27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

EVROPA: Ukrajinská lekce

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan 12.1.2006 10:32

EVROPA: Ukrajinská lekce! A díky naší hlouposti a nepoučitelnosti příjdou další, mnohem krutější... Viz: "UMĚNÍ VÁLKY: TŘINÁCT "ZLATÝCH PRAVIDEL", JAK PORAZIT PROTIVNÍKA BEZ BOJE A ANIŽ TO TUŠÍ: NEJVYŠŠÍ ŠKOLA POLITICKÝCH A MASMEDIÁLNÍCH MANIPULACÍ,

EVROPA: Ukrajinská lekce! A díky naší hlouposti a nepoučitelnosti příjdou další, mnohem krutější... Viz: "UMĚNÍ VÁLKY: TŘINÁCT "ZLATÝCH PRAVIDEL", JAK PORAZIT PROTIVNÍKA BEZ BOJE A ANIŽ TO TUŠÍ: NEJVYŠŠÍ ŠKOLA POLITICKÝCH A MASMEDIÁLNÍCH MANIPULACÍ, PROVOKACÍ A DEZINFORMACÍ, aneb KUPCI, INTELEKTUÁLOVÉ, MODERÁTOŘI, a jak se jim jako občané - daňoví poplatníci můžeme ÚČINNĚ bránit... ":
ivo.adler@seznam.cz 12.1.2006 10:18

Při představě

že by se v příštích volbách měli dostat do parlamentu Zelení a mohli rozhodovat o naší energetické politice mě jímá děs a hrůza. Jdu si nakoupit zásoby svíček a nebo ještě lépe štípat louče. České Velenice si nedostatku elektřiny užily pár hodin, snad dnů a měli toho plné zuby. Dát na Zelené, tak takové výpadky budou jako na běžícím pásu. A rakouští odpůrci jádra? Za každou akci, která vede k větší bezpečnosti jaderných elektráren, je třeba poděkovat. Za každou akci, která je pokusem diktovat nám podmínky, je třeba dát přes držku.
Béda 12.1.2006 10:16

Pane Vaňura, souhlas

Především s tím vyhořelým palivem jako cennou surovinou. Z tohoto pohledu se ovšem článek pana Římana jeví jako palebná příprava k zahájení další etapy drancování severočeských hnědouhelných dolů, tedy například pod obcemi Jiřetín a spol. Naše bilance elektrické energie je vysoce příznivá. Tedy z hlediska vyrobené a spotřebované elektrické energie na našem území. Vyrábíme mnohem více, než spotřebujeme. Osobně jsem do budoucna také spíše pro dostavbu dvou bloků v Temelíně. Ono to tak asi stejně nakonec dopadne. Pokrytecké Rakousko má s tou vodní elektřinou už dost značné problémy a v posledních letech jim dokonce celková výroba poklesla. Nikoliv ovšem spotřeba. Chybějící část musí dovážet, i z ČR. Takže ti jejich pokrytci blokace hranic jsou opravdu jen fanatici nebo lokajové placení lobystickými organizacemi. Odborná veřejnost v Rakousku proti "jádru" není, ani proti tomu vyráběnému v ČR, abychom byli objektivní. Ještě bych chtěl dodat, že ČEZ se stal v prosinci minulého roku většinovým vlastníkem Severočeských hnědouhelných dolů, či jak se jmenují.
Petr Vaňura 12.1.2006 9:51

Jinak, cena plynu je navázána na cenu ropy, pouze se tak

děje v poněkud větším časovém horizontu. Cenu plynu tak jeden hurikán neovlivní, trvalý nárůst cen ropy ovšem ano. Cena plynu má tak málo společného s náklady na těžbu, pouze se netěží tam, kde by náklady převýšily takto stanovenou cenu. A sama cena ropy může růst tak dlouho, dokud např. nedosáhne ceny, kdy se vyplatí výroba benzinu z uhlí, kupovaného na světovém trhu. Navíc, výstavba jaderných elektráren, ale i závodů na výrobu benzinu z uhlí trvá dlouho a tak je třeba začít v dostatečném předstihu.
 
Petr Vaňura 12.1.2006 9:42

Jedině jadcerná energie je schopna zaručit bezpečné

dodávky energie v dostatečném množství a za rozumnou cenu. Dokonce ani růst cen uranu se na ceně elektřiny příliš neprojeví, neb palivové náklady představují jen zlomek ceny elektřiny z JE. Navíc lze při velkém nárůstu cen obnovit domácí těžbu, která byla ukončena jako nerentabilní.
Problém z exportem elektřiny je v tom, že EU představuje do velké míry jeden celek a tak i my v cenách elektřiny doplácíme na energetickou politiku Německa, Rakouska a Itálie. ČEZ ovšem nikoliv ten na to vydělává a přitom je z větší části státní.
Růst cen uranu může vést také k tomu, že se vyhořelé jaderné palivo stane cennou surovinou. obsahuje totiž 2,5x více štepného materiálu, než přírodní uran. Využitím v elektrárnách s množivými reaktory stoupne toto množství 50 krát, to je ovšem jen ve stádiu prototypů v průmyslovém měřítku.  
Sch.prognostik 12.1.2006 9:37

Špatně. Je třeba rezignovat i na uhlí.

Energetiku stavět na jádru. Množivé reaktory. Uhlí nechat jako strategickou surovinu pro chemický průmysl. Budovat energeticko-palivový komplex. Místo energii vyrábět z paliva, palivo vyrábět pomocí energie. Pokud je možná taková technologie aby se to vyplatilo. Když se dneska nepřipravíme na zítřek, bude ouvej. Energie v dnešním světě je základem síly nezbytné pro udržení nezávislosti. Nezávislost je svoboda. Na druhou stranu, udržovat druhé v závislosti je skvělý byznys. Jak ví každý drogový dýler. A ovšem Putin a další. Závislost je skvělá, pokud není závislostí naší vlastní. To pak je špatný byznys.
A nehádejte se se mnou, víte, že mám pravdu. Já zase vím, že je to nahouby, protože o byznys s tak  vzdáleným horizontem návratnosti není zájem. A tak až budeme potřebovat, mít nebudeme a budeme horkotěžko stavět za daleko víc než bychom stavěli už dneska. Trh to vyřeší jak budou stoupat ceny energie, ale přijde to draho. Nás. Vydělají na tom jiní.
vita 12.1.2006 14:59

Re: Špatně. Je třeba rezignovat i na uhlí.

V pořádku, v pořádku.
Ono taky u těch zásob uhlí nejde o to, jestli se vykopou zítra nebo pozítří. Spíš o to, jestli má ČEZ stavět uhelné elektrárny a jakou perspektivou. ČEZ je nejspíš stavět bude, protože proti nim Zelení (pro mě nepochopitelně) neprotestují tak, jako proti jaderným. ČEZ nemá za úkol potírat zelenou propagandu, ale vyrábět.
A bohužel, tento stát ho nedokáže ochránit před nesmyslnými obstrukcemi, jež stavbu o léta odloží a započatou protáhnou a tedy prodraží. Vždyť tento stát nedokáže ochránit před tímtéž ani vlastní stavby, jak jsme se mohli přesvědčit na obchvatu Plzně, teď se můžeme přesvědovat na D8, na jižním tahu, na dálnici na Hradec...
 
Ano - to uhlí si ponechme jako strategickou surovinu. Ale má-li být surovinou, musí být vytěžitelné. Takže to místním obyvatelům taky řekněme. Ne zítra, ne napřesrok, ne v pětiletce páté - ale jednou to uhlí bude vytěženo. Můžou tam žít a vychovat ještě jednu-dvě generace dětí. Mají-li zájem. A nebo můžou - se státní podporou - odejít někam, kde vespod nebude nic, co jednou bude potřeba. Snad.
Nejsem si jist, jestli - až na potřebu toho uhlí dojde - bude nějaká státní podpora. Jestli bude na ni...
Petr Vaňura 12.1.2006 15:10

Upozorňuji na včerejší komentář pana Křečka neboť ať

už si myslíme o deregulaci nájmů cokoliv, vláda nikým nevolených právníků je to, co umožňuje hrstce lidí diktovat svými obstrukcemi celé společnosti. A ve svých důsledcích diskredituje demokracii jako takovou, Hitler si na nedostatcích demokracie založil kariéru. 
 
Petr Vaňura 12.1.2006 9:33

Jedině jaderná energie

Béda 12.1.2006 9:14

Má to celé malý háček

že totiž to propagované "jádro" do těch dvou jaderných elektráren musíme dováže taky. Obrovské přebytky elektrické energie ČEZ vyváží do Německa i pokryteckého Rakouska. Zisk ČEZu za minulý rok tipuji tak na 20 miliard korun, a tedy letošní zvýšení cen elektřiny je nehoráznost. Zvláště, když 76 % akcií ČEZu vlastní stát. Německo a Rakousko kupuje od ČEZu energii "za babku" a dotují to čeští podnikatelé a domácnosti. Znečištění životního prostředí rovněž. Rakousko a Německo se pak může holedbat, jak jsou na tom se životním prostředím dobře. Nehorázný zisk ČEZu je v podstatě jen další nepřímá daň.  
Kolt 12.1.2006 9:42

Re: Má to celé malý háček

Jenze zasoby jaderneho paliva vydrzi mnoho mesicu a rekneme ze by se behem roku dal zmenit zmenit dodavatel. Zatimco u plynu mate zasoby na dny a tydny a nez postavite novy plynovod, tak tady vsichni zmrznem. CEZ vyvazi za aktualni trzni ceny. Ceske domacnosti a firmy rozhodne nedotuji nikomu levnou elektrinu. To, ze treba cena za nocni kWh od CEZu je levnejsi, nez za kolik vam za kWh uctuje vase rozvodna spolecnost musi byt snad kazdemu jasne.
Béda 12.1.2006 10:30

Re: Re: Má to celé malý háček

Pane Kolt, dle mého je to s tím ruským plynem jen udržování hysterie, které v konečném důsledku má napomoci lobystickým skupinám kolem ČEZ. Ono to Rusko ty petro i plynodolary potřebuje, protože kromě surovin toho EU moc nabídnout nemůže. Také to EU je, co do počtu obyvatel 3 krát větší než Rusko a co do ekonomické síly, o tom ani nemluvím. Takže si osobně myslím, že EU by ztrátu ruského plynu přežila, i když by to bylo bolestné, ovšem Rusko by to položilo. Co se týče cen elektřiny od ČEZu v ČR, tak tam už máme na domácím trhu téměř světové ceny. Ten Váš příklad s nočním proudem neberu. Potíž je v tom, že máme světové ceny, ovšem nemáme zdaleka světové platy ani jiné příjmy (třeba důchody). Ani pracovníci ČEZu zajisté nemají světové platy, takže ten ČEZ vyrábí i z těchto důvodů elektriku levněji, než je tomu například v Německu. Ano, ČEZ vyváží za aktuálně tržní ceny, ovšem z důvodů velkých přebytků jsou ty ceny častokrát mnohem nižší, než pro domácí spotřebitele a v tom vidím to dotování ze strany domácích spotřebitelů.
Kolt 12.1.2006 11:16

Re: Re: Re: Má to celé malý háček

Vtip je v tom, ze i kdyz se co se tyka plynu s Ruskem potrebujeme vzajemne, tak Rusko je v pozici aby nas kratkdobe a strednedobe vydiralo, zatimco my v te pozici nejsme. S jadernym palivem jsme vidiratelni pouze minimalne. Svetovym cenam a mistnim platum proste nerozumim. Tak je to prakticky ve vsem, proc by elektrina mela byt nejakou vyjimkou. CEZ vyrabi levneji a prodava za svetove ceny a proto hodne vydelava. Neni mi jasne, jak tu elektrinu my dotujeme. Mate pocit, ze CEZ prodava stejnou (!) elektrinu levneji do Nemecka nez za kolik ji prodava tuzemskym rozvodnym spolecnostem? To rozhodne nedela.
Béda 12.1.2006 11:31

Re: Re: Re: Re: Má to celé malý háček

S těmi cenami se neshodnem, s tím se už musíme smířit. Já si stále myslím, že ČEZ s tou elektrikou a prodejem do zahraničí převážně v pozici obchodníka, který prodává přebytky i v době, kdy je nikdo zas tak moc nechce. O špičkové energii nemluvím, ta je drahá oboustranně.
tygr007 12.1.2006 11:55

Re: Re: Re: Re: Re: Má to celé malý háček

1) Jak muze prodavat, kdyz nikdo nechce? 2) Energie nejde skladovat, takze prodavat muze pouze je nekde nekryta poptavka.
Béda 12.1.2006 12:03

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Má to celé malý háček

Tygře, nepíši, že nikdo nechce, ale že nikdo až tak moc nechce. Tedy licituje o ceně, pochopitelně směrem dolů. A ta energie do jisté míry skladovat jde. Docela bych si dovedl představit, že tou naší levnou energií rakušáci přečerpávají vodu do nádrží svých špičkových vodních elektráren.
vita 12.1.2006 14:17

Re: Re: Re: Re: Re: Má to celé malý háček

Problém, bédo, je v tom, že vy "si myslíte", podložené to máte tak leda svou představou, jenže z toho vycházíte. Realita je taková, že ČREZ donedávna dodával českým distribučním společnostem za něco přes 80 hal/kWh, zatímco v Německu zrealizoval i 1,20. Proto ceny vzrostly. I u nás.
Co máte s porovnáváním cen a platů tady a kdesi? Odkdy souvisí ceny s výrobními náklady jinak než že pod výrobními náklady se dlouho prodávat nedá (dumping) a odkdy souvisí ceny s platy? Nejvýš tak, že omezená kupní síla může omezovat spotřebu - jenže to se u nás jaxi neděje. Nikdo vám neprodá auto nebo tikitál laciněji v Čechách, že jsme chudší, než v bohatém Německu. Ba dráž, protože oni spíš dosáhnou na množstevní slevy. Proč elektřinu?
M. Zima 12.1.2006 10:31

Re: Má to celé malý háček

S tou daní byste měl zcela pravdu, kdyby ty prachy šly do státní kasy, ale to je právě ten Vámi zmíněný háček. Privatisační procesy generelně a akvisice na Balkáně obzvlášť nabízejí možnosti klausovských transformaci podstatné části těchto prostředků do privátní sféry. To "pěkné" na tom je, že při debilitě české politické representace to může proběhnout vše "legálně" a to ještě pod pláštíkem státní aktivity. Takový Sobotka dostane v případě, že něco přecijenom bude nápadné periodický výpadek paměti.
Béda 12.1.2006 11:12

Re: Re: Má to celé malý háček

Souhlas. Ještě je tady ten malý háček akvizice ČEZu do SHD.
tygr007 12.1.2006 11:53

Re: Má to celé malý háček

Palivo v reaktoru vydrzi typicky nekolik let, standardni palivo pro lehkovodni reaktory (2-5% U235, zbytek U238, zabalene v zirkoniove tablete) Vam doda spousta vyrobcu po celem svete. Jelikoz stepneho paliva potrebujete par tun a ne par set tisic tun, neni problem ho dopravit treba z Australie.
Em 12.1.2006 8:47

Rimane , Rimane,

 Uz v druhe vete nepravda. Zadna zmena od povodni na severni Morave. Neff by mel zaradit sloupek "Primitivni propaganda". Tam by to patrilo.
M. Zima 12.1.2006 8:45

Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

sám potvrzujete Norům zodpovědné zacházení s plynem a současně vyžadujete drancování českých zdrojů jenom proto, aby druhořadí manageři státního podniku ČEZ mohli dumpingem za silový proud (na podíl na dražší regulaci sítě nemají schopnosti) dělat peníze na německém trhu, které potom cpou do pochybných aktivit v korupčních hnízdech na Balkáně.
Na ČR jsou jednotky JET příliš veliké, takže při jejich častých výpadcích je nutno kupovat drahou evropskou elektřinu. S tím související cenový vývoj proudu v ČR jste se raději ani nepokusil zmínit.
Váš článek je vlastně obhajoba činnosti státního molochu se socialistickou strukturou organisace (sta-mo-kap) a produkce, včetně nekvalitní nadprodukce. Přitom si pomáháte klausovskou "logikou" např. při posouzení účinnosti a spotřeby.
S ruskými energetickými zdroji máte pravdu, podle německých pramenů byly před ukrajinskou krizí v neveřejném zasedání dumy představeny ropa a plyn jako prostředky srovnatelné s jaderným potenciálem.
Antonín Hrbek 12.1.2006 8:59

Re: Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

Pane Zímo
pan Roman, zeť pana Dyby, je prvořadým likvidátorem Zatím úspěšně zlikvidoval Janku a Škodovku.
M. Zima 12.1.2006 10:50

Re: Re: Pane Hrbek, když už mluvíte o tom Dybovi,

podíval jsem se na ten spolek v CEPu, katastrofální úroveň. Kočárník, Dyba, Klaus, ... jediný, jakž takž seriózní byl Čalfa. Řekl, že zavedení kapitalismu byl úkol, který dostal od Strany a on ho splnil. Na provedení si Strana vychovala vhodné lidi.
jiný franta 12.1.2006 11:24

Pane Zimo,

možná už jste to zapomněl, ale v češtině se oslovujeme 5. pádem a nikoli 1. pádem, takže "Pane Hrbku" a ne "Pane Hrbek". A když už tak rád z Vašich zahraničních výšin posuzujete nás i naše politiky, co kdybyste nám pro změnu napsal třeba něco o společném podnikání Genosse Schrödera a jeho přítele továryšče Putina, ať naše malé české dušičky potěší to, že lidská vyčůranost je běžná i ve Vaší nynější vlasti.
M. Zima 12.1.2006 12:56

Re: Pane Zimo, Copak o to napsání,

rád bych to udělal, ale cenzoři od  Neffa až po Čulíka mě nic nevydají, protože chrání Vás a celý český národ před emotivními útoky. Tuto blbost jsem si nevymyslel, můžete se jich zeptat.
Krátce k Vaší věcné poznámce: To, co má v úmyslu Schroeder je zde označováno za "Globalisaci Jánabráchyzmu".  Uvidíme, jestli do té trafiky skutečně nastoupí.
jiný franta 12.1.2006 11:14

Pane Hrbku,

"argument", že někdo je něčím zetěm, je skutečně "na úrovni". Stalo se z Vás stejné hovado jako z Paroubka při denunciaci Steigerwalda. Nějak ztrácíte glanc, pane vševěde.
M. Zima 12.1.2006 13:00

Re: jiný franta, Udivuje mě, že je to pro Vás nové,

ale příbuzenské vztahy jsou v mafiózním melieu nejpevnější vazby. A přesně o to právě v Česku jde.
Béda 12.1.2006 9:21

Re: Pane Říman, v některých bodech ležíte zatraceně vedle. Např.:

Pane Zimo, souhlas, pokusil jsem se na Vás navázat.
Miloš K. 12.1.2006 10:11

Re: Nepřesnost

Jednotky JET nejsou na ČR příliš velké. Vybavit 1000 MWe reaktory každý jen  jednou turbinou, která nebyla dlouhodobě odzkoušená, byla technická hloupost. Když tubina klekne, reaktor může jen hřát vodu.