1.4.2023 | Svátek má Hugo


FOTOROK u nás na vsi, která je součástí tzv. Moravského Záhoří (2)

15.3.2023

Předchozí díl najdete zde.

Únor bílý pole sílí

Únor na našem Záhoří byl neslaný, nemastný a vůbec nesílil pole, ještě že aspoň dost pršelo. Zároveň by však i veselý, neb byl konec masopustu, kterému se u nás říká „Vodění medvěda“.

Vodění medvěda neboli Masopust, Záhoří, únor 2023

Rybník několikrát zamrzl, ale už to nebylo na bruslení. Přiletělo nějaké to vodní ptactvo a zaznamenala jsem párek labutí, kačeny jsou tam k vidění průběžně. Nestačila jsem nafotit dva páry poláků (kačen), pak už se nevrátily. Jó, mít tak čtyři ruce, to by bylo fajn.

Třešňová větev, v pozadí Jenka, únor 2023

Psí procházky jsem se snažila fotit i natáčet, opět mobilem, západy slunce byly fascinující. Brouzdaly jsme se psicemi okolím.

Další video s udatným krtkobijcem najdete zde.

V okolí jsou různé lokality s názvy nabř. Rybníky, Ořešný, Vinohrady, Debřice, Doubravy, Brána, Vlčí Dolky. V těch názvech se tak nějak historicky dá vyčíst, jak se měnilo klima, a možná i jak zde migrovala zvěř.

Záhoří, únor 2023

Lesy tady moc nejsou, jen větrolamy a menší lesíky vysázené majiteli pozemků, většinou místními. Pořádné lesy jsou až o pár km dál směrem k Hostýnku. Teprve začínají pučet kočičky a sněženky, jen se potřebují trochu ještě vytáhnout.

Sněženky, únor 2023

Taky jsem si všimla, že nastává období rozsemenění orobince, začíná pěkně pukat a hledá si místo svými úžasnými padáčky. Úžasnými proto, že ten, komu pukl doma, ví, o čem mluvím.

Orobinec puká, únor 2023

Začátek března byl skoro jarní, ale zase jako obvykle počasí nezklamalo a březen ukázal vrtkavost v nadějných prognózách zahradnických myslí, takže prozatím je naprosto jasná jen utracená hotovost v zahradnictvích a čekání.

Lidunka na safari v Africe, únor 2023

Foto: Jenny. Klikněte si do pěkné fotogalerie!

Jenny Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !