7.8.2020 | Svátek má Lada


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Zana 5.7.2020 18:34

Ach jo, sedíme v hospodě, jak na to mám klid, už jsem z vlasů vylovila druhého kloše.

A. Lex 5.7.2020 14:44

Františka Nepila jsme s manželem poslouchávali v nedělní ráno, v rozhlase, my si ještě lebedili v posteli. Na jeho hlas nezapomenu. Byly to "Střevíce z lýčí."

Houby chvíli rostly, ale jak se dělá dost teplo, tak se zastavily. Minulý týden jsem se věnovala sběru sladkovišní, vylupování pecek a výrobě marmelády, v mezičaseč jsem si střihla výrobu jamu z rybízu. Včera přišly ještě sousedky a sběr jsme dorazily. Uff. Odpoledne jsem si byla protáhnout tělo na Vejšlapu s Ajvi a Waiki, bylo nádherně, krásný letní den, ještě dnes se z toho tetelím ;-) . Tady je album na Rajčeti:

https://dig.rajce.idnes.cz/Leto/

M. Crossette 5.7.2020 15:37

Alex, krásné, vskutku letní fotečky a pejsci ve vodě je také užívali :-)

Vrátila jsem se z ranní procházky, sedla jsem si sem k oddechu. O dva bloky od nás je rohový dům, který asi před dvěma měsíci částečně vyhořel a teď je prázdný obehnaný policejní párkou. Ale před plot ven na chodník jim přesahují větve fíkovníku na zahradě. A právě obsypaný právě zrajícími plody. Neodolala jsem a začala baštit. Protože jsem s sebou neměla nic, do čeho bych si je natrhala, hamounsky jsem si je cpala do pusy jeden za druhým. A pak s plným břichem pokračovala v chůzi a cítila jsem, jak se mi žaludek pohupuje. ale tu půlhodinku chůze jsem nevzdala. Ale teď si k snídani si asi dám jen kafe, na žádné jiné jídlo rozhodně chuť nemám, jsem najedená :-). Jedli jste někdy čerstvé fíky ze stromu? To je lahoda, mají chuť trochu jako jahody. Nejsou velké, jen asi jako švestka.Tři roky moje kamarádka bydlela v domě, kde na zahradě rostly dokonce dva óbr fíkovníky ( jsou to spíše rozložité keře) a když ta vele úroda zrála, vrhaly se na to vosy, takže mě volala na sklizeň. Dělala jsem fíkovou marmeládu, jedla čerstvé a dávala i želvám, kterým moc chutnaly :-)

M. Crossette 5.7.2020 15:42

V hnízdě hýlů mexických (za lucerničkou) sedí tři (možná čtyři) pěkní cvaldové, jak jsou načechraní vypadají větší, než rodiče. Už se tam tlačí, posedávají na hraně hnízda, třepetají křídly a určitě dneska, nebo zítra vyletí. Dalekohledem je vidím jasně, na fotkách takhle z dálky mám jen šmouhy a obrysy.

Z. Lika 5.7.2020 18:27

Čerstvé fíky ze stromu miluju (na rozdíl od sušených), tento luxus jsme si dopřávali v Chorvatsku. Jsou lahodné, šťavnaté... mňam! To se nedivím, Maričko, že jsi neodolala :-)

A. Bytová 5.7.2020 12:29

Jj, máku v kraji přibylo a taky velká pole vojtěšky jsem viděla. Máš pravdu, žluťě gotsajdank výrazně ubylo.

T. Zana 5.7.2020 8:52

Hlásím, že se mi zdá, že na polích kolem vidím o trochu méně řepky a víc hrachu, máku, dokonce i svazenku jsme potkali.

Akorát zrovna tady nijak extra nerostou houby.

Z. Lika 5.7.2020 10:51

To jsou dobré zprávy. Svazenka - myslíš jako lán svazenky, nebo náhodný výskyt? Musela jsem si guglit - medonosná, na zelené hnojení, výborně snáší vyprahlá léta

T. Zana 5.7.2020 12:59

Celé pole, úplná Provence ;-)

M. Crossette 4.7.2020 19:27

Moc hezký obrázek lenošících koček. A což teprve ten křemenáč ! Takhle "křupavé" houby tu nerostou, nebo alespoň tady jsem je neviděla.

Asi před týdnem jsem se rozhodla chodit, před snídaní na ráznou procházku v naší čtvrti, tak 20 minut. Pokus o pár kg zhubnutí, no uvidím, jak dlouho mi to vydrží :-/. Včera odp. začalo nečekaně pršet, jen tak tak jsem stihla sundat prádlo ze šňůr. V noci pak musela být bouřka, kterou jsme oba zasapli. Ráno totiž blikaly všechny digitální hodiny/budíky včetně těch na sporáku a mikrovlnce. Musel na moment vypadnout proud. Takže, když jsem vyrazila na procházku, bylo (a je) stále zataženo, ale už vedro a tím pádem vlhkost vzduchu na padnutí. Vrátila jsem se dokonale zpocená nejen chůzí, ale hlavně od té vlhkosti . Musela jsem rovnou do vany!

Dneska tu má být "zatmění měsíce", no my z toho těžko něco uvidíme, mraky nevypadají, že se do večera rozplynou, nebo alespoň krátce roztrhnou. Naopak má znovu pršet. Tráva přes noc povyrostla, takže manžel seká, je nezmar, má neuvěřitelnou výdrž a klidně pracuje v durch prosáklém tričku (pak mi ho někdy po sundání dá do ruky, ať si ho potěžkám).

Zano, užij si Sázavu, budu se těšit na "botičky":-)

Fr. Nepila mám také ráda! Už jsem byla venku, když vycházely jeho fejetónky v novinách (zapomněla jsem kterých). Maminka si je ukáladala a když jsem přijela do Prahy, nahlas mi je předčítala a svorně jsme se jim smály (ach maminko, kde tyhle časy jsou ;-()

Z. Lika 5.7.2020 10:53

Maričko, každá procházka je pro tělo blahodárná - všechno hned lépe proudí, běžné pocházení po domě to nenahradí. A co vlastně děláte s posekanou trávou? Kompostujete? Tvůj manžel je velmi štíhlý, a jak jsem vypozorovala, tihle chlapi snášejí horka mnohem lépe, než kdyby byli "big", jak se v Americe hezky říká :-)

M. Crossette 5.7.2020 15:38

Liko, manžel někdy trávu nechá ležet, ale když ji sbírá (do vaku za sekačkou) tak jí pak buď dávám kolem rajčat a paprika, nebo do želvího výběhu (želvy se do ní rady zavrtávají). Na pozdim (seká se tu až do října), jí pak rozhazujeme na prázdný záhon a zjara choť zarýpá.

Jo, já kolem domu na zahradě rozhodně nelením. ale je to hlavně různé natahování, shýbání, nebo sezení na zadku(v poleze na bobku mě brzy bolí kolena). Co už nechodíme s Trixie, cítím, že mi ty procházky chybí.

Z. Lika 5.7.2020 18:29

Aha, takže mulčujete, to mě nenapadlo, a přitom se to nabízí.

Maričko, ta Tvoje poslední věta je pokoušením CD :DD

Z. Jitur 7.7.2020 13:46

kočiny si užívaly moji přítomnost v karanténě a křemenáče mi rostou v osikovém hájku za domem :-) - tenhle byl přímo výstavní

T. Zana 4.7.2020 7:16

Františka Nepila jsem měla moc ráda! Ještě někde mám (kromě jeho knížek) taky desku s pohádkami - jak jinak dávám přednost klasice, tak tahle je úžasná.

Jinak přeju dobré jitro od Sázavy, zatím je mlhavo, ale vypadá to na hezké počasí, doufám, že ne moc horké.

Liko, jak se daří?

Z. Lika 4.7.2020 8:13

Jde to obvyklým směrem a snad dobrým tempem - velmi mi to ulehčuje capsaicinový olej, to je úplný zázrak. Díky za optání a přeji krásnou Sázavu, budete mít překrásně.

Z. Jajka 4.7.2020 21:40

No jo, ale čím mazat kousance od hmyzu na obličeji?

Včera si na mně něco smlslo, pod obroučkami brýlí a ještě pod "pacičkou" na nose. V místech, kde nemůžu aktuálně hmyzáka zahnat, neb mém ruce od hlíny - tu ovšem mají kamnáři :-), takže od zeminy...

Z. Lika 5.7.2020 6:36

Škoda, že jsem teď imobilní... jinak šťáva z cibule (nebo potřít čerstvým řezem), potírat octem nebo holt lékárna. Jez víc kvasnic nebo pangaminu, nepolezou na tebe tolik.

S tou zeminou... pamatuji, jak jsem v květinářství, osmdesátky to byly, požadovala hlínu. Stručné nemáme bylo odpovědí :D Ne mé blakotavé ale ale se mi dostalo přísného výkladu, co je co :D

Z. Lika 4.7.2020 5:55

Přeji dobré a ještě lepší ráno. Hm, František Nepil? Tak jo :-)