29.1.2022 | Svátek má Zdislava


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Tarot - XII. Viselec a XIII Smrt

Dnešní díl tarotu nemá zrovna vábivý název, ale studovat se musí všechno! Takže máme na programu Viselce a Smrt...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vave 14.1.2008 8:59

Re: 13. Transformace

Ani středoevropské pojetí nebere smrt jako něco

konečného, je to brána nebo most k proměně. Mně ten zenový pohled nějak

víc osvětluje podstatu sdělení, nic víc.

Jsem moc vděčná za Tvé připomínky a Tvůj pohled, milá Evo VV. Všechny podněty přinášejí nové myšlenky. Děkuju a přeju pěkný den.

Vave 14.1.2008 8:56

13. Transformace

ZENOVÝ MISTR NENÍ JEN UČITEL. Všechna náboženství mají pouze učitele. Učí tě věci, které neznáš, a chtějí po tobě, abys jim věřil, protože neexistuje žádný způsob jak tyto skutečnosti převést do objektivní reality. Ani učitel však tyto věci nepoznal - pouze jim uvěřil a svou víru předává druhým. Svět zenu není světem věřících. Není pro pravověrné; je jen pro ty odvážné duše, které se dokáží zbavit své víry, nevíry, pochybností, svých proč, rozumů, mysli, a jednoduše vstoupit do čistého bytí bez hranic. S tím však přichází nesmírná transformace. Proto mě nech říci, že zatímco jsou ostatní zaujati filozofií, je zen zaujat metamorfózou, transformací. Je to ta pravá alchymie: proměňuje tě z obyčejného kovu ve zlato. Její jazyk však musíte pochopit svým milujícím srdcem, ne svými argumenty a intelektuální myslí, ani prostým nasloucháním bez ohledu na její pravdivost. A pak najednou přijde ten okamžik, kdy uvidíš to, čemu ses celý život vyhýbal. Náhle se, jak říkal Gautama Buddha, "osmdesát čtyři tisíc dveří" otevře.

Osho Zen: The Solitary Bird, Cuckoo of the Forest, Chapter 6

Komentář: Klíčová postava této karty sedí na obrovské květině prázdnoty a drží v rukou symboly transformace - meč, který prosekává iluze, hada, jenž se omlazuje svlékáním kůže, přetržená pouta omezení a jin-jang symbol transcendentální duality. Jedna z rukou spočívá v klíně, otevřená a přijímající. Druhá ruka směřuje dolů a dotýká se úst spící tváře, symbolizující ticho které přichází, když jsme v klidu. Přišel okamžik pro hluboké odpoutání. Pusť se a přijmi přítomnost jakékoliv bolesti, smutku nebo problémů jako fakt. Je to podobná zkušenost, jakou měl Gautama Buddha, který po letech hledání nakonec došel k tomu, že už není nic, co by mohl udělat, a vzdal to. Ještě té noci dosáhl osvícení. Stejně tak jako smrt, má i transformace svůj čas. A jako smrt, i ona tě přenese z jedné dimenze do druhé.

Vave 14.1.2008 8:52

12. Nové vidění (zen tarot)

JAKMILE SE OTEVŘEŠ ZÁKLADNÍ PRAVDĚ, okamžitě tebou začne proudit. Nejsi už obyčejným člověkem - přesáhla jsi jej. Tvůj vhled se stal vhledem do celé existence. Teď už nejsi oddělená, našla jsi své kořeny. Většina lidí se pohybuje bez kořenů, neví, kde jejich srdce nabírá sílu, neví kdo v nich dýchá, neví nic o životní šťávě, která v nich koluje. Není to tělo ani mysl - je to něco přesahující všechnu dualitu a nazývá se to "bhagavat" - bhagavat deseti směrů... Když se tvá vnitřní bytost otevře, vnímá zpočátku jen dva směry - výšku a hloubku. Tepve pak, pomaličku s tím, jak se sžíváš se situací, se začneš rozhlížet kolem sebe, do dalších osmi směrů. A když dosáhneš bodu, ve kterém se tvé nahoře a dole setkávají, můžeš se rozhlížet po svém obvodu univerza. Pak se tvé vědomí začne rozvíjet všemi deseti směry, ale cesta je vždy jen jedna.

Osho Zen: The Diamond Thunderbolt, Kapitola 9

Komentář: Postava na této kartě se znovu rodí, vyrůstá ze svých zemských kořenů do křídel, které jí ponesou do nespoutaného. Geometrické tvary kolem jejího těla vyzařují mnohost dimenzí života, jež jí jsou současně k dispozici. Čtverec představuje fyzické, projevené, to co je známo. Kruh představuje neprojevené, ducha, čistý prostor. Trojúhelník symbolizuje podstatu univerza: projevené, neprojevené a člověka, který obsahuje obojí. Naskytla se ti příležitost vidět život ve všech jeho dimenzích, od těch nejhlubších po nejvyšší. Existují dohromady, a když zkušeností pochopíme, že temné a obtížné je stejně důležité jako světlé a snadné, získáme zcela nový pohled na svět. Tím, že se necháme proniknout všemi barvami života, se staneme celistvějšími.

Ono to zas tak odlišné není, myslím.  Protože viselec je hlavou dolů, jde asi hlavně o ten převrácený pohled, podívat se jinak, to je asi základ karty.

EvaŽ 14.1.2008 7:13

Re: Někam

No pomáhá jak komu;-). Nové vidění..Transformace.... To už je jak z nějakého politického projevu8-o. To ten viselec a smrtka jsou klasické postavy pro středoevropana pochopitelné. Tajemné, to jo. Symbolické, prosím ano. Výklad... na to nemám. Ale zenový vzdávám úplně. Že ten orient přinášejí domů kočky? Proto! Jsem přízemně psí jak psával pan Čapek.

EvaŽ 14.1.2008 7:05

Re: A zas mindráky- holka, holka...

Už by sis mohl zvyknout, že v něčem nevynikáš. Já mívám mindráky z tolika věcí, které mi v životě utekly, že už jsem si zvykla. Včetně mindráků z jazykových extempore jistého Jakuba S., pokud pán neráčí znát, píše do diskusí na Zvířetníku.;-)

V Tarotu plavu dokonale už po druhé lekci. Nejsem ten správný typ. Ale je to hezké a zajímavé čtení a aspoň už si ho nepletu s taroky;-);-D;-D

Vave 14.1.2008 6:18

Někam

zmizela karta 10 - Kolo štěstí a karta 11 - Spravedlnost. 8-o Tak teď jsem pozadu! Zatím se mi tak nějak dařilo držet tempo s Luckou ... 

Ale když už, tak už, mrkla jsem se, jak se tyto karty nazývají v zenovém tarotu. Tak karta číslo dvanáct se jmenuje Nové vidění a třináctka je Transformace. To pro větší zamotaní některých hlav ;-) - nebo spíš pro lepší pochopení, mně alespoň to zenové pojetí dost pomáhá kartě porozumět.

Hana W 14.1.2008 3:20

Opet si tisknu

a doufam, ze do toho proniknu. By mne zajimalo, a nevim, jestli jsem to nekde neprehledla. Mam na mysli ty korespondujici vyznamy - jak se to cele da dohromady? Ale asi predbiham.

Jakub S. 14.1.2008 0:17

A zas mindráky- holka, holka...