16.5.2024 | Svátek má Přemysl


Diskuse k článku

VETNÍK: Tetanus

Tetanus (neboli strnutí šíje - výraz známý především z křížovek) je velmi nebezpečné onemocnění, které může postihnout všechny teplokrevné živočichy včetně člověka a bez léčby končí v drtivé většině případů smrtí nakaženého jedince.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Xerxová 27.5.2009 15:13

Re: a kytičky...

tak u nás ne pršavka, ale bouřka - když se utrhne, bude bouřit ;-P

Alex 27.5.2009 15:08

Re: Chebzí?

Jakube, já jsem domluvena se sousedkou na dnešek, do lesa, ano Matyldo, na kozičky. Budu dělat sirup, ten my všichni milujeme.

Bubu 27.5.2009 15:02

Re: No nazdar, až mě mrazí

Ošklivá představa.... Ale dík za informace, konečně jsem pochopila, proč mi chovatelé při předávání štěnice tak důrazně připomínali, že nikdy nemám nechat Báru žrát koňské kobližky. A že máme několikero koníků v sousedství a tudíž hromádky kobližek často v cestě.

Jakub S. 27.5.2009 14:59

Re: Chebzí?

Kozičky, chebzí, chebdí -celkem všude po východní a jižní Moravě. A šeříku se obecně říká souběžně bez, a přitom lidi vědí, že je to šeřík. Ale to snad obecně, všude - ? A to mi připomíná, že ale honem musím ještě na nějaké bezové květy, budou opadávat!

Matylda 27.5.2009 14:53

Re: Chebzí?

To jsem ještě jako název pro černý bez neslyšela. A můj děda květům říkal kozičky:-)

Bubu 27.5.2009 14:46

Re: Lucko,

Fousatici tričko náramně sluší. A fotky jsou tuze pěkné.

Bubu 27.5.2009 14:45

Re: a kytičky...

Ano ano, rozrazil rezekvítek zvaný pršavka (alespoň u nás se říká, že když ji utrhneš, bude pršet) a některý z pryskyřníků.

A ta žlutá bylinka ze zahrádky se jmenuje vrbina a včeličky ji mají moc rády a i jinak je to vděčné zahradní kytí. Nejlépe jim je před zídkou, kterou zakryje, rychle se rozrůstá a snese jakékoli zacházení (každoročně jí kus odrývám a rozdávám a stejně ji musím trošku umravňovat sekačkou). Ještě mám její sestřenku s červenohnědými listy a kvítky ne přisedlými, ale na stopce. Ta už není tak bujně rostoucí (ale vypadá báječně v řezaných kyticích jako doplňkové kytí). Obě jsou dost vysoké (cca 1m).

Alex 27.5.2009 14:44

Re: Lucko,

YGO, fotky jsou bezva, fousaté vose podrbáníčkoV, jizva vypadá skvěle a ten vyholený flek vyletni celý, stejně je teplo a když tak jí oblečeš to nádherné tričko:-D. Ty bílé "stany" za kostelíkem vypadají na fotovoltaickou elektrárnu, ale kde to nevím.

Xerxová 27.5.2009 14:36

Re: a kytičky...

;-D  shodly jsme se ;-D

Xerxová 27.5.2009 14:35

Re: a kytičky...

no vida - další pokus zní: vážka ploská (libelulla depressa) - sameček má široký zadeček modrý, ale samička zlatěhnědý... Když na obrázku mám samečka s modrým pozadím, tak se ta babka od něho v textu snadno přehlédne...

YGA 27.5.2009 14:34

Re: a kytičky...

Nechoď ;-) - už jsem si našla na wikipedii - je to samička vážky ploské (sameček je prý modrý). Škoda, že toho jsem neviděla.

Xerxová 27.5.2009 14:32

Re: a kytičky...

no dobře - tak jdu hledat do knížek, když se ti nesytka nelíbí ;-P

YGA 27.5.2009 14:19

Re: a kytičky...

Kytičky jsem už opravila - tu smolničku jsem fotila už vloni, ale teď jsem si nemohla na její jméno vzpomenout. Ale ten hmyzoň nebude nesytka - ten "můj" není pruhovaný, ale kovově žlutý (dá se říct přímo zlatý), je placatý, poměrně veliký a macatý a má dva páry křídel jako šídlo. Když kolem mě proletěl, byl docela hlučný.

Xerxová 27.5.2009 14:04

a kytičky...

Ta fialová lepkavá je smolnička obecná. Rozrazil máš dobře ;-), ale ten tvůj blatouch je nějaký pryskyřník (jsou příbuzný, pryskyřníkovitý jsou oba). Pokud je ten kosatec opravdu divoký (často jsou to zplanělé výpěstky ze zahrad), pak to nemůže být kosatec žlutý (ten je opravdu mokromilný), ale může se jednat o kosatec různobarevný (taky hlavně žlutý), který divoce roste nejčastěji v teplých dubinách.

Xerxová 27.5.2009 13:54

Re: Lucko,

u toho hmyzáka mě napadla nesytka sršňová (ale chce to ještě vygooglit, je-li to opravdu ona). Druhého hmyzáka podrbej na fousaté hubičce - a ať se hezky hojí.

Jana Bu. 27.5.2009 13:18

Re: Ahojky

Lucko, často nad veterináři přemýšlím - v dobrém. Já dělám do koček x let, a stejně každou útulkovou, která mi umře (naštěstí to není často), obrečím. I když většinou vím, co mi veterinář řekne, tak se stejně neubráním a ty slzy tam jsou.

Myslím, že vaše práce je těžká i pro toto, vidíte často smrt a někdy zbytečnou (kdyby byl včasný příchod, očkování). Tak je moc dobře, že jsou i opačné případy, kdy skoro beznadějné případy dopadnou dobře !Té fenečce a její majitelce to moc přejiV 

Asteris 27.5.2009 13:07

Re: Fotky jsou super

To jsem měla taky radost, ono focení, když mi na druhý ruce visí Arinka, je docela náročné. Většinou cukne v ten "správný okamžik" . Znala jsem doteď jen jednoho psa, co umí aportovat buřtíky, ale ten je nerad. Murphy mě fascinoval tím, že je potom i jedl!

Matylda 27.5.2009 13:06

Re: Lucko,

Ježiš, ta psová v tričku je úpkně suprová!!!!!!!!!!!!!!!!!:-) Fotky krásný, ale tyhle mě dostaly...:-)

Louk 27.5.2009 13:06

Re: No nazdar, až mě mrazí

Díky, Lucko R^. Ehm, se svým očkováním jsem na tom podobně jako Li, takže mě tvůj článek popíchl ve více směrech -  nerada bych házela sardonické úsměvy ;-P.

Lucka 27.5.2009 12:57

Re: Ahojky

Poslední případ přišel  nám na kliniku před 2 týdny. Rok a půl stará německá ovčanda byla po kastraci a odstranění paspárků na zadních končetinách. Nevím, zda veterinář nepoučil majitele, jak se mají o operační ránu starat (ovazovat nohy, udržovat v suchu a čistotě) nebo zda se na to majitel vykašlal, ale feně se do rány dostala hlína a vznikla infekce.. Paní si všimla, že pes má zvláštní výraz a hůř se pohybuje.. Vrátila se tedy k příslušnému lékaři, který psa pouze ambulantně ošetřil (sérum) a poslal jej domů s tím, že to bude dobré (to byla jednoznačně odborná chyba!).

K nám přijela fenka již v boční poloze, úplně ztuhlá tetanickou křečí. Majitelka jí chtěla za každou cenu zkusit zachránit, i když to nevypadalo dobře... Fenečka u nás ležela 2 týdny - klid a tma, infúze, léky, polohování, cvičení... Postupně se fenečka začala zlepšovat - svaly se trochu uvolnily, vrátil se jí hlas, začala polykat.. Když jsem přišla minulý pátek do práce a ona na mě zavrtěla ocasem, rozbrečela jsem se... V podnělí jsme jí pustili do domácí péče. Bude to ještě nějakou dobu trvat, než se bude schopná pohybovat bez obtíží, ale dostane se z toho..

Jen mě mrzí, že jsem si jí nestihla vyfotit jako vlastní dokumentaci k tomuto článku.. Nejdřív to nebylo možné kvůli tmě a nemožnosti použít blesk (vyvolalo by to záchvat), později jsem si nevzpoměla.. Chtěla jsem jí vyfotit v pondělí odpoledne, ale minuly jsme se asi o hodinu. Pro ní je to samozřejmě skvělá zpráva - když jí dávali do JEJÍHO auta a ona věděla, že jede domů, radost z ní prý přímo zářila...

YGA 27.5.2009 12:50

Lucko,

díky za článek - opět srozumitelný i naprostým laikům. S těmi kobylinci jsi mě dostala - ani já jsem nevěděla, že kobližky jsou tak nebezpečné - Toya je s oblibou požírala (naštěstí ji to už přešlo).

Mám další námět na vetník - co tak probrat ušní probémy a to jak u koček tak u psů - myslím, že sluchadla našich chlupáčů potrápily mnohého z nás.

A teď úplné OT: pokud je u vás taky tak pašmourno jak na jihu Jižní Moravy p.l. (trvá teprve od rána a mě už se stýská po sluníčku 8-o), tak vám posílám pár slunečních fotek z letošního května. Je tam jeden zajímavý hmyzák a jedna čtyřnožka maskovaná za jiného hmyzáka ;-D.

Lucka 27.5.2009 12:49

Ahojky

Děkuju všem za dosavadní ohlasy. Je to ošklivé téma, to já vím, ale je třeba o něm mluvit a psát, aby se dostalo do povědomí lidí.. Všiměte si té první fotky - to je úplně typický případ.. (Problém s odlišením může být u ridgebacků, boxerů a dalších "od přírody ustaraných" psích čumáků.) Já sama jsem se doteď setkala se 4 případy tetanu u psů...

První bylo 3-měsíční štěně německého ovčáka, které si majitel pořídil na pozemek s koňskou stájí. Štěník si někde trošku natrhl ouško a už to bylo. Naštěstí si majitel včas všiml, že začíná mít ouška nějak moc přitažená k sobě a krabatí se mu čelo a šel se poradit na veterinu. Stačila několikadenní terapie a psík byl v pořádku.

Druhý byl 5-měsíční výmarský ohař, který zrovna přezuboval a měl ve zvyku chytat odskakující kamínky v letu. Toho pán přinesl s tím, že pes nějak špatně chodí.. Pejsek měl typicky nakrabatěné čelo a byl už dost prkenný - ztuhlý krk a nohy.. Byl přijat na intenzivní péči, ale bohužel už bylo pozdě a nepřežil ;-(

Třetí byl 8-letý bavorský barvář, který se zranil při práci v lese.. Majitel zranění zanedbal a psa přivedl až ve chvíli, kdy již nemohl chodit, jak byl ztuhlý... Nepodařilo se ho zachránit. :-/

Jakub S. 27.5.2009 12:43

K fotkám Asteris:

No Murphy toho uměl - jéje!!! Je to zachyceno. Ši-kov-ný chlapec! Mnohostranný, že?

Lucka 27.5.2009 12:36

Re: No nazdar, až mě mrazí

No taková povrchová zranění, ke kterým může vzduch, jsou obvykle málo nebezpečná... Horší je to, když se pes např. paníchne na klacek v lese nebo si rozsekne polštářek.. Ale určitě mu to neuškodí, když ho necháš naočkovat a budeš mít klid ;-)

Lucka 27.5.2009 12:34

Fotky jsou super

A úplně jsem ču/měla, jak jsi krásně zachytila Murphyho v soutěži "Každý něco umíme".. Díky moc!

Louk 27.5.2009 12:29

Re: Poděkování

Asteris, krásné fotky R^:-)

Louk 27.5.2009 12:24

No nazdar, až mě mrazí

při vzpomínce na Pedrovu tlamku v kobylinci a občasné zranění jeho tlap. Jak bylo řečeno v poznámce o neurologii, buldok je typický škrunda, drápy má obroušené a sem tam se nad nimi krvavě sedře. Sice se mu to teď stává už zřídka (díky minimálnímu pohybu po tvrdých plochách), ale zrovna při návratu z Rapotína už byl zase krvavý. Hm, v jeho případě by asi očkování proti tetanu bylo na místě - co říkáš, Lucko?

Renie 27.5.2009 12:24

Re: OT: Lucko, je pravda

Taky máme tenhle problém u jedné přední tlapky :-(

MaRi 27.5.2009 12:23

Re: Poděkování

Asteris, smekám. Přepychové fotky

Lucka 27.5.2009 12:17

Re: Poděkování

Neboj se, v sedmi měsících už je určitě přezubená.. Přežily jste to, sice v nevědomosti, ale se zdravou kůží ;-D