26.4.2024 | Svátek má Oto


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Hawk 22.8.2007 16:06

Re: Re: "Až budou psány dějiny světa ve dvacátém století, nejspíš se v nich o okupaci Československa vojsky ostatních států takzvaného socialistického bloku nenajde žádná zmínka."

¨Nejsemsi tím tak jist, že Gorbi neměl jiné možnosti. Severní Korea zbrojí dál, hladomory nehladomory a obyvatelstvo se neodváží vzbouřit. Myslím, že CCCP mohl v nastavených kolejích klidně ještě nějaké to desetiletí pokračovat. Uvědomte si, že skutečný ekonomický rozval začal až za Jelcina. Jezdíval jsem tam v 80 letech dost často služebně do jednoho výzkumáku u Saratova a můžu říct, že sice stále něco nebylo k sehnání (v míře poněkud větší něž u nás), ale hlad tam rozhodně nebyl.

jepice 22.8.2007 15:54

Re: "Až budou psány dějiny světa ve dvacátém století, nejspíš se v nich o okupaci Československa vojsky ostatních států takzvaného socialistického bloku nenajde žádná zmínka."

Jednu osudovou a světodějnou dimenzi rok 68 v Československu možná přesto měl.

Možná si nějaký bystrý historik všimne, že jedním z důvodů, proč se Gorbačov odvážil částečně pustit otěže a vyhlásil perestrojku, byl mylný výklad poselství "Pražského jara". On totiž zřejmě /ke škodě sovětů a k našemu štěstí/ uvěřil Mlynářovi,  že ho lidi v Rusku budou milovat, když jim slíbí mírný pokrok v mezích zákona, pokud přestanou pít vodku. Nepochopil, že Češi a Slováci byli ochotni brát Dubčeka, jen pokud bude stát proti Moskvě a pokud nebude brzdit spontánní vývoj.  Je pravda, že G. moc na výběr vzhledem ke katastrofální ekonomické situaci a tedy k nemožnosti pokračovat ve zbrojní soutěži neměl. Mohl buďto nechat odstarovat všechny rakety anebo dělat to, to nakonec udělal, v naději, že vypukne nadšení a že glasnosť a perestrojka ruské ekonomice pomohou z nejhoršího.

Sch.glosátor 22.8.2007 15:42

Ano.

A paradoxně právě oni jsou prakticky významým pilířem obrany před restaurací "komunismu". Znají praktiky "své" strany, mají o co přijít a vědí, jak by revolučně dopadli ;-P

Ing. Václav Křepelka, Ph.D. 22.8.2007 15:41

Najděte si osmičkový gambit Františka Novotného Mrože z Mrožovin na NP.

Já si tedy nemyslím, že by 21. srpen zapadl. Když už nic jiného, tak to byla od 2. světové války největší masová vojenská operace a hlavně, jak tady správně jeden z předchozích diskutérů zdůrazňuje, byla to smrtelná rána mezinárodnímu komunistickému hnutí. Viz vynikající článek z nadpisu (škoda že už Mrož NP opustil).

Sch.glosátor 22.8.2007 15:39

Džin už vyprchal.

Jen na dně zbylo drobet jalovcové úsady. Není kdo by soudruhům poskytl "bratrskou" pomoc. Bez ní jsou v hajzlu jako komunistická strana USA. O ní už nikdo ani neví.  Kdyby nad Severní Koreou nedržela ochrannou ruku Čína, která ji má jako sociální laboratoř, nárazníkové pásmo a strašáka, padlo by to i tam. Na Kubě se čeká až umře Castro. S Chavezem budou ještě nějaké problémy. Předpokládám, že ho zaháčkovala - Čína, kdokoli jiný. Kdyby ve Venezuele nebyla ropa...Ale to samé platí i o Iráku.

oakman 22.8.2007 14:56

Takhle je to správně, Vízku.

Aktuální je jiný problém: Stačí se rozhlédnout kolem sebe a člověk žasne,  kolik  komunistů  - Husákovců a Jakešovců -  je v čele mnoha našich firem, mnoha společností a bank, jak ovlivňují a řídí chod úřadů a naše média, tudíž -  jak řídí a organizují náš život...  Všechny ty  "lustrace na český způsob" jsou na ně krátké!  Člověk žasne, jak rychle se z "normalizátorů"  tehdejšího režimu stali kapitalističtí kabrňáci.

mik 22.8.2007 14:20

Re: S komunisty nelze nikdy dosáhnout svobody

R^R^R^

nepolitik 22.8.2007 13:20

S komunisty nelze nikdy dosáhnout svobody

To dokázal včera svým projevem v Poslanecké sněmovně šéf komunistů Vojtěch Filip-Falmer.

F.VÍZEK 22.8.2007 13:09

Včera Jakešovi komunisté - dnes kapitalističtí kabrňáci. Tehdy i nyní řídí naše životy.

IP.88.100.57:  Pražské jaro skončilo sice krachem, ale skutečnost, že se Dubček a jeho lidé dokázali vzepřít sovětskému šéfovi Brežněvovovi, patří nepochybně ke světlým stránkám našich dějin, kterých zase tak moc nebylo.  Západ se Moskvy bál, proto Leonida Brežněva nechtěl rozhněvat,  takže ho vítal, třásl jeho pravici,  objímal se s ním, takže  bylo jasné, že Pražské jaro ponechá jeho osudu. Nepřátelské postoje k našemu demokratickému vývoji měly okolní "spřátelené" země, ale hodně bylo i domácích nepřátel, kolaborantů a zrádců - a to  na všech stupních řízení.  Nebyl jenom Biĺak, Husák, Jakeš, Indra, Kolder, Kapek, Šalgovič...  

Dokladem toho jsou události v srpnu o rok později (1969 ), kdy "pořádek na ulicích" už dělaly naše ozbrojené složky. Češi a Slováci bili Čechy a Slováky!  A rok s rokem se sešel a všechno bylo jakoby smazáno:  KSČ se znovu mohla pyšnit svou masovostí, vždyť  měla cíce než půldruhého milionu členů...  Lidé přizpůsobiví a kariéristé chytili šanci "za pačesy" a  "lásku na věčné časy s SSSR" propagovali ještě zuřivěji.   Při srovnání s dneškem, kdy naše dvě nejsilnější demokratické strany mají členskou  základnu pouze kolem 20 tisíc, je to zarážející a o něčem to vypovídá.   

Aktuální je jiný problém: Stačí se rozhlédnout kolem sebe a člověk žasne,  kolik  komunistů  - Husákovců a Jakešovců -  je v čele mnoha našich firem, mnoha společností a bank, jak ovlivňují a řídí chod úřadů a naše média, tudíž -  jak řídí a organizují náš život...  Všechny ty  "lustrace na český způsob" jsou na ně krátké!  Člověk žasne, jak rychle se z "normalizátorů"  tehdejšího režimu stali kapitalističtí kabrňáci.

Mirek F. 22.8.2007 12:53

Re: "Až budou psány dějiny světa ve dvacátém století, nejspíš se v nich o okupaci Československa vojsky ostatních států takzvaného socialistického bloku nenajde žádná zmínka."

Historik si komunistických zvěrstev určitě všimne, ba dokonce si troufám tvrdit, že na rozdíl od některých poněkud  umanutých psích diskutérů i snadno odhalí, že se nejednalo o záležitost jedné národnosti, nýbrž, že bolševické oběti i pachatelé se "rekrutovali" napříč národy a že ani my Češi jako národ jsme měli mezi sebou dost komoušských ha*zlů a sadistů, než abychom měli morální oprávnění nesmyslně dávat vinu jinému národu en bloc.

Ovšem na seznamu rudých obětí bude srpnová invaze se zhruba stovkou mrtvých až na konci žebříčku, ve kterém budou na čelných místech miliony zlikvidovaných Číňanů, Rusů , Ukrajinců, Kambodžanů...

knecht 22.8.2007 12:41

Re: Re: Pro komunisty

Není nutné opisovat Orwela stačí pohled za hranice KLDR! Jen tam tak trošičku scházel povinný hladomor ale budiž...

Radek J. 22.8.2007 11:54

Re: "Až budou psány dějiny světa ve dvacátém století, nejspíš se v nich o okupaci Československa vojsky ostatních států takzvaného socialistického bloku nenajde žádná zmínka."

Lapalie.  Nebyla vyvrazdena pulka naroda, jako v Kambodzi. Nepomreli jsme hlady, jako severni Korejci. Vzato kolem a kolem, nic se nedeje. Takovy rozvod, rozchod, umrti v rodine, to jsou z hlediska dejin zcela jiste jeste mensi lapalie :-( Nazyvat dvacet let pokrivenych zivotu lapalii je povysenost, z hlediska dvacateho, nebo i minus tretiho stoleti.

jirka.s. 22.8.2007 11:42

Re: Pro komunisty

Neopisujte, Kolombo, od Orwela!

jirka.s. 22.8.2007 11:39

"Až budou psány dějiny světa ve dvacátém století, nejspíš se v nich o okupaci Československa vojsky ostatních států takzvaného socialistického bloku nenajde žádná zmínka."

I to je docela možné! Ale pak bude záhodno se informovat o osobě "historika". Spoustě z nich by se to samozřejmě velmi hodilo! Ale nevěřím, že by nějaký skutečný historik  úplně pominul všechny zhovadilosti, kterých se rusáci ve dvacátém století dopustili. Ty snad při zdravém rozumu ani nejdou přehlédnout.

Kolombo 22.8.2007 10:58

Pro komunisty

by měl být komunismus povinný už dnes. Měli by pracovat za odměnu vědecky určenou Stranou,  na pracovišti, které jim vybere ústřední výbor , 80% výdělků odevzdat témuž. Strana by jim přidělila byt  a na televizoru by měli zablokované všechny kanály kromě dvou povolených. Internet a počítač jenom pro vyšší prověřené kádry. Kdo z komunistů by snad chtěl tento ráj opustit, byl by zastřelen na  speciélní replice  hraničního pásma v délce tak 2km osvědčenými soudruhy z řad pohraniční stráže.

havran 22.8.2007 10:08

Asi máte pravdu,

komunismus obecně vylučuje svobodu, ale nemohu se zbavit dojmu, že system, který tady byl (a jeho projevy včetně agrese v 68), byl zásadně ovlivněn jeho ruským pojetím

amiZ .M 22.8.2007 9:00

Pane Bystrov,

že Vy nevíte o co jde a píšete o tom, není problém, ale že Vám to čtou v ČT, uveřejňují v LN, ... je nepochopitelné. Jenom na okraj, rozhodující příčinou Pražského Jara byla ekonomika a rozhodující reformní kroky, jako odstranění cenzury, rehabilitace, ... byly vynuceny nekomunisty a, veřejným míněním, které mělo podstatně větší a přímější vliv, nežli v dnešním zkorumpovaném a zmanipulovaném Česku.

zlý kukuč 22.8.2007 8:47

Re: Re: Re: Re: nedozirne nasledky

Diskuze pochopitelně nebyly, frakce byly - a velmi, velmi  silné na národních úrovních.  Centrální politika neexistovala, establishment na centrální úrovni se invazí do ČR dokonale zabarikádoval ve funkcích členství v politbyru v roce 1968 znamenalo členství doživotní. Reaganovo uzbrojení  bylo jedním z mnoha  faktorů (je to však velmi milovaný mýtus o tom jak dobro vítězí nad zlem). Jestli by se SSR rozpadlo dříve - pravděpodobně ano, ale s občanskou válkou v mnohem větších rozměrech a možná is krátkou válkou světovou. Náhodou to dopadlo nakonec dobře, centrální moc už nebyla schopna puče, natož války.

R 22.8.2007 8:33

Re: Re: Re: nedozirne nasledky

Znamená to, že v SSSR v komunistické straně byla v té době diskuze a frakce a situace by mohla vyústit v něco podobného jako u nás Pražské jaro?   A že potom by se rozpadl CCCR tak o 10 let dříve a nebyl by tolik hospodářsky vyčerpán Reganovými hvězdnými válkami,  takže ten rozpad by pro rusy dopadl mnohem lépe?

brok 22.8.2007 8:30

komunistický režim reformovat nelze

Rusové zasáhli pro ochranu svých ryze koloniálních zájmů. Ty se snaží restaurovat i dnes. pokud by ovšem nezasáhli, vývoj by se ubíral jedním ze dvou možných směrů. "Socialismu s lidskou tváří" je totiž systém vysoce nestabilní, ohrožený všemi nezávislými názory. Buď by došlo po "vyřádění" k návratu ke starým stereotypům, nebo by postupně docházelo k přechodu k pluralitní demokracii . Dubček neviděl důvod, proč by mělo kandidovat ve volbách více stran, Smrkovský už připouštěl komunistickou stranu A a komunistickou stranu B. Za pár let by to buď KSČ radikálně zastavila, nebo by bylo stran více - a nejen komunistických. Každý, kdo jen trochu přemýšlel musel nutně vědět, že rozvrat koloniálního imperia Rusové nepřipustí.

Karel 22.8.2007 7:31

Re: Re: nedozirne nasledky

Maďarsko - no, nevím. Jeden příbuzný v Maďarsku roku 1956 osobně byl a viděl to zcela jinak. Mimochodem, byl tam jako voják v záloze na "mimořádném cvičení", povolali jej primo z prace. Měl totiž bojovou zkušenost (ze západní fronty, kde byl raněn a upadl do amerického zajetí).

zlý kukuč 22.8.2007 7:18

Re: Re: nedozirne nasledky

Paradoxne invaze v roce 1968 zastavila jakýkoliv  vývoj v SSSR. Politbyro bylo zakonzervováno na doživotí a proces rozpadu SSSR, který započal v roce 1956 předáním částí pravomocí republikovým výborům strany mohl začít nerušeně korodovat konstrukci svazu. Kariéra místokrálů z oblastních výborů totiž získala limit na repoublikové úrovni a tak se místní establishment soustředil na místní moc. Rok 1991 byl pak přirozeným vyústěním - touha regionálních center moci mohla být naplněna - kromě pobaltských republik to platí všude.

Jikr 22.8.2007 6:34

Re: Re: nedozirne nasledky

Výborně Pišto. To je přesné;-D;-DR^

Povedlo se jim totiž definitivně zlikvidovat mezinárodní komunistické hnutí. I v Itálii a Francii, kde byli nejsilnější.

Přesně!

Pišta 22.8.2007 6:18

Re: nedozirne nasledky

Myslím si, že v srpnu 1968 komunisti vyhráli hospodskou rvačku , ale prohráli válku. Povedlo se jim totiž definitivně zlikvidovat mezinárodní komunistické hnutí. I v Itálii a Francii, kde byli nejsilnější. Díky tomu, že celá invaze byla zdokumentována, se jim nepodařilo nikoho přesvědčit , že zásah byl nutný. Zatímco ještě v Maďarsku v roce 56, mohli argumentovat že přišli, aby zabránili vraždění a rabování, což nebyla pravda ani tehdy, u nás díky pohotovosti novinářů a filmařů se jim to nepodařilo. Jediný kdo vraždil , byli oni sami. A nebylo o tom nejmenších pochyb. O tom co je to komunismus v praxi, se mohl přesvědčit každý, kdo ještě věřil, že komunismus znamená pokrok a spravedlnost.

wow 22.8.2007 5:24

nedozirne nasledky

Prave vyhrozoval necim podobnym rusky enges Cechum jestlize vpusti amiky s radarem do CR. Cili bud se posereme z nedozirnych nasledku (jako obvykle) a provolame slavu hrdinskym ruskym vudcum a marshalum, nebo amici budou mit radar v Brdech ci jinych prdech a rusak bude sice hulakat ale vztahnout pazouru se neodvazi.

Cili drazi krajane bud se bude jezdit na dovcu kamkoliv ve svete, nebo do Soci ;-)