6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

VíP: Aneb víkendový pokecník

Květnový

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Zemanová 5.6.2021 0:00

Jen ty oranžové vždycky voněly, snad voní dosud.

Z. Lika 24.5.2021 14:17

Tak tomu se říká dobrá náhoda :-) Ať se želvě nadále daří!

J. Hlavsová 23.5.2021 23:01

Dnes je ten želví den a představte si - viděla jsem želvu v přírodě! Máme vedle cvičáku rybník. Vždy před odchodem se jdu s Goliáškem projít, dnes jsem zvolila kolem rybníka. Obvykle tam bývá kachní hejno, ale kachny jsou asi na hnízdech. Na jednom okraji spadl do vody strom. Z vody čouhá větev a na ní si hověla kromě dvou kačerů - želva!8-o Říkal známý, který želvu rovněž s údivem pozoroval, že je možné, že tam přežila zimu, protože rybník nezamrzá celý.

A. Zemanová 23.5.2021 19:00

Tak jsme vrátili dětičky rodičům, všech pět kousků, žádný jsme si nenechali. :-) Poklidila jsem a přesadila tři trvalky - rozhodování, zda do toho jít, mi ušetřili hraboši, nebo co tu řádí. Dvě z rostlin, místo kterých měla přijít ta třetí, podhrabali a nadzvedli. Zajímavé je, že jiné kytky byly v pořádku. Tak jsem to vzala jako pokyn shůry. :-)

Před chvílí lehce zapršelo - vrátil se svět s podvečerním deštěm a občasnými přeháňkami přes den. U nás jsou slabé, vody tu není nadbytek, tak mi to nevadí. Jen by mohlo být trochu tepleji, všechny rostliny jsou opožděné. Mně až tak zima není, asi jsem se vážně otužila. Při páteční grilovačce byli lidi z města schouleni v poloteplých bundách a uzavřených botách. Já byla na boso, gatě do půl lýtek, tričko a fleecovou vestu a bylo mi tak nějak akorát. Dokud se tedy nepřihnal vichr a déšť, který nás z pergoly všechny vyhnal. :-)

Z. Lika 23.5.2021 18:43

Maričko, naviklala jsi mě s tím římským kmínem, a při druhém pokusu o marocké karbanátky/sekanou jsem ho použila. Jen trošičku, čerstvě namletého - a bylo to ono! Dokonce mi to hodně chutnalo. Musím ho dávat prostě mnohem méně než českého kmínu, spíš jen takový nádech. Tak děkuju za naviklání ;-D

Papriky na záhonu pustě závidím.

M. Crossette 23.5.2021 18:05

Verenko, též jsem nevěděla, že maceškám říkáte sirotky, to je primo dojemný název :-(

M. Crossette 23.5.2021 18:04

Všem přeji hezký zbytek neděle. U nás teprve 11 dop. a další hóórký den Občasný bílý mráček, který na moment zakryje horké slunce je vítaný.

Liko, dneska budou k večeři zase marokánské karbanátky. Jak teď v horku začnu dělat častěji coleslaw, zelí budeme kupovat častěji (jako právě teď). Plánovala jsem je na včera, ale než jsem se k přípravě dostala, čas pokročil. Ona to není přímo rychlova dát směs dohromady. A jako poprvé, i teď jsem ji chtěla nechat tak hodinu uležet a to už by bylo na pečení pozdě. Tak jsem směs udělala, ale dala přes noc do lednice. Do trouby jsem šoupla mraženou pizzu a karbanátky budou až dneska. Dokonce v nich jsou už i papriky ze záhonu.

A už nám venku sviští snad pět kolibířků, uvidíme jestli dorazí další.:-)

T. Zana 23.5.2021 14:34

Macechy!

T. Zana 23.5.2021 14:32

Machchy, sirotci... pořád ta stejná pohádka :-).

Z. Lika 23.5.2021 14:21

Verenko, macešky jsou odolné, věřím, že to přečkají. Ta vínová barva musí být krásná.

Zaujalo mě, že jim říkáš sirotci, u nás jsou to macešky (od macechy). No ano, oblíbená květina na hroby :-)

V. Verenková 23.5.2021 13:42

"tenhle spúsob léta zdá sme poněkud nevhodný"-takt nejak znie veta z Rozmarného léta.Tu prší a prší...

Jajka tvoja záhradka a sirôtky v nej sú prekrásne.Sirôtky mám hrozne rada.sadím ich do truhlíkov rodičom a starým rodičom na hroby a tiež sebe do záhradky okolo terasy.Mám dodávateľku,ktorá má úžasne vzory.tohto roku mala prvýkrát tmavočervene-ako víno.Každý mi ich obdivuje.ale mám tťam aj tmavomodré,žlté,oranžové,dvoj farebne.No je to pastva pre oči a pohladenie po duši.Čo z nich bude po týchto daždoch!!

T. Zana 23.5.2021 10:57

Jdeme se podívat do botanické. Není to moc nápadité, ale Franta tam ještě pořádně nebyl. A neprší (synek, který bydlí na soutoku Vltavy a Sázavy, hlásí, že tam ano, už od rána :-P).

Z. Xerxová 23.5.2021 10:57

u nás krásně svítí - heč

J. Fialová 23.5.2021 10:52

Koukám na předpověď - u nás slunko až v pondělí. Nejlepší by teď bylo jít spát ;-D

Z. Lika 23.5.2021 10:30

Přeji pěknou neděli. Z dušičkového rána se nám snad vyklube letní odpoledne - máme dnes Letnice!

Z. Xerxová 23.5.2021 6:53

nějak jsem si ráno tady dočetla komentáře... a zapomněla pozdravit. Tak to rychle napravuji

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

J. Hlavsová 22.5.2021 22:29

Macešky mám ráda, jsou "koukavé" a přitom nevyžadují nějakou extra péči.V Před pár týdny mi vykvetla jedna mini v trávníku. Aby nepadla za oběť sekačce, tak jsem ji vyrýpla, umístila ji do mísy, přikoupila a dosadila další, pravda, větší, ale ta malinká se pořád drží, všechny kvetou a dělají parádu na terase.R^V

Z. Lika 22.5.2021 19:53

Á, jdu na to :-)

E. Žampachová 22.5.2021 19:28

Cokoliv teď kvete je krásné. Macešky mají udivující množství variací.

Želvu jsem kdysi měla /tehdy to bylo bez problémů) Patřila mezi býložravé druhy a celkem se jí vedlo, měli jsme ji asi 10 let, zimovali z chladu v mechu. Pak jsem se stěhovala a nši ji někomu dali. Tak o dalších osudech nevím.

OT - Liko, šel ti článek a fotky

M. Crossette 22.5.2021 18:20

Jé YGo, to je moc hezká pohádka nad květem macešky - zkusím si zapamatovat !!! A fotky také skvělé !!!

M. Crossette 22.5.2021 18:19

Macešky mám také ráda, tady je lidi sázejí hlavně kolem poštovních schránek (ty jsou na tyči u okraje silnice), někdy lemují domy. Já je nekupuji, u schránky máme 2 keříky růžiček a jinde na ně jaksi nemám vhodné místo. Na Jajčiných fotkách jsou úžasné kombinace barev, s takovými se dají krásně "malovat obrazy" v parcích. Také jsem už od dětství v nich viděla fousaté zamračené ksichtíky (podobně jako nejrozmanitější obličeje a "tělíčka" jsou v květech orchidejí)

No vida, dokonce i želvy už mají v kalendáře svůj světový den:-). Naše 4 velké jsou už dávno probuzené a zdatně baští. Dohánějí zimní zhubnutí, které bohužel není pod krunýři vidět, ale vypadají zdravě. Maličká želvička už je také vzhůru, má teď asi 3x větší vaničku-bydlík, než je v článku, ale stále je na verandě. Sice už dost povyrostla, zvládne spořádat docela dlouhou žížalu, ale stále se jí bojím dát do výběhu. Kdyby se tam nešikovně převrátila a nemohla se otočit, během chvilky by jí sežrali zdejší rudí mravenci. Ale občas, když sedíme s chotěm v chládku pod stromy, tak jí tam vynesu, aby si (pod dohledem) pořádně protáhla nohy a sama pochytala různé maličké broučky v trávě. Když jí pak po půl až hodině odnesu zpět, hned se jde zavrtat a vyspat se z té procházky :-)

U nás je pořádný hic, ráda bych část toho horka odfoukla až k vám.:-)

Z. Yga 22.5.2021 17:16

Krásné macešky má Jajka, jenže ona má krásné všechno. Já je mám ráda, mají nepřeberné množství barev i velikostí. Za mého dětství byly hlavně ty velkokvěté, většinou modrobílé se vzorkem - prstem jsem si ukazovala - ten spodní velký okvětní plátek je macecha, ty dva boční jsou zlé sestry, jeden horní je tatínek (podpantofláka) a ten horní nejodstrčenější ubohá Maruška ;-D;-D - a už jsem měla pohádku!

Jinak z macešek se dají vytvářet nádherné záhony, jako jsou třebas ty jarní v lednickém zámeckém parku. https://yga.rajce.idnes.cz/2021_Kveten_3_-_v_parku/1485476415

Z. Lika 22.5.2021 14:18

Macešky voní?? Budu muset prozkoumat.

Z. Jajka 22.5.2021 13:45

Chryzantémy mám také moc ráda, měla jsem je i ve svatební kytici, byl začátek října. Nikdy jsem je nepovažovala jen za hřbitovní kytky.

Z. Jajka 22.5.2021 13:41

Mají ještě jednu výhodu - vysazené v září zdobí celý podzim, přežijí zimu a na jaře zdobí znovu. Na podzim jsem před babykou měla jen 4-5, zbylé jsem doosadila na jaře.

Přežily všechny, i sníh: https://1url.cz/kKwqW

T. Zana 22.5.2021 13:18

Taky mi červený karafiát nedělá dobře :-P. Ale na druhé straně viděla jsem úžasnou kytici z růžových a bílých karafiátů, fakt moc pěknou, tu bych brala ;-).

A. Zemanová 22.5.2021 13:16

Mám rada ty drobnokvěté macešky. Když ještě na zahradě bylo rostlin málo, měla jsem je všude - v květináčích a záhonech. Odvděčily se mi tím, že se v zahradě zabydlely. Jsou ještě drobnější a jsou velice skromné, zabydlí nepřívětivá místa i koutky. Letos jsem schválně žádné nové nekupovala, zajímá mě, jak si divoké macešky povedou.

Velké macešky chvíli dělají parádu, líbí se mi ty tmavé, sametové, i ty ksichtíkové. Ale většinou pak vytvoří dlouhé nehezké výhony a já řeším dilema, zda obětovat estetiku a nechat macešku žít, nebo zda ji vyhodit a nahradit novou rostlinou. Většinou jsem je nechávala a denně se pak trápila stejnou otázkou. Tak už je raději nekupuju, i když se mi líbí. A hlavně v parcích, kde jsou jich celé plochy, tam jim to sluší moc.

A. Zemanová 22.5.2021 13:10

Ty oranžové obvykle medově voní, na rozdíl od ostatních macešek. mám je moc ráda.

Z. Matylda 22.5.2021 11:12

Drobnokvěté macešky mám moc ráda a jako vždy je mám v květináči na terase jako úplně první vysazené kytky. Na muškáty a další dojde až v květnu, ale drobnokvěté macešky prodávají zahradníci brzy. Mám ráda ty hodně barevné. Velké macešky ráda nemám, protože mají málo květů, ty drobné udělají obrovský barevný trs.

Chryzantémy miluju (jsou na japonských a čínských malbách úplně neuvěřitelné, no a co teprve na látkách!), moje nechuť směřuje ke karafiátům, zejména červeným.

L. Blaza 22.5.2021 11:04

Krásný den všem. Všechny kytky jsou krásné, žasnu nad rozmanitostí přírody. Vím, že mnoho lidí, kteří pamatují doby socíku, nemají rádi třeba chryzantémy, já zase úplně nemusím ty klasické červené karafiáty (jsou ještě vůbec v nabídce?), ale příroda za to fakt nemůže. ;-D