24.5.2019 | Svátek má JanaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


POLITIKA: Hlava státu dle ČSSDVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 24.7.2007 1:14, přehled diskusí

Povrchný článek:
Autor: Dominik Datum: 23.7.2007 2:14

Tento článek je značně povrchný a logika v něm pokulhává! Nikde není psáno,že když je prezident volený přímo-tak musí mít odpovídající pravomoci! Prezident může být volen přímo a pravomoci může mít klidně srovnatelné s Anglickou královnou-čili skoro žádné!!! Jediným rozdílem by bylo,že bychom si odpustili ten trapný parlamentní cirkus-který pravidelně jednou za 5 let sledujeme! Už se těším,jak budou zase všichni kandidáti vč. Klause nadbíhat komunistům! Prezident i když bude volený přímo-bude mít jen takové pravomoci a postavení,na jakém se usnese parlament formou nějakého zákona! Nevím proč by měl mít prezident,který není odpovědný z výkonu funkce právo kecat do složení bankovní rady ČNB,nebo vybírat soudce atd,atd! To jsou nelogičnosti dnešní ústavy-hraničící se zdravým rozumem!!! Tyto věci by měl dostat na stůl a bez nějakých diskusí je slavnostně podepsat a ceremoniálně předat jmenovací dekrety! Nic víc! O tom kdo tam bude rozhodne senát,nebo parlament,vláda atd atd! Umím si představit přímo voleného prezidenta-který bude mít ještě daleko menší ústavní pravomoce,jako ten dnešní! Jediný rozdíl bude v tom,že vůči parlamentu bude mít suverénnejší postavení v tom smyslu,že nebude muset panáčkovat  a šaškovat v předvolební kampani před parlamentem,ale před veřejností! A lid bude mít pocit,že toho svého prezidenta si vybral skutečně sám! Jako v Rakousku,na Slovensku-atd -kde jsou prezidenti v podstatě na ozdobu-ale volení přímo! (je to samozřejmě jen iluze-protože silné politické strany vnutí veřejnosti a podpoří mohutnou kampaní stejně toho koho budou chtít-ale to je již jiná věc)  V zásadě,ale lidi mají možnost zvolit kohokoli a o to jde!!!

 

Re: Povrchný článek:
Autor: Tedy Datum: 23.7.2007 6:46

 Předně Dominiku nikde není psáno, co ještě není napsáno. Přímá volba prezidenta ještě nebyla napsána do Ústavy a tak vaše úvahy jsou jen spekulace. Jiný by mohl spekulovat zase jinak než vy. :-/

Re: Povrchný článek:
Autor: Xury Datum: 23.7.2007 8:08

To, že vy si dovedete představit přímo voleného prezidenta s pravomocemi kladeče věnců a ceremoniáře, ještě neznamená, že logika autora článku pokulhává. Hovořit o suverénnějším postavení před parlamentem je totální nesmysl v situaci, kdy je prezident směšná figurka pro okrasu. Než volit prezidenta s pravomocemi, které jste naznačil, tak to se na celou volbu klidně vykašlu, protože podepisovat předložené papíry a předat jmenovací dekrety dokáže i cvičená opice. To tu funkci klidně zrušme.

Re: Re: Povrchný článek:
Autor: Dominik Datum: 23.7.2007 13:57

Vážení kolegové,asi jsme se správně nepochopili! Povrchnost článku já vidím v tom,že autor považuje přímo voleného prezidenta automaticky za silného prezidenta-a to přece není pravda! Až konkrétní ústavní pravomoce z něj dělají silného,nabo slabého prezidenta(pomiňme teď osobní vlastnosti,jako charisma) Spůsob volby je v tomto míň důležitý! Je jasné,že pokud by měl mít mandát od všech voličů-tak by se logicky mohli očekávat i větší ústavní pravomoce! Ale že to tak nemusí být ukazují příklady z našeho okolí (Již jmenované Rakousko,Slovensko a jiné!) Proto bych se až tak nebál dát lidem možnost si zvolit hlavu státu přímo! Daleko důležitější bude-jaké pravomoce mu svěříme-a o tom již přece nebudou rozhodovat voliči,ale parlament! Vůči parlamentu bude suverénnější v podstatě jen v tom,že v den volby nebude pro něj důležité,jak se vyspí 200 poslanců a 81 senátorů!!! Toť vše! Klidně můžeme dát do ústavy i jeho odvolatelnost parlamentem-za určitých velmi specifických situací! Znovu zdůrazňuji,že prezidentské pravomoce a jeho ústavní postavení bude přesně  takové,na jakém se zhodne parlament-ani o chlup jiné a spůsob volby již v tomto ohledu není podstatný!!!

Re: Re: Re: Povrchný článek:
Autor: Xury Datum: 23.7.2007 14:55

Já si nemyslím, že by autor považoval přímo zvoleného prezidenta automaticky za silného, ale že by bylo logické, pokud by prezident byl volený přímo, tak by měl mít  větší pravomoci vzhledem k silnějšímu mandátu. Skutečnost, že v některých zemích tomu tak není, nic neznamená. V jiných tomu tak je. O tom, že to bude parlament, který rozhodne o jeho  pravomocech není sporu.