1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Rybník na hranici panství

Dole pod hrází se v šikmém slunci leskne hladina právě napouštěného rybníka. Venkovský farář hledá oporu pro svá záda ve kmeni prastarého dubu a prudký vítr mu bere slova od úst a jeho volný oblek se pokouší proměnit v montgolfiéru.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
JoVo 13.2.2008 21:13

Re: Re: R O Z V E R N Í Č E K .

8-o;-D;-DHezké.;-D;-D8-o

WWW 13.2.2008 17:24

Mila terro -san

Tvuj serial o rybnicich je psany krasne, ctive a pritom podava az vedecky presne vycerpavajici informace.

Presto tam stale neco hledam a nenachazim. Nenachazim nic o osudech hastrmanu a vodniku ! (Neni to to same, lide to casto zamenuji, z vodnika se hastrman stava az po atestaci a  odpovidajicim, presne stanovenym poctem dusicek v hrniccich ).

Osud vodniku a hastrmanu  u nas ,byl v minulem stoleti velmi pohnuty, nebojim se rici tragicky, protoze dva totalitni rezimy je temer zlikvidovali. Nejdrive v pohranici, odkud byli odsunuti, prestoze se zachovali v pohnutych dnech Mnichova naprosto loajalne a napr. hastrman Sweitzerham utopil u Fr. Lazni na dnesni Americe 8 podnapilych Henleinovcu. Sel do odsunu stejne. Na jejich misto prisli nedouceni vodnici, v mnohem pripade i podvodnici.A taky to tak s rybnikama vypadalo.

Usetreni nezustali ani vodnici a hastrmani ve vnitrozemi. Snad kazdy zna pripad hastrmana Kutaska z Rozrmberskeho rybnika, ktery odmitl hlasovat pro rozorani hrazi a vytvoreni jednoho velkeho rybnika. Pred stranickym sekretariatem v C..Budejovicich si vyzdimal demonstrativne oba dva sosy, emigroval a zemrel vlastne v bide, jako pomocny wasermann na Bodamskem jezere.

Tak, to jen na okraj, diky za tak pekne clanky !

Apina 13.2.2008 17:38

Re: Mila terro -san

WWW, zdravím tě, oni ti hastrmani a wassermani v těch rybnících jsou a není jich málo. Vždyť o povodních v roce 2002 se opravdu vypjali k maximálnímu výkonu a pomohli v rybnících zadržet moc a moc vody a opravovali hráze nebo je na vhodných místech prokopávali, aby voda neškodila. Bylo to určitě tak trochu zištné, vždyť v takové hrozné vodě by ani v klidu dušičky lovit nemohli a sami by mohli uplavat až někam do Drážďan.  Pro samou práci s rybníky, rybičkami a dušičkami a hrníčky na dušičky skoro nejsou vidět a většinou nepíší na Zvířetník. Je docela možné, že do Podnovoveského rybníka (ach to krkolomné slovo se špatně i píše) buď ještě žádný hastrman nedoputoval, nebo má tolik práce s tím novým rybníkem, že nemá čas si ani do místní hospody zajít na kus řeči a tak o něm třeba nikdo neví.

WWW 13.2.2008 18:31

Re: Re: Mila terro -san

Diky mila Apino, preci jen jsem uz dlouho venku a nektere informace se mi proste nedostavaji. Hezky vecer !

YGA 13.2.2008 18:10

Milý WWW

- máš pravdu. Že o vodnících nepíše terra-san, je mi jasné - ona píše spíš o budování, opravování a zachraňování jejich příbytků  - to dá rozum, je-li rybník bez vody, je taky bez vodníka. A až je v něm voda a vodníci doň nějakého hastrmana delegují, terra-san je už v čudu. Ona se s nimi ani in-natura setkat nemůže. ALE, že o nich nepíše ani pan Růžička - to mi vrtá hlavou. Dyť on se s nějakým tim vodním člobrdíkem s mokrým šosem musel potkat - dyť sám říkal, že rybičkám chodí na vodní blechy či jiné potvory do rybníčků - dyť já ho trošku podezírám, že nosí sám červené botičky! A proto: "Milý Jiří, apeluju na Vás, napiště něco o vodníkovi či hastrmanovi, zabydlete terra-saniny rybníčky - vždyť je to ostuda - české rybníky a bez hastrmana či aspoň nějaké té vodní žínky!" Tak, to bychom měli ;-D;-D - a některý další rozhledník bude o práci vodnictva u nás.

WWW 13.2.2008 18:29

Re: Milý WWW

Mila Ygo.

Ja vim moc dobre, proc pan Ruzicka o vodnicich nepise. Nejsem ale zadna drbna, ostatne, je to dost zasmodrchana historie, tezko soudit, na ci strane je pravda.

Az se s tim pan Ruzicka vyrovna, jiste se sveri a kde jinde nez na Zviretniku najde pochopeni.

YGA 13.2.2008 20:48

Re: Re: Milý WWW

Milý WWW - ty jsi tak citlivý ohledně ostatních Zvířetníků. Ale jak znám p.Růžicku - on je někdy tajemný jak hrad v Karpatech - on se hnedle tak nesvěří. Kdybys aspoň naznačil, opisem popsal, změnil jméno a prostředí ... chápeš, že (;-) - smajlík značí, že na tebe nápadně nenápadně významně mrkám). Pochopení najdete u nás oba.

Jakub S. 13.2.2008 19:18

Velmi záslužná připomínka -

ano, je zde tragická mezera v bádání. Sám chystám snad objevné dílko o osudu dvou osobností z těchto řad, brzy půjde do publikace. Jednoho jsem měl čest osobně poznat. Sweizerham aji Kutásek by zasloužili. Teda si. Pamětní desku, ovšem musela by být - to je zvyklost - stále mokrá. Lze vyřešit, při dobré vůli a fungujícím městském  vodovodním řadu.

Jen nejstručněji o smutném osudu hastrmana h.c., pana XY z Vysoké u Příbrami, jenž byl předobrazem Kvapilova (ze soucitu s p. XY anonymně uvedeného) Hastrmana jeho libreta k Rusalce: za vzorné vedení nedisciplinované družiny svěřených veselých děv - no - jaksi volnějších mravů... měl už léta doktorát h.c., byť neměl jedinou atestaci. Nakonec před těmy třemi sty lety se stejně neudělovaly. Nezvládl však už ve svém věku včas bleskově oboustranně rozjetý (v obojím smyslu) vztah R. a jistého velmi vysokého nikde nejmenovaného aristokrata. Debakl, do nějž vše brzy vyústilo, včetně tragického konce obou, měl dohru před disciplinární komisí (to ovšem noblesní dr. Kvapil veřejnosti neprozradil) a pouze díky ochotě dotyčných děvčat, obětovat členům komise prostě  v š e  kvůli svému milovanému  t a t í č k o v i , lze děkovat, že byl pouze zbaven doktorátu. Rezignoval ovšem, zhroucen, na své místo pod penzí a po čase býval viděn pouze o úplňku u jednoho rybníčku blízko Lipnice, kde se jej 1902 podařilo jednou zahlédnout a krátce si s ním promluvit jistému Pepíkovi L. z Hrusic, synkovi tamějšího ševce. Později se pokusil jej opakovaně vypodobnit na mnoha obrazech a tušových kresbách, leč zásadně bez udání modelu. V jeho tváři se zračí hluboký životní smutek, zklamání, hořkost. Sic transit gloria aquariorum - - -

YGA 13.2.2008 20:58

Re: Velmi záslužná připomínka -

Jo - tak takhle to bylo se slečnou R. a panem P. Já si hnedle myslela, že to libreto  nebylo pouhým výmyslem, ale že dle skutečných pramenů napsáno bylo. Akorát že si to pp. libretista a skladatel trošku zidealizovali a zromantizovali. Ještě že jsi to uvedl na pravou míru. Ejhle, jak je dobré mít za kamaráda historika a vůbec sečtělého a vzdělaného člověka!

Jakub S. 13.2.2008 22:12

No vidíš.

Za dvě padesát rád poučím. Taková jsem já, matinko.

terra-san 14.2.2008 10:00

Re: Mila terro -san

Vážené trojité dvojité včetně všech svých převtělení - inspiroval jste mne. Oni totiž se na mnoho těch obnovených, opravených nebo nově postavených rybníků vodníci a hastrmani vrátili, a někteří se dali dokonce i vyfotit! Zapátrám, třeba se nějaký ten příběh hastrmana-navrátilce najde. Jsem ráda, že se povídání líbilo, a pokud jde o pohádkové bytosti, zkusím se polepšit....Ameriku ve Fr. Lázních dobře znám, ale protože jsem trochu mladší ročník, bohužel nebohého hastrmana Sweitzerhama už nepamatuji. Protože jest patrně nesmrtelný, přeji mu dobré bydlo (nejlépe termální), ať je v tuto chvíli kdekoliv. Kutáskově památce budiž čest a sláva - a vám přeji krásný den... 

P i t r ý s ek 13.2.2008 15:05

Všem, kteří se chystají

na setkání Zvířetníků. Vzpomínám na Vás a moc bych si přála s Vámi být. Ti, kteří čtou, vyřiďte můj srdečný pozdrav také těm ostatním. Příjemnou zábavu a doufám v brzké a comožná nejúplnější zpravodajství. Samo že, doplněné o foto materiál.  Tak pápá Váš Pitrýsek

Apina 13.2.2008 14:17

Terro- san a co ho přejmenovat

Terro- san, mě se ten rybník tak líbí, ale to jméno k němu nějak nesedí. Podnovoveský - ano udává to přesně jeho pozici, není to nic dehonestujícího, ale v jednom místě píšeš o Štěpánkově rybníku. Štěpánkovy rybníky se dají poznat podobně jako ty Krčínovy, pohladí oko. Proč by se nemohl přejmenovat třeba na rybník Štěpánek. Snad by se místní nezlobili. Je to jen takový hloupý nápad, ale ..... byl by to takový poetický název podobně jako má spousta jiných rybníků hezká jména.

terra-san 13.2.2008 16:27

Re: Terro- san a co ho přejmenovat

Když já nevím, jestli už mu "domácí" nějaké jméno nedali:-). Ale Štěpánek by mu slušel, Apino.

Jakub S. 13.2.2008 16:41

Ano, to by bylo výstižné, kratší, takové důvěrné

a vůbec - mohlo by to nezávazně, s určitým vysvětlením, zkusit navrhnout domorodcům - ?

Zdena b.p. 13.2.2008 13:18

Díky moc!!

Jsem ráda, že jsem si tenhle krásný rozhledník nechala na poledne a vychutnala v klídku. Mám sto chutí se tam podívat.

terra-san 13.2.2008 14:08

Re: Díky moc!!

Mám sto a jednu chuť doporučit ;-). Blanský les a Křemežská kotlina jmenovitě jsou moc hezký kraj.

týna 13.2.2008 12:35

rybníky

moc pěkný rozhledník. rybníky já ráda. zrovna jen tak probíhám kolem a okolo, ale rybník jsem si nemohla nechat ujít. a ještě jsem koukla na včerejší diskuzi o tom oném klokaním8-o-no dámy a pánové, trochu jsem si smíchy zaslzela.

příští týden se tady snad vyskytnu častěji. tak se tady mějte

Jakub S. 13.2.2008 11:53

Prosím: zná někdo vesničku na Vodňansku

jménem Nákří, p.p. Dívčice? Jestli ano, sdělím proč - Já jsem tam nikdy nebyl, a nebudu. Jenom chci vědět, jak vypadá. A ne z webu.

EvaŽ 13.2.2008 12:16

Re: Prosím: zná někdo vesničku na Vodňansku

Přímo Nákří neznám. Dívčicemi a okolím jsem projížděla. Jsou to takové vesničky v rybníkaté zemědělské krajině. Jedna druhé je velmi podobná, ta krajina je o něco méně malebná, než třeboňsko, zemědělsky bohatší. Je to kousek od Mydlovar, kde se dělalo zpracování uranové rudy.

Apina 13.2.2008 11:19

Neuvěřitelné kouzlo rybníků

Terro-san, díky za krásný článek, který prosvětlil tento pošmourný den. To úsilí lidí v dnešní době obnovit dílo předků je neuvěřitelné. S takovými lidmi je možné dobře žít, ještě, že existují. Tento článeček mě přivedl k zamyšlení.

Rybníky mám totiž moc ráda. Ten náš malý domeček se totiž nachází na Třeboňsku (více to zatím nechci specifikovat) a velké i malé rybníky k nám prostě patří. Někdy se na kolech jezdíme kochat k jednomu malému kouzelnému rybníku schovaném v lese. O kousek dál také v lese celkem nedávno postavili další malý rybník - ještě ale musí zarůst, aby získal krásu. Vůbec nejzajímavější rybníky jsou ty, o kterých příliš mnoho lidí neví a jen si tak nenápadně tvoří součást přírody. Ale i velké rybníky jsou krásné - ptačí rezervace na Velkém Tisém nebo západy slunce u Horusického rybníka - to už jsme sice u Veselí nad Lužnicí, ale je tam parkoviště a občas se tam cestou stavujeme, abychom se pokochali. Jo, a koupání v pískovnách nemá chybu, kam se hrabe Jadran, jen to v posledních letech ví příliš mnoho lidí a je stále těžší v sezóně najít klidné místečko.

EvaŽ 13.2.2008 11:42

Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

No a na co třeba Novořecká hráz? Nebo směr na Chlum? Nebo na Nové Hrady, kde se z Třeboňské pánve najednou zvedají hory? MLP je z Třeboně, tak to máme prochozené. Ostatně bydlíme taky nedaleko...

Apina 13.2.2008 12:01

Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

Neboj, znám, znám. Ten Chlum je ale na můj vkus trochu přetůristovaný, v létě samý kemp, lepší je to mimo sezónu. Než Hejtmanu, spíše dávám přednost Staňkovskému rybníku, ten je takový tajemnější. Na rozvodí jsem byla několikrát - povodě i po souši. A Nové Hrady? Když je hezké počasí, jsou vidět nejméně na 20 kilometrů. Terčino údolí - paráda. Dobrá a Hojná Voda a tamější poutní kostel s pramenem pod ním... A Blata - na Červené Blato jsem vzala i své kamarády z Itálie. Žofiin les nebo spíše prales.... A lesy......... a  je tam prostě krásně.

EvaŽ 13.2.2008 12:22

Re: Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

My až do Chlumu nechodíme. Tak k Majdaléně. A vodácká Lužnice... Ach jo, teď jsou tam bandy hulákajících opilců, kteří nerozeznají jeden konec lodi od druhého (To jsem fakt viděla, sice u Veselí, ale přece. Paní seděla čelem k zádi, nohy nacpané do té škvírky, kolena pod bradou a šmrdlala pádlem vodu. Pán seděl téměř uprostřed, tím pádem nebyl schopen loď moc řídit. Šněrovali řeku celkem spokojeně a my jen zírali;-D

Apina 13.2.2008 12:41

Re: Re: Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

My jsme v Chlumu docela často nakupovali i broušené sklo (například jako dary pro některé máminy známé), měli některé hladké brusy, které se hned tak nevidí. Jak nám tam řekli, ty jemné brusy mohou běžně dělat i ženy, kdeždo ty velké hladké plochy nechávali jenom pro chlapy, že je to fyzicky hodně náročné. Pak to krachlo a skláři se jim rozutekli.

Ty bandy opilců na vodě mě také míchají. Mají kliku, že Lužnice, až na některé jezy, je většinou celkem hodná řeka, a i ti opilci to většinou přežijí, a i tu otočenou loď. Samozřejmě, že takový Pilař může sjíždět jenom sebevrah. Třeboň, tam od nás jezdívám načerpat to teplo na dušičce. To město má v sobě nějakou pozitivní energii, těžko se to popisuje. Navíc, v posledních letech tam bývají parádní akce, taková Čochtanova Třeboň je moc prima, letní kino na náměstí. Když jsem byla malá (tak 4-5 let), jezdívaly jsme s babičkou každou středu do Třeboně pro časopis Květy, který tam babičce schovávali. Přijely jsme vláčkem motoráčkem na zastávku (ještě tu starou hezkou), pak jsme šly na náměstí až ke stánku s novinami. Býval u lékárny, dnes v těch místech bývá stánek s hot dogy. Pak jsme se ještě prošly a zamířily zpátky k vláčku. Pak jsme seděly v parčíku před zastávkou než vláček přijel. Pamatuji se, jak jsem se vždycky strašně těšila, že bude změna a pak jsem se vždycky nakonec dost nudila,babička už holt tu energii malého dítěte neměla.

Zdena b.p. 13.2.2008 13:15

Re: Re: Re: Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

Tak na Chlumu a okolí jsem byla na babí (dámské) dovolené. Prostě 3 kolistky (40,50,60) a září jako korálek. Já si nalinkovala piditrasu do 40km a ty žroutky kilometrů 3x víc. Ráno jsme se nasnídaly, a večer potkaly. Úžasné. Když jsem jela kolem Ženicha, tak si tam kroužil orel. O to jsem se s nimi prostě musela podělit. Milé kamarádky si právě rozbíjely hůsta na serpentinách v Rakousku. :-)

PetraK 13.2.2008 13:46

Re: Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

|Jéééjééééé STAŇKOVSKÝ RYBNÍÍÍK !! Tam jsem se naučila plavat!!!! Tam jsem hulákala ono známe Jak je ti Rakousko???? ouzko, ouzkoo;-D;-D;-D. Je tam krásně. Jezdili jsme tam od maminy z práce, když jsem byla malá, přimo k rybhníku do chatiček mezi břízkami. Rostly tam křemenáče. Jak někdo nějakýho prcka našel, plesknul na něj zavařovačku a čekal, až narosteR^. To je jeden z nejkrásnějších kousků Čech. Teda ne pro ty křemenáčky, pochopitelně (ačkoliv na druhou stranu - ;-D;-D)

EvaŽ 13.2.2008 11:43

Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

Co maminka už je lepší? Pořád držím palce.

Apina 13.2.2008 12:07

Re: Re: Neuvěřitelné kouzlo rybníků

Maminka se pomalu lepší, jde to pomalu, vždycky jeden den celkem dobrý, druhý zase horší, jako na houpačce, ale pomalounku se zvedá. Když už myslela, že už by ji to mohlo přejít, tak ji zase vzal znova pořádně krk. Pořád má ošklivé záchvaty kašle, až mám pocit, že si snad ty plíce vyplivne. Přirozeně hlas také nic moc.  Dnes ale snad po více než týdnu chce jít také na chvíli ven, má toho doma plné zuby, tak uvidím večer, jak na tom bude.

veram 13.2.2008 10:58

Krása!

A tím myslím, terro-san to tvoje povídání i to, co se povedlo Novoveským. Nový kamínek do šperku.