6.3.2021 | Svátek má Miroslav


Diskuse k článku

ZANINY CESTY: Běžte do skanzenu!

Takže jsem měla dvě vstupenky do skanzenu v Kouřimi a – jako obvykle – se to pořád nějak nehodilo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Bláža 19.9.2019 11:58

Já mám moc ráda Polabský skanzen v Přerově nad Labem. Stále se rozrůstá o nové budovy, téměř po celý rok je tam tématický program a vánoční adventní výstava bývá prostě skvělá :) Díky za připomenutí Kouřimi, zase někdy tam vyrazíme :)

T. Zana 19.9.2019 12:05

Máš pravdu, Přerov je krásnej. Už to zase budou tak tři roky, co jsme tam byli - možná bychom si to měli zopakovat :-)

A. Zemanová 18.9.2019 17:02

Tam jsme byli s Vaškem před pár lety; no, asi už to bude dost let, protože to děsně letí. Tehdy se nám to tam líbilo. Děkuju za tip, milá zano, máme to poměrně blízko, tak bychom se tam podívat znovu.

T. Zana 18.9.2019 18:25

Říkala jsem si, že to k vám možná nebude daleko.

Běžte se podívat, ideálně ve všední den jako my, bylo to tam úžasně pohodové :-)

M. Crossette 18.9.2019 16:19

Zano, díky za skvělý článek a doufám, že jste si výlet užili stejně jako já "s myší u počítače" :-). Fandím skanzenům, jsou velmi užitečné k zachování živé historie národa, jak se žilo, bydlelo, procovalo atd. Nevím, jak přesně všechny kusy nářadí, nábytku shánějí, možná hlavně ve starožitnictví. Ale jestli jsou to i dary od soukromníků, tak dík patří těm, kteří jsou ochotni vzdát se nějaké rodinné truhly, skříně, kovadliny po předcích a buď přímo darovat nebo prodat do skanezenu k potěše všem (i když na určitém kusu je možná cedulka, odkud dar pochází).

Krásná je fotka vnitřku doškové střechy ! Ta úžasná práce předků umět střechu poskláda (a obětovat na to tolik slámy, která tenkrát mohla mít jiné užitečnější využití). Vlastně - používali (nahromadili) vlastní, nebo se dala koupit jinde a dovézt v potřebném množství? A je k nevíře, kolik střech přežilo nejen čas, ale bouřky, blesky a třeba příliš rozpálený komín! Jasně, že jich hodně vzplanulo, ale víc asi přežilo a sloužilo, jinak by je přeci lidi přestali stavět a vymysleli by jinou krytinu. A také se mi líbí ten tyčkový plot kolem jedné chalupy! Dneska si člověk objedná balíky vybraných prken, jedno jako druhé a plot má za den dva hotový. Zato tenkrát - jak dlouho trvalo posbírat co nejrovnější větve, klacky více méně stejné síly, nařezat, případně ohladit a postavit plot? No třeba ten na fotce určitě nepostavili za týden (tedy včetně shánění materialu )

M. Crossette 18.9.2019 16:22

Jo a také nevím, proč mi najednou zmizela "Dixie"? Ale nebudu se šťourat jak ji dostat zpět, jsem ráda, že to funguje alespoň takhle.

M. Crossette 18.9.2019 16:28

A do třetice - počasí :-) Kdyby to šlo, mileráda vám trochu tepla od nás foukn. Včera tu bylo +38 a dneska to bude repete. Už jsme oba z toho letošního vedra vyčerpaní a jak hlásí, teploty na tuhle roční dobu trhají rekordy.

T. Zana 18.9.2019 17:01

Maričko, já se zase nejsem schopná přihlásit z mobilu. Zatím tiše trpím a doufám, že si to nějak sedne (problém by to byl, kdybychom někam jeli).

T. Zana 18.9.2019 16:59

Maričko, myslím, že do skanzenů se hodně věcí (zejména dříve) dostalo jako nepotřebné staré krámy, které někdo chtěl vyhodit - a v pravý čas se nějak přihodilo, že místo toho šly do skanzenu.

Když ještě naši měli chalupu u Liberce, tak se tam jednou stavoval někdo - snad od památkářů (já u toho nebyla) a říkali jim, že ta chalupa se jim líbí a že by časem rádi udělali nějaký soubor lidových staveb z okolí. A že by měli zájem aspoň o repliku, kdyby je to naši nechali naměřit.

Asi na to nikdy nedošlo, protože pak už se neozvali - a chalupu nenapravitelně zničili lidé, co ji od našich koupili.

M. Crossette 18.9.2019 18:16

Díky Zano (jó nepotřebné krámy, to je jak ta silvestrovská scénka s Bohdalkou a Dvořákem "Zouvák" - pamatujete?). Vaše chalupa mi ale něco připomněla. Když naše cedry byly tak o třetinu menší, byla mezi nimi ještě malá mezera, takže měly tvar. A tenkrát se u nás na podzim zastavil někdo od zdejší velké banky. Jel prý okolo a všiml si cedru, jak je velký a má krásný kuželovitý tvar. A že by ho rádi odkoupili jako vánoční strom před budovu banky (každý rok tak jeden obr stojí). Kolik by zaplatili nevíme, protože ač nás zájem polichotil, odmítli jsme. Jednak jsme si strom chtěli nechat a pak užíznout takový krásný, zdravý cedr na max. měsíc parády před bankou by byl hřích. No teď už je kuželovitý tvar dávno pryč a stormy jsou vzájemně větvemi propletené. Ale líbí se nám furt :-)

T. Zana 18.9.2019 18:27

Jasně, strom bych taky nedala, strom je živej!

Z. Matylda 18.9.2019 12:52

Moc hezké, Zano- já mám skanzeny ráda.

U nás bylo ráno dost zima, když jsem vyběhla za zahradu se psima jen v tričku, tak jsem doufala, že jim to nebude trvat moc dlouho :)

T. Zana 18.9.2019 16:18

Já taky.

Znám to tady v Kouřimi, v Přerově nad Labem, na Veselém kopci a v Rožnově - jo a ve Strážnici. Je někde u vás ještě nějaký?

Z. Asteris 18.9.2019 16:48

Ještě Vysoký Chlumec na sedlčansku je docela hezký a památková rezervace lidové architektury Betlém v Hlinsku je zajímavá. Máš pěkné fotky jako vždy, v Kouřimi jsem ještě nebyla.

T. Zana 18.9.2019 16:53

Vlastně ano - Betlém znám, ten mi nějak vypadl.

ale Vysoký Chlumec, ta, jsem ještě nebyla. Vím o něm, ale nějak jsme to ještě nestihli.. Díky za připomenutí!

Z. Jenny 18.9.2019 10:54

Zano díky, je tam hezky a fotky jsou parádní,takže jsem se krásně prošla a srovnala česká a moravská stavení.

T. Zana 18.9.2019 16:19

Je to takové hezké pokoukání, viď? Fortelné věci, rukou dělané, co šly několika generacemi.

A. Lex 18.9.2019 10:03

Zano, opět suprovka!

Víš, obdivuji vás, s Frantou, že cestujete i v létě. Já už takové akce zabalila před pár lety. Vedro skutečně nesnáším. Ale zase díky vám si můžu pocestovat i v letních měsících :-P .

T. Zana 18.9.2019 10:21

To vedro mě strašně štve, ale zatím to zvládáme. Ono kdybychom přestali jezdit v létě, tak by se toho zdaleka tolik nestihlo :-))

D. Ruščáková 18.9.2019 9:52

Milá Zano, tohle bylo hezké cestování! Až na to vedro... vedro zkazí cokoliv, při čem nejsi namočená ve vodě :P Navrhnu to Andymu a kdo ví, třeba si tam také vyjedu.Nevíš, jestli tam mohou psi?

T. Zana 18.9.2019 10:16

Dede, na webu píšou, že ano, že musí být na vodítku a měli by mít (?) náhubek.

Je to tam pěkné, myslím, že i dětem by se to mohlo líbit - není to přehnaně velké a takové prostorné :-)

Z. Inka 18.9.2019 9:26

Zano, škoda, žes nenapsala, zvony bychom asi zvládli zařídit. Tam je "můj" zvon Štěpán, každý Štědrý večer za ním jezdíme na půlnoční. Svatý Štěpán je nádherná bazilika, která ve svém nitru chrání skvost ještě větší - kapli svaté Kateřiny s unikátním stromem života a gotickými kresbami andělů, kteří hrají na dobové hudební nástroje. Asi před deseti lety probíhala restaurace, byla jsem pozvána v průběhu, několikrát, moc krásné.

Kouřimský skanzen je po přestavbě nově otevřen a doporučuji návštěvu při nějaké příležitosti. Shodou okolností tam dělá provozní bývalá kolegyně a potřebovala někde uskladnit některé ještě nezrestaurované budovy. Takže jí ředitel doporučil Bimba a slovo dalo slovo a možná příští sezónu se tam bude realizovat...

T. Zana 18.9.2019 10:23

Inko, tohle kdybych věděla, tak se ráda ozvu., tak snad někdy příště. Gotiku obdivuju moc....

Takže by příští nebo přespříští rok mohla být ta správná doba?

Z. Inka 18.9.2019 13:01

Do Kouřimi.

Hele, u nás je gotiky více a tu zvonici bychom asi zvládli domluvit u zvoníků. Ta kaple je součástí chrámu a normálně se v ní provází, on ten chrám s průvodcem je vůbec hezký. A v muzeu mívají nádherné výstavy a je tam spousta vykopávek ze staré Kouřimi. Kdyby nevyhráli Přemyslovci mohla být Kouřim hlavní město čehosi...

Z. Yga 18.9.2019 8:42

Jé, už su tu (i když bez ikonky) - kdo ví, na jak dlouho ;-D;-D.

Nicméně - super článek a ještě lepší fotky. Ten skanzen se mi moc líbí - krásné baráčky i jejich vybavení. Díky za nahlédnutí. Ale jinak se do Kouřimi (Kouřimě?) určitě ještě vrať, zajímá mne ten krásný kostel a ty obrácené zvony ;-).

Z. Iva 18.9.2019 9:20

Já pséka mám pořád.

Z. Yga 18.9.2019 10:08

Na ja, protekce ;-D;-D!

Z. Iva 18.9.2019 15:28

Hele, aspoň nemáš toho univerzálního ksichta.:-P

T. Zana 18.9.2019 10:24

No, ráda bych se tam podívala ještě jednou v klidu a nějakém normálním počasí.

Řekla bych "do Kouřimi", ale jidtá si nejsem - třeba mě někdo opraví.

Z. Xerxová 18.9.2019 6:27

hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům :-) ...

Dík za další zajímavou procházku. Na vedro raději nevzpomínat - včera tu byla celý den konečně docela zima. A sprchlo. Že bych našla ponožky ?? Kolegyně vyrazily v zateplených bundách a šálách - já stále tričko ;-D