6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Vajont

Než vám budu vyprávět o svých vlastních zážitcích, napíši něco z historie přehrady Vajont. Jde o jedno z největších traumat v italské historii v poválečném období a bylo způsobeno opomíjením nejzákladnějších pravidel o stavbě velkých vodních děl a především lidskou chamtivostí a touhou po mamonu za každou cenu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
RenataE 14.8.2009 23:10

Zase jednou prolétám

přečetla jsem sem tam nějaký článek a sem tam kousek diskusí.

Občas je velmi očistné pobývat na konci světa, kde jediné spojení s civilizací poskytuje plošinka cca 1m2 nad potokem u břízy. Za správného počasí - tedy nejlépe zataženo před deštěm - tam můžete natrefit na signál jednoho z telefonních operátorů, dostatečně silný k příjmu a odeslání SMS. Když už se tam člověk jednou za dva-tři dny vyšplhá, půl hodinky hledí do nekonečných dalmatinovských lesů a čeká. Píp, píp, píppíp,píp - pár textovek, obvykle staršího data. Všechno se mezitím samo vyřešilo, a co se nevyřešilo, už není tak horké, jak to původně vypadalo.

Nevím, kolik takových míst v Čechách je. Rozhodně ale stojí za to je najít. Na pár dnů či týdnů tam člověk najde klid, jehož existenci si už běžně neuvědomuje. Všechny problémy světa se zúží do základních otázek. Máme co jíst? Teče voda? Máme suché dřevo do kamen? Dokážeme ho zapálit?

Samozřejmě, že nežijeme jako lovci mamutů. Vyjeli jsme si do Německa do cukrárny na dortíček (Schwarzwalder Kirschentorte - doporučuji:-)), jezdíme a chodíme na výlety, žijeme se svými sousedy a tlupami jejich i spřátelených dětí. Komunikujeme hojně, ale výhradně napřímo. Hostinský mi přiveze maso, já mu upeču buchtu pro hosty.

Zkuste to někdy, je to báječné.

HanaW 14.8.2009 23:25

Re: Zase jednou prolétám

R^V

RenataE 14.8.2009 23:44

Re: Zase jednou prolétám

No jo, je to trochu patetické:-) Ale už si to uvědomuju několik let a dává mi to nadhled. Noviny, které tam čtu, přivezla nějaká návštěva a jsou aspoň tři dny staré. Dneska jsem poslouchala v rádiu on-line reportáž z dopravní situace kolem koncertu Madonny v Praze na Chodově a připadalo mi, že se snad veřejnoprávní rozhlas zbláznil;-D

zana 14.8.2009 23:47

Re: Zase jednou prolétám

si to užij, to se často nepovede. Já zas dneska po dlouhý době viděla pořádně hvězdy - taky to není špatný.

RenataE 14.8.2009 23:58

Re: Zase jednou prolétám

Hvězdy - přijel kamarád s dětmi a přivezl hvězdářský dalekohled.  A tak jsem vystěhovala z baráku stoličku, odběhli jsme 30 metrů po cestičce, postavili dalekohled a koukali jsme na stopy astronautů na Měsíci:-) Pak nás ovšem děti naprosto zdeptaly, protože všechny viděly dvojhvězdu v oji Velkého vozu očima;-D Nicméně Perseidy během týdne jsem viděla i já:-)

dalmatin 15.8.2009 10:00

Re: Zase jednou prolétám

Renato!! R^