19.7.2019 | Svátek má Čeněk


BLÍZKÝ VÝCHOD: Mír je mrtev

26.10.2017

Egypt je politickým sponzorem nedávné dohody o usmíření mezi Fatahem a Hamasem. Bezpochyby spoléhal na to, že bude omezeno napojení Hamasu na Írán. Naděje to byla ovšem marná.

Nedlouho po usmíření (nikoli prvním) se špičky Hamasu vydaly – ano, do Teheránu. Aby tam svým chlebodárcům referovaly o nové dohodě. Šéfové teroristické organizace hostitele ujistili, že nepřichází do úvahy, aby Hamas splnil požadavky (nejen) Izraele (ale také každého člověka na této planetě disponujícího zdravým rozumem). Jde mimo jiné o uznání židovského státu a ukončení ozbrojeného teroristického boje proti němu. Tedy: má-li být mír.

Dostalo se jim za to uznání. Jak píše portál Times of Israel, top poradce nejvyššího lídra íránského režimu Chameneího, (jmenuje se Ali Akhbar Velayati a ve své době sloužil jako ministr zahraničí) Hamas pochválil a gratuloval mu.

Pochválil za to, že se nevzdal ozbrojeného boje proti Izraeli, a blahopřál mu vlastně k témuž: k tomu, že se nebude zbavovat zbraní a že toto deklaroval jako nepřekročitelnou červenou linii. Použil 1. osobu množného čísla (We congratulate you ...). Čili nemluvil pouze za sebe.

Mezitím jordánský král Abdalláh II. vyjádřil dohodě Fatah – Hamas plnou podporu.

Mezi muslimskými režimy a skupinami panují hluboké příkopy (viz konflikt Rijád a spol. versus Teherán, potažmo Rijád a spol. versus Dauhá, nebo válku v Sýrii), pokud jde ale o Izrael, některé do očí bijící skutečnosti nejsou muslimští vůdci ochotní vidět. Například to, co by rozpoznali už žáci základní školy: pokud Hamas (nota bene jako součást „jednotného“ - jaká to iluze - palestinskoarabského režimu v Autonomii) povede proti Izraeli teroristický boj s cílem ho zničit (v čemž je mohutně podporován Íránem), trvalý mír v regionu nenastane nikdy.

Návštěva vůdců Hamasu v Teheránu to opět potvrdila. Zkrátka: izraelsko-palestinský mír je mrtev.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Diskuse


J. Ráž
14:20
26.10.2017

R. Gramblička
7:40
26.10.2017

V. Kříž 191
8:20
26.10.2017

P. Lenc
9:08
26.10.2017

počet příspěvků: 5, poslední 26.10.2017 09:25

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.