zemích západní Evropy, zvláště ve Velké Británii. Jejich základní platy byly ovšem proti platům našich lékařů i vzhledem ke kupní síle mnohonásobné. Můj názor není politický. Někdejší anestesiolog Julínek se prostě do vedení ministerstva lidsky nehodí.

Kajda 25.10.2007 15:40

Re: V čem je hlavní problém našeho zdravotnictví?

S tou Bulovkou máte pravdu. A jestli jste se zlomenou nohou byl na chirurgii, tak tam jsou svojí "ochotou" přímo vyhlášení. I když mám tuto nemocnici 5 minut od baráku, tak jsem prohlásila, že než jít umřít na Bulovku, tak ať mě radši doma dorazej válečkem na nudle:-(.

Pokud žehráte, že u nás sestry objednávají všechny pacienty na stejnou hodinu, kdežto v Německu nejen na hodinu, ale i na minutu, tak toto v našem zdravotním bordelu nemá šanci na úspěch. Z vlastní zkušenosti vím, že i když sestra objedná moji dceru na pravidelnou kontrolu (opakuje se 1x za 2 měsíce) na určitou hodinu a minutu, tak na ni stejně přijde řada s nejméně hodinovým zpožděním. Máme rekord, kdy byla dcera objednaná na 10.30 hod. a na řadu přišla v půl třetí odpoledne. A nepřejte si vidět ten virvál, když se někdy o pět minut opozdíme. 

Tak, jak to funguje v Německu, tak toho se u nás díky přístupu zdravotnického personálu včetně lékařů ( i když i u nás se najdou slušné a laskavé vyjímky) asi nedočkáme.;-(