2.6.2024 | Svátek má Jarmil


Diskuse k článku

ROZHLEDNÍK: Geneticky modifikované (upravené) akvarijní rybičky

Zdravím všechny Zvířetníky a rád bych přispěl do nové rubriky. Mimochodem, s chutí se připojím ke gratulaci. Nápad je to velmi zdařilý. Informací není nakonec nikdy dost a lidská zvídavost je jednou z krásných a velmi potřebných vlastností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
LFSH 8.11.2007 11:19

Re: Re: úúúúplně OT

Doplnění: Díky povinným biopalivům do PHM hodně zemědělců raději prodá obilí výrobcům biopaliv (vyšší cena) než výrobcům potravin (mlýnům apod.) a díky tomu je jeho nedostatek a stoupají ceny potravin.

terra 8.11.2007 11:37

Re: Re: Re: úúúúplně OT

Což je jedna z prvních hmatatelných ukázek, kam to vede, když někomu zezelená kůra mozková (je všeobecně známo, že "myslí" ta šedá...). Ach jo.;-€ A nebudu se vztekat a nebudu. Stejně si skoro všichni myslí, že moderní biolog je něco jako profesor Matulka...

Štětinka 8.11.2007 11:56

Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

No, jo, ale povidám, že prvovýroba zdražila opravdu minimálně oprati konečnému zdražení. Mastí si tedy kapsu jen zpracovatelé, nebo i stát? Fakty mě to štve. Zdražuje se, ale platy nerostou. A moc by mě zajímalo, kolik znás se drží údajného průměrného platu. To je snad jen u bankovního sektoru, ale normální člověk? Já tomu fakty nerozumím. Obdobné důvody (neúroda, ropný krize,..) už tu byly, ale ne tak markantní. Zkumavka povidala, že kuřecí řízky, které se nám zdály drahé za 130 jsou už za 169,-? Nepovidejte, že to jde do kapes zemědělců, páč to jako jeden z nich nikde nevidim

Rpuť 8.11.2007 12:08

Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

Štětinko - Xaverov zavřel - koupil ho Babiš!

Zdražování není jen u nás. A už zpracovatel je hodně závislý na energiích atd...a obchodníkům už jednak ty vstupy taky zdražily, jednak se jim hrozí dalším zdražením a třeťak jsou to hamouni nenažraný...

LFSH 8.11.2007 12:40

Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

Stát automaticky rejžuje na každém zdražení díky DPH a někde i spotřební dani.  Já rozhodně na průměrný plat nedosáhnu. Kuřecí řízky mě nechávají chladnou, kuřecí nemůžu - alergie.

Ale nevím, co s tím zdražováním, zvlášť u másla před Vánoci.

Lída Š. 8.11.2007 14:01

Re: Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

Jo.  O průměrném platu si mohu nechat jen zdát. Jirka je důchodce. Vánoční pečení neošidím, ale zubama skřípat budu, to teda JO :-/ 

Rpuť 8.11.2007 12:04

Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

No jo terro, ale kde se to maj naučit - z našich píuč já pravidelně šílim. Aktuálně - elektrolýza: anody, katody, anionty, kationty - mele aplégr. Stop". povídám, "a k čemu je to dobrý?"...8-o.... Vylíčím, jak se dá třeba pozlatit prstýnek ....8-o8-o8-o.... "No to je hustý" praví aplégr a odplíží se zcela rozvrácen tím překvapujícím sdělením....

A teď si představ, jak takové robě, věděním nedotčené, neb mu to třeba i doma zatajili, pak v Bruseli dělá karieru třeba v komisi pro vědu ????.... Máš pravdu, nebudem se rozčilovat....

Jakub S- 8.11.2007 12:21

O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

nemám iluze, mám k nim - tedy k učitelkám- hlubokou nedůvěru. Deset let sem byl ve výboru SRPŠ, jeden ze tří nestraníků, a dokonce to občas k něčemu bylo - a byla čárečka, jinak dali pokoj. Poznal sem pak aji dost kantorů na gymnáziu. Z mnoha (ZDŠ aji G) hluboké zhnusení a averze. Dokonale netvůrčí typy. Předem neochotné připustit, natož iniciovat! - dialog s žáčkama. Poslouchali ste někdo taky teď na ČRo 2 Strejčka s Rakem, o tom úžasném světovém projektu s Komenským?  T o h l e  je přitažení ke klasikům! Tohle by bylo velké téma...

MaRi 8.11.2007 12:22

Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

jojo, Maorové Komenského znají možná líp než mnozí Čechové...

Rpuť 8.11.2007 12:25

Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Jakube, marná lásky snaha - Komenským se oháněj pořád, ale skutek utek. A i když náhodou neutek, tak se na to většina vykašle. Šmejdila jsem tuhle po netu, co tak zajímavého k ý elektrice pro dítě najít. A zjistila jsem, že na tohle téma už jsou dávno zpracované videokazety - a mám silné pochybnosti, že o tom ta píuč něco tuší.....;-€

terra 8.11.2007 13:19

Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

A existuje i moc dobře udělaná (a pro výuku zadarmo dostupná) "Elektřina před tabulí" na CD... Taky se o ní doví jen ten, kdo se pídí. Jenže od kantorů bych to pídění očekával. Jak pravil výše Jakub - patrně marně.

Zdena b.p. 8.11.2007 12:44

Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Poslouchala, poslouchala. Ale já na tom představení i byla a mám CD. Je mi nějak smutno.

Rpuť 8.11.2007 12:54

Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Zdeno, to mi snad ani radši neříkej - já už jsem zralá na Bohnice. Aplégr v pubertě a v 9, úča - hysterka v přechodu, druhá dostala přes prázdniny befelem naučit se chemii a třetí žáčkové přezdívaj "ta, co chrápe se školníkem",... atd...8-o;-€

Zdena b.p. 8.11.2007 13:05

Re: Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Já vím, pro mne to byly přímo horory a vydaly by na knihu. Už jsem nějaká opotřebovaná. Jsem ráda, že o nich slyším jen občas, protože dcerka je velice taktní a šetří mne. Já, v její kůži se čtyřmi chlapečky a ani jeden není geniální, tak mne dááááávno vezou. V přímém přenosu jsem viděla, jak učitelka donutila našeho druhorozeného, aby tu kresbu tužkou (bylo to volné téma) vybarvil. Strašně se mu nechtělo. Jestli něco opravdu umí, tak malovat. Byl to orel a byl minimálně  dobrý, než ho vybarvil. Ale to je případ spíš veselý. Mohla bych sloužit mnoha a mnoha méně rozjásanými.

Lucka V. 8.11.2007 13:10

Re: Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Nestrašte, proboha! Peťula je zatím šťastně zakotvená ve své miniškole, bez problémů a traumat lnasává vědomosti jak houba. Jenže škola je jen 1.- 5. třída, slíbili přístavbu, ale už je jasné, že za dva roky to nestihnou. A co potom? Děsím se přestupu na nějakou tu ,,normální" základku s normálními učitelkami bez fantazie a nadšení...

Xerxová 8.11.2007 14:08

Re: Re: Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Nedávej Péťu na jinou základku, strč ji na pořádný víceletý gympl. Poptej se známých, kde mají jaké zkušenosti. Ptej se už teď a hledej a hledej... S Pétiným IQ jí gympl neublíží a šikovný kantor jí může hodně posunout dopředu.

Jsou totiž i kantoři skvělí, bohužel ne všude a ne všichni. Ale pokud ředitelství chce a je nakloněno třeba i ne zcela tradiční výuce, může to fungovat. Držím palce, aby to hledání vyšlo a Péťa nebyla školou otrávena.

veram 8.11.2007 13:06

Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

Ach jo, učitelé - věčný problém. Existují skvělí, i nějaké znám, ale značná část ... hanba mluvit.

Na internetu je velmi dobrý portál pro učitele a výuku, mrkněte se na učitelského spomocníka a pokračujte do odkazovny, najde se tam kdeco. Jen aby to bylo používáno. A jinak pro výuku téměř všech předmětů existují výuková CD, je to veliký výběr a co jsem viděla, nebylo vůbec špatné. Jen děcka (a samozřejmě i učitelé) nemají čas (a i chuť) se na to koukat...

Rpuť 8.11.2007 13:12

Re: Re: O učitelích jako celku, statisticky, s vyjmutím výjimek -

veram, ona by děcka i měla chuť .... namísto nablblého výkladu, kdy pomalu nechápou, o co jde...

terra 8.11.2007 13:15

Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

:-D pro mě táta poměďoval železné hřebíky, Rputi...:-D A jak to fungovalo - myslím na mě, coby vzdělávaného aplégra...

Rpuť 8.11.2007 13:32

Re: Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

R^R^R^ - báječnej táta, ovšem kolik dětí takového má. Nehledě k tomu, že právě od toho tam ten kantor  je... kruci, DO P...........................atd...................................!!

zana 8.11.2007 20:52

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: úúúúplně OT

moji milí, jen se divím, že tady nepadlo to stařičké "kdo umí, umí. Kdo neumí, učí." Je to bolestná pravda. Lucko, udělej VŠECKO, aby dcera nemusela na normální základku.

Nejstrašnější je, že je to všude - nejvíc na základce, jasně, ale něco prosákne i na střední školy a k mojí hrůze i na vysoké. Synek pravidelně vypráví o stařičkém matikáři na ČVUT, který přijde, zapne se, dvě hodiny mastí cosi na tabuli, když o tom studenti chtějí mluvit, tak je utře, ať se to koukají naučit a neruší... neexistují skripta (jaksi je nenapsal), obecně se jako jediný způsob řádného projití zkouškou osvědčilo, naučit se to všecko zpaměti....

Lapil 8.11.2007 14:28

Re: úúúúplně OT

Taky nejsem ekonom, ale troufnu si tvrdit, že jakékoliv povídání v televizi na téma "o 50% zdražíme máslo, protože o 20% zdražila nafta" je záminka.

Neobjevím nic nového: každý prodává za tolik, kolik se ze zákazníka podaří vyrazit. Představuju si to tak, že zdroje (počínaje benzínem a konče pronájmem polí) polehoučku zdražují, zatímco prodejci se vzájemně drží pod krkem. Koneckonců třeba zrovna to máslo v obchodě stálo nějakých dvacet pětadvacet korun snad od liberalizace v 91. nebo kdy přesně to bylo. Letos "konečně" bouchly saze, nějaký významný prodejce usoudil, že už trpěl dost dlouho (čti: pro novou milenku potřebuje nové letadlo; ale možná opravdu potřebuje zvednout platy, protože půlka fabriky půjde do důchodu a nejsou lidi) a spustil lavinu. Vše vylepšeno o Rputí a dalšími uvedené prodeje do Indie, kvóty na výrobu (jak chce kdo držet nízké ceny, když se zakazuje vyrábět?!), k tomu dodávám, že tolik proklínané "nadměrné" množství supermarketů se vzájemně koupilo, takže zatím je tu spousta značek, ale pár vlastníků...

Dobrá zpráva: v tom 91. vyletěly zrovna ceny mléka a spol. tuším z 16,- na tehdy závratných 25,-Kč, načež mlékárny začaly prodávat na náměstích z kamiónů bez zprostředkovatelů a během půl roku se cena ustálila na nějakých 20,-Kč a od té doby jakž takž držela.

Špatná zpráva: dnes to tak jednoduché nebude, protože zatímco tehdy mohl kdokoliv koupit v Laktosu tašku másla a oběhnout s tím sousedy, dnes na to v rámci ochrany zákazníků potřebuje živnosťák a na ten nepochybně výuční list, ne-li rovnou maturitu, a lednici na kolečkách vybavenou umývárnou, WC. A jako za bolševiků si na něj v novinách budou ukazovat prstem jako na zloděje, co levě koupí a draze prodá.

Osobně si myslím, že tak zle nebude. Když se dá načerno pálit slivovice, proč by se nedalo načerno stloukat máslo? Návod máte v každém lepším skanzenu. Což zní jako fór, ale všichni to vědí. Nakonec - "stačí" donutit EU, aby nezakazovala dovoz z Ukrajiny.  Sýry mají prý skvělé.

Štětinka 8.11.2007 15:50

Re: Re: úúúúplně OT

A víš, kolik potřebuješ mlíka na stlučení kostky másla? By muselo bejt zlatý. Vemte si třeba to, že dělám z mlíka tvaroh. Z pětilirů udělám půl kila tvarohu o konzistenci kupovaného v alobalu. Tzn, že při dnešních cenách mléka, kolem 20,-/l, to vyjde kostička tvarohu  (250g)na 50,-. Vedlejší produkty? Jen syrovátka... U másla to nevím, ale jelikož na to potřebujete kvalitní smetanu, tak si myslím, že to půjde máslo tak do 200,-... Vyplatí se snad jen, pokud máte doma dojné zvíře (krávu,kozu, velblouda, ti méně majetní myši a potkany ;-D ) a máte dostatečné množství luk, abyste na zimu nasušili tak dva- tři valníky sena. Jenže, kdo, to bude sekat, sušit a obracet, když vy musíte chodit do práce, abyste měli na kartáček na zuby? Já začínám mít vážné obavy z budoucnosti. Doteď jsem jen mávala rukou, že se prostě jen dál omezíme, ale co teď?

zana 8.11.2007 20:56

Re: Re: Re: úúúúplně OT

Štětí, já ekonom jsem, ale jsem z toho taky trochu bezradná. Respektivě mluvit bych o tom chvíli mohla, ale k čemu by to bylo dobrý....Myslím... doufám společně s Lapilem, že se to utřese, že to bude potřebovat nějaký čas a že se to trochu srovná.

Nicméně obávám se, že dobře už bylo.

Lapil 8.11.2007 10:22

A stejně nic nového pod sluncem

Takovéhle biologické testery fungovaly už od pradávna - pověstní kanárci v dolech.

Je o tom dokonce jedna scifistická povídka - kdosi si na vesmírnou stanici propašuje právě kanára, ten mu jednoho dne začne omdlívat a tím se ještě včas přijde na poruchu vzduchotechniky.

Jiří Růžička 8.11.2007 10:31

Re: A stejně nic nového pod sluncem

Pravda, ale u kanára to je přirozená reakce, u těchto rybek je to cizí gen, vložený lidmi do jikry při reprodukci.

Zdravím, R+P.

Lapil 8.11.2007 13:47

Re: Re: A stejně nic nového pod sluncem

No však... Já to nemyslel jako "dejte mi s tím pokoj, to znám", mně to naopak přišlo jako zajímavá souvislost. Jen se mi to nějak nepovedlo napsat. ;-(:-)

terra 8.11.2007 10:11

Moc zajímavé,

pane Růžičko - a rád vás tu vidím. Akvárium jsem sice vlastnil naposledy co žák osmé třídy základní školy, ale vaše povídání moc rád čtu a vždycky se něco dovím. Ale chtěl bych se zeptat - tedy, pokud se to do zdejších zeměpisných šířek doneslo - proč ta modifikovaná Dania nakonec nešla použít k účelu, pro který byla "vyšlechtěna"? Tedy ke zjišťování přítomnosti některých látek (dusičnanů?) v pitné vodě? 

Jiří Růžička 8.11.2007 10:34

Re: Moc zajímavé,

Hezký den, ty dusičnany byly pouze příklad. Ale skutečný důvod nevím. Jestli můžu spekulovat ze zatím zjištěných informací, tak je to poměrně velký rozsah možností při identifikaci nežádoucích látek a potom též prozatím složitá možnost specializace.

Zdravím, R+P.

terra 8.11.2007 10:45

Re: Re: Moc zajímavé,

Aha - takže se rybičky projevily jako málo specifický indikátor, prostě jen signalizují, že "tam něco je", načež mírně otrávený vědec vece: to vím i bez vás... A jde odebrat vzorek na klasickou (a nelevnou) kompletní analýzu... I to se stává, no...zato máte krásnou akvaristickou raritu:-D.Díky.