4.4.2020 | Svátek má Ivana


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 32, poslední: 17.2. 2020 8:13, přehled diskusí

Š. Matyášová 17.2.2020 7:55

o víkendu bylo na Vysočině- Beaver, jako na jaře, teplo přes den, v noci chladněji,ale krásně....rádio- no, díky mamce Meteor a Jak se máte,Vondrovi? nedělní pohádky v 13 hodin a Hajaja po 18 večer..a po něm přišel Kanafásek a následně Mikroforum a nezapomenutelné přenosy z hokeje a krasobruslení....a ranní rozcvička :-D

E. Zvolánková 17.2.2020 7:52

Jé, Liko, díky za tip. Do Berouna nemáme daleko, dcera má prázdniny, pošlu ji na výstavu s babičkou a dědou :-) Je teď u nich, já bohužel musím být v práci.

Jinak rádio je taky můj velký kamarád od dětství. Měla jsem ráda také nedělní pohádky. Ale kupodivu Hajaju zas zrovna moc ne. Teď nejradši poslouchám Signál rádio, hrají tam dle mého gusta a občas i různé srandovní scénky ráda poslechnu - taková ta česká stará klasika...Holzmann, Menšík, Dvořák s Bohdalovou.....

M. Crossette 16.2.2020 16:33

U nás je upršená neděle, kočky jen posedávají u otevřených dveří, o mokré kožichy nestojí. Ale v té souvislosti, jak na padající vodu koukám, mě najednou něco vrtá hlavou. Proč říkáme "déšť", ale že "prší"? Tedy v angl, fr, a něm. jsou si podobná jak podst. jm, tak slovesa. Angličtina má "rain"(it rains, nebo it's rainning), němčina "Regen"(es regnet) a francouzština "le pluie" (el pluet). Tak kde se u nás vzalo to "prší" (a ne "deští" :)? Nevíte to někdo ?

T. Zana 16.2.2020 18:02

Hm, zajímavý postřeh. Ale odpověď neznám...

Z. Matylda 16.2.2020 18:40

Tak nad tím jsem nepřemýšlela :) u nás teda neprší a jak pořád fučí vítr, tak bláto obeschlo. Ale i tak jsem venku odpoledne moc lidí nepotkala, přitom ten vítr ledový nebyl...

M. Crossette 16.2.2020 18:57

No, také nevím, proč mě to napadlo, sama neznám vystětlení a určitě máme v češtině podobných "neshod" víc. Ale ono "déšť a deští" nezní o nic lépe než "pršť a prští" (vlastně "prst" s háčkama :) )

Hezký nedělní večer přeji, u nás pravé poledne a stále deští a deští" :). Jdu péci žitný chleba!

M. Skálová 16.2.2020 19:16

My Fair Lady - déšť dští .....

M. Crossette 16.2.2020 19:44

Jéé Maruško děkujůů, já znám MFL pouze anglicky (film máme i doma na DVD) a vlastně jsem jí nikdy neslyšela v českém překladu. Fakt, moc děkuju, pro mne přímo objev :) A teď jsem si to rovnou našla na Youtube :) No ale "dští" je tedy ještě horší jazykolam než "deští" :)) Ale proč se říká "prší" ani prof. Higgins neumí Líze vysvětlit :)

Z. Lika 16.2.2020 19:56

Pěkné povídání k dešti a pršení zde:

https://region.rozhlas.cz/prset-7291292

M. Crossette 16.2.2020 20:43

Liko, děkuji za odkaz. No vida, netušila jsem, že už P.E. se zamýšlel nad tím, že "déšť nemá v našem jazyce slovesný protějšek od téhož kmene a s týmž významem. K déšť je sloveso pršet." Hezké vysvětlení slova "pršet", pršiplášť je skvělé slovíčko. A od deště zase máme deštník a "deštný prales" :)))

Z. Lika 16.2.2020 21:45

Mně se zase líbí pan Vopršálek :D To by mě vůbec nenapadlo, jak ke jménu přišel.

Š. Matyášová 17.2.2020 7:58

a když prší,používáme deštník a ne pršník...

Z. Xerxová 16.2.2020 6:27

hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům

Dneska "velký" výlet s Trpajzlíky... Jdu předvářet oběd

Z. Lika 16.2.2020 9:21

Včerejší výlet působil krásně předjarně - v údolí Berounky nefoukalo, cesty obeschlé, cyglistů minimum... Přeji pěkné výletování!

Z. Xerxová 16.2.2020 14:15

na vrcholku Popovy skálu fučelo neskutečně. Mrňavku jsme mohli pouštět jako draka... Žádná větev nám na hlavu nespadla... vše dobře dopadlo a Trpajzlíci mají spoustu zážitků. Já největší, když jsme potkali stádečko srnek - obě děti zíraly (inu Pražáci) a pes v klídku zíral s nimi. Na volno (byli všichni tři :o) ) Jen do největšího kopce dělal obětavě Night výtah...

Z. Yga 15.2.2020 21:41

Rádio mám v kuchyni a ráda při něm vařím. Kdysi jsem milovala vltavské Tři krát šedesát a to stereo, kór když ho uváděl Pavel Tumlíř. Šlo to v sobotu podvečer (když jsem se chystala na dýzu, čaj či do vinárny nebo na nějakou jinou spářku - ach hříchy mládí) a opakovalo se to v neděli dopoledne, kdy jsem doposlouchala to, o co jsem den předtím přišla (:o)).

Donedávna něco podobného šlo na ČR Brno v neděli dopoledně - Zastavárna s Josefem Veselým, ale teď to ostudně zkrouhly na jednu hodinu. Ovšem Toulky českou minulostí (taky brněnská záležitost) jsou nedostižné.

E. Žampachová 15.2.2020 19:23

Místo rádia i TV máme teď štěňata. Začínají být zvukově výrazná, naučili se, potvory, štěkat. Když řvou v půl druhé nebo ve 4 v noci, není to můj oblíbený program. Jinak jim rostou zuby (chudák Fleur), začali se krmit z misky směsí mléka a mixovaného kuřecího. Fleur je chudák hubená i když žere za tři. Štěnda jsou cvalíci. Dnes si dvě vybrali své majitele. Uý opatrně začínají vylézat z bedny, někteří jsou docela průzkumníci. Chudák babča Ginny, nebude moci být na svém oblíbeném místě pod stolem, aby ji neotravovali a já zprovozním kbelík a mop na 24 hodin denně.

T. Zana 16.2.2020 11:11

Tomu říkám dobrý program!

M. Crossette 15.2.2020 18:54

Vyrostla jsem bez TV, takže rádio jsme poslouchali velmi často, měli jsme už oblíbené pořady. Milovali jsme rozhl. hry a když byly navíc namluvené známými a oblíbenými herci, byla to extra radost. Samozřejmě pohádky byly též velice oblíbené, stejně jako Hajaja. Měli jsme velké radio, taková ta typická snad půl metrová "bedna" a později ještě tranzistorové (takové to oválné, žluté a držadlem), které jsme vozili s sebou do chaty. Jednak, abychom mohli poslouchat nedělní pohádku a pak různé hudební víkendové pořady. Na Silvestra jsme se zase těšívali na celovečerní program. Sesedli jsme se kolem rádia, někde poblíž na stole byly chlebíčky, slané tyčinky či něco podobného. Maminka u toho třeba něco pletla, nebo jsme opravdu jen poslouchali až do půlnoci. Ne vždy byl celý večerní pořad na úrovni, ale i tak jsme se hodně nasmáli a byly to fajn rodinné večery pospolu.

Za pobytu v Německu, jsem si doma rádio pouštěla často, Němci měli hezké hudební pořady různých žánrů. V Bavorsku se mi dařilo chytat i českou stanici.

Tady rádio doma neposloucháme vůbec. Jedině v autě a i tehdy jen zprávy. Jinak v něm nejsou žádné kloudné pořady (natož rozhlasové hry!), jen různé politické debaty, kdy posluchači mohou volat své dotazy a názory (takže často je z toho hádka)a člověk to vydrží poslouchat jen pár minut. Přestože se dá chytit hodně stanic, jsou všechny na jedno brdo. Za domácí radio ani TV se tady neplatí, provoz musí uhradit reklamy. Takže i kdybyste si chtěli doma pustit nějakou hudbu, kolikrát není ani píšnička dokončená, protože je čas na reklamu. Dokonce i rozhovory jsou div ne v půlce věty přerušený - je čas dát reklamu. Takže v autě radio po zprávách většinou rychle vypneme a raději si pustíme některé z našich CD. Na dlouhé cesty jsme si v knihovně půjčovali namluvené knihy. V domě mám ráda ticho.

Z. Hanča 15.2.2020 18:51

Dnes už si v rádiu pouštím hlavně hudbu, při vaření. Oblíbila jsem si Country radio, s ním si i zazpívám. Ale jako dítě jsem taky sedávala na nízké stoličce v kuchyni a v neděli poslouchala pohádku a v sobotu hru pro děti s uchem na přístroji. Nezapomenu na Mauglího, to byla nádherná inscenace, zamilovala jsem si ji zrovna tak jako knihu.

Do auta na delší cesty může být rozhlasová hra fajn, to si dokážu představit.

J. Jovo 15.2.2020 18:36

Rádio je můj přítel od dětských let. V roce 1939 zakoupil otec přijmač Telegrafia T55 s osmi tlačítkovými předvolbami. Pamatuji se, že jsem se díval větracími otvory na zadní straně, abych viděl ty muzikanty a pohádkové bytosti. Bylo mi divné, že je tam nevidím. Během let se měnila kvalita programů na Praze a pak na Dvojce. V poslední době mám pocit, že mám poškozená chápadla. To co se děje na Dvojce mezi pátou a půl devátou nějak nechápu. To co předvádějí Gondíci a spol. je šokující. Tak raději přepnu na Plzeň, Vltavu nebo na Plus. Rád poslouchám četbu na pokračování a Mikrofórum. Nechápu jen to, proč se během rozhovorů s hosty vkládá tolik hudby, která navíc nemá nic společného s daným tématem. Při Tlučhořových přepínám na jiné stanice. Chybí mi inteligentní humor pánů Horníčka, Voskovce, Wericha a dalších.

Už jsem asi starej nerudnej dědek, kterej nechápe současnou programovou rozhlasovou tvorbu.

T. Zana 15.2.2020 12:43

Rádio si pouštím jen ráno, hlavně kvůli počasí, vlastně jsem nikdy nebyla moc rádiová - mám ráda ticho - nebo vyloženě poslouchám, ale jako kulisa mi zvuk vadí.

Liko, ten nápad s Berounem je úžasnej, to mi uteklo! Snad to ještě zvládneme :-)

Z. Lika 15.2.2020 19:39

Výstava v Berouně je famózní, byla jsem unešená, velmi doporučuji. Vstup zdarma, vila skvostná sama o sobě. Paní galerníková z nás byla nadšená, že máme zájem. Ale ty rytiny... pro nás mimořádné. Jednu už máme doma a nebyli jsme sami. :-)

Z. Lika 16.2.2020 7:50

Ta výstava je jen do 21.2. Zpátky jsme šli kolem Berounky, v Srbsku sedli na vlak, ten nás povozil po spoustě netušených nádraží v Praze (nějaká výluka), počasí perfektní...

T. Zana 16.2.2020 9:53

Díky za info. Bude to náročné. V pondělí předpokládám, že mají zavřeno (snažila jsem se dovolat, ale marně). V úterý Franta nemůže, rovněž čtvrtek se moc nehodí. Ale vidět bychom to rádi viděli oba :P

Z. Lika 16.2.2020 11:41

Podle těchto stránek máš s pondělkem pravdu...

https://mkcberoun.cz/mestska-galerie

Je tam aspoň otvírací doba, my jeli vlakem ze Smíchova v 8:46 a přišli jsme pár minut po otevření.

Z. Matylda 15.2.2020 12:02

Tak psice se proběhaly vysloveně v jarním počasí, ale většina mého já jede zatvrzele v zimním režimu a chce hustý polívky :)

A. Bytová 15.2.2020 11:36

Žlučník ani játra prozatím biologické jaro nehlásí, zato vykvetly venkovní hyacinty. :)

Z. Xerxová 15.2.2020 6:36

hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům

Rozhlasové hry s námi jezdí autem. Dají se koupit docela levně - a třeba noční jízda se Stopařovým průvodcem po galaxii nemá chybu... Nebo Tajuplný ostrov - to milují děti. Rozhlasové hry jsou kratší, než čtené knížky a tak se dají za delší cestu doposlouchat celé... Teď máme koupené Tři mušketýry (taky stará hra českého rozhlasu), tak se těším, až někam vyjedeme

Opět Trpajzlíkujeme - takže bude akční víkend

Z. Matylda 15.2.2020 9:25

Vidíš, nenapadlo mě, že se rozhlasové hry dají koupit... to je dobrý nápad :)