26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Potichu prošlo jedno výročí

29. října letošního roku se u nás v politice – s výjimkou několika komentářů k průběhu oslav státního svátku – nedělo vůbec nic. Nedělo se nic v tom smyslu, že nebylo připomínáno jedno důležité výročí. Dokonce se obávám, že by většině lidí dalo velkou práci, vzpomenout si, co se v ten den přesně před rokem stalo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
kocour 7.11.2005 22:22

No prosím, a já tam jednu dost velkou chybku našel ...

jenže na tu ani jeho lordstvo, ani Zíma nepřijdou, ani kdyby se rozkrájeli na nudličky. A já si ji nechám pro sebe ...
hyena chechtava 7.11.2005 21:49

buhehehechlemst

tady uz trpi Klausofobii kde kdo....   
Tesák 7.11.2005 18:43

Zimo

největší nýmand jste vy a ještě k tomu tajtrlík.
Tesák 7.11.2005 18:42

Pimpe

vás chytá fantas,nebo jste dyslektik a nebo...to se neodvažuji ani napsat.
Pumpescu 7.11.2005 22:02

Re: Pimpe

Já vim Tese, každej kdo se diví že se najdou profesoři který dokážou zároveň tvrdit - "Turecko do Evropy rozhodně ano!" a "Turecko do Evropy v žádném případě ne!" je buď blbej nebo navedenej. A co vy? Vy se nedivíte?
Pumpescu 7.11.2005 15:32

To sem z toho Turek aneb opravdu konzistentní eintopf

Jak velké rozpětí unese Evropská unie? Kde jsou hranice Evropy? Patří do ní z vašeho pohledu Turecko? K Turecku musím říci, že pro mne není z kulturní perspektivy součástí Evropy. Turecko si dovedu představit jako součást zóny volného obchodu, ve společenství zemí, které organizují propustnost hranic. Ale pokud bychom chtěli uvařit evropský “eintopf”, pak by do něj Turecko nepatřilo. Vezmemeli kuchyně zemí jako je Bavorsko, Česko, Rakousko a další tady poblíž, byl by takový eintopf určitě k jídlu. S Tureckem však ne. Chtěl bych ale zdůraznit, že na rozdíl od eura je toto téma, které pro mne rozhodně není tak důležité, abych za něj bojoval. Václav Klaus euro téměř nepoužívá - 11. 2. 2004 Jsem si jist, že Evropě, Evropské unii či České republice členstvím Turecka v EU islamizace nehrozí…Od dob zakladatele moderní turecké státnosti Kemala Atatürka je turecký stát striktně postaven na laické světské moci. Tuto nezávislost státní moci na jakékoli církevní struktuře či doktríně garantuje armáda. V tomto smyslu je Turecko – paradoxně – mnohem méně církevním státem než některé dnešní členské země EU, neboť ty mají křesťanský náboženský princip přímo konstitucionalizován …. Naše země byla ve sporu s Tureckem naposledy v 17. století, což se v žádném případě o mnohých dnešních členských zemích EU nedá říci. S Tureckem už několik století žádné třecí plochy nemáme a měli bychom toho využít. Mýtus „tureckého nebezpečí“ - 10.10. 2005
Saša 7.11.2005 16:15

Mýlíte se. Naše země (tedy "země Koruny české") byly ve válečném stavu s Tureckem ještě začátkem minulého století. Teprve 1. světová válka udělala z Turecka našeho spojence, což vedlo k zániku Habsbursgské monarchie.

Když si v roce 1526 naši předkové zvolili na sněmu Království českého Habsburga za krále, učinili tak proto, aby bojoval s Tureckem. Ostatní země Koruny české s tím nesouhlasily a jejich sněmy velmi hlasitě protestovaly - nicméně soudržnost Koruny byla tak veliká, že nakonec Moravné, Slezané i Lužici souhlasili a s českou volbou se smířili.
A Habsbugové tento úkol plnili až do První světové války. Tehdy poprvé se spojili s Turky proti jiným křesťanům. A proto museli být z českého trůnu vyhnáni - nemohlo to dopadnout jinak.
Turecko má dnes v Evropě jistě menší území než Rusko - tedy v poměru k mimoevropskému území.
Jak přesně je to s Anglií, to si vůbec nejsem jist (jak vlastně se mají posuzovat mimoevropská území, jichž je anglická královna královnou a panovnicí? Možná má Anglie ještě méně evropského území než Turecko.
Historicky zcela nepochybně je Turecko jednou z významných a velkých evropských říší.
Co ostatní Evropu od Turecka odlišuje? To, že křesťanská minulost zdrcující většiny tureckého obyvatelstva je překryta pozdější islámskou historií.
A co Turky s ostatními v Evropě žijícími národy spojuje? Především latinka (i když zrovna Řekové, Bulhaři, Srbové, Ukrajinci, Rusové, Bělorusové - tedy více než polovina evropanů latinkou nepíše). Psaní zleva doprava. To máme opravdu všichni společné. Dále též užívání příboru. Obliba kávy (i když u Rusů a Angličanů to tak úplně neplatí...). Nošení kalhot (tedy nikoli kaftanů a podobných hábitů - vyjma Řecké armády). Bílá pleť (i když nejde o Indoevropany, jsou bělochy. Maďaři, Finové, Estonci, Baskové... také nejsou Indoevropany.) Máme také stejný kalendář. Mnohá jídla máme stejná či podobná. Turci jsou též jedním z mála islámských národů, který je pracovitým.
Podle mne Turci do EU určitě patří.
 
   
Pumpescu 7.11.2005 18:28

Re: Mýlíte se. Naše země (tedy "země Koruny české") byly ve válečném stavu s Tureckem ještě začátkem minulého století. Teprve 1. světová válka udělala z Turecka našeho spojence, což vedlo k zániku Habsbursgské monarchie.

Já vím, ale panu prezident asi už zapoměl školní látku. Předcházející sou úryvky ze dvou článků V.K. Časový odstup je skoro nachlup jeden rok. To je na Klause docela výkon, často stíhá sám sobě zásadně oponovat i ve dvou po sobě bezprostředně následujících větách.
Ali a Baba 7.11.2005 16:16

Re: To sem z toho Turek aneb opravdu konzistentní eintopf

Já myslím že "turecké nebezpečí" není mýtus. Silně náboženský stát byl mocí "sekularizován" a to není dobrý postup jak obyvatelstvo "odnáboženstvit". A co to je za garance když něco zaručuje armáda? Co na to demokratické principy? A ona i ta armáda přece může podlehnout ideologické infiltraci, Turecko není jenom jeho západní část ale i Anatolie o níž bych si dovolil pochybovat jako oblasti která má nějaké "spojení" s Evropou, Sýrie, Irák, jsou jí mnohem blíž.
JJ 7.11.2005 17:38

Re: To sem z toho Turek aneb opravdu konzistentní eintopf

Islamizace nehrozi, ale mozna si u nas budou delat turci ohnicky jako ve Francii.
 
Mame hodne rozlisny pohled na lidska prava a zivotni hodnoty nez Turci. Ale je mozne, ze za nejakych 10-15 let, co se dostanou ke vstupu nam budou dostatecne blizko. Dnes bych hlasoval ne - kdybych dostal moznost se vyjadrit v referendu.
M. Zima 7.11.2005 14:56

janabok, tvrdíte že kLaus na "nýmandy nemá čas",

viděl jsem ho nedávno s Jaklem a Hájkem, proto mám jisté pochybnosti, zda si ho nepletete s Ferdou Mravencem. Ten měl opravdu smysl pro kvalitu, říct něco takového o kLausovi by byla ironická pomluva.
martin 7.11.2005 14:47

Eintopf

No vidíte, ještě, že Vás Klaus nezajímá. Kdyby Vás zajímal, tak bychom byli zprávami přímo zavaleni. A propos, co je to "Rheinische Post" a kde leží to Bavorsko? Turecko, to znám,tam mají ukázkové hospodářství a tyhle turkyně, to sou Vám svině!
M. Zima 7.11.2005 14:42

Martin, zcela Vám vypadla Profesorova Eintopfová fáze.

Ta vrcholila během jeho návštěvy v Bavorsku, vtíral se tam s tím Eintopfem při každé příležitosti jako neodbytný pouliční prodavač (polévka, preservativy a jiné předměty denní potřeby). V Rheinische Post to měli na první stránce, jako citát dne. Jestli skutečně nevíte o co šlo, tak to byl výrok proti členství Turecka, protože "se s ním nedá uvařit jedlý Eintopf, ale s Bavorskem ... ano". To ale Profesorovi nebránilo o rok později stejně duchaplně vystoupit pro členství Turecka, což bylo všeobecně identifikováno, jako česká konsistence (teorie zastávaná Astonem a co.).
Jak vidím, budu muset ke kLausovi přeci jenom napsat pár zásadních poznámek, Vy na to nestačíte. 
janabok 7.11.2005 14:30

Zima 12:26

to, že byste prezidentovi příležitostně něco rád sdělil, ještě neznamená, že by vás vyslechl...
on totiž na "nýmandy" čas nemá...
zkuste pokecat s lidovým Paroubkem, ten po lidech vašeho typu přímo touží...
martin 7.11.2005 13:37

Zima

Věcnou? Tak věcnou námitku nemám! Ne, právě jsem se díval pod stůl, nemám! Nevíte, proč se svolávala kvůli Klausovi zvláštní tiskovka v Bruselu? O co věcně opíráte označení "pikolík"? Jaký máte věcný podklad k použití slova "Eintopf" ve spojení s "pikolíkem"?
šimon klein 7.11.2005 14:02

Re: Zima

Martine,
přece tady nejste poprvé - opravdu není správné se posmívat nemocným lidem.
I když - otevřeně řečeno, již dříve jsem si myslel, že si nějací příbuzní zimy zaplatili u Astona jeho grafoterapii, ale teď vidím že to měli ošetřeno i u těch lidovek jako věcné břemeno.
M. Zima 7.11.2005 12:26

Martin, že by "evropským představitelům" stál ten "nýmand z Hradu" za řeč

je pro mě nové. Odporuje tomu např. i mnou zmíněné skutečnost, že si ho spletli se Šplidlou.
Co se mě týče, dotýká se mě, že právě Vámi označený "nýmand z Hradu", chce kecat do Evropy potom, co zmršil v Česku, na co sáhl. Právě proto, že já na toho pikolíka s jeho Eintopfen nejsem zvědav, rád mu příležitostně něco sdělím.
Máte také nějakou věcnou námitku?
Fafa 7.11.2005 13:23

Re: Martin, že by "evropským představitelům" stál ten "nýmand z Hradu" za řeč

Pane Zimo,
mam vecny citat. "Czech Republic has been one of the more successful post communist countries thanks mainly to policies of its former Prime Minister and my friend Vaclav Klaus."
Margaret Thatcher: Statecraft str.3, HarperCollins 2002, ISBN 0-06-019973-3.
El 7.11.2005 13:55

Re: Re: Martin, že by "evropským představitelům" stál ten "nýmand z Hradu" za řeč

chlich, als Ökonom, gilt Klaus außerhalb des Landes als eher mäßig qualifiziert, auch an seinen eigenen Ansprüchen gemessen. Seine Begegnungen mit Studenten ausländischer Wirtschaftunis legen Zeugnis davon ab. Klaus' Stärken liegen in seinen kompromisslosen Ansichten, die seinem Land in den 90er-Jahren eine klare Richtung gegeben haben.
Kritiker werfen Klaus eine zu lasche Haltung gegenüber Kommunisten vor. Er selber sagt, er sei Nicht-Kommunist, kein Anti-Kommunist. Klaus betrachtet diese und andere Machtkoalitionen rein pragmatisch.
Korruptionsvorwürfe gegen ihn sind zahlreich, erscheinen oft auch belegbar, werden aber öffentlich kaum beachtet
Žulový Aston 7.11.2005 12:20

Je to škoda, celá Evropa mohla mít kuponovou privatizaci. Škoda, přeškoda

Hruboš 7.11.2005 11:45

A jak budete volit vy ??

 
martin 7.11.2005 11:07

Zima

Pes se změnil, Zima ne. Především se divím, že Vám a Evropským představitelům ten nýmand z Hradu stojí za tolik řečí, když Vás a je tak "nezajímá"
M. Zima 7.11.2005 10:48

>Profesor - Potom, jak jste plácal o Turecku

byste ohledně paměti neměl nikomu nic předhazovat. Poslední dobou se ty Vaše výlevy nějak zhušťují. Máte sice pravdu, rozbil jste Československo důkladněji a na delší dobu, nežli Hitler, v českém kalifátu jste za to zbožňován, ale Evropu nezajímáte. Jak říkáte, ve Vámi zmíněných Athénách šlo o významnou věc, proto byl Váš podpis také odpovídajícně uveden: „A teď Mister Špidla“. My Vás opravdu nepotřebujeme, a už vůbec ne Vaše evropské iniciativy jako Kupónovou Evropeisaci. Skončilo by to, jako ta Vaše privatisace: Nějaký Váš přítel by skoupil knížky a do EU by vlesl Azerbajdžán, protože tam jsou ještě větší gauneři, nežli Vaši tenisoví přátelé.
J.Mach 7.11.2005 13:24

Re: >Profesor - Potom, jak jste plácal o Turecku

Zimo, co kdybyste místo nadávání  a přehnaného množství epiteton ornans i constans zkusil najít v článku něco, co není pravda a s tím polemizovat. Ale chápu, nadávání vám jde líp a dá to míň práce.
trinity 7.11.2005 10:47

http://blog.lide.cz/bloger.r

http://blog.lide.cz/bloger.r
martin 7.11.2005 6:07

Parkinson

je tragedií můžů, co mají vždycky pravdu, že po splnění jejich předpovědi je ti ostatní za to nenávidí.
gerontus.inza@seznam.cz 7.11.2005 10:07

Re: Parkinson

Tragedií je, když jsou někteří muži (i ženy) vnímáni tak, že mají "vždycky" pravdu. Zdravý skepticismus nemůžete vydávat za "vždycky pravdu". To bych mezi ně patřil i já, a to jistě uznáte, že ńení pravda. Hezký den.
martin 7.11.2005 11:05

Re: Re: Parkinson

doporučuji toho Parkinsona - "muž, který má vždycky pravdu" je u něk terminus technicus. Nicméně, Vaše reakce je bohužel připomenutím, že bych měl být více polopatovitý. Pokud se tedy vyplní nějaká předpověď nebo obava člověku, který je znám úspěšnými předpovědmi, tak se zklamání ostatních transformuje do zloby proti němu, nikoliv proti vlastnímu chybnému úsudku. A není třeba personifikovat
jura-p 7.11.2005 3:06

Nad vadami této smlouvy jsem strávil několik měsíců studia, diskusí a života.

Co myslíte, kolik oponentů, co ji hájilo jako velmi dobře sepsanou smlouvu napsalo, řeklo, podotklo, že neměli tehdy alespoň v něčem pravdu. Jedině snad ministr Svoboda, který říkal, že musíme, když už jsme na ten bicykl vlezli, šlapat nepřetržitě, uznal, že smlouva je mrtvá. Snad už ví, že každy cyklista ví, že nemusí šlapat pořád, že s kolem se dá projet zatáčka a že se dá i zastavit, když se člověk vydá špatným směrem. Pane prezidente, máte pravdu. Ale žádný z vašich oponentů neuzná svou chybu, omyl a vaši pravdu už vůbec ne.
Renata D. 7.11.2005 13:27

Re: Nad vadami této smlouvy jsem strávil několik měsíců studia, diskusí a života.

To že je smlouva mrtvá neříká nic o tom, jestli je dobrá nebo nikoliv. V historii v této zemi bylo smeteno pod stůl plno dobrých věcí (třeba Marschalův plán), jiné jsme akceptovali i když to byla pěkná blbost (třeba Mnichovská smlouva).  Až spadne pod stůl i rovná daň,  budete ji považovat tím pádem za špatnou?