5.12.2022 | Svátek má Jitka


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Bazar bizárů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 14.8.2022 8:35

Když už jsme u toho olizování věcí na zem spadlých, dovoluju si otevřít téma dudlík. Když byly moje děti malé a vyplivly na zem dudlík, bylo běžné ho sebrat, otřít o teplá... ne, otřít o sukni či do kapsníku, potom strčit dudlík do vlastní pusy, ocumlat ho a potom vrazit do pusy řvoucího dítěte, které dudlík ve vašich ústech úpěnlivě sledovalo.

Dnes se to nedoporučuje, že prý v ústech žijí bakterie způsobující zubní kazy (kdo to kdy slyšel! bakterie a kazy? :-)) , kdežto v té době se naopak věřilo na léčivou sílu slin (spáleniny, pobodání hmyzem, řezné, bodné a možná i střelné rány je nejlépe olíznout, budou se lépe hojit ;-)).

Z. Jenny 14.8.2022 9:54

S tím dudlíkem máš pravdu,to bylo úplně zautomatizováno,jen tak mezi řečí s maminami,sebrat, pusa,vrazit a přitom dál kecat. Písek teda nebyl nic moc. ;-D;-D

Z. Lika 14.8.2022 10:19

No, když se i předžvýkávala sousta na kašičku... ;-D

Z. Iva 14.8.2022 15:51

No, nezlob se na mě, ale kdo to takhle dělal, byl prase. Já už před třiceti jedna lety, když se narodil synek, jsem mu dudlíky neoslintávala, na ochutnání jeho jídla vzala vždy čistou lžičku a pak ji umyla, ne že bych mu ji vrazila s dalším soustem do pusy. A světe div se, já mám spravované skoro všechny zuby, synek má 31 let a chrup bez kazu...

M. Skálová 14.8.2022 17:22

Já, před padesáti taky ne.

A. Zemanová 14.8.2022 18:18

Ach jo, Ivo. Samozřejmě popisuju situaci, kdy jsme byli venku, dítě řvalo a nebylo zbytí, protože jiný dudlík nebyl. Bylo to před víc než čtyřiceti lety a jestli Ti to udělá dobře na duši, tak jo, byla jsem prase. A za stejných okolností bych byla zase.

O těch bakteriích nikdo tenkrát nevěděl (stejně jako se nevědělo, že podobné bakterie mají na svědomí žaludeční vředy). Ale i kdyby, mám za to, že dokonalá ochrana dítěte neexistuje, když je s rodiči v těsném kontaktu, dává jim pusinky, sahá jim ručkama na pusu a pak si ty ručky olizuje.

Dnes se zase poznání posunulo dál, zkoumá se mikrobiom. Nedávno jsem slyšela, že určité velice důležité mikroorganizmy bychom měli získat do tří let. Kupodivu se nacházejí v půdě, takže to různé lezení batolat po trávě, pojídání sedmikrásek, trávy, písku a hlíny je prý velice důležité a žádoucí. Stejně jako předávání dalších mikroorganismů od rodičů blízkým kontaktem. Takže včil mudruj, co je vlastně pro dítě dobré a co je prasecké.

A. Zemanová 14.8.2022 7:29

Ahoj všichni, moc děkuju za milé přání k svátku. V

Jsem teď strašný lajdák a záškolák, pořád venku, nebo se něco děje a pořád na nic nejsou lidi. :-)

Z. Lika 14.8.2022 8:12

Vždyť je léto a škola není, tak jaképak záškoláctví ;-D

A. Zemanová 14.8.2022 12:12

:-)

Z. Xerxová 14.8.2022 5:52

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Jdeme do hor, ráno tam nebude moc lidí

M. Crossette 13.8.2022 19:13

Liko, pěkný odkaz na "Lucy", pustila jsem si ještě další, kolika způsoby se dá odpovědět na "thank you" Na umyvadla a vanu s dvěma kohoutky se z Angl. pamatuji a nijak mi nevadily, prostě jsem si do umyvadla postupně napustila správně teplou vodu. Vlastně to bylo úspoernější, než jeden kohoutek. Začla jsem s horkou a doplňovala studenou. Tady si dost často rychle myji ruce pod tekoucí vodou. Takže voda je nejprve studená a než zteplá, dost jí hazardně odteče, pokud si umyvadlo předem nezašpuntuji.

UK a Am. měly a stále mají jednu (jistě známou) výstřednos nezvyklou pro Evropana a sice spaní pod prostěradlem a dekou navrch (oboje zasunuté těsně pod matraci). Nikdy jsem si na to nezvykla a naštěstí, když jsem se vdala, manžel (Am. tenkrát žijíci v UK) už byl zvyklý na "moderní" péřovou prošívanou deku. Dnes už jsou i tady prošívané deky velmi běžné (nikdy ne "duchny"), ale třeba u tchánovic (stejně jako v hotely,motely a spousta dalších domovů) se takhle sále spalo. Já se v motelu vždy okamžitě "odkopala", vše vytahala zpod matrace.

Reklama na tuhle klimatizaci na krk teď běží v TV hodně často (asi dost novinka). Vypadá to zajímavě, ale mne to neláká (ale kdybych to mohla vyzkoušet...). Já si ale myslím, že kdyby mi takhle delší dobu foukal studený vzduch přímo na krk, uši či obličej, asi bych to odstonala. Když tady pracuji venku, musím mít savou froté čelenku, jinak mi pot kape do očí. Teď ve vedrech si jí nejprve namočím a dám na chvíli do lednice - pomáhá to.

A ještě dotaz na "zvláštnost":-). Jak zavěšujete toaletní papír ? Tak aby se role odtáčela shora, nebo odspodu? Já musím papír odtáčet shora. V manž. rodině a v domech přátel apod. se papír "vytahoval" odspodu. Takže zase, když jsem se vdala a choť nasazoval novou roli "po am" a já jí obracela ,brzy jsme se domluvili a manžel bez protestu "rád prohrál".

Z. Lika 13.8.2022 19:47

Maričko, s tím klimatizačním nákrčníkem mě napadlo přesně totéž - už jen při pohledu na reklamu mě rozbolel trojklanný nerv ;-D Ale třeba by to ve skutečnosti bylo jinak.

A s tím prostěradlem máš taky pravdu, dost dlouho jsem netušila, co si s tím počít. A neštěstí je, když pod tímhle vynálezem spíte dva, to je pak boj ;-D

S toaleťákem to doma máme tak, že máme takové "bodlo" a na to se nasouká pět rolí, kde směr otáčení nehraje roli :-)

Jestlipak u vás vytahují toaleťák kočky? Naše na to naštěstí ještě nepřišly (doufám, že jsem to nezakřikla!).

M. Crossette 13.8.2022 22:30

Kočky toaleťák nevytahují (jó znám z videí:-)), i když do koupelen chodí, nemají, není jim dost na očích.

Ano, když jsme v am. motelu dostali jen společnou velkou postel, z pod matrace (po straně i u nohou) jsem nejprve tahala jen já. A bylo to dobře, choť se totiž ve spánku děsně mele a tak by na moje přikrytí asi moc nezbylo.

Z. Jenny 14.8.2022 9:51

Naše kočky na toaleťák nechodí,ovšem mají nejraději vodu z kyblíku, který stojí stále ve sprcháči a ze kterého pije Cony. Co jdu do koupelny je tam buď Damík nebo Lidunka a dřepí u kyblíku nebo přímo opřené o kyblík pijí vodu. Jinak mají vodu po celém bytě ale kyblík je kyblík.;-D

E. Beranová 15.8.2022 10:25

ano, přesně toto dělají i naše kočky, zejména Eddie a Miuška :-) kyblík tam stojí, protože to něj chytám vodu, než je z plynového kotle přiměřeně teplá na sprchování ( a pak odstátou zalévám kvítky). tedy, teď z kondenzačního je to za chvilku, ale i tak se kyblík lehce naplní a spokojenost koček i kytek je 100% ;-) mají misky i fontánku, ale kyblík je kyblík.

A. Bytova 13.8.2022 20:46

Tu šílenost s prostěradlem a dekou pečlivě podhnětenou pod matrací mají i všude v jižní Evropě . :-P

M. Crossette 13.8.2022 22:34

Abyt máš úplnou pravdu, jsem hlava děravá a zapomněla jsem, že jste tak spala ve fr. rodině i u návštěv. Díky za připomenutí, no je to už tááák dávnóó :-)

Z. Janaba 14.8.2022 11:57

Shora! Měli jsme takový ten držák, co má nahoře záklopku se zoubkama a papírem se muselo trhnout lehce nahoru. S papírem nainstalovaným zespodu, to nefungovalo. Takže z toho usuzuji, že správné je shora a i když už máme něco jiného, tak zvyk je železná košile.

Drž se evropských zvyků, přece jen fungujeme déle:-). I když... i když evropská kolonizace v 15 století byla značná a dodala i evropské zvyky, tak... sakviš , měla Evropa v 15 století hajzlpapír? Tak nevím.;-)

J. Bu 14.8.2022 14:02

Zásadně shora! A když se někdo splete, tak hned napravuji :-)

M. Crossette 14.8.2022 19:26

Obě Jany díky za odpověď a jsem ráda, že také "taháte shora" :-) Manžel má ve své koupelně celou roli na poličce vedle mísy, ne zavěšenou. Ale vsadila bych se, že kdyby "věšel", dal by jí shora - "převýchova zabrala":-)

Janoba, řekla bych, že v 15 stol. se používalo "co bylo při ruce", asi jako na venkově (bylo tady tom kdysi pár náznaků:-) ). Já se pamatuji na "krabičkový toaleták (nízká plochá krabička, průžez uprostřed). myslím, že točený do rol přišel jako novota do obchodů, už ani nevím, kdy (nebo byly obě verze, jen točený byl dražší, než ten v krabičce a naši kupovaly ten "skládaný").

L. Jakovljevičová 13.8.2022 16:46

O.T.

Milé Aleny, Alenky a Alči, všechno nejlepší k dnešnímu svátku !!

V. Verenková 13.8.2022 17:46

Pripájam sa tiež

Z. Jenny 13.8.2022 18:04

Připojuji se, všechno nejlepší milé Alenky ! R^V

Z. Lika 13.8.2022 18:56

Tak tak, všechno nejlepší.

M. Crossette 13.8.2022 19:14

doufám, že oslavenkyně měly krásný den !

T. Zana 14.8.2022 8:34

Ještě dodatečně: milé Alenky, všechno nejlepší a hezké léto k tomu!

T. Zana 13.8.2022 11:09

Ad britské vodovodní kohoutky: to jsme taky zažili vanu s dvěma kohoutky jak popsáno, a k tomu takový bazmek, vypadalo to dost úchylně, ale ukázalo se, že to je vychytávka pro hloupá cizinec.

Prostě kousek hadice, který se roznožoval na dvě slabší hadice... a ty se nasadily na ty dva vzdálené kohoutky. A člověk si mohl teplotu vody pěkně regulovat.

Z. Lika 13.8.2022 11:26

Chachá, tak to už vás pěkně rozmazlovali ;-D Já zažila britskou sprchu na žeton, a dostat ze sprchy vodu, natož přiměřené teploty obnášelo asi pět po sobě jdoucích úkonů, ne úplně "intuitivních" ani logických, pro pevninského Evropana tedy. Nejmenovaný MLP tehdy dorazil ze "sprch" namydlen a nasr*n ;-D

S. Hejda 13.8.2022 7:51

Upadlé sousto atd. je trampský, vodácký, vojenský,... (na společenství nesejde), vtip, zakrývající rozpaky nad šetrností učuněněného úkonu. Rozkladné procesy nezapočnou, ale kontakt je kontakt.... 😀

Z. Yga 13.8.2022 8:20

Na druhou stranu, jak pravili naši předci "Víš houno po čem sklustneš!" ;-D;-D