25.10.2021 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Život si svou cestu najde

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Jajka 8.8.2021 14:09

Co se týče domácíh hmyzáků, když jsem po přestěhování po nějaké době vytáhla velký vál na těsto, byly v něm dírky od červotoče... Ne moc... Zdá se, že nepřibývají.

M. Crossette 8.8.2021 15:23

Včera se tu zastavila Kris s fenkou, co jsme hlídali a přivezal nám dva větší květináče krásných trsů siamského tulipánu o kterém jsem se ti nedávno zmínila. V jednom krásně rudě kvetou, v druhém jsou poupata. Nevím, kam je jela koupit, v našich obchodech jsem je neviděla, ale radost mi udělala velkou (asi si všimla, jak jsem ty jejich tulipány obdivovala). Snad se jim u nás bude dařit, stejně jako u nich,

Kris přijela i s Nalou (tak jsme se kvůli kočkám bavili venku ), která na nás nejprve párkrát bafla (no nikdy u nás nebyla), ale po chvilce si vzpomněla "jó to jste vy" a nechala se ode mne muchlovat a olízala mi obličej. Kris se smála a já byla ráda, že na vlastní oči viděla, že jsem jí v mailu nelhala, že je vše OK a nemusí si dělat starost:-)

T. Zana 8.8.2021 15:26

Maričko, to je moc fajn. Bylo by príma "známost" s Nalou udržovat :-).

M. Crossette 8.8.2021 15:44

Zana, myslím, že to byl hlavní důvod, proč s ní Krist přijela. Opakovaně jsme nabídli případné další hlídání a tak abychom pak zase Nalu "nenaháněli" dovnitř z její zahrady. Je to lekavá, ale jinak moc milá fenka.

J. Hlavsová 8.8.2021 14:07

Tady taky byla bouřka, ač k nám dorazit neměla.:-( Přišla jako obvykle ze západu. Z jednoho stojanu na truhlíky jsem je pro jistou sundala, protože ten občas neodolá a spadne na mou terasu. Tentokrát přišlo nějaké piditornádo od východu, asi o půl jedné jsem uslyšela hlučné zasvištění a ránu.;-( Opatrně jsem vykoukla - stojany poražené, ale na druhou stranu k sousedce.;-€ Do průtrže se mi nechtělo, tak jsem nápravu nechala na ráno - truhlíky přežily takřka bez úhony.;-)VR^ Další důvod pro vyvýšené záhony.

T. Zana 8.8.2021 11:43

Tady byla v noci bouřka a dost pršelo, ale už od rána svítí slunce. Hezkou neděli :-).

Z. Jenny 8.8.2021 10:48

Krásnou neděli všem ! Dnes je u nás pod mrakem na rozdíl od včerejšího horkého dne. Už k ránu zapršelo a tak očekávám teplou prádelnu,bude tedy komorní procházka a možná chvíli na chatě. V neděli je moc lidí venku a to my nemáme rádi,tedy psice a já ,půjdeme někde na odlehlé místo a budeme pozorovat různé živočichové.;-DNa rybníku jsou volavky,takže tam už musí být i ryby,povídal místní rybář, že se už podruhé,vloni taky, vytřeli kapři, dali je tam naši zastupitelé, prý aby žrali rostlinstvo, co se tam tvoří, bohužel kaprům nechutná a rádi by si dali něco pořádného, jenže na rybníku,platí po opravě udržitelnost projektu, takže je my rybáři nesmíme krmit a a ti dva patašóni, co je tam dali nemají ani páru, co ty rybky potřebují,Tak chodíme tajně po troškách krmíme aby nemuseli ožírat kapříci klacky. Jsou vidět i rybky plevelné,co donesli ptáci a i žabek je fůra. Páč mám psice dvě nemám bohužel další ruku na foťák a taky musím mít oči na šťopkách a vidět dříve nepřátele a svůdce psic, jako jsou zajíci a pod. Měla bych jít jednou sama ale to se cítím opuštěně a nebaví mne to. Tož tak. VV Mějte se krásně nedělně a nabírejte sil!R^

Z. Jajka 8.8.2021 10:39

Liko, jen zírám, jak to u tebe na balkóně žije.

U nás doma se hmyzáci moc nevyskytují, otvíraná okna máme zasíťovaná. Ale na zahradě je to jinak, čmeláci, včelky, vosy, motýli. I všelijací brouci by se našli. A bude líp, jen co zahrada trochu víc zaroste. Letos je méně čmeláků, zkusím jim pořídit nějaký čmeláčí domeček.

Co se týče jiné havěti, tuhle jsem potkala u kompostu hnědou žabku. Mnohem víc to ovšem žije za plotem. Máme tam se sousedem nějaký štěrk a písek, dvě hromady přikryté plachtami. Tuhle jsem byla pro štěrk a zpod zvednuté plachty na mne vykoukl slepýš - posunula jsem ho do ostružin, abych ho omylem nenabrala lopatou... No a také tam máme (v tom štěrku těsně u ostružin) mraveniště. O pár dní později jsem potřebovala písek. Odkryla jsem část hromady a dál pod plachtu zdrhala modrozelená ještěrka... Nabírám lopatou písek, házím ho do kolečka a najednou vidím, že jsou v tom písku nějaké bílé oválky, cca 1 cm veliké. Probrala jsem písek a měla hrstičku ještěrčích vajíček...Tak jsem je vrátila do hromady a písek si nabrala z jiného konce. Doufám, že vajíčka správně dozrají a malé ještěrky se rozběhnou po okolí.

Z. Jajka 8.8.2021 10:45

Zapomněla jsem na koníky, ti jsou tu také. A dotaz, po večerech je slyšet nějaké cvrlikání, nedaří se mi toho živočicha najít. Myslím, že je také z hmyzí říše.

Z. Jenny 8.8.2021 10:52

Jajko, tak u Tebe to taky krásně žije! R^V

Z. Lika 8.8.2021 12:08

No jo, cvrlikání - cvrček? Ale může to být klidně ptáček, některá cvrčilka: https://www.youtube.com/watch?v=rApf8Zvz1Sc

Z. Jajka 8.8.2021 14:05

Cvrčilka asi ne, budu to muset zkusit nahrát a pátrat.

A. Zemanová 8.8.2021 8:46

Máš krásnou bloučí zahrádku, Liko, a skvělé fotky.

Vybavila se mi chvíle po různých cvičeních v rámci šamanských firewalkingů, kdy si lehneš na zem a soustředíš se na mikrosvět před nosem. Vlastně si stačí vzpomenout na doby, kdy jsem se jen tak povalovala někde na louce a viděla. Je dobré si připomenout, že svět je to, co chceme vidět.

Stejného koníka jsem zrovna včera vylovila ze sudu. Vděčně se mi vydal po paži směrem vzhůru, tak jsem ho nechala přelézt na list dřevité pivoňky. Všimla jsem si, že jedno z dlouhých tykadel měl ulomené, zbyl mu jen poměrné krátký pahýl. Zdálo se mi, že je kvůli tomu lehce dezorientovaný, trochu se motal, ale možná to bylo tím, že se předtím trochu topil. Snad jsem ten úraz neměla na svědomí já. Nevíte někdo, zda koníkům mohou tykadla dorůst, nebo je to úraz na doživotí?

T. Zana 8.8.2021 11:42

Někde jsem četla, že hmyz, který, když roste, tak se svléká, může přitom ledacos regenerovat. Tak třeba ano :-).

Z. Xerxová 8.8.2021 6:20

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

po včerejším delším výletění to dneska bude jen krátká procházka za humny. Asi k řece, mohla by po nočním dešti Černá Nisa hezky bublat

M. Crossette 7.8.2021 19:32

Liko, moc pěkné fotečky, máš na balkoně a v truhlících opravdu živo :-) Jak každé ráno obcházím zahradu, v posledních dnech čím dál častěji "vrážím" do celých pavučin, nebo ruzně natažených pavoučích nitek. Nebo, když hledám při zemi některou kočku - hlavně Woody, která se "nechává hledat", tak si pavučin hned nevšimnu, až když mě lechatají za krkem, nebo na tváři, což není právě příjemné.

Sice máme v domě sítě, ale protože kočka, hlavně Rusty, než se rozhodnou vyjít ven, stojí napůl mezi dveřmi a vpusí hlavně komáry a mouchy. Ovšem předevčírem jsem najednou na podlaze v jídelně našla ležet velkou cikádu, vzhůru nohama. Živou a netuším, odkud se tam vzala, přeci jen je to asi 4cm brouk8-o. Tak jsem jí vynesla ven na větev a ona odletěla. Další den do jedné cikády zase šťouchala Ginger na trávníku, tu jsem tak přenesla na větev. Prý se letos vyrojili cikády, které "spaly" v zemi 17 let a někde jsou jich mračna. No u nás tedy večer mohutně slyšet, ale vidět zatím moc ne - asi je tu jiný druh.

Liko, kudlanku nábožnou jsme tu vídali skoro každý rok, leto ne a nijak mi nechybí - je prý největší nepřítel kolibříků a právě ne jejich krmítkách jsme jí vídali nejčatěji. A jako ty, také mám před ní respect. Ona když se vztyčí na zadních, tak ta její "okatá kladívková hlava" a ozubené přední nohy zrovna nevinně nevypadají (a navíc to, že po páření sežere svého partnera jí na oblibě nepřidá:-))

Tady fotka v mém starším albu a další 3 v pořadí.

https://marickac.rajce.idnes.cz/Zahrada_okem_digitalu/952949487

Z. Lika 7.8.2021 21:04

To je spíš kudlana nebo kudlanka 8-o A krásné fotky, ráda jsem se koukla znova R^

T. Zana 8.8.2021 12:36

Krásně jsem si užila všecky fotky, Maričko :-).

M. Crossette 8.8.2021 15:39

Děkuju Liko a Zano. Bohužel třeba mobýlů tu letos není zdaleka tolik, co dříve. Ale obrovské otakárky jsem viděla dokonce tři! Mám totiž na obou zadních zahradách snad deset keříků Yuzu a Mayer citronů, které jsem vypěstovala ze semen a skvěle se jim daří. Na několika jsem viděla mrňavoučké housenky, co je jedna (se Smoky) velká v albu (to byl koupený keř už s několika citrony, ale asi po roce zašel). Později měly moje keříky dost okousaných listů, takže housenky baštily a stihly se přerodit :-) Nemám srdce některé citronovníky zlikvidovat (kamarádky ode mne už také mají), takže tu asi budu mít citronovou plantáž. Jenže oba zdroje Yuzu citronů jsou pryč, majitelé v obou případech stromy porazili (netuším proč;-() a do domu, kam jsem chodila "loupit" citrony Mayer jsou už měsíce noví majitelé. Tak si musím vypěstovat vlastní - tedy jestli se kdy dožiji úrody :-)

Z. Lika 7.8.2021 16:20

No prosím, tak jsem zjistila, že ta kulička je křižáčí školka ;-D

https://tinyurl.com/2d99abta

T. Zana 7.8.2021 16:39

Tak dnes jsme se pěkně pavoukovitě vzdělali (-y)... omlouvám se arachnofobům (ale sekáč není pavouk ;-D!)

Z. Lika 7.8.2021 16:56

Jsou zajímaví - dospělý samec prý vůbec nežere, jenom shání ženu, a až ji sežene, tak po "tom" se nechá sežrat. Asi místo alimentů;-D

A. Zemanová 8.8.2021 8:29

Tý brďo, to jsou věci!

Z. Tečka 7.8.2021 14:33

My už tu několik let čelíme náporu pavouků, trochu větších, než je obvyklé. Tělíčko maličké jako hlavička keramického špendlíku, zato nohy více než dvoucentimetrové. Jsou děsně rychlí, nevyrábějí pavučiny, jen je soukají a člověk je uvidí, až když se na některou nachytá prach. To pak stačí vzít ten kulatý smetáček na prach a navíjet, a to je teprve délka. Nedá se to strhnou vysavačem, to se přetrhnou a smetákem to tak akorát rozmáznu po zdi. Čím se živí, to nevím, mouchy se na to nenachytají.

Jinak vůči životu na zahradě jsou kočky dost nepřátelské. Už jsem vynášela z kuchyně několikero ještěrek a žabek, pěkných pár slepýšů a 2x dokonce maličké užovky. Živé myši nosila hlavně koťata, která je pak pustila a chtěla si hrát. Myši nečekaly, zahučely za nábytek a některé i za dřevěné obložení. A to pak byla pohroma. Chytala jsem je pomocí smetáčku a lopatky, hodila do kbelíku a vynesla ven. Začala jsem v tom mít docela cvik. Posledních tak čtrnáct dní mi přinese myš do kuchyně Vivi, odnese si ji až k talířkům a tam se do ní pustí. A nenechá se odehnat, takže já pak akorát můžu uklidit žluč a někdy i hlavičku. No, je to lehce na poblinkání, slušně řečeno.

A. Alimo 7.8.2021 13:45

Venku na zahradě a na dvorku je různé žoužele jak naseto, bydlí nebo bydlely, už jsem je dlouho neviděla, tu ještěrky, slepýše jsem tuhle odnášela z dvorku na zahradu na kamennou zídku, o různých broucích a spol. ani nemluvím.

Domů mi kromě létajícího hmyzu všeho druhu chodí myši- ale to podezřívám Čerťu, že si je přinese na hraní a oni jí pak zdrhnou. Ale musím přiznat, že je zatím vždycky chytla. A v koupelně jsem onehdá našla žábu, mladou ropušku. Tak to se přiznám, tu odnášel na lopatce na smetí na zahradu MLP:-)

Z. Lika 7.8.2021 14:37

Páni, ropucha... ale umístila se dobře, když už v domě, tak v koupelně, je chytrá R^

A. Alimo 7.8.2021 13:45

Venku na zahradě a na dvorku je různé žoužele jak naseto, bydlí nebo bydlely, už jsem je dlouho neviděla, tu ještěrky, slepýše jsem tuhle odnášela z dvorku na zahradu na kamennou zídku, o různých broucích a spol. ani nemluvím.

Domů mi kromě létajícího hmyzu všeho druhu chodí myši- ale to podezřívám Čerťu, že si je přinese na hraní a oni jí pak zdrhnou. Ale musím přiznat, že je zatím vždycky chytla. A v koupelně jsem onehdá našla žábu, mladou ropušku. Tak to se přiznám, tu odnášel na lopatce na smetí na zahradu MLP:-)

A. Bytová 7.8.2021 13:05

U mě na Žižkově probíhá čilý pavoučí provoz v koupelně, co žerou, much tam nemajíc, je mi záhadou. Na Sázavě při stále otevřeném francouzském okně je hmyzí ruch neutuchající. Nejen hmyzí. Šneci domkáři tam s námi chtějí také pobýt a tuhle jsem našla na křesle útulně stočeného malého slepejška. Zíraly jsme na něj s kočkou poměrně u vytržení. ;-D

Z. Lika 7.8.2021 13:20

Teda o šnekovi, co chce bydlet v domku, jsem ještě neslyšela 8-o To je nějaký domkářský hamoun. A slepýšek mě úplně dojal. Asi je u tebe bezpečno :-)

A. Bytová 7.8.2021 13:34

Loni jsem prováděla průzkum návratnosti šneků. Jednotliví účastníci byli na domečku fixem očíslováni a po překrosování spodní zahrady vráceni na zahradu horní. Zvítězil borec se skórem 22 přeběhů. Jsem přemejšlela, estli bych na toto vědecké počínání nemohla třeba získat grant. :-P