8.5.2024 | Den vítězství


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Rehulka 31.3.2011 14:04

Je zajímavé....

....že mnoho příspěvků se povrchně zminuje o "nekrvavém" převzetí moci v královské Libyi mladým plukovníkem Khadaffim, ale není ani slova o připravované kontraakci ze Západu.

V roce 1970, nedlouho po odstavení krále Idrise Senussi, jeho přívrženci zorganisovali a financovali spolu s britskou MI6 skupinu dobrovolníků (u Vás v Čechách jim říkáte žoldnéři), kteří měli ze základny na Maltě připlout a zorganizovat osvobození věznů, většinou královských vojáků a loyálních občanů. Měli Khadaffiho svrhnout a nastolit zpět režim přátelský Britanii, která do té doby měla v Habanyi největší základnu RAF v Africe. Kontrarevoluce byla prozrazena a nekonala se. Proč ? Francouzům se to nehodilo a už tehdy s revolučním plukovníkem (tehdy ještě nenosil beduinský burnus, ale fešáckou uniformu plnou zlata) navázali přátelské styky a dohody, které po několik let pracovaly, nežli vše Muamarovi stouplo do hlavy a na dohody zapomněl. Francouzi ale, nezapomněli a tak jsou ted jedni z hlavních "tresajících" !

S. Rehulka 31.3.2011 14:06

Re: Je zajímavé....

oprava : "trestajících" !

S. Netzer 31.3.2011 16:16

Re: Je zajímavé....

Nemohu si pomoct, pane Řehulko, ale mám dojem, že jste pomíchal několik spolu nesouvisejících věcí.

RAF Air Base Habbanyia se nacházela na území dnešního Iráku (http://en.wikipedia.org/wiki/RAF_Habbaniya), a ne v Libyi. RAF stanice v Libyi se jmenovala RAF Station El Adem a byla situovaná blízko Tobruku (http://en.wikipedia.org/wiki/Gamal_Abdul_El_Nasser_Air_Base).

Jinak, pokud MI 6 šel po Ghaddafim, tak ne z nějakých šlechetných a nezištných důvodů za účelem restaurace monarchie v Libyi, nýbrž kvůli jeho podpoře IRA.

S. Rehulka 1.4.2011 14:39

Re: Je zajímavé....

Paní Netzer, zkroušeně se omlouvám, máte naprostou pravdu, RAF Air Base Habbanyia byla v Iraku, nikoliv v Libyi.

Ta důležitá Air Base (vlastně více USAF, než RAF) byla WHEELUS.

Ani jsem nechtěl tvrdit, že MI6 šel po Ghaddafim ze šlechetných důvodů, ale z důvodů důležiých pro Britanii. To, že Ghaddafi, ten parchant, přez Omnipol nakupoval československé zbraně, by mu prošlo, ale on nakoupil i 26 TUN Semtexu a ten pak rozdával jako cukrátka všem terroristům včetně IRA, PIRA, Arafatovi, prostě vší škodné !

Přesto se domnívám, že kulku měl dostat sice už dávno, ale současná akce v Libyi je zneužití NATO !

J. Láníček 31.3.2011 12:19

Autor článku dělá moc prudké zatáčky !

V první části preluduje, jak je zbytečno jakkoli zasahovat do věcí mohamedánských, jelikož je to ztráta času a hlavně peněz, o kousek dál s povděkem kvituje náznak zmoudření lidu západního. To zmoudření má spočívat v tom, že když cosi rozmlátil na základě vylhaných argumentů Bush junior, nikdo by si od něj tehdy kůrku nevzal, když dnes humanitárně intervenuje a raketuje jiný suverénní stát Obama, zmoudřelý západní lid od něj tu kůrku už asi vezme. Nic překvapivého na tom, akorát ten výběr tyranů a diktátorů je nějaký nepřehledný a zvláštní. Já osobně bych dokázal vyjmenovat řadu větších a krutějších diktátorů než je Kaddáfí, nikde jsem ani jedním uchem ale nezaslechl, že by se ti mírotvůrci a šiřitelé demokracie hotovili osvobodit i tamten utlačovaný a nezřídka  zhusta masakrovaný lid. Západ dle autora nese velkou zodpovědnost nejen za sebe, ale i ty ostatní. Mně osobně je u té zodpovědnosti ale divné, že při tom humanitárním osvobozování se vždycky podaří nejdřív osvobodit ropné terminály. Bylo tomu tak v Iráku, obdobně se to čirou náhodou daří i v Libyi !

M. Lechvy 31.3.2011 13:04

Re: Autor článku dělá moc prudké zatáčky !

I vy jeden ropáku!

V. Novák 31.3.2011 13:18

Moc se nedaří. "Osvobozovat" ty ropné terminály.

Rás Lanúf opět okupovaly vládní jednotky .

Všímáte si, jak jsem přejal povinný newspeach?

M. Janák 31.3.2011 10:08

Situace v Lybii očima lékaře, který tam působil

Největším naším problémem v postoji k současné situaci Libye je nazírání tamních událostí evropskýma očima a na pozadí evropských zvyklostí a evropského právního systému.

- Muammar (al Qaddafi) není sice volený, ale částí Libyjců respektovaný – spíše ideový, než faktický – vůdce národa. Jeho postavení a moc pramení z toho, že stál v čele nekrvavého převratu, dá se říci vojenského puče, v roce 1969 (1.9.), kdy svrhl krále Idrise I. (tou dobou na léčení v zahraničí - v Turecku, dožilv Egyptě). Dá se říci, že Muammar je národem vnímán jako nástupce krále.

Je tedy omyl a spíše dlouhodobá europeizující tradice jednat o sporných státoprávních otázkách s Muammarem a požadovat jeho odstoupení.

Jednání by měla být vedena jen a pouze s předsedou Všeobecného lidového kongresu – pravděpodobně s Muhammadem Abul-Qasim al-Zwai (zvolen 26.1.2010), pokud už volby tohoto roku neproběhly a nebyl zvolen předseda jiný - vzhledem k tomu, že výše jmenovaný vystupoval v televizním vysílání k libyjským událostem, je pravděpodobné, že je ve funkci i nadále.

M. Janák 31.3.2011 10:14

Re: Situace v Lybii očima lékaře, který tam působil (II. part)

Na tomto místě a v této souvislosti bych chtěl zdůraznit, že současné události v zemi vypukly právě v období každoročních voleb, což media(a pravděpodobně i nelibyjští politici) přehlížejí.

Volby zde probíhají systémem od komunit, kde všichni voliči zvolí představitele obcí (zpravidla vůdce nejsilnějších rodů v komunitě) a zástupce (volitele – opět na stejné bázi) do voleb v baladii, kde jsou zvoleni představitelé baladie a zástupci (volitelé) do voleb do Všeobecného lidového kongresu.

Z jejich řad je potom Všeobecný lidový kongres (což je v podstatě orgán zákonodárný i exekutivní v jednom) – a poté i jeho předseda –zvolen. Považuji za velmi pravděpodobné, že právě výsledky těchto voleb mohly být – zvláště pro mladou generaci, které se dostalo vyššího vzdělání (i v zahraničí) jedním ze spouštěcích mechanizmů současných událostí. Vzhledem k načasování "rebelie" je více než pravděpodobné, že ještě neproběhly volby do Všeobecného lidového kongresu!

V historickém exkursu je nutno zdůraznit, že král Idris I. byl především emirem východní části země - Kyrenaiky, ke které Tripolitanii a Fazzan v roce 1951, kdy se ujal vlády, připojil a učinil z Bengází hlavní město země.

Muammar(původem ze Syrty), který po převratu z Tripolisu (Tarablis al Gharb) učinil hlavní město Libye a význam Bengází jako centra země potlačil. Což vysvětluje, proč současné události měly svůj začátek v Bengází,Bajdě,Tobruku a v Missuratě - četní místní kmenoví vůdci se s potlačením významu Kyrenaiky nikdy nesmířili.

M. Janák 31.3.2011 10:31

Re: Situace v Lybii očima lékaře, který tam působil (III. part) (II. part)

Právě čorta se sítí placených udavačů je zdrojem moci, tady je to naopak ne nepodobné situaci před rokem 1989, resp. v padesátých letech minulého století v ČSR.

Libyjci, zvláště jedinci arabského původu – jsou velmi nedůvěřiví k cizincům, jednání s nimi je obtížné. Daleko lépe se vychází s Libyjci černošského etnika, zpravidla vzdělanějšími a flexibilnějšími. Z nich se rekrutuje i většina křesťanů (kteří jsou jinak početně zanedbatelnou menšinou) v zemi. Centrem křesťanství je františkánský klášter a kostel v Tripolisu s významnou charitativní

a zdravotnickou aktivitou.

Každý Libyjec už při narození dostává příděl zemědělské půdy a pravidelnou roční rentu z výnosů těžby a prodeje ropy. Po ekonomické stránce si tedy libyjští občané nemohou stěžovat. Je ovšem snahou ústřední vlády vzdělávat a zaměstnávat všechny občany, aby jejich podíl na ropném hospodářství země nebyl jejich jediným příjmem.

Jejich aktivita je sledována a pokud se nerealizují v jakékoli práci, nebo vzdělávací činnosti, jsou „popotahováni“ – opět paralela k 50. letům východního bloku.

M. Janák 31.3.2011 10:47

Re: Situace v Lybii očima lékaře, který tam působilIV. part)

Pokud Velká Britanie mluví o hrozbě možnosti použití chemických zbraní v zemi, vychází z faktu, že libyjská armáda sarin a yperit použila v letech 1966 – 84 ve válce s Čadem o oblast Aouzou (bohatou na uran).

Libye sice k Ženevskému protokolu o nepoužití chemických zbraní přistoupila v roce 1971, ale s výhradou, že se považuje za vázána tímto protokolem pouze ve vztahu k ostatním smluvním státům. Čad protokol nepodepsal, takže Libye použitím chemických zbraní ve válce o sporné území Aouzou (v době nepokojů v Čadu toto území - s převážně muslimským obyvatelstvem - Libye okupovala) technicky mezinárodní právní normy neporušila. I když z obecného hlediska porušila zvykové zákony války a široce přijímané mravní normy, stejně jako humanitární zásady, platné v civilizované společnosti.

Bez zajímavosti není ani průzkum zájmu o práci ve výzkumu v chemii a mikrobiologii v podzemních komplexech v lokalitách Rabta, Sebha a Tarhuna, vybudovanými v osmdesátých letech(západo)německými stavebními firmami.Neutralizace těchto lokalit by měla být jediným a prvořadým úkolem NATO, pokud se v konfliktu angažuje.

Úmluva o chemických zbraních z roku 1993 sice zahrnuje kontrolní postupy ke sledování dodržování předpisů, takže by nemělo by být možné, aby smluvní strana prováděla program výzkumu a výroby chemických zbraní nepozorovaně. Nicméně, Libye není smluvní stranou této úmluvy,není jí tedy vázána, ani není vystavena mezinárodní inspekci v této souvislosti.

Význam Úmluvy pro monitoring Libye má tedy více co do činění s mechanismem kontroly možnosti dovozu některých chemických prekurzorů a chemikálií vhodných např. jak na výrobu chem.zbraní, tak i léků, ze smluvních zemí úmluvy do států, které signatáři úmluvy nejsou. Obtížný je monitoring dovozu těchto látek z nesmluvních zemí. Úmluva navíc vstoupila v platnost až v roce 1997, kontrolní mechanismus tedy neexistoval v době, kdy program v Rabta, Sebha a Tarhuna už běžel.

M. Janák 31.3.2011 10:57

Re: Situace v Lybii očima lékaře, který tam působil(V. part)

A to nemluvím o výzkumu a vývoji bakteriologických a toxinových zbraní - Libye sice v roce 1982 k Úmluvě o biologických a toxinových zbraních (BTWC) z roku 1973 přistoupila, ale je velmi pravděpodobné, že výzkum na tomto poli proběhl (probíhá?) a vzhledem k tomu, BTWC v současné době nemá kontrolní postupy a prostředky pro sledování dodržování úmluvy, může i smluvní stát provádět tajné výzkumy a i výrobu biologických zbraní v rozporu s mezinárodním zákazem.

Prohlášení Muammara o ukončení výzkumu a výroby na tomto poli je nutno brát s velkou rezervou. Zdůrazňuji - z hlediska mezinárodního práva to není de facto, ani de iure, prohlášení představitele země, i když ho svět tak bere, ale prohlášení soukromé osoby bez mezinárodně právní validity. Podobné prohlášení z úst předsedy Všeobecného lidového kongresu nikdy nezaznělo , alespoň pokud je mi známo.

Angažovanost Francie pramení z toho, že Muammar nedělal před leteckými zásahy Francie a dalších států nic jiného, než že se pokusil zabránit rozpadu země.

Pokud separatisté v Bengází chtěli odtrhnout bývalou provincii Cyreneica, svedli by nepochybně s Tripolitanií boj o bývalou provincii Fezzan (kde se nachází ropa, pitná voda aqueductem zásobující pobřeží a v Djaball Tibesti i vzácné kovy a především uran).

Muammarova aktivita ve snaze udržení jednoty země byla nepochybně proti zájmům Francie, která by v případě bojů o Fezzan tuto svou bývalou kolonii "osvobodila" (nejspíše ze spřáteleného Čadu) a Francie by tak získala t přístup k ropě i k surovinám Djaball Tibesti. A tak pan Sarkozy, když mu tento záměr nevyšel a začal s agresí - údajně v zájmu ochrany civilního obyvatelstva!

J. Kanioková 31.3.2011 12:54

Obrovský dík, pane Janáku,

tenhle Váš komentář mi dal víc, než zatím všechny články v oficiálním tisku. Tihle lidi si tedy  žijí, pokud to můžu posoudit, v relativním klidu a s pravidelným příjmem..byť ne asi největším? No, tak to na moc revoluční myšlení nevypadá..

J. Kanioková 31.3.2011 13:03

Jejda, napsala jsem to dávno,

ale odklepla až teď a Vy jste zatím napsal ještě další pokračování. Kruciš, to je na docela velký článek. Zajímavé informace, dík.

V. Novák 31.3.2011 14:01

Vždyt ono to taky na

nějaké všeobecné lidové povstání nevypadá. To by už - při té podpoře NATO - musela být celá země vzbouřenců a Kaddáfí na lampě, na útěku nebo v base ICC

S. Netzer 31.3.2011 16:48

Re: Obrovský dík, pane Janáku,

Paní Kanioková, přečtěte si ještě jednou a pozorně poslední odstavec toho pána, a pak ho srovnejte s tím, co píšou různá "pokroková" média na toto téma.

Nežili jste náhodou v Československu do roku 89 taky v  "relativním klidu a s pravidelným příjmem"?

Lidé nejsou dobytek, kterému stačí, že je pravidelně nakrmen. Toto myšlení je vlastní bolševikům, ale i ti mohamedáni jsou jim zřejmě v tomto ohledu nadřazení.

V. Novák 31.3.2011 16:55

No, víte, takhle můžou uvažovat jen lidé,

kteří opravdu žijí v relativním klidu a s pravidelným příjmem takovým, že z toho dostanou roupy. Virtuální roupy, pochopitelně, nevirtuální se dostávají odjinud.

V okolí Libye žijí miliony lidí, kteří by uvítali a považovali za obrovský luxus, ba zázrak, kdyby jim bylo umožněno žít v relativním klidu a s pravidelným příjmem - třeba 70% Egypťanů. Jenže když je blahobyt, přijdou časem ty roupy - a spousta zaroupovaných si až se zpožděním uvědomí, že střelba na Kaddáfího (nebo zvonění klíči) je poslalo do chudoby a nejistoty, jakou si nedokázali v době blahobytu představit.

S. Netzer 31.3.2011 16:58

Re: No, víte, takhle můžou uvažovat jen lidé,

Děkuji. Lépe jste to, co jsem napsala, nemohl potvrdit.

V. Novák 31.3.2011 17:21

Až zažijete, že nebudete pravidelně krmena,

pak se vyjadřujte. Ale vám to samozřejmě nehrozí.

S. Netzer 31.3.2011 18:08

Re: Až zažijete, že nebudete pravidelně krmena,

Milý pane, já se vyjadřovat můžu.

Moje matka za okupace v důsledku nedostatku stravy, onemocněla tuberkulózou. A přesto se z ní nestál onen stádní tvor, jakého jste Vy bolševici chtěli mít z těch, jež "hlad znět".

H. Lukešová 31.3.2011 19:34

Re: Až zažijete, že nebudete pravidelně krmena,

Novák čtenář Haló novin, co chcete...

P. Fiala 31.3.2011 10:02

Poznámky

Politici jsou  mediálním obrazem bohatych byznysmenů či jejich akcionářů. Lidé bědní mají obranu v ideologii či vírách.

Škoda, že text v případě Libye nešel hlouběji k základům konání států t.j. k ropnému bohatství, které se za doby pana Kaddáfího (oficiálně nemá žádnou státní funkci) rozdělovalo po 43 roků mnohem spravedlivěji i bez ustavené parlamentní demokracie. také není zmíněno, že Libye je členem Africké Unie ustavené v r.2002 s cílem společně čelit okupacím západních demokrací za účelem drancování přírodních bokatství s platbou zastaralými zbraněmi a vyvoláváním následných zbrojních konfliktů s mnohamilonovým zabíjením obyvatel a ničením těchto zbraní, aby se uvolnilo místo pro odbyt dalších zbraní opět zastaralých. Dle, mne ten zbrojní mezinárodní byznys by měli novináři informačně osvětlit. V podstatě každý stát EU vydává miliardy peněz na zbraně, které v konečném důsledku zabíjejí lidi. To vůbec a ani náhodou není zcela "dobrý" byznys. Třeba si připomínám, že Řecko nakupovalo před jejími nepokoji a po  zadlužeností státu "nové" zbraňové systémy od Francie.

V. Novák 31.3.2011 9:35

Dvě poznámky.

Súfismus je mystický směr, jemuž se mohou věnovat jen nemnozí - jinak by se stát zhroutil na vlastním neuživení se. Takže nemůže být základním výkladem náboženství nikde - kromě případných klášterů.

Demokracii, na níž jsme tak hrdí, vydala západní společnost v posledních něco přes 200 letech, počítáme-li USA v jejich otrokářském období za demokratickou zemi. Takže nehauzírovat s tisíci lety historie, prosím.

J. Tejkl 31.3.2011 10:11

Re: Dvě poznámky.

jenom v Senegalu se  K súfijskému bratrstvu mouridů dnes hlásí přes milion Senegalců. Súfismus je tradiční formou Islámu v Maroku, další miliony vyznavačů Súfismu jsou v Asii (např, severní kavkaz)... Neexistuje jediný důvod, proč by se Súfismu mohli věnovat jen "nemnozí".Súfismus je poměrně dost rozšířen i v Iránu, kde jeho vyznavači čelí tvrdým represím...  

V. Novák 31.3.2011 10:37

Súfí je mystik.

Mysticismu se těžko může věnovat většina obyvatelstva.

Není to právní výklad ani systém, který může být základem státu a práva.

O Kavkaze a tamních náboženstvích lze říci jen to, že ať se místní hlásí k islámu nebo křesťanství, jsou to v podstatě pohani lehce přetření.

Možná se lišíme v terminologii - nepovažuji za súfího někoho, kdo uznává a uctívá nějakého místního mystika nebo podporuje záwíju, ale aktivního, praktikujícího mystika.

J. Kovaříček 31.3.2011 9:17

Ano, ano, ale ne vše.....

Skvělý článek, jak je u tohoto autora obvyklé. Jen bych upřesnil, že onen zmíněný post-kolonialismus dopadl velmi zle především v Africe a arabských zemích. Není to náhodou také tam kde panuje Islám??? Východní Asie je na tom jinak. Japonsko  nikdy skutečnou kolonií nebylo a dnes je to země velmi úspěšná jak hospodářsky tak i společensky. Horší je to s Čínou, po mnoha úspěšných dynastiích nastala doba úpadku a ta byla nešťastně doražena importovanou evropskou ideologií, tedy marxismem. Podobně dopadly bývalé francouzské a anglické kolonie kolonie Vietnam, Laos, Kambodža a Barma. Indonésii (vzniklou na ostrovech kolonie holandské) také hrozil převrat směrem ke komunismu, ale armáda zasáhla a s komunisty se velmi rázně vypořádala. Zajímavé je, že Indonésie je převážně mohamedánská, dnes se tam snaží rozvíjet demokratický způsob života a je tam na většině ostrovů celkem příjemno.

Za pozornost stojí Thajsko, které nebylo nikdy kolonizováno a jako konstituční monarchie funguje v celé oblasti nejlépe. Občas tam přebývám a vím o tom své. Jen v poslední době se stabilita poněkud kymácí, podporována asi Pekingem.

Tedy ne vždy je nutno spoléhat na Evropu!!! Ba mám dojem, že Evropa i USA vstoupily do prohlubující se kulturní krize a nějaké inspirační impulsy pro budoucnost by mohly přijít právě z dálného Východu.

Rozhodně ne z Afriky nebo od arabských muslimů, to si řekněme pěkně politicky nekorektně.

M. Janák 31.3.2011 9:41

Re: Ano, ano, ale ne vše.....

Sorry - Kambodža nikdy nebyla francouzskou kolonií, byla samostatným královstvím pod protektorátem Francie (podobně jako Tunisko). Protektorát si vyžádal kambodžský král kvůli hrozbě Vámi vychvalovaného Thajska, které by se rádo Kambodže zmocnilo (náznaky jsou i v současnosti). Viz např. model Angor Watu v královském paláci v Bangkoku, kdy Angkor Wat thajský průvodce prezentuje bývalé jako sídelní město Thajska - což je hrubým zkreslením dějin, právě Kambodža v době zozkvětu Angkor Watu byla nejmocnější říší v oblasti!

K. Kužel 31.3.2011 4:47

Docela by mě zajímalo,

jak zvládají své břemeno v Africe muži žlutí a hnědí, tedy Číňané a Indové. Byla by legrace, kdyby se z teritoria pod jejich "patronátem" staly vzmáhající se slušné země. Tím ovšem nechci vyslovit víru, že by dokázali dát do latě Libyi či podobný stát - dáreček.

I. Schlägel 31.3.2011 8:12

Re: Docela by mě zajímalo,

Mám dojem, že žlutým to jde docela v pohodě. Nejsou zatíženi a zdržováni předsudky o demokracii a svobodě a zajímá je pouze business. Zavedeme u nás stejný model? Bude se lépe dařit obchodu. Čert vem svobodu.

J. Poláček 31.3.2011 8:42

Re: Docela by mě zajímalo,

"Čert vem svobodu" - mojí nebo vaši ? jejich nebo naši ?