17.8.2018 | Svátek má Petra


BLÍZKÝ VÝCHOD: Mír je mrtev

26.10.2017

Egypt je politickým sponzorem nedávné dohody o usmíření mezi Fatahem a Hamasem. Bezpochyby spoléhal na to, že bude omezeno napojení Hamasu na Írán. Naděje to byla ovšem marná.

Nedlouho po usmíření (nikoli prvním) se špičky Hamasu vydaly – ano, do Teheránu. Aby tam svým chlebodárcům referovaly o nové dohodě. Šéfové teroristické organizace hostitele ujistili, že nepřichází do úvahy, aby Hamas splnil požadavky (nejen) Izraele (ale také každého člověka na této planetě disponujícího zdravým rozumem). Jde mimo jiné o uznání židovského státu a ukončení ozbrojeného teroristického boje proti němu. Tedy: má-li být mír.

Dostalo se jim za to uznání. Jak píše portál Times of Israel, top poradce nejvyššího lídra íránského režimu Chameneího, (jmenuje se Ali Akhbar Velayati a ve své době sloužil jako ministr zahraničí) Hamas pochválil a gratuloval mu.

Pochválil za to, že se nevzdal ozbrojeného boje proti Izraeli, a blahopřál mu vlastně k témuž: k tomu, že se nebude zbavovat zbraní a že toto deklaroval jako nepřekročitelnou červenou linii. Použil 1. osobu množného čísla (We congratulate you ...). Čili nemluvil pouze za sebe.

Mezitím jordánský král Abdalláh II. vyjádřil dohodě Fatah – Hamas plnou podporu.

Mezi muslimskými režimy a skupinami panují hluboké příkopy (viz konflikt Rijád a spol. versus Teherán, potažmo Rijád a spol. versus Dauhá, nebo válku v Sýrii), pokud jde ale o Izrael, některé do očí bijící skutečnosti nejsou muslimští vůdci ochotní vidět. Například to, co by rozpoznali už žáci základní školy: pokud Hamas (nota bene jako součást „jednotného“ - jaká to iluze - palestinskoarabského režimu v Autonomii) povede proti Izraeli teroristický boj s cílem ho zničit (v čemž je mohutně podporován Íránem), trvalý mír v regionu nenastane nikdy.

Návštěva vůdců Hamasu v Teheránu to opět potvrdila. Zkrátka: izraelsko-palestinský mír je mrtev.

Stejskal.estranky.czNaučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Diskuse


J. Ráž
14:20
26.10.2017

R. Gramblička
7:40
26.10.2017

V. Kříž 191
8:20
26.10.2017

P. Lenc
9:08
26.10.2017

počet příspěvků: 5, poslední 26.10.2017 09:25

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.