8.12.2016 | Svátek má Květoslava


ARCHITEKTURA: Kontroverzní pražské stavby...

20.12.2011

... a knížky pod stromeček

V posledních týdnech vyšlo několik zajímavých knížek o architektuře – možná by to byl pro některé z vás nebo vašich blízkých hezký dárek pod stromeček.

Historik a teoretik architektury Petr Kratochvíl je autorem knihy Současná česká architektura a její témata, kterou vydává Paseka. Obsahuje fotografie a komentář k řadě kvalitních českých realizací poslední dekády, jde tedy o docela dobrý přehled o tom, co se u nás v posledních letech zajímavého postavilo nebo rekonstruovalo.

Renomovaný spisovatel a novinář Karel Hvížďala, jehož komentáře publikuje také Neviditelný pes, vedl dlouhý a velmi zajímavý rozhovor s naší přední architektkou Evou Jiřičnou (Prostory a dialogy Evy Jiřičné, vyd. Prostor). Eva je jako vždy přímá, nevyhýbá se žádné otázce a rekapituluje celý svůj život – od dětství v Baťově Zlíně, kde pracoval její otec, rovněž architekt, přes dospívání a studie v Praze v 60. letech, odchod do Anglie, život s prvním manželem arch. Holubem i dalším partnerem Janem Kaplickým. Popisuje první zakázky i další projekty a stavby, které jí přinesly světovou slávu a také prestižní Řád Britského impéria (ten získali z Čechů v poslední době jen překladatel Martin Hilský a dirigent Libor Pešek). Líčí také svůj návrat do vlasti i současné realizace ve Zlíně. Je to poutavé čtení! (Recenze Petra Adlera Čte se to jako nejlepší detektivka - pozn.red.)

Nakladatelství Foibos je známé nejen svou edicí o vilových stavbách (v ní vyšly už všechny kraje, Praha, Brno, Slovensko i výběrová publikace), ale vydává i řadu, věnovanou architektuře pražských obvodů. Po Praze 2, 4, 5 a 10 vychází nyní kniha kolektivu autorů Slavné stavby Prahy 7 (křest byl minulou středu v Národním technickém muzeu). Mimo edice vychází ve Foibosu i čtvercový sešit Rodinné domy Jana Kotěry.

Na závěr ještě jedna pozvánka. Ve čtvrtek 22. prosince od 19 hodin budu mít poslední letošní přednášku v kubistické kavárně Grand Café Orient v Gočárově domě U Černé Matky Boží na Ovocném trhu v Praze. Naváže na tu minulou, takže tématem budou Pražské kontroverzní stavby, díl II. – tentokrát z meziválečného období. Uvidíte tedy budovy i projekty, které v době vzniku vyvolávaly polemiku: od vizí architekta Maxe Urbana, jak má vypadat moderní město, ostře kritizovaných Karlem Čapkem, přes velkorysé, ale z dnešního pohledu těžko akceptovatelné návrhy na přestavbu náměstí Republiky nebo Letenské pláně až po stavby, které – navzdory výsledkům soutěží – nakonec projektovali jiní. Pokud si tedy chcete na chvíli oddechnout od předvánočního shonu a vrátit se v čase o pár desetiletí zpět, jste zváni. Lístky lze předem zakoupit v kavárně.

Na závěr přeju hezké Vánoce a úspěšný příští rok s kvalitní architekturou!

zlukes@mistral.cz
Archiv rubriky Architektura až do r. 1998Volkswagen CC 2,0 TDI
Volkswagen CC 2,0 TDI

r.v. 2015, naj. 31 650 km, diesel
619 900 Kč (s DPH)

Diskuse


diskuse neobsahuje žádné příspěvky

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.