18.10.2018 | Svátek má Lukáš


AFGHÁNISTÁN: Bojovat i jednat

9.8.2018

Situace v zemi míří k dohodě s Talibanem

Smrt tří českých vojáků i u nás povzbudí diskusi, která ve světě běží již dlouho. Jaký je cíl nasazení západních armád v Afghánistánu? Blížíme se k tomu cíli, nebo se od něj spíše vzdalujeme?

Bojiště v Afghánistánu je pro Západ symbolické. Na rozdíl od Iráku nevyvolává spory o samotné nasazení vojáků. V neděli to vyjádřil prezident Zeman, když hovořil o „mezinárodním terorismu“. Ano, dnes je tomu 20 let, kdy al-Káida zaútočila na americké ambasády v Keni a Tanzanii (212 mrtvých). Před 17 lety na New York a Washington (2997 mrtvých). Zemí, jež al-Káidě skýtala podporu i útočiště, byl talibanský Afghánistán. To jsou fakta, která nelze pominout. Nicméně…

Útočníkovi, jenž zabil tři české vojáky, bylo asi 18 let. Tedy narodil se v době, kdy západní mise v Afghánistánu právě začala, a dokonce vyhlásila vojenské vítězství. Nakolik lidé jako on berou tu válku jako národně osvobozeneckou proti okupantům? Tak jako Vietnamci válku proti USA v 60. letech? Kdyby tomu tak nebylo, těžko by Taliban měl takové zázemí a získával další a další území na venkově. Těžko by Washington přistoupil na jednání s delegací Talibanu v katarském Dauhá. Někdo může tyto argumenty vnímat jako nepřijatelnou podporu teroristů. O. k., ale ať potom řekne, jakým způsobem přivést Taliban k bezpodmínečné kapitulaci.

Washington se možná nechal inspirovat izraelskou doktrínou z počátku 90. let vůči Organizaci pro osvobození Palestiny. OOP sice podporovala terorismus, ale zároveň bylo jasné, že bez ní je dohoda nemožná. Izraelská doktrína pak zněla: Budeme potírat palestinský terorismus, jako by neexistovaly mírové rozhovory, a budeme jednat s Palestinci, jako by neexistoval terorismus. Pro Afghánistán by tedy mohlo platit: Budeme potírat terorismus Talibanu, jako by neexistovaly rozhovory s ním, a budeme s Talibanem jednat, jako by neexistoval terorismus. Sluší se ale dodat, že Izraeli ta doktrína vydržela deset let, než ji smetlo palestinské povstání (druhá intifáda).

V Afghánistánu se bojuje nepřetržitě už 40 let. Jen zlomek populace si pamatuje mír. Dokonce schází konsenzuální názor na to, kdo ten chaos rozjel. Moskva svou invazí v roce 1979? Nebo Washington, když proti ní začal vojensky podporovat mudžáhidy? V těchto poměrech nelze být prorokem. Ale přes to vše se zdá, že vojáci budou hájit už jen velká města, kdežto osud venkova se vyjedná s Talibanem.

LN, 7.8.2018Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Diskuse


J. Lepka
15:30
9.8.2018

Š. Hašek
22:49
9.8.2018

J. Jurax
19:55
9.8.2018

J. Pražák
9:48
9.8.2018

F. Kusák
9:46
9.8.2018

Š. Hašek
8:26
9.8.2018

počet příspěvků: 12, poslední 9.8.2018 11:08

 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.